طبقه بندی مطالب

 • دسته‌ها
 • پربازدیدترین مطالب

  جزئیات مطلب

  کدام افراد مبتلا به زگیل تناسلی به کلینیک ما مراجعه نمایند؟ (صرفه جوئی در وقت و هزینه)

  تعداد بازدید:8803

  امروزه با گسترش روز افزون بیماری زگیل تناسلی در جامعه و افزایش آگاهی مردم در مورد خطرات این بیماری تعداد بیمارانیکه جهت درمان به مطبها، کلینیکها و بیمارستانها مراجعه می کنند بطور روز افزون در حال زیاد شدن هستند. بیماران مبتلا اکثرا با عجله و تحت استرس شدید اینترنت را جستجو می کنند و جهت درمان محلی را برای خود انتخاب می کنند و یا اینکه به توصیه دوستان و یا افراد فامیل جهت درمان به محل خاصی مراجعه می کنند. بیماران باید از سیاستهای درمانی محل مذبور حتما آگاهی کامل داشته باشند، چون ممکن است این سیاستها با خواسته های بیماران و موارد دیگر همخوانی نداشته باشند. علاوه از آن در شهری مثل تهران خود مراجعه به کلینیک خاص هم مشکل، هم زمانبر و هم هزینه بر است. علاوه از آن درصد قابل توجهی از بیماران کلینیک ما از شهرستانهای مختلف حتی بسیار دور افتاده و تعداد قابل توجهی نیز هم بیماران ایرانی و هم بیماران غیر ایرانی خارج از کشور می باشند. برای صرفه جوئی در وقت و هزینه های خود بیمار و امکان اختصاص زمان برای تشخیص و درمان تعداد بیشتری از بیماران برای کلینیک ما، در زیر راهنمائی جهت بیماران تهیه شده است که فقط عزیزانیکه دارای شرایط زیر می باشند و با سیاستهای تشخیصی و درمانی کلینیک همخوانی دارند جهت مداوا به کلینیک ما مراجعه نمایند:

  1. درمان صوری و سطحی: در کلینیک ما به هیچ وجه درمان صوری و سطحی مثل فریز کردن یا لیزر کردن چند ضایعه صورت نمی گیرد. سیاست ما براین است که همه بیماران مبتلا به زگیل تناسلی نیازمند بررسی کامل ۴ ناحیه با دستگاههای تخصصی مربوطه هستند: این چهار ناحیه عبارتند از: ناحیه حفرۀ دهان، حلق و حنجره، ناحیه دستگاه تناسلی از ناف تا زانوها شامل داخل واژن و دهانه رحم، ناحیه سیستم ادراری شامل داخل مجرای ادرار، ناحیه مقعد و داخل مقعد (راست روده). این اقدامات در محل مخصوص انجام می شوند و به هیچ وجه قابل انجام در مطب نمی باشند. متاسفانه بعلت تجهیزات گرانقیمت و استفاده از وسایل یکبار مصرف، هزینه این اقدام اولیه نسبتا زیاد و برای مرد حدود ۸ میلیون تومان و برای زن حدود هشت و نیم میلیون تومان می باشدو دستگاهها در حال مصطحلک شدن هستند و باید جایگزین شوند. تقاضای خرید دستگاههای جدید در اول سال داده شده است ولی بعلت گرانی فوق العاده زیاد و در موارد بسیاری بعلت عدم امکان وارد کردن دستگاه جدید، تا کنون موفق به تهیه نشده ایم و نمی دانم که اگر روزی دستگاههای فعلی غیر قابل استفاده شوند چه اقدامی باید کرد؟
  2. اجتناب از هرگونه رابطه جنسی و تماس پوستی: بیمار باید تا پایان دوره درمان که حدود دو سال طول می کشد، هیچگونه رابطه جنسی و تماس پوستی نداشته باشد و گرنه سبب تجدید بیماری و ورود مجدد ویروس به بدن می شود. این بیماری ایمنی ایجاد نمی کند و بیمار می تواند بطور مکرر مبتلا شود. بنابراین بیماری اگر قصد دارد به روابط قبلی خود ادامه دهد، از مراجعه بع کلینیک ما خودداری کند.
  3. وجود نفر سوم: در مواردیکه زن و شوهر با هم مبتلا هستند و نفر سوم و بیشتر در خانواده وجود ندارد، اگر هر دو زوج اقدام به درمان همزمان کرده باشند می توانند رابطه زناشوئی داشته باشند، ولی باید متذکر شد که چون قدرت دفاعی بدنها متفاوت است، مثلا اگر رابطه نداشتند خانم پس از یکسال و مرد پس از دو سال منفی می شدند، اگر رابطه داشته باشند منفی شدن تقریبا همزمان می باشد.
  4. درمان بر اساس یافته های بالینی نه نتایج آزمایش: درمان در کلینیک ما صرفا براساس یافته های بالینی هنگام معاینه بیمار است، نه بر اساس جواب آزمایش. عده ای از بیماران اگر جواب آزمایش HPV منفی باشد خود را درمان نمی کنند. در کلینیک ما هر بیماری با ضایعه زگیل تناسلی بصورت کامل درمان می شود، جواب آزمایش فقط کمک کننده است.
  5. عدم کفایت معاینه چشمی در مطب: توجه داشته باشید صرف نگاه کردن ناحیه تناسلی با چشم و ناحیه دهان با چراغ قوه سبب تشخیص ۱۰۰ در ۱۰۰ نمی شود. اولا حدود ۵۰ درصد ضایعات با چشم دیده نمی شوند و باید برای دیدن آنها از درشت نمائی استفاده کرد، ثانیا دیدن و بررسی نواحی مهم مثل داخل مجرای ادرار، ناحیه حلق و حنجره، ناحیه واژن و دهانه رحم و ناحیه مقعد با صرف معاینه سطحی در مطب امکان پذیر نیست و سیاست ما بررسی همه جانبه بیماران با تجهیزات تخصصی در محل تخصصی در بیمارستان می باشد. بیمارانیکه تمایل به انجام اینکار ندارند لطفاً از مراجعه اجتناب کنند.
  6. رابطه خارج از ازدواج همزمان: این روزها لفظ جدیدی ما بین مردان شایع شده است و آن نفر سوم است. مردان مراجعه می کنند که خودشان، همسر قانونی آنها و یک نفر سوم خارج از ازدواج همزمان درمان شوند. ما از درمان اینگونه مردان اجتناب می کنیم. جون نفر سوم در زندگی آنها ثابت نیست و متاسفانه مرتب عوض می شود و این سبب عدم درمان و آلودگیهای مختلف هم در مرد و هم در زن قانونی وی می شود. بنابراین اینگونه افراد نیز بیمورد متحمل هزینه و اتلاف وقت نشوند، چون کلینیک ما درمان آنها را نمی پذیرد. در حقیقت این افراد غیرقابل درمان هستند.
  7. بیماران HPV منفی: عده ای از بیماران دارای زگیل تناسلی هستند و یک یا چند ناحیه از بدن دارای ضایعات فیزیکی می باشد با مراجعه به پزشک دیگر آزمایش HPV انجام داده­اند و جواب آزمایش منفی است (از ویروسهای چک شده که حداکثر ۳۶ نوع هستند بیمار در آن آزمایش ندارد) و معتقد هستند که درمان نیاز ندارند. با توجه به مطالب بالا و با توجه به محدودیتهای آزمایش HPV ما تمام افرادیکه دارای ضایعه فیزیکی هستند را درمان می کنیم، بنابراین این عزیزان نیز معتقد هستند مشکلی ندارند قائدتاً نباید مراجعه به پزشک داشته باشند.
  8. بیماران HPV مثبت فاقد ضایعه فیزیکی با چشم معمولی: عده ای از بیماران رفتار پرخطر داشته اند آزمایش HPV آنها مثبت است ولی در نواحی قابل رویت و چک کردن با چشم معمولی ضایعه ندارند، و معتقدند که گرفتار به زگیل تناسلی نیستند و نیاز به درمان ندارند. با توجه به مطالب بالا ما در این بیماران نیز بررسی کامل انجام میدهیم. اگر این عزیزان معتقد هستند که نیاز به درمان ندارند، از مراجعه به کلینیک ما خودداری کنند.
  9. خودداری از درمان همسر: تعداد قابل توجهی از مردان از درمان همسر قانونی خود اجتناب می کنند و بنظر ما این کمال رذالت می باشد. بعضی از این افراد می گویند که همسر آنها به پزشک مراجعه کرده و پزشک مربوطه بررسی کرده، مشکل ندارد. اظهارات این مردان اکثرا متاسفانه نادرست است و اگر درست هم باشد، زن هر مرد مبتلا به ویروس HPV مبتلا به این بیماری تلقی می شود، و چون بدون درمان خانم، مرد هرگز درمان نمی شود، ما از درمان اینگونه مردان نیز خودداری می کنیم.
  10. فقط خودم درمان شوم: تعدادی از مردان بعلت مطالعه و ترس از عوارض این بیماری برای اینکه فقط خودشان درمان شوند، مدعی می شوند که یا با همسرشان اصلا رابطه جنسی ندارند و یا اینکه همسر خود را طلاق داده اند، غافل از اینکه هر گونه هزینه اینها بدون درمان همسر، اتلاف منابع مالی است، و چون ادعای اینگونه مردان متاسفانه اکثرا نادرست است، ما از درمان اینگونه بیماران نیز خودداری می کنیم، چون در حقیقت درمان نمی شوند.
