طبقه بندی مطالب

 • دسته‌ها
 • جزئیات مطلب

  کاربردهای اربیوم یاگ لیزر – جوانسازی صورت (۱)

  تعداد بازدید:233

  یکی از کاربردهای مهم لیزر اربیوم یاگ لایه برداری از صورت است که به آن Peeling یا Resurfacing می گویند. این کار در کشور ما معمولا با لیزر Co2 صورت می گیرد. این لیزر سبب ایجاد گرمای شدید بر روی پوست شده و سپس این گرما سبب قرمزی صورت می شود و این قرمزی و التهاب چند ماه طول می کشد تا از بین برود و در ضمن این لایه برداری توسط لیزر Co2 بصورت کامل نیست بلکه بصورت ناقص است. علاوه از آن لیزر Co2 یک عیب بزرگ دارد و آن این است که در ۲۰ درصد بیماران سبب کاهش رنگدانه های پوست شده و پوست حالت کاملا سفید مثل بیماری برص بخود می گیرد. مزایای لیزر اربیوم یاگ در لایه برداری پوست عبارتند از:

  1. حداکثر نیم ساعت طول می کشد.
  2. تقریبا بصورت کامل بی درد است و فقط یک سوزش مختصر کاملا قابل تحمل ایجاد می کند.
  3. سطحی ترین لایه پوست را بصورت کامل بر می دارد.
  4. تولید گرما بسیار اندک است.
  5. قرمزی پوست اندک و حداکثر ظرف ۴-۳ روز بعد برطرف میشود.
  6. هر آنچه در سطحی ترین لایه پوست وجود دارد بصورت کامل برداشته می شوند.
  7. لیزر Co2 نوری با طول موج ۱۰۶۰۰ نانومتر ایجاد می کند، لیزر اربیوم یاگ نوری با طول موج ۲۹۴۰ نانومتر ایجاد می کند که ۱۸-۱۲ برابر لیزر Co2 توسط بافت پوست جذب می شود.

  باید توجه داشت که در ۸۰-۷۰ درصد بیماران فقط یک جلسه درمانی با لیزر لازم است. در افرادیکه سطحی ترین لایه پوست خیلی ضخیم است نباید سعی کرد که تمام پوست سطحی را در یک جلسه برداشت چون سبب قرمزی و التهاب شدید می شود، در این موارد باید در چند جلسه پوست سطحی برداشته شود. وقتی پوست سطحی را بر می داریم باید توجه داشت که هر آنچه بر روی پوست است برداشته می شوند و لایه زیر روشنتر، صاف و نرم خواهد بود، کاری که خانمها برای بدست آوردن آن سالها از کرمهای مختلف و داروهای مختلف استفاده کرده ولی هرگز به آن نمی رسند. چون این نوع لیزر فقط بافتهای دارای آب را مورد هدف قرار می دهد، بنابراین بر خلاف سایر انواع لیزر، قابل کنترل بوده و نواحی دلخواه به میزان دلخواه لیزر می شوند. لایه سطحی پوست را در علم پزشکی اپیدرم و لایه زیرین را درم (Dermis) می گویند. درم حاوی کلاژن است. از خصوصیات لیزر اربیوم یاگ تحریک کلاژن و ایجاد بافت جدید است، بدین ترتیب در طول ماههای آتی بافت جدید ایجاد شده و کلا چهره جوانسازی می شود. لایه برداری حتما لازم نیست کلا صورت را شامل شود، مثلا در عده ای لب فوقانی و تحتانی لایه برداری می شوند. در ضمن هر قسمت از پوست بدن که بنا به دلایلی نازیبا و دارای موارد غیر طبیعی است می توان با لایه برداری آن قسمت را تبدیل به پوست طبیعی کرد. در لایه برداری پوست ما از مدت زمان بسیار کوتاه استفاده می کنیم. منظور مدت زمانی است که لیزر به پوست تابانده می شود. یک مدت زمان ۲۵۰ میکروثانیه (میلیونیوم ثانیه) میزان ۲۰-۵ میکرومتر از پوست را لایه برداری می کند و سبب ایجاد حرارت ۵ ژول در سانتی متر مربع می گردد که این میزان حرارت بسیار اندک و سبب قرمزی و التهاب مختصر پوست می شود که ظرف ۴-۳ روز از بین می رود.

  کانال تلگرام بیماریهای ارولوژی:

  https://telegram.me/drsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص باروری و ناباروری:

  https://t.me/nabarvaridrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص سلامت جنسی:

  https://t.me/salamatjensidrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص زگیل تناسلی:

  https://t.me/zegiltanasolidrsafarineiad

  کانال تلگرام مخصوص ترانسها:

  https://t.me/Iraniantransgender

  کانال کاربرد لیزر اربیوم یاگ

  https://t.me/erbyaglaserdrsafarinejad

  Er YAG laser-Resurfacing.docx-Cover Er YAG laser-Resurfacing.docx-Figure 1 Er YAG laser-Resurfacing.docx-Figure 2 Er YAG laser-Resurfacing.docx-Figure 3  آرشیو مقالات اورولوژی عمومی