طبقه بندی مطالب

 • دسته‌ها
 • پربازدیدترین مطالب

  جزئیات مطلب

  درمانهای زگیل تناسلی

  تعداد بازدید:4785

  زگیل تناسلی (Genital Warts) یک بیماری آمیزشی بشدت مسری است که توسط زیر گونه هائی از ویروس Virus (HPV) Human Papilloma ایجاد می شود. انتشار آن از طریق تماس مستقیم پوست به پوست می باشد و با هر روش آمیزشی قابل انتقال است. تمام بیمارانیکه مبتلا به این ویروس هستند، دارای زگیل قابل رویت نمی باشند، فقط یک تا ۵ درصد افراد آلوده به این ویروس دچار زگیلهای قابل رویت می شوند.

  چون آلودگی به این ویروس علامت خاص به غیر از ایجاد زگیل ندارد، اکثر زنان و مردان مبتلا به این ویروس، سبب انتقال آن در جامعه می شوند. سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) واکسن زگیل تناسلی برای دختران را در سال ۲۰۰۶ و واکسن زگیل تناسلی برای پسران را در سال ۲۰۰۹ مورد تائید قرار داد. بدین دلیل واکسیناسیون دختران در سن ۱۳ سالگی و پسران در سن ۱۲-۱۱ سالگی بر علیه این ویروس در آمریکا و اروپا جزو برنامه واکسیناسیون ملی گنجانده شده است. توصیه می شود واکسیناسیون زیر ۲۶ سال باشد. هر قدر سن واکسیناسیون پائین تر باشد، اثرات آن بهتر است. این ویروس بیش از ۴۰ نوع دارد عامل ۹۰ درصد زگیلهای تناسلی (Genital Warts) ویروس نوع ۶ و ۱۱ است. این ویروس عامل سرطان دهانه رحم، سرطان مقعد، سرطان داخل حفره دهان و سرطان دستگاه تناسلی می باشد. متأسفانه وقتی فردی میتلا به این ویروس شد، غیر قابل درمان می شود و با علم پزشکی امروز این ویروس در بدن وی باقی می ماند. در اینجا درمانهای زگیل تناسلی بیان می شوند، همان ضایعاتی که زگیل مانند بوده و قابل رویت هستند، وگرنه درمانی برای ویروس داخل خون وجود ندارد. از بین بردن زگیلها خطر انتقال بیماری را کم می کند، ولی صفر نمی کند. همچنین استفاده از کاندوم خطر انتقال بیماری را کم می کند ولی باز صفر نمی کند. اگر ناحیه دهان با دستگاه تناسلی تماس پیدا کند، زگیلها می توانند در اطراف لبها، داخل حفره دهان و حلق ایجاد شوند.

  برای درمان ضایعات زگیل مانند در ناحیه تناسلی، روشهای درمانی مختلف وجود دارند، معمولاً ظرف چند ماه پس از درمان ضایعات مجدداً ظاهر می شوند، بنابراین نیاز به درمانهای مکرر پیدا می شود. هیچ درمانی وجود ندارد که صد در صد از عود زگیلها جلوگیری کند. برای از بین بردن زگیلها روشهای درمانی مختلفی وجود دارند، ولی هر کدام دارای مزایا و معایب مخصوص به خود هستند که در زیر توضیح داده می شوند:

  درمانها کلا به دو دسته بزرگ تقسیم می شوند:

  -درمانهائیکه توسط خود بیمار انجام می شوند.
  -درمانهائیکه توسط پزشک انجام می شوند.

  در انتخاب نوع درمان باید ترجیح بیمار، در دسترس بودن و ترجیح پزشک مد نظر قرار گیرند.

  درمانهائیکه توسط خود بیمار انجام می شوند، عبارت از استفاده از کرمها و ژلهای بخصوصی است. این نوع درمان دارای چهار عیب مهم است:

  -همه بیماران قادر به انجام آن نیستند.
  -در بسیاری از موارد بخصوص در خانمها بیماران نمی توانند همه ضایعات را مشاهده کنند و بنابراین نمی توانند این داروها را روی تمام ضایعات بمالند.
  -بسیاری از این داروها در دسترس نیستند.
  -این داروها باید درست روی ضایعه مالیده شوند، و اگر به پوست سالم مالیده شوند، سبب عوارض می شوند.

