طبقه بندی مطالب

 • دسته‌ها
 • پربازدیدترین مطالب

  جزئیات مطلب

  اثرات فیزیکی رابطه جنسی

  تعداد بازدید:2792

  در خبرها آمده بود که در بازیهای جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴ تعدادی از مربیان به بازیکنان تیم توصیه کرده‌اند که در حین مسابقات از داشتن رابطه جنسی خودداری نمایند. در جامعه ما نیز باور اکثر مردم بر این است که رابطه جنسی بویژه در مردان دارای اثرات سوء و عمیق بر جسم انسان است و این باورها بیشتر بر حول و حوش محور تضعیف بدن قرار دارند.

  دلایل علمی تصمیم تعدادی از مربیان فوتبال در جام جهانی مبنی بر منع کردن بازیکنان از داشتن رابطه جنسی در حین مسابقات را بنده نمی دانم ولی اینرا موثق می دانم که در شروع بازیهای المپیک تعداد ثابتی کاندوم ما بین ورزشکاران تقسیم می کنند. به عنوان مثال پیش بینی می شد که در المپیک زمستانی سوچی ۷۰ هزار کاندوم مصرف شود ولی در پایان مشخص شد که تعداد ۱۰۰ هزار کاندوم توسط ۲۸۰۰ ورزشکار مصرف شده است که متوسط ۳۵ کاندوم به ازای هر ورزشکار می شود. در المپیک لندن ۱۵۰ هزار کاندوم توسط ورزشکاران استفاده شده بود. در این نوشتار سعی می شود به جزئیات اثرات فیزیکی رابطه جنسی پرداخته شود. ابتدا این توضیح را داشته باشم که رابطه جنسی دارای یک عده اثرات فیزیولوژیک مثل افزایش ضربان قلب و فشارخون است که نباید آنها را با اثرات فیزیکی رابطه جنسی اشتباه کرد. به اثرات فیزیولوژیک رابطه جنسی در یک مقاله جداگانه پرداخته شده است.

  بسیاری بر این باور هستند که داشتن رابطه جنسی به مقدار زیاد برای سلامتی خوب نیست و دلیلی هم بر این باور خود ندارند. در کمال تعجب یک عده از مردان معتقدند که مایع منی از نخاع ترشح می شود و بسیاری نیز بر این اعتقاد هستند که دفع بیش از حد مایع منی سبب اتلاف مقادیر زیادی کالری و مواد مغزی می شود، که این باور به هیچ وجه صحت ندارد. شصت درصد حجم مایع منی ترشحات پروستات و ۴۰ درصد آن ترشحات کیسه های منوی هستند. این ترشحات فاقد هر گونه ماده مفید مهم برای بدن می باشند در حقیقت یکی از روشهای درمانی عفونت پروستات یا پروستاتیت در مردان، افزایش تعداد روابط جنسی است که در آن بطور مکرر ترشحات پروستات تخلیه شده و سبب دفع باکتریها می شود. بنابراین مایع منی نه در نخاع تولید می شود و نه در بیضه ها. نقش بیضه ها اضافه کردن اسپرم به مایع منی است. فقط حدود یک درصد حجم مایع منی را اسپرمها شامل می شوند، بنابراین مردانیکه فاقد اسپرم هستند (تعداد اسپرم صفر، یا آزواسپرمی) متوجه این مشکل خود نمی شوند، مگر اینکه آزمایش تجزیه مایع منی بدهند که در آن مشخص می شود که مایع منی فاقد اسپرم است. منی تولید شده در کیسه های منوی ذخیره می شود. حجم کیسه های منی حدود ۵ میلی لیتر است، اگر کیسه های منی پس از پرشدن توسط رابطه جنسی خالی نشوند، بطرق دیگر مثلا احتلام شبانه خالی خواهند شد و اگر خالی نشوند مایع منی و اسپرمها جذب می شوند. در حقیقت رابطه جنسی دارای اثرات مفید بر روی بدن می باشد.

  ده اثر مفید رابطه جنسی بر بدن عبارتند از:

  ۱٫ در افرادیکه دارای رابطه جنسی هستند سیستم ایمنی بدن قویتر از افراد فاقد رابطه جنسی می باشد. سیستم ایمنی بدن یک سد در مقابل عفونتها و سلولهای سرطانی است. در دانشگاه پنسیلوانیا در یک بررسی مشخص شده است که در افرادیکه دارای ۲-۱ بار رابطه جنسی در هفته هستند، میزان بالاتری از بعضی آنتی بادیها را دارند. آنتی بادیها مسئول دفاع از بدن در مقابل عفونتها و سلولهای سرطانی می باشند. داشتن رابطه جنسی منظم و موثر سبب کاهش ابتلا به بیماریهای ویروسی مثل سرماخوردگی و آنفلوآنزا می شود.

  ۲٫ داشتن رابطه جنسی سبب تقویت میل جنسی می شود. اگر فردی به مدت طولانی رابطه جنسی نداشته باشد کم‌کم میل جنسی در وی کاهش پیدا می کند.

