طبقه بندی مطالب

 • دسته‌ها
 • پربازدیدترین مطالب

  جزئیات مطلب

  کاربردهای اربیوم یاگ لیزر – درمان اسکار (۸)

  تعداد بازدید:4361

  اسکار عبارت است از باقی ماندن جای هر گونه برش چه ناشی از جراحی و چه ناشی حوادث و یا هر نوع بیماری و یا هر نوع ضایعه دیگر که بر روی پوست ایجاد می شود. شاید بسیاری از خوانندگان صورتهای مبتلا به آبله را که دارای چند صد گودافتادگی می باشند، دیده باشند. زمانیکه هنوز در ایران آبله ریشه کن نشده بود، بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری می شدند. با گنجاندن واکسن آبله در واکسیناسیون کشوری، خوشبختانه این بیماری نیز ریشه کن شد و امروزه فقط بقایای افراد مبتلا در چند دهه قبل فقط دیده می شوند. بسیاری از بیماریها یا عوارض پوستی دارند و یا مستقیما پوست را در گیر می کنند. شایعترین علت ایجاد اسکار بر روی پوست برشهای جراحی هستند. ایجاد بافت اسکار به عوامل متعدد بستگی دارد:

  • مهارت جراح در ایجاد برش و ترمیم برش
  • اجتناب از کوتر برای برش دادن پوست
  • استفاده از نخ بخیه مناسب
  • استفاده از بخیه نوع پلاستیک در هنگام ترمیم
  • واکنش پوست در حین ترمیم

  در بسیاری از بیمارستانها برای کاهش هزینه بیمارستانی از نخ بخیه های نامناسب و ارزان قیمت استفاده می شود، و علاوه از آن، گاها جراح عجله دارد و یا پایان عمل است و زیاد خودش را معطل دوختن پوست نمی کند. از عوامل فوق مهمترین آنها واکنش پوستی است. گاها در دست یک جراح واحد برای یک عمل واحد با نخ بخیه مناسب و نوع بخیه زدن مناسب، محل برش بصورت یک نخ باریک بسختی دیده می شود و گاها در همان بیمار، محل برش قطر حدود یک بند انگشت پیدا می کند و به اصطلاح عامه پوست گوشت اضافه آورده و در مواردی بسیار زشت دیده می شود. علت ایجاد اسکار تنها برش جراحی نیست، بدنبال هرگونه آسیب به پوست، پوست ترمیم پیدا کرده و اسکار ایحاد می کند که بعضا خیلی خفیف و بعضا خیلی شدید است. علت دیگر ایجاد اسکار، جوشهای جلدی هستند. عده ای از سایر عوامل عبارتند از، افتادن بر روی زمین، تصادف، دعوا، استفاده از بعضی از کرمهای جلدی و غیره می باشد. بنده یک بیمار خانمی داشتم که با دوست خانم خودش دعوایش شده بود و دوستش با پنج ناخن یک دست روی یک طرف صورت وی چنان چنگی زده بود که اولا مجبور شدیم که جهت جلوگیری از خونریزی محل چنگها را بخیه بزنیم و ثانیا سه ماه بعد، ۵ عدد جای اسکار هر کدام به پهنای لبه یک ناخن ایجاد شده بود. بیمار مثل جذامی ها از شدت بدشکل بودن هم از خانه بیرون نمی آمد و هم اینکه ترک تحصیل کرده و رفت و آمد با خانواده و دوستان را تعطیل کرده بود. در سه جلسه لیزر، جای همه اسکارها از بین رفت و برای اینکه پوست هر دو طرف صورت به یک رنگ و تازه باشد، پس از درمان اسکار، یک لایه برداری نیز از کل صورت انجام شد طوریکه چهره بیمار زیباتر از قبل از دعوا شده بود.

  کانال تلگرام بیماریهای ارولوژی:

  https://telegram.me/urologicaldiseasedrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص باروری و ناباروری:

  https://t.me/nabarvaridrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص سلامت جنسی:

  https://t.me/salamatjensidrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص زگیل تناسلی:

  https://t.me/zegiltanasolidrsafarineiad

  کانال تلگرام مخصوص ترانسها:

  https://t.me/Iraniantransgender

  کانال کاربرد لیزر اربیوم یاگ

  https://t.me/erbyaglaserdrsafarinejad

  کانال بیماریهای آمیزشی

  https://t.me/stddrsafarinejad

  Er YAG laser-Scar Figure 1 Er YAG laser-Scar Figure 2 Er YAG laser-Scar Figure 3 Er YAG laser-Scar Figure 4 Er YAG laser-Scar Figure 5 Er YAG laser-Scar Figure 7  آرشیو مقالات اورولوژی عمومی