طبقه بندی مطالب

 • دسته‌ها
 • پربازدیدترین مطالب

  جزئیات مطلب

  كاربردهاي اربيوم ياگ ليزر- بي اختياري ادراري در خانمها (۵)

  تعداد بازدید:2733

  بي اختياري ادراري در خانمها خيلي شايع مي باشد. بي اختياري ادراري در خانمها داراي انواع مختلف است. مهمترين نوع آن بي اختياري استرسي است (Stress Urinary Incontinence = SUI) در اين نوع بي اختياري با هر مانوري كه سبب بالا رفتن فشار در داخل شكم شود بي اختياري ادراري ايجاد ميشود، مثل سرفه كردن، عطسه كردن، نشستن و بلند شدن، خنديدن، اجسام سنگين برداشتن و غبره. اين نوع بي اختياري ادراري بيشتر در خانمهائي ديده مي شود كه چند بار زايمان مكرر و سخت داشته اند و علتش افتادگي مثانه است. نوع ديگر بي اختياري ادراري، بي اختياري ادراري از نوع فوريتي است. يعني بيمار احساس مي كند كه مثانه اش پر شده است و بايد به سرويس بهداشتي مراجعه كند، سرويس بهداشتي بايد به فوريت قابل دسترسي باشد و گرنه فرد دچار بي اختياري ادراري ميشود. اگر فردي هر دو نوع بي اختياري ادراري را داشته باشد مي گويند كه مبتلا به بي اختياري ادراري مخلوط مي باشد.

  درمان بی اختياري ادراري استرسي جراحي است که در آن مثانه افتاده را بالا مي كشند و براي اينكار روشهاي عمل جراحي زيادي وجود دارد. اين خانمها معمولا چاق هستند و بيمار بايد در بيمارستان بستري و با بيهوشي تحت يك عمل جراحي بزرگ قرار گيرد. درمان بي اختياري فوريتي نيز دارو است كه تا ۸۰ درصد موارد موثر می باشد.

  اختراع ليزر اربيوم ياگ در درمان بي اختياري ادراري در خانمها نيز انقلابي ايجاد كرد با اين ليزر ديگر نيازي به جراحي در اين خانمها كه اكثرا سن بالاي ۵۰ سال دارند نيست و بيمار بصورت سرپائي مراجعه و ظرف نيم ساعت كاري كه توسط بيهوشي و عمل جراحي و بستري در بيمارستان انجام مي شد، آن توسط ليزر اربيوم ياگ بدون هرگونه جراحي و در مطب بصورت سرپائي انجام ميشود.

  بي اختياري ادراري استرسي به سه نوع خفيف، متوسط، و شديد تقسيم مي شود. ليزر اربيوم ياگ فقط نوع خفيف و متوسط را درمان مي كند. مكانيسم درمان بی اختياري ادراري استرسي توسط ليزر اربيوم ياگ عبارت از این است که با تولید نور با طول موج ۲۹۴۰ نانومتر، بافتهای واژن را با تولید حرارت تحت تاثیر قرار داده و سبب تحریک بافت کلاژن و ایجاد بافت کلاژن جدید می شود. بافت کلاژن جدید سبب شکل گیری مجدد (Remodeling) وستیبول فرج (ناحیه مابین لبهای بزرگ و کوچک) و سوراخ مجرای ادرار می شود. این شکل گیری مجدد در جدار قدامی واژن نیز اتفاق می افتد. نتیجه نهائی ایجاد بافت کلاژن جدید و جمع شدن و تنگ شدن بافت مخاط واژن می باشد. در ناحیه لگن یک پرده پوششی بنام آندو پلویک وجود دارد که پر از بافت کلاژن است جمع شدن این پرده سبب حمایت بیشتر از مثانه و کنترل بهتر ادرار می شود.

  مزایای منحصر بفرد ليزر اربيوم ياگ در درمان اختياري ادراري استرسي

  1. نیاز به بیمارستان، بستری، اطاق عمل، برش جراحی ندارد و یک روش بدون خونریزی، بدون درد و بدون بخیه است.
  2. دوره پس از عمل بسیار سریع بدون نیاز به مصرف آنتی بیوتیک و ضد درد می باشد.
  3. هیچ نوع تمهیدات قبل و بعد از لیزر نیاز نیست و بیمار بلافاصله می تواند به سر کار خود برگردد.

  معمولا دو جلسه برای درمان بی اختياري ادراري استرسي لازم است.

  نتایج بالینی

  1. بعد از ۱۲۰ روز حدود ۷۰ درصد بیماران کاملا خشک خواهند بود.
  2. بعد از ۱۲۰ روز ۹۴ درصد بیماران اظهار میدارند که بی اختياري ادراري استرسي آنها بهبود پیدا کرده است و ۶۸ درصد اظهار میدارند که عاری از بی اختياري ادراري استرسي هستند.
  3. اگر بیمار بهبود هم پیدا نکند این نوع لیزر هیچ عارضه ای نخواهد داشت.

  بطور خلاصه دو سوم ۲:۳ بیماران مبتلا به بی اختياري ادراري استرسي بصورت کامل بهبود یافته و یا به عبارت دیگر خشک خواهند بود و بیش از ۹۰ درصد اظهار بهبودی در بی اختياري ادراري استرسي خواهند داشت. مجددا تکرار می شود که ليزر اربيوم ياگ در بی اختياري ادراري استرسي خفیف و متوسط موثر است و نوع شدید باید همچنان جراحی شود.

  کانال تلگرام بیماریهای ارولوژی:

  https://telegram.me/urologicaldiseasedrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص باروری و ناباروری:

  https://t.me/nabarvaridrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص سلامت جنسی:

  https://t.me/salamatjensidrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص زگیل تناسلی:

  https://t.me/zegiltanasolidrsafarineiad

  کانال تلگرام مخصوص ترانسها:

  https://t.me/Iraniantransgender

  کانال کاربرد لیزر اربیوم یاگ

  https://t.me/erbyaglaserdrsafarinejad

  کانال بیماریهای آمیزشی

  https://t.me/stddrsafarinejad

   

  Er. Yag Laser-Urinary incontinence-Fig 1 Er. Yag Laser-Urinary incontinence-Fig 2 Er. Yag Laser-Urinary incontinence-Fig 3  آرشیو مقالات اورولوژی عمومی