  ۳٫ داشتن رابطه جنسی کنترل مثانه در زنان را بهبود می بخشد. برای اینکه خانمها دارای کنترل ادرار خوب باشند، نیاز به داشتن یک کف لگن قوی هستند. حدود ۳۰ درصد خانمها از درجاتی از بی اختیاری ادراری رنج می برند. داشتن یک رابطه جنسی خوب سبب استحکام عضلات کف لگن شده و سبب بهبود کنترل ادرار در زنان می شود.

  ۴٫ رابطه جنسی مرتب و منظم سبب کاهش فشارخون می شود. در بررسیهای علمی مشخص شده است که در افرادیکه دارای روابط جنسی منظم و مرتب هستند فشارخون سیستولیک آنها پائین تر است. آنرا نباید با افزایش فشارخون در حین رابطه جنسی اشتباه کرد.

  ۵٫ رابطه جنسی یک ورزش محسوب می شود. در رابطه جنسی در هر دقیقه بطور متوسط ۵ کالری انرژی مصرف می شود، آن، هم سبب کاهش وزن می شود و هم اینکه کنترل وزن را بهبود می بخشد. یکی از اثرات مفید ورزش، تقویت عضلات قلب است. پیاده روی وقتی ورزش حساب می شود که به میزانی تند باشد که سبب افزایش ضربان قلب شود. در رابطه جنسی علاوه از مصرف کالری، تعداد ضربان قلب تا ۱۵۰ بار در دقیقه نیز افزایش پیدا می کند. اگر یک رابطه جنسی ۲۰ دقیقه طول بکشد، بطور متوسط ۱۰۰ کالری مصرف می شود.

  ۶٫ رابطه جنسی خطر سکته یا حمله قلبی را کاهش می دهد. افرادیکه دارای روابط جنسی منظم و موثر هستند، تعادل هورمونهای استروژن و تستوسترون در آنها بهتر است. در یک بررسی مردانیکه دارای حداقل دو بار رابطه جنسی در هفته بودند، میزان مرگ و میر ناشی از بیماریهای قلبی در آنها ۵۰ درصد کمتر از مردانی بود که رابطه جنسی مرتب و منظم نداشتند.

  ۷٫ رابطه جنسی سبب کاهش درد می شود. در یک بررسی در دانشگاه نیوجرسی مشخص شده است که در رابطه جنسی یک هورمونی ترشح می شود که سبب بالابردن آستانه درد شده و احساس هر نوع درد در بدن را کاهش می دهد. رابطه جنسی سبب کاهش درد می شود که منجر به ارگاسم یا همان ارضاء جنسی شود.

  ۸٫ رابطه جنسی سبب کاهش خطر سرطان پروستات در مردان می شود. یکی از معتبرترین مجلات علمی در دنیا بنام جاما (JAMA) یک مقاله ای منتشر کرده است که در آن مشخص شده که مردانیکه دارای حداقل ۲۱ بار رابطه جنسی در ماه بوده اند، میزان سرطان پروستات در آنها کمتر از مردانی بوده که رابطه جنسی مرتب و منظم نداشتند.

  ۹٫ رابطه جنسی سبب بهبود خواب می شود. این مشخص است که پس از داشتن یک رابطه جنسی منجر به ارگاسم، به خواب رفتن راحت تر می شود. پس از ارضاء جنسی یک هورمون بنام پرولاکتین ترشح می شود که منجر به احساس آرامش و خواب آلودگی می شود.

  ۱۰٫ رابطه جنسی سبب کاهش استرس و اضطراب می شود. با برانگیختگی جنسی یک هورمونی در مغز ترشح می شود که سبب کاهش اضطراب و استرس فرد می گردد. رابطه جنسی سبب افزایش اعتماد به نفس می شود. در حین رابطه جنسی هورمونی به اسم آندورفین ترشح می شود که سبب بهبود خلق می شود. افرادیکه دارای خلق افسرده هستند، داشتن روابط جنسی منظم و موثر سبب بهبود خلق افسرده آنها می شود.

   

  یک عده این سئوال را می پرسند که آیا هر روز می توان رابطه جنسی داشت؟ آیا رابطه جنسی روزانه سبب آسیب بدن می شود؟

  داشتن رابطه جنسی روزانه تا زمانیکه طرفین از آن لذت می برند، هیچ اشکالی ندارد. یک تعداد افراد می پرسند که تعداد روابط جنسی در هفته چقدر باید باشد؟ آن تعریف خاص و عدد خاص ندارد. بستگی به نیازهای طرفین دارد. ممکن است نیاز یک زوج یک بار رابطه جنسی در هفته باشد و در مقابل زوج دیگر با ۵ بار رابطه جنسی در هفته نیازهایشان برطرف شود. اینکه یک تعداد از افراد برای حفظ سلامتی خود از داشتن رابطه جنسی سالم اجتناب می کنند، به هیچ وجه درست نبوده و مبنای علمی ندارد.   آرشیو مقالات تخصصی اورولوژی مردان