طبقه بندی مطالب

 • دسته‌ها
 • پربازدیدترین مطالب

  جزئیات مطلب

  اهمیت واریکوسل – پاسخ به ۲۰ سئوال متداول

  تعداد بازدید:2047

  واریکوسل یک بیماری شایع است و مهمترین و شایعترین علت ناباروری قابل اصلاح در مردان می باشد. اغلب مردان مبتلا به این بیماری نمی دانند نیاز به چه اقدامی دارند و علی رغم اینکه با پزشکان مختلف مشورت می کنند، هنوز نمی توانند تصمیم قطعی در مورد بیماری خود بگیرند. در این نوشتار سعی می شود که به سئوالات متداول که مبتلایان به واریکوسل می کنند، پاسخ داده شود.

  ۱٫ واریکوسل چیست؟

  واریکوسل از کلمه واریس منشاء می گیرد. واریکوسل عبارت از متسع شدن و گشاد شدن وریدها یا سیاهرگهای اطراف بیضه می باشد.

  ۲٫ چه عاملي سبب واريکوسل مي شود؟

  سياهرگها مسئول خارج کردن خون از عضو و هدايت آن بطرف قلب مي باشند. براي اينکه خوني که بطرف بالا و سربالائي مي رود بطرف عقب برنگردد، داخل سياهرگها دريچه هائي وجود دارند که از برگشت خون بطرف عقب جلوگيري مي کنند. حال اگر اين دريچه ها خراب شوند، خون براحتي بطرف عقب برگشته و سبب اتساع سياهرگها مي شود. در موارد نادر بخصوص اگر واریکوسل در طرف راست باشد و ناگهان ایجاد شده باشد، علت آن می تواند سرطان کلیه باشد.

  ۳٫ واریکوسل چرا سبب آسیب به قدرت باروری مرد می شود؟

  بيضه ها براي اينکه خوب بتوانند نطفة مردانه يا همان اسپرم توليد کنند، بايد درجه حرارت آنها نيم درجه کمتر از درجه حرارت بدن باشد. به اين دليل موقعيت بيضه‌ها خارج از داخل بدن مي باشد. وقتي سياهرگهاي اطراف بيضه متورم وگشاد مي شوند، درجه حرارت بيضه‌ها بالا رفته و ممکن است توليد اسپرم آسيب ببيند.

  ۴٫ آیا تمام مردان مبتلا به بیماری واریکوسل مشکل در باروری خواهند داشت؟

  خیر. بسیاری از مردان مبتلا به واریکوسل دارای چند فرزند بوده و تا آخر عمر نیز از وجود واریکوسل در خودشان بی اطلاع می مانند.

  ۵٫ آیا واریکوسل می تواند هر دو بیضه را گرفتار کند؟

  بله. ولی در ۹۰ درصد موارد فقط بیضه چپ گرفتار می شود.

  ۶٫ علائم واريکوسل کدامها هستند؟

  • درد مبهم در ناحيه بيضه ها

  • احساس سنگيني يا کشيدگي در بيضه

  • رگهاي متسع در داخل کيسه بيضه (کيسه پر از کرم خاکي)

  • احساس ناراحتي در بيضه يا کيسه بيضه

  • کوچکي بيضه مبتلا

  ۷٫ میزان شیوع واریکوسل در مردان نابارور چقدر است؟

  اگر بررسی شود حدود ۴۰ درصد مردان نابارور دارای واریکوسل هستند.

  ۸٫ آیا واریکوسل می تواند سبب آزواسپرمی (تعداد اسپرم صفر) شود؟

  این امر بسیار نادر است. در مردانیکه دارای آزواسپرمی هستند و واریکوسل نیز دارند باید دنبال علل دیگر آزواسپرمی بود.

  ۹٫ آیا عمل جراحی واریکوسل همیشه منجر به بهبود قدرت باروری مرد می شود؟

  خیر. در مواردیکه مشکل بیمار شدید است، عمل جراحی واریکوسل منجر به حاملگی طبیعی نمی شود، ولی مواردی وجود دارند که کیفیت و کمیت اسپرم آنقدر بد است که امکان بارداری حتی با روشهای لقاح مصنوعی نیز وجود ندارد، در همچون مواردی عمل جراحی واریکوسل می تواند سبب بهبود کمیت و کیفیت اسپرم شده و شانس موفقیت لقاح مصنوعی را بالا ببرد.

  ۱۰٫ آیا عمل حراحی واریکوسل به تنهائی سبب بهبود قدرت باروری می شود؟

  معمولا خیر. بعد از عمل بهتر است بیمار حداقل شش ماه تحت درمان داروئی قرار گیرد. اسپرم از نظر کمیت (تعداد) و کیفیت (حرکت و شکل طبیعی) می تواند مشکل داشته باشد. برای بهبود کمیت و کیفیت اسپرم داروهای جداگانه ای لازم است. بستگی به نوع مشکل می توان یک یا چند نوع از این داروها را برای بیمار تجویز کرد.

  ۱۱٫ چه مدت بعد از عمل واریکوسل قدرت باروری مرد بهبود می یابد؟

  اغلب بیماران عجله دارند و چند هفته پس از عمل تقاضای انجام آزمایش برای مشاهده نتیجه عمل هستند. یک سلول زایا در داخل بیضه ۷۲ روز طول می کشد تا تبدیل به اسپرم بالغ شود، در هر نوع مداخله درمانی در مردان نابارور از جمله عمل جراحی واریکوسل باید حداقل دو دوره ۷۲ روز تا بهبود قدرت باروری منتظر شد. بنابراین باید در حدود شش ماه بعد از عمل منتظر شد تا نتیجه عمل مشخص شود. در مدت این شش ماه بهتر است بیمار دارو دریافت کند.