  11. علت مراجعه نسبت دادن علت بیماری به موارد غیر از رابطه جنسی باشد: در بسیاری از موارد بعلت ناآگاهی خانمها مرد سالها است دارای زگیل در ناحیه تناسلی است ولی خانم نمی تواند تشخیص دهد، تا اینکه در آزمایش پاپ اسمیر سالیانه که خانم انجام میدهد تغییراتی مشاهده می شود که ناشی از ویروس HPV است. اینگونه خانمها بعدا متوجه می شوند که توسط شوهر خود مبتلا به این ویروس شده اند، عده ای از مردان صرفا علت مراجعه آنها به کلینیک گرفتن اعتراف این است که مرد از استخر، حوله، و غیره مبتلا به زگیل تناسلی شده است، چون دروغ در اخلاق پزشکی بسیار غیراخلاقی است ما نمی توانیم به همسر بیمار دروغ بگوییم. بنابراین اگر مردی قصد دارد جهت گرفتن اعتراف به آلوده شدن به غیر از راه تماس جنسی به پزشک مراجعه نماید، لطفا به هیچ وجه به کلینیک ما مراجعه نکنند.
  12. عدم درمان اعضاء خانواده: افرادیکه دارای زگیل تناسلی در ناحیه دهان هستند، با روبوسی به راحتی این ویروس را به دیگران منتقل می کنند، و موارد ابتلا فرزندان توسط والدین روز بروز زیاد می شود و در این موارد کل خانواده باید درمان شود. در مواردیکه یکی یا هر دو از والدین تمایل به درمان فرزندان خود ندارند، لطفا از مراجعه به کلینیک ما خودداری کنند. چون اتلاف بیمورد هزینه و وقت خواهند داشت.
  13. وجود روابط خارج از خانواده: در مواردیکه ما تشخیص میدهیم که بیمار دارای روابط متعدد خارج ازدواج است، و امکان قطع این روابط وجود ندارد، چون بیمار درمان نخواهد شد، ما از درمان اینگونه بیماران نیز خودداری می کنیم.
  14. فرد قصد مخفی نگهداشتن بیماری را دارد: اگر مرد یا زنی قصد دارد ابتلا خود به این بیماری را از همسر قانونی مخفی نگهدارد، لطفا جهت درمان به کلینیک ما مراجعه نکند. چون سیاست ما درمان همزمان زن و شوهر با هم می باشد.
  15. علت مراجعه مسائل قانونی باشد: ما در کلینیک خود به هیچ وجه وارد مسائل قانونی نمی شویم. این وظیفه ما نیست که تشخیص دهیم که مرد از زن گرفته یا زن از مرد گرفته. علاوه از آن به هیچ وجه امکان ندارد که ما حتی زمان تقریبی آلوده شده به این ویروس را مشخص کنیم. زن یا مردی که قصد دارد فقط چگونگی آلودگی به این ویروس و یا زمان آنرا تشخیص دهد، چون این امر به هیچ وجه امکان پذیر نیست، از مراجعه به کلینیک ما خودداری کنند. در بسیاری از موارد مرد مبتلا همراه با یک خانم به کلینیک ما مراجعه می کند و مدعی می شود که خانم همسر قانونی وی است، چون همسر قانونی این مردان نیز مبتلا هستند و فعلا آگاهی ندارند، در آینده همسر قانونی مبتلا شده و اگر به کلینیک ما جهت درمان مراجعه کند در مواردی متوجه می شود، که شوهرش همراه با یک خانم دیگر نیز در کلینیک ما تحت درمان هستند. اطلاعات بیمار و پرونده پزشکی وی کاملا محرمانه است و به هیچ وجه در اختیار دیگران قرار داده نمی شوند، ولی ما موارد متعدد داشتیم که همسر متوجه این موضوع شده و موجب اختلاف در زندگی می شود و مرد فکر می کند که این اطلاعات توسط کلینیک در اختیار همسر وی گذاشته شده است، در صورتیکه این امر به هیچ وجه اتفاق نمی افتد و ما فقط به درخواست کتبی قوه قضائیه اطلاعات بیمار را بصورت محرمانه در اختیار قوه قضائیه قرار میدهیم. مراجعین محترم در نظر داشته باشند که چون اکثر بیماران مبتلا به زگیل تناسلی سرانجام به کلینیک ما مراجعه خواهند کرد، امکان با خبر شدن همسر از بیماری آنها وجود دارد. مواردی وجود داشته اند که همسر در اطاق انتظار متوجه حضور شوهر خود با یک خانم بوده است.
  16. چه کسی موجب ابتلا دختر من شده است: در موارد متعددی در زوجهای تازه عروسی کرده (مثلا شش ماه) خانم چند ماه پس از ازدواج مبتلا به زگیل تناسلی می شود و یا توسط پزشک متخصص زنان تشخیص داده می شود و چون خانم از خودش با خبر است و با مطالعه و یا توسط پزشک از خطرات این بیماری نیز آگاهی دارد و رابطه خارج از ازدواج برای اکثر خانمها غیر قابل قبول است، خانم قهر کرده و به منزل پدرش می رود و بعد از مدتی خانم و شوهر به همراه بزرگان فامیل به کلینیک ما مراجعه می کنند که موارد قانونی را مشخص کنند و هر خانواده از فرزند خود دفاع می کند، کار ما مشخص کردن گناهکار و بیگناه نیست، این عزیزان از مراجعه اکیدا خودداری کنند. ما به عنوان کادر بهداشتی و درمانی اخلاقاً فقط وظیفه تشخیصی و درمانی داریم. متاسفانه در موارد متعددی نیز کار به طلاق می کشد و یکی از طرفین گله­مند است که چرا ما دروغ نگفتیم، در صورتیکه وظیفه ما فقط اطلاع رسانی صحیح است. ما کار کارآگاهی نه بلد هستیم و نه انجام میدهیم.
  17. عدم تمایل به درمان همسر: در مواردیکه مرد مبتلا بنا را براین گذاشته که از درمان همسر و یا احتمالا فرزندان آلوده خود خودداری نماید و برای اینکار متوسل به انواع و اقسام حیل می شود، ما به هیچ وجه اینگونه مردان را جهت درمان نمی پذیریم، چون با وجود همسر آلوده درمان زوج دیگر امکانپذیر نیست.
  18. قصد مراجعه اقدام کارآگاهی باشد: در مواردی یک دختر خانم تازه عروس همراه با پدر یا مادر خود مراجعه می کند که دخترشان مبتلا به زگیل تناسلی شده و قصد درمان دارند. متاسفانه اکنون ضبط اظهارات پزشک توسط تلفن همراه خیلی رواج پیدا کرده است در صورتیکه از نظر قانونی خلاف و پیگرد قانونی شدید دارد. دختر خانم بررسی می شود و متوجه می شویم که مبتلا به ویروس HPV آنهم از نوع بد است. پدر یا مادر بیمار سئوال می کند که دختر ما چگونه مبتلا به این بیماری شده است، ما جواب میدهیم که از راه تماس جنسی. چون خود دختر خانم می داند که قبل از ازدواج هیچگونه رابطه ای نداشته است، نتیجه می گیرد که از شوهر خود این بیماری را گرفته و تقاضای طلاق می دهد. گاهاً شوهر مراجعه می کند که شما چرا به خانم من گفته اید که این بیماری را از شوهرت گرفته ای. در صورتیکه ما به هیچ وجه فرد خاصی را اسم نمی بریم. شاید همین دختر خانم با فرد دیگری در رابطه است و می خواهد گناهان را برگردن شوهر خود بیندازد. بیماران محترم و خانواده های آنها متوجه باشند که ما به هیچ وجه وارد مسائل خانوادگی نمی شویم و قصد ما همیشه درمان صحیح و درست است و مسائل قانونی با قوه قضائیه است.

  به گواهی بیماران عزیز که به بنده مراجعه می کنند، برخلاف اکثر قریب به اتفاق سایر پزشکان بنده هم به بیماران خود نهایت احترام را قائل هستم و هم معتقد به منشور حقوق بیمار می باشم. از آنطرف فردیکه انتظار دارد که مورد احترام و تکریم دیگران قرار گیرد اولا باید خودش اینکاره باشد و فقط انتظار از دیگران نداشته باشد و ثانیا اول خودش به خودش احترام بگذارد. اگر فردی از قانون تخطی کند و به خودش احترام نگذارد، نباید این انتظار را از دیگران داشته باشد. در نهایت تاسف چند نفر از بیمارانیکه حرفهای بنده در مطب را مخفیانه ضبط کرده بودند و سپس با ادیت، قسمتهای از آنرا حذف و پس و پیش کرده بودند، توسط وکیل کلینیک به دادگاه معرفی شدند.

  همینجا این مطلب را نیز ذکر کنم که پزشکی قانونی در رشته های مختلف دارای کارشناسان زبده است که جهت صدور رای و اظهار نظر در مورد بخصوصی از این کارشناسان نظر خواسته می شود. بنده نیز یکی از کارشناسان پزشکی قانونی هستم، و اگر پزشکی قانونی در موردی کتباً از بنده درخواست اظهار نظر کرده باشد بنده موظف هستم که بصورت دقیق و صحیح اعلام نظر کنم. در بسیاری از موارد درخواست اظهار نظر در مورد فردی است که اصلا بیمار بنده نبوده است. عزیزان باید متوجه باشند که ما در این موارد در مسند قضاوت هستیم و قلم قاضی نباید خدای نکرده به کجی بچرخد ما هر آنچه که واقعیت است بصورت محرمانه به پزشکی قانونی اعلام خواهیم کرد.

  1. بیمارانیکه ثبات رای ندارند و قبلا برای درمان زگیل به پزشک مراجعه نکرده اند: این مورد خیلی مهم است گاها بیماران با عجله پرس و جو کرده و بعنوان پله اول درمان در کلینیک ما را انتخاب می کنند و چون در ابتدا استرس شدید دارند این استرس در تصمیم گیری آنها موثر است. متاسفانه وقتی جامعه ای از بعضی ابعاد ناسالم باشد تمام اقشار را تحت تاثیر قرار میدهد و پزشکان سه دهه اخیر نیز از این قاعده مستثنی نیستند. گاها بعضی بیماران پس از درمان توسط کلینیک ما به پزشک یا پزشکان دیگری مراجعه می کنند و در کمال تاسف در ۹۹ درصد موارد پزشک مذبور از نحوه تشخیص و درمان صحیح بیماری هیچ مطلع نیست و برای بیمار اظهارات کاملا نادرست می گوید که شما درمان بیمورد دریافت کرده ای، این نوع درمان اشتباه است، از شما بیمورد پول گرفته اند، پزشک شما کلاهبردار است، پزشک شما شارلاطان است، هزینه درمان این بیماری به فرض ۵۰ هزارتومان است و بیمار را برعلیه کلینیک ما تحریک می کنند. بنده همینجا از تمامی بیماران مبتلا به زگیل تناسلی درخواست می کنم که ابتدا به دو نفر پزشک متخصص پوست، دو نفر پزشک متخصص عفونی، دو نفر پزشک متخصص ارولوژی و در خانمها به دو نفر پزشک متخصص زنان مراجعه کنند، و سپس برای درمان در کلینیک ما اقدام نمایند. ما بیمارانیکه برای اولین بار جهت درمان زگیل تناسلی به کلینیک ما مراجعه می کنند و یا به تشخیص خود تعدادی از بیماران را، به هیچ وجه پیشنهاد درمان در کلینیک را نمی دهیم، و همیشه بیماران غیرمطلع و بخصوصی را به مراکز دولتی معرفی می کنیم. ما فقط بیمارانی را درمان می کنیم که با آگاهی کامل اقدام به درمان می کنند، و وقتی معایب و محاسن درمان را توضیح میدهیم متوجه می شوند، و علاوه از آن اطمینان حاصل می کنیم که پروتوکول درمانی مرکز را رعایت خواهند کرد. البته بعلت ظرفیت بسیار محدود مرکز و تعداد بیشمار بیماران، پذیرش بیماران جهت درمان نیز بشدت محدود شده است. من امیدوارم که وزارت بهداشت در تمامی استانها مراکز معتبر برای تشخیص و درمان صحیح این بیماری ایجاد کند و بیمه ها نیز هزینه اقدامات درمانی و تشخیصی این بیماری را تقبل کنند.

  در علم پزشکی دموگرافی اصطلاحی است که به جنبه های شخصی بیمار مثل میزان تحصیل، سن، شغل، و بسیاری از موارد دیگر اطلاق می شود. چون بنده با تعداد بسیار کثیری از این بیماران روبرو شده ام، خصوصیات دموگرافیگ بیماران مبتلا به زگیل تناسلی در اکثر موارد (نه در تمامی موارد، از بیان اعداد و ارقام خودداری می کنم) با سایر بیماران بسیار متفاوت است. لازم است کارشناسان علم جامعه شناسی تحقیقی در این زمینه داشته باشند.

  در پایان می خواهم یک نقطه تعجب برانگیز را بیان کنم تا اطلاع خوانندگان محترم افزایش یابد.

  سال ۹۶ یک زن و شوهر همراه با فرزند دو ساله خود بعلت ابتلا به زگیل تناسلی به بنده مراجعه کرده بودند. یکی از جنبه های مهم پزشک، شم روانشناسی خوب در وی است. بنده بالای ۹۰ درصد بلافاصله متوجه صحت و سقم اظهارات بیماران شده و اهداف آنها از مراجعه را متوجه می شوم. خانم خانواده بشدت داشت گریه می کرد. بنده ۵ دقیقه با هر دو زوج صحبت کردم. متوجه شدم که هیچکدام هیچوقت چه قبل از ازدواج و چه بعد از ازدواج رابطه خارج از ازدواج نداشته اند، بنابراین ویروس از یک منبعی وارد خانواده آنان شده بود. با پرسش بیشتر متوجه شدم که چون خانم کارمند است، بچه در ساعات اداری در منزل برادر خانم که دائی فرزند می شود نگهداری می گردد. بنده تقاضا کردم که اگر امکان دارد برادر خانم یا دائی بچه را در یک جلسه جداگانه ویزیت کنم. خوشبختانه دائی بچه قبول کرد که مراجعه کند. با گرفتن شرح حال و معاینه متوجه شدم که دائی مدت ۵ سال است که بعلت بیماری زگیل تناسلی تحت درمانهای مختلف است، دهان دائی را که معاینه کردم دیدم گونه ها و روی زبان پر از زگیل است. اگر فردی زگیل ناحیه دهان داشته باشد با رو بوسی آنرا به دیگران منتقل می کند. دائی توسط بوسیدن فرزند خواهر، بچه را گرفتار کرده بود، متاسفانه بچه نیز فقط زگیل در ناحیه دهان داشت و این بچه توسط بوسیدن والدین هر دو آنها را مبتلا کرده بود.

   

  کانال آپارات

  https://www.aparat.com/video/profile/index/username/dr.safarinejad

  کانال تلگرام بیماریهای ارولوژی:

  https://telegram.me/urologicaldiseasedrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص باروری و ناباروری:

  https://t.me/nabarvaridrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص سلامت جنسی:

  https://t.me/salamatjensidrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص زگیل تناسلی:

  https://t.me/zegiltanasolidrsafarineiad

  کانال تلگرام مخصوص ترانسها:

  https://t.me/Iraniantransgender

  کانال کاربرد لیزر اربیوم یاگ

  https://t.me/erbyaglaserdrsafarinejad

  کانال بیماریهای آمیزشی

  https://t.me/stddrsafarinejad

  Figure 1 Figure 2 Figure 3 Figure 4 Figure 5 Figure 6  آرشیو مقالات سلامت بانوان