طبقه بندی مطالب

 • دسته‌ها
 • پربازدیدترین مطالب

  جزئیات مطلب

  آلت تناسلی دفن شده – عارضه شایع ختنه در ایران

  تعداد بازدید:10740

  ختنه یک عمل جراحی است و باید توسط فردیکه در انجام آن آموزشهای لازم را دیده است، فرد واجد شرایط، انجام شود. متاسفانه در کشور ما والدین ختنه را خیلی کم اهمیت تلقی کرده و فرزند خود را دچار عوارض عدیده می کنند. گاه والدین حاضر نیستند برای ختنه فرزند خود زیاد هزینه کنند و ترجیح می دهند که فرزندشان توسط افراد غیر آموزش دیده و در شرایط نامناسب انجام شود، ولی هزینه نداشته باشد.

  دست کم گرفتن ختنه و انجام آن توسط افراد آموزش ندیده و در شرایط نامناسب گاه عوارض جبران ناپذیری را به همراه دارد. قبل از وارد شدن به اصل موضوع این مقاله می خواهم خاطره ای را برای شما خوانندگان محترم نقل کنم. در بچه های بزرگسال برای ختنه لازم است چند نفر دستها، پاها و بدن بچه را نگهدارند و بچه با جیغ و داد زنده زنده ختنه می شود. عوارض روانی آن در آینده در بچه می تواند زیانبار باشد. باید از اینگونه والدین پرسید آیا شما حاضرید با چاقوی جراحی یک سانتی متر از بدن شما را ببرند؟ پس چرا با فرزندان خود اینگونه رفتار می کنید؟ بنده سالها قبل که برای یک دوره آموزشی در خارج از کشور بودم، در مرکزی که آموزش می دیدم، روزی یکی از پرستاران همان بخش از بنده درخواست کرد که پسر بچه ۵ ساله را که از آشنایان وی بود ختنه کنم، بنده هم قبول کردم و روز بعد طبق آموزشی که در ایران دیده بودم یک نفر دستهای بچه، یک نفر پاهای بچه و یک نفر بدن بچه را محکم نگهداشتند و من شروع به ختنه کردم. در ابتدا می بایست محلول ضد درد با سرنگ در نقاط مخصوص تزریق می شد. خوشبختانه قبل از تزریق محلول ضد درد بعلت جیغ و داد بچه یکی از اساتید بنده از اطاق خود خارج و پرسید چه خبر است، گفتند که فلانی دارد بچه ای را ختنه می کند. بلافاصله استاد مذبور در محل حاضر شد و پس از دیدن صحنه با عصبانیت خطاب به بنده گفت “آقای دکتر اینجا دامپزشکی نیست، یک بار دیگر ببینم از این کارها انجام می دهی از دانشگاه اخراجت می کنم”.

  ختنه نامناسب عوارض زیادی دارد، یکی از مهم ترین آنها پنهان شدن آلت تناسلی بعلت ایجاد چسبندگیهای متعدد می باشد، به این عارضه آلت تناسلی دفن شده “Buried Penis” می گویند. آنرا نباید با آلت تناسلی مخفی شده “Concealed Penis” اشتباه کرد. در عارضه آلت تناسلی دفن شده تقریبا آلت تناسلی قابل رویت نیست و بداخل شکم کشیده شده است. این عارضه را می توان با عمل جراحی اصلاح کرد، ولی باید توجه داشت که عمل جراحی آن پیچیده است و والدین باید تمام سعی خود را بکنند که از این عارضه پیشگیری شود تا در آینده فرزند آنها نیاز به عمل جراحی پیدا نکند. علت آن باندهای فیبری است که آلت تناسلی را بداخل شکم می کشند. در بعضی موارد که پوست زیادی برداشته شده است، پس از آزاد کردن آلت تناسلی در حین جراحی متوجه می شویم که اصلا پوستی جهت پوشاندن آلت تناسلی وجود ندارد و باید از پوست نواحی مجاور به عنوان پیوند استفاده شود. این عارضه اگر اصلاح نشود حتی با بزرگ شدن بچه، باز آلت تناسلی خود را نشان نخواهد داد، چون توسط باندهای فیبری بصورت محکم نگهداشته شده است.

  بطور خلاصه:

  ۱٫ ختنه باید توسط فرد واجد شرایط صورت گیرد.

  ۲٫ ختنه یک عمل جراحی است و نباید آنرا دست کم گرفت.

  ۳٫ باید حداکثر سعی را کرد که از عوارض ناشی از ختنه جلوگیری کرد.

  ۴٫ ختنه نادرست دارای عوارض زیاد از جمله “آلت تناسلی دفن شده” می باشد.

  ۵٫ بسیاری از عوارض ختنه نادرست با جراحی قابل اصلاح هستند و در بعضی موارد نیز متاسفانه اقدام اصلاحی نمی توان انجام داد.

  کانال تلگرام مخصوص باروری و ناباروری:

  https://t.me/nabarvaridrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص سلامت جنسی:

  https://t.me/salamatjensidrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص زگیل تناسلی:

  https://t.me/zegiltanasolidrsafarineiad

  کانال تلگرام مخصوص ترانسها:

  https://t.me/joinchat/AAAAAAwbWHZ0u7-g9So4kQ

  Buried penis-Figure 1  آرشیو مقالات تخصصی اورولوژی اطفال