  ۱۲٫ من مبتلا به واریکوسل هستم ولی نتیجه آزمایش تجزیه منی طبیعی است، آیا باید جراحی کنم؟

  واریکوسل با گذشت زمان و بتدریج سبب آسیب به قدرت باروری مرد می شود. درست است که شما در حال حاضر مشکلی ندارید ولی ممکن است چند سال بعد واریکوسل سبب آسیب به قدرت باروری شما شود.

  ۱۳٫ من مبتلا به واریکوسل هستم و دارای یک فرزند نیز می باشم، آیا احتیاج به عمل جراحی دارم؟

  گاهاً بعضي افراد داراي واريکوسل (Varicocele) شديد هستند و صاحب فرزند مي شوند. تعدادي از اين افراد مثلاً ۱۰ سال بعد مي خواهند صاحب فرزند دوم شوند، ولي آزمايش نشان مي دهد که دچار ناباروري شده‌اند. در اين افراد واريکوسل شديد با گذشت زمان توليد اسپرم را آسيب زده‌است. بايد متذکر شد که وجود واريکوسل دليل حتمي بر آسيب به قدرت باروري مرد در آينده نيست، ولي آن بالقوه قابل اتفاق افتادن است.

  ۱۴٫ من مبتلا به واریکوسل هستم و دارای دو فرزند می باشم و قصد بچه دارشدن زیادی در آینده را ندارم، آیا من احتیاج به عمل جراحی دارم؟

  خیر. واریکوسل در مردانی نیاز به عمل جراحی دارد که هنوز ازدواج نکرده و صاحب تعداد دلخواه فرزند نشده اند.

  ۱۵٫ آیا توصیه می شود که واریکوسل بعلت وجود درد بیضه عمل جراحی شود؟

  معمولا توصیه می شود که واریکوسل بخاطر وجود درد در بیضه جراحی نشود، در افرادیکه درد شدید بیضه دارند، بعد از عمل جراحی واریکوسل در ۸۰-۷۰ درصد موارد درد بهبود پیدا می کند، ولی این حتمی نیست.

  ۱۶٫ انواعی روشهای جراحی واریکوسل کدامها هستند؟

  واریکوسل را می توان به دو روش لاپاراسکوپی و جراحی باز درمان کرد. چون هدف از جراحی لاپاراسکوپیک ترخیص زود بیمار و داشتن شکاف اندک بر روی بدن است، بعلت اینکه واریکوسل را می توان با یک شکاف ۳ سانتی متری و بصورت سرپائی جراحی کرد، دیگر جراحی لاپاراسکوپیک واریکوسل توصیه نمی شود، چون جراحی لاپاراسکوپیک واریکوسل دارای عوارضی است که جراحی باز ندارد، مثل سوراخ شدن روده ها.

  ۱۷٫ آیا جراحی واریکوسل به روش میکروسکوپی به سایر روشها ارجحیت دارد؟

  بله. یکی از خصوصیات جراحی واریکوسل عود آن بعد از عمل است. میزان عود حدود ۱۵ درصد است، ولی با استفاده از میکروسکوپ این میزان کمتر می شود. استفاده از میکروسکوپ هزینه جراحی را ۲۵ درصد زیاد می کند.

  ۱۸٫ گرید واریکوسل یعنی چه؟

  گرید (Grade) نشاندهنده شدت واریکوسل است و ترجمه فارسی آن درجه می باشد. واريکوسل بر حسب شدت درجه بندي مي شود. نوع خفيف درجه يک، نوع متوسط درجه دو و نوع شديد درجه ۳ ناميده مي شود. در نوع درجه ۳ تمامي کيسه بيضه همانطرف پر از عروق متسع مي باشد که اصطلاحا گفته مي شود مثل اينکه کيسه بيضه پر از کرم خاکي است.

  ۱۹٫ آیا جراحی واریکوسل عوارضی هم دارد؟

  با اينکه عمل جراحي واريکوسل يک عمل جراحي ساده است، ولي داراي عوارض بالقوه نيز مي باشد. اين عوارض عبارتند از:

  • عفونت در محل عمل

  • تجمع مايع در کيسه بيضه و ايجاد هيدروسل

  • آسيب به شريان بيضه که سبب از بين رفتن بيضه همانطرف مي شود. چون شريان بيضه بسيار نازک مي باشد، معمولاً قابل رويت نيست، و جراح از برهان خلف استفاده مي کند، يعني اطمينان حاصل مي کند که رگي که پيدا کرده است، شريان نيست. ولي گاهاً شريان در لا به لاي وريدها گير کرده و آسيب مي بيند.

  ۲۰٫ آیا واریکوسل قابل پیشگیری است؟

  اقدامي براي پيشگيري از ابتلا به واريکوسل وجود ندارد.

  کانال تلگرام مخصوص باروری و ناباروری:

  https://t.me/nabarvaridrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص سلامت جنسی:

  https://t.me/salamatjensidrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص زگیل تناسلی:

  https://t.me/zegiltanasolidrsafarineiad

  کانال تلگرام مخصوص ترانسها:

  https://t.me/joinchat/AAAAAAwbWHZ0u7-g9So4kQ   آرشیو مقالات تخصصی اورولوژی مردان