  زگیل تناسلی ترجیحا باید توسط پزشک معالجه شود. راههای درمانی که توسط پزشک قابل انجام هستند عبارتند از:

  لیزر درمانی: این نوع درمان در مواردیکه ضایعات وسیع هستند و عود کرده اند استفاده می شود. آن به بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی نیاز دارد. لیزر سبب تخریب ضایعات می شود ولی آن ۴ عیب بزرگ دارد:
  قیمت آن گران است.
  سبب باقی گذاشتن محل زخم می شود.
  ذرات ناشی از لیزر که در هوا منتشر می شوند، حاوی ویروس هستند.
  مدت زمان التیام زخم طولانی است.
  سوزاندن با الکترود: در این روش با استفاده از جریان برق و با بی حسی موضعی زگیلها سوزانده می شوند. در مواردیکه تعداد زگیلها زیاد است، بی حسی های متعدد موضعی مشکل ساز می شوند و در این موارد باید از بیهوشی استفاده کرد. علاوه از آن بخار ناشی از سوختن زگیل، حاوی ویروس می باشد. آن مؤثرترین درمان برای ضایعات زگیل مانند است و در یک جلسه ضایعات به هر اندازه که باشند از بین می روند.
  منجمد کردن یا کرایو کردن یا فریز کردن: کرایو یکی از بهترین روشها برای درمان زگیل تناسلی است. نتیجه عالی است و عوارض جانبی آن اندک است. ممکن است به چندین جلسه نیاز باشد و مثلا هر هفته یک بار تا چهار هفته. بعد از کرایو درد ایجاد می شود و گاهاً در محل زگیل طاول پدید می آید. در خانمهای حامله نیز می توان از کرایو استفاده کرد.
  جراحی: گاهی برای برداشتن زگیلها نیاز به جراحی می شود. در مواردیکه زگیلها وسیع و خوشه مانند هستند بهتر است با جراحی برداشته شوند.

  مراقبتهائی که خود بیمار باید انجام دهد:

  -باید مواظب بود که ضربه به زگیلها وارد نشود، چون به آسانی خونریزی می کنند.
  -باید از انتقال این بیماری به دیگران اکیداً خودداری نمود.
  -نباید به زگیلها دست زد چون آنها عفونی هستند.
  -از چلاندن و کندن زگیلها خودداری شود.
  -به خاطر داشته باشید درمانهائیکه برای زگیلهای سایر نقاط بدن مثل دست و پا بکار می روند نمی توان برای زگیلهای ناحیه تناسلی بکار برد.

  مورد بسیار مهم

  ضایعات زگیل مانند منشاء پخش ویروس هستند بنابراین باید همه آنها به یک روش مطمئن از بین برده شوند. ضایعاتی که در سطح پوست اندازه متناسب دارند، قابل رویت هستند ولی زگیلهای با خصوصیات زیر نه برای پزشک و نه برای بیمار قابل رویت نخواهند بود:

  -زگیل بسیار ریز باشد که جهت رویت آن نیاز به بزرگنمائی است.
  -زگیل هم در مرد و هم در زن داخل مجرای ادرار باشد.
  -زگیل در داخل واژن باشد.
  -زگیل در محل ورودی مقعد باشد.
  -زگیل در چین و چروک کشاله ران و چینهای پوستی باشد.
  -وجود زگیل غیر قابل رویت در اطراف دهان و داخل دهان در فردیکه رابطه جنسی دهانی داشته است.

  با توجه به موارد بالا هر فرد مبتلا به زگیل تناسلی باید در اطاق عمل تحت بی دردی از نظر وجود ضایعات زگیلی در نواحی فوق توسط میکروسکوپ و آندوسکوپ مورد بررسی قرار گیرد و تمام ضایعات توسط جریان برق سوزانده شوند. برای از بین بردن زگیل داخل مجرای ادرار نیاز به وسایل خاص می باشد. اگر تمام زگیلها از بین برده نشوند، فرد بشدت آلوده باقی مانده و پس از از بین بردن زگیلهای قابل رویت، آنها بسرعت مجدداً شروع به رشد می کنند. در ۲۰ درصد موارد با گذشت زمان سیستم ایمنی بدن ویروس HPV را از بین می برد ولی اگر فردی دارای زگیل غیر قابل رویت در نقطه ای از بدن باشد این امر امکانپذیر نخواهد بود. به عبارت دیگر صرف گرفتن یک محلول از داروخانه و مالیدن آن بر روی زگیلها در بهترین شرایط فقط صورت مسئله را حل می کند و به هیچ وجه نباید به آن اکتفا کرد.

  کانال تلگرام مخصوص باروری و ناباروری:

  https://t.me/nabarvaridrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص سلامت جنسی:

  https://t.me/salamatjensidrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص زگیل تناسلی:

  https://t.me/zegiltanasolidrsafarineiad

  کانال تلگرام مخصوص ترانسها:

  https://t.me/joinchat/AAAAAAwbWHZ0u7-g9So4kQ   آرشیو مقالات تخصصی اورولوژی زنان