طبقه بندی مطالب

 • دسته‌ها
 • پربازدیدترین مطالب

  جزئیات مطلب

  رابطه جنسی در زمان حاملگی

  تعداد بازدید:1110

  خانمهای حامله و همسران آنها اغلب نگران هستند که آیا داشتن رابطه جنسی در زمان حاملگی دارای خطر است؟ آیا رابطه جنسی منجر به سقط می شود؟ آیا آن سبب آسیب به کودکی که هنوز متولد نشده است می گردد؟ آیا مواردی هستند که باید از آنها پرهیز کرد؟ در اینجا سعی می شود به سئوالات فوق و سایر سئوالات مرتبط پاسخ داده شود.

  آیا داشتن رابطه جنسی در زمان حاملگی بی خطر است؟

  اگر خانمی دارای یک حاملگی طبیعی است، رابطه جنسی در زمان حاملگی طبیعی تلقی شده و جزئی از حاملگی محسوب می شود. جنین در داخل رحم توسط عضلات شکم و رحم بخوبی حفاظت می شود، بنابراین عمل فعالیت جنسی سبