طبقه بندی مطالب

 • دسته‌ها
 • پربازدیدترین مطالب

  جزئیات مطلب

  ترانس زن به مرد: اعمال جراحی مورد نیاز

  تعداد بازدید:14939

  ترانس سکسئوالیسم (Transsexualism) یا ترانس جندر (Transgender) عبارت از تغییر جنسیت به جنس مخالف می باشد. اکثر کشورهای اروپائی و آمریکائی معیارهائی برای این موضوع دارند که از استانداردهای بین المللی پیروی می کنند. علی رغم اینکه در کشور ما مجوز تغییر جنسیت صادر می شود ولی اینکه معیارها و استانداردهای تصویب شده وجود دارند یا نه بنده تا کنون مشاهده نکرده ام.. در عمل جراحی ترانس مرد بدون درست کردن یک آلت تناسلی مردانه قابل استفاده، تقریبا می توان گفت که هدف حاصل نمی شود. در هر نو عمل ترانس، اگر فرد می خواهد در آینده بچه دار شود باید قبل از در آوردن تخمدانها  یا بیضه ها، فرد در بانک مربوطه تخمک و اسپرم خود را ذخیره نماید تا بعدا در صورت لزوم بتواند از آنها استفاده نماید.

  فرایند ترانس سکسئوالیسم یک فرایند طولانی است و جراح متخصص در آخرین مرحله بیمار را رویت می کند گو اینکه این بیماران تا آخر عمر باید تحت نظر باشند.

  هدف از این گفتار توضیح بسیار مختصر در مورد فرایندهای جراحی است که باید فرد طی کند. یک عده از اعمال جراحی اجباری است و یک عده دیگر اختیاری می باشند. جراح ترانس سکسئوالیسم در دنیا بسیار اندک است و حتی از کشورهای اروپائی بیماران به کشوری می روند که دارای پزشک این تخصص باشند. اعمال جراحی فوق العاده ظریف و مهارت و آموزش لازم می خواهند و صرف در آوردن سینه یا رحم بیمار، عمل جراحی ترانس محسوب نمی شود. در اروپا در یک بیمار ترانس زن به مرد اعمال جراحی زیر توسط بیمه ها پوشش داده می شوند و در هر صورت بیمار به آنها احتیاج دارد. عمل جراحی ترانس باید توسط یک تیم کاملا آموزش دیده انجام شوند. این تیم شامل یک جراح آموزش دیده بعنوان سر تیم، دو جراح آموزش دیده بعنوان کمک جراح و دو نفر تکنیسین اطاق عمل آموزش دیده در مورد بیماران ترانس می باشد. در بیماران ترانس مرد ۹عمل زیر اجباری است و تیم ما در دو مرحله آنها انجام میدهد::

  1. در آوردن واژن
  2. در آوردن رحم و لوله های رحمی
  3. در آوردن سینه ها
  4. درست کردن سینه مردانه
  5. درست کردن آلت تناسلی
  6. گذاشتن پروتز بیضه
  7. اسکروتوپلاستی (عمل جراحی لازم بر روی کیسه بیضه)
  8. درست کردن مجرای ادرار
  9. در آوردن تخمدانها

  هر یک از اعمال جراحی فوق باید بدقت انجام شوند تا میزان عوارض به حداقل کاهش یابند. هیچ عملی بدون عارضه نیست، ولی اولا باید حداکثر سعی را کرد که عارضه کمتر و شدت آن نیز کم باشد و دوم و مسئله مهمتر این است که گاها عمل عارضه یک عمل جراحی، از خود عمل سخت تر است. بنابراین جراح باید بتواند اگر خدای نکرده عارضه ای اتفاق افتاد بعدا آنرا برطرف نماید. این بیماران معمولا نیاز به اعمال جراحی متعدد دارند تا شکل ایده آل ترانس پیدا کنند. به تجربه بنده مهمترین مشکل این بیماران در کشور ما اول نبود جراح آموزش دیده کلاسیک در این مورد و دوم مشکل مالی این بیماران است.  شرکتهای بیمه باید به این بیماران کمک کنند تا بتوانند از عهده مخارج اعمال جراحی بر آیند.

  از ۹ عمل جراحی فوق مهمترین آنها درست کردن آلت تناسلی و مجرای ادرار مردانه است که من حتی یک مورد طبیعی در بیماران ترانس ایرانی ندیده ام.  از هر ۱۰ نفر بیمار ترانس که توسط تیم ما عمل می شود، حدود ۹ نفر آنها از بیماران خارج از کشور، بخصوص اروپا می باشند. معمولا تیم ما هفته ای یک عمل بیشتر انجام نمیدهد، چون سخت و خستگی پذیر است و معمولا روزهای جمعه انجام می شود. در بعضی موارد بناچار تعداد عملها در هفته زیاد می شوند و بیشتر مواردی هستند که بیمار ویزای لازم جهت اقامت بیشتر در کشور را ندارد.

  پزشک و بیمار این حق را دارند که بیمار و پزشک خود را انتخاب تمایند. چطور یک بیمار برای عمل جراحی مجبور به مراجعه به فرد خاصی نیست، ما نیز در انتخاب این بیماران نهایت دقت عمل را بخرج میدهیم و بیماری برای عمل جراحی انتخاب می شود که مناسب این عمل باشد و گرنه نتیجه عمل جراحی نامناسب خواهد بود. بنابراین عزیزان به این موضوع توجه نمایند که صرف مراجعه مساوی با عمل جراحی نیست.

  اعمال جراحی زیر تکمیلی هستند و در صورت دلخواه و درخواست بیمار انجام می شوند. ولی گاها بخصوص در ناحیه صورت لازم است صورت زمخت مردانه با عمل جراحی زنانه شود و یا صورت زنانه مردانه شود. اعمال جراحی زیر بستگی به مورد دارد و عده ای در ترانسهای مرد و تعدادی در ترانسهای زن صورت می گیرند.:

  1. آبدومینوپلاستی (جراحی شکم)
  2. جراحی پلک
  3. جراحی عضلات ساق پا
  4. کاشتن گونه
  5. عمل جراحی بینی (رینو پلاستی)
  6. تزریق کلاژن به بعضی از نواحی بدن
  7. از بین بردن موهای زائد
  8. لیفت پیشانی
  9. لیفت ابرو
  10. کاشت مو
  11. کوتاه کرده فک
  12. عمل جراحی پلاستیک حنجره
  13. بزرگ کردن و یا کوچک کردن لبهای دهان
  14. لیپوساکشن
  15. عمل جراحی روی گردن
  16. ترمیم نوک سینه ها
  17. کاشتن عضله سینه
  18. برداشتن پوست اضافی
  19. اعمال جراحی زیبائی بر روی پوست
  20. عمل جراحی بر روی تراشه (نای)
  21. عمل جراحی بر روی غضروف تیروئید
  22. عمل جراحی برای کاهش یا افزایش تون صدا

  یک عده مجموعه اعمال جراحی هم هستند که برای هدف بخصوص انجام می شوند. مثلا اعمال جراحی مختلف بر روی صورت که صورت ظاهر مردانه یا زنانه پیدا کند. همانطور که در ابتدا ذکر شد اعمال جراحی فوق ممکن است همراه با عوارض باشند که معمولا حدود شش ماه پس از عمل اصلی، عارضه با عمل دیگری اصلاح می شود. در دست بهترین جراحان دنیا این بیماران معمولا نیاز به چندین بار عمل جراحی پیدا می کنند.

   

  کانال تلگرام بیماریهای ارولوژی:

  https://telegram.me/drsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص باروری و ناباروری:

  https://t.me/nabarvaridrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص سلامت جنسی:

  https://t.me/salamatjensidrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص زگیل تناسلی:

  https://t.me/zegiltanasolidrsafarineiad

  کانال تلگرام مخصوص ترانسها:

  https://t.me/Iraniantransgender

  کانال کاربرد لیزر اربیوم یاگ

  https://t.me/erbyaglaserdrsafarinejad

      آرشیو مقالات اورولوژی عمومی