طبقه بندی مطالب

 • دسته‌ها
 • پربازدیدترین مطالب

  جزئیات مطلب

  تست کواد مارکر (Quad marker test) در خانمهای حامله: اهمیت، موارد مورد استفاده و طرز تفسیر آن

  تعداد بازدید:26466

  این تست در حقیقت یک تست غربالگری است و بدین معنی است که با استفاده از آن می توان به وجود بیماری و ناهنجاریهای مهم در جنین خانم حامله پی برد. آن یک تست خون است. این تست احتمال وجود بعضی از بیماریها را مطرح می کند. توجه داشته باشید آن وجود یک بیماری را تشخیص نمی دهد بلکه احتمال وجود آنرا بیان می کند.

  به عنوان مثال اگر میزان کلسترول خون یک فرد بالا باشد دلیل بر این نیست که عروق کرونر قلب وی مشکل دارد، بلکه آن گوشزد می کند که افراد دارای کلسترول خون بالا مستعد بیماری عروق کرونر قلب هستند که در صورت لزوم باید توسط سایر روشهای تشخیصی تائید شود. تست کواد (Quad marker test) مشخص می کند که خطر داشتن جنین دارای نقص هنگام تولد در وی کم یا زیاد است. ولی باید در نظر داشته باشید که در تعدادی از خانمهای حامله که این تست مثبت است، فرزندان سالم خواهند داشت و در تعداد دیگر که این تست منفی است، فرزندان دارای عیب و نقص بدنیا خواهند آورد. اگر چه توصیه می شود که خانمهای حامله این تست را انجام دهند، ولی چون نتایج آن قطعی نیست شما می توانید این تست را انجام ندهید. قبل از اینکه این تست را انجام دهید با پزشک خود در مورد معایب و فواید آن صحبت کنید.

  هنگام تست غربالگری کواد (Quad marker test) چه اتفاقی می افتد؟

  برای انجام این تست یک نمونه خون از شما گرفته می شود و با انجام آزمایشات لازم موارد زیر را بررسی می کنند:

  • وجود مشکل در تکامل مغز و نخاع شوکی جنین که در اصطلاح پزشکی به آنها نقص در لوله عصبی گفته می شود. تست غربالگری کواد ۸۰-۷۵ درصد موارد نقائص در لوله عصبی را تشخیص می دهد.

  • این تست می تواند بعضی از بیماریهای ژنتیک مثل سندرم داون (مونگولیسم) که یک اختلال کروموزومی است را تشخیص دهد. این تست ۷۵ درصد موارد سندرم داون در خانمهای حامله زیر ۳۵ سال و ۸۵ درصد موارد سندرم داون در خانمهای حامله بالای ۳۵ سال را تشخیص می دهد.

  کی خانم حامله باید این تست را انجام دهد؟

  ما بین هفته های ۲۰-۱۵ حاملگی ممکن است پزشک از شما درخواست کند که این تست را انجام دهید. این تست را فقط باید مابین هفته های حاملگی ۲۰-۱۵ انجام داد.

  در حین انجام تست غربالگری کواد چه چیزهائی اندازه گیری می شوند؟

  کواد (Quad) یک لغت لاتینی به معنای چهار می باشد. این بدین معنی است که در این تست میزان چهار ماده به شرح زیر در خون اندازه گیری می شوند، این چهار ماده معمولاً در جریان خون جنین، مغز، مایع نخاعی و مایع آمنیوتیک (همان مایعی که جنین در آن غوطه ور است) وجود دارند:

  • پروتئین آلفای جنینی که توسط کبد جنین تولید می شود.

  • استریول که توسط جفت و کبد جنین تولید می شود.

  • گونادوتروپین جفتی که توسط جفت تولید می شود.

  • اینهیبین آ (Inhibin A) که توسط جفت تولید می شود.

   

  مواد فوق به میزان مشخصی در خون مادر نیز یافت می شوند که میزان آنها با تغییر هفته های حاملگی تغییر می کنند، بنابراین دانستن هفته حاملگی مهم است. اگر میزان پروتئین آلفای جنینی بالا باشد، نشاندهنده احتمال وجود نقص در لوله عصبی است. بالا بودن پروتئین آلفای جنینی همچنین نشاندهند احتمالی این است که سن جنین زیادتر از میزان تخمین است و یا اینکه خانم دو قلو حامله است. اگر میزان پروتئین آلفای جنینی کمتر از طبیعی باشد، نشاندهنده احتمالی وجود سندرم داون (مونگولیسم) در کودک است.

  اگر در یک خانمی خطر داشتن بچه مبتلا به سندرم داون (مونگولیسم) زیاد باشد، میزان اینهیبین آ و گونادوتروپین جفتی افزایش می یابند. اگر میزان استریول کمتر از میزان طبیعی باشد، نشاندهنده این است که خطر داشتن کودک مبتلا به سندرم داون (مونگولیسم) زیاد است.

  اگر نتیجه تست غربالگری کواد (Quad marker test) طبیعی باشد به چه معنی است؟

  اگر میزان هر چهار هورمون طبیعی باشند به احتمال ۹۸ درصد جنین فاقد اختلالات و بیماریهای مهم خواهد بود. ولی هیچ تست قبل از زایمان وجود ندارد که داشتن حاملگی طبیعی و فرزند طبیعی را تضمین کند.

  اگر نتیجه تست غربالگری کواد غیر طبیعی باشد به چه معنی است؟

  اگر نتیجه تست غربالگری کواد (Quad marker test) غیر طبیعی باشد آن دلیل بر این نیست که جنین حتماً مشکل دارد. آن یک تست غربالگری است، بدین معنی که خطر داشتن اختلالات در جنین را تخمین می زند. اگر نتیجه تست غربالگری کواد غیر طبیعی باشد از سایر اقدامات تشخیصی مثل سونوگرافی و آمنیو سنتز (کشیدن مایع آمنیوتیک با سوزن جهت انجام آزمایشات لازم) برای تأئید تشخیص استفاده می شود. اگر ۱۰۰۰ خانم حامله این تست را انجام دهند در ۵۰ نفر آنها نتیجه تست مثبت خواهد بود، یعنی احتمالاً جنین دارای اختلالات تکاملی می باشد. از این ۵۰ نفر فقط یک یا دو خانم بصورت واقعی دارای جنین با نقص در لوله عصبی هستند. از ۴۰ نفر خانمی که تست غربالگری کواد نشاندهنده وجود احتمالی سندرم داون (مونگولیسم) در جنین است، فقط در یک یا دو نفر آنها جنین بطور واقعی دارای سندرم داون (مونگولیسم) خواهد بود.

  آیا من باید تست غربالگری کواد (Quad marker test) را انجام دهم؟

  توصیه می شود که تمام خانمهای حامله تست غربالگری کواد را انجام دهند، ولی آن به تصمیم خود شما مربوط است که این تست را انجام دهید یا نه؟

  ولی اگر شما دارای هریک از عوامل خطرآفرین زیر هستید، بشدت توصیه می شود که تست غربالگری کواد را انجام دهید:

  • سن شما بالاتر از ۳۵ باشد.

  • در فامیل سابقه اختلالات مادرزادی وجود داشته باشد.

  • شما قبلا دارای یک فرزند با اختلالات مادرزادی باشید.

  • قبل از حاملگی دارای دیابت نوع یک باشید.   آرشیو مقالات سلامت بانوان