طبقه بندی مطالب

 • دسته‌ها
 • جزئیات مطلب

  تکنیکهای جراحی برای درمان بزرگی کلیتوریس – (Clitoroplasty)

  تعداد بازدید:1324

  بزرگ شدن کلیتوریس (Clitoromegaly) علل زیادی دارد که در جای دیگری به آن پرداخته شده است. اینکه کی گفته می شود کلیتوریس بزرگ شده و نیازمند درمان است، تعاریف زیادی وجود دارند. مقبول ترین آن این است که اگر طول کلیتوریس در پهنای آن ضرب شود بیش از ۳۵ میلی متر مربع باشد.

  سابق بر این فکر می کردند که کلیتوریس فاقد نقش عمده ای است و در بیمارانیکه دارای بزرگی کلیتوریس بودند، کلاً آنرا با جراحی خارج می کردند و بعدها که مشخص گردید که کلیتوریس نقش بسیار مهم در عملکرد جنسی خانمها دارد، تکنیکهای مختلفی برای درمان بزرگ شدن کلیتوریس ابداع شد. امروزه مشخص شده است که کلاهک کلیتوریس دارای ۸۰۰۰ فیبر عصبی است که دو برابر فیبرهای عصبی در آلت تناسلی مردان است.

  بزرگی کلیتوریس اثرات روانی بسیار شدیدی می تواند داشته باشد. در مواجهه با این بیماران انجام بررسیهای دقیق لازم است تا اگر آن دارای علت مشخصی می باشد، تشخیص و برطرف شود.

  در یک دهه گذشته این تکنیکها پیشرفت بسیاری کرده و امروزه بسته به نیاز بیمار روش جراحی مناسب وی انجام می شود. برای اینکه بیمار بعد از عمل اصلاح بزرگی کلیتوریس دارای عملکرد جنسی طبیعی باشد، باید جریان خون و عصب گیری کلیتوریس حفظ شود.

  از نظر آناتومی، کلیتوریس در خانمها معادل آلت تناسلی در مردان است. در مردان آلت تناسلی از دو جسم غاری و یک کلاهک تشکیل شده است، در خانمها نیز کلیتوریس از دو جسم غاری و یک کلاهک تشکیل می شود.

  در زیر مهمترین این تکنیکها شرح داده می شوند:

  ۱٫ کاهش اندازه کلاهک کلیتوریس (Clitoral Hood Reduction)

  این عمل جراحی معمولاً همراه با عمل جراحی برای ترمیم لبهای فرج (Labioplasty) صورت می گیرد، ولی گاها نیز لازم است بصورت جداگانه و یک عمل مستقل انجام شود. خود عمل جراحی برای کاهش اندازه کلاهک کلیتوریس چندین روش بشرح زیر دارد.

  · بریدن دو طرفه پوستی که کلاهک کلیتوریس را می پوشاند. این پوست معادل پوست ختنه گاه در مردان است.
  · بریدن طولی کلیتوریس و برداشتن کل پوست روی کلاهک کلیتوریس

  ۲٫ ثابت کردن کلیتوریس (Clitoropexy)

  در مواردیکه میزان بزرگی کلیتوریس (Clitoromegaly) اندک است می توان عمل ثابت کردن کلیتوریس (Clitoropexy) را انجام داد. در این تکنیک قسمت تحتانی کلاهک کلیتوریس با چند بخیه به نقطه خاصی ثابت می شود، طوریکه دیگر کلاهک کلیتوریس قابل رویت نخواهد بود.

   

  ۳٫ کاهش اندازه تنه کلیتوریس (Clitoral Reduction)

  در این عمل کلاهک کلیتوریس دست نخورده باقی می ماند ولی از تنه کلیتوریس به میزان لازم کاسته می شود، طوریکه دیگر کلیتوریس قابل رویت نباشد.

   

  ۴٫ اصلاح بزرگی کلیتوریس همزمان با ترمیم لبهای فرج (Clitorolabial Reconstruction)

  در این عمل جراحی، مشکل آناتومیک لبهای فرج و کلیتوریس همزمان اصلاح می شوند.

   

  ۵٫ کاهش اندازه کلیتوریس با کمک میکروسکوپ (Microscope-assisted Reduction Clitoroplasty)

  در بعضی موارد لازم است برای حفظ اعصاب کلیتوریس عمل جراحی زیر میکروسکوپ انجام شود.

  موارد فوق روشهای مرسوم برای اصلاح بزرگی کلیتوریس می باشند. گاها لازم است از ترکیبی از روشهای فوق استفاده شود. در این عمل جراحی باید حداکثر دقت را کرد تا عروق و اعصاب کلیتوریس آسیب نبینند.   آرشیو مقالات تخصصی اورولوژی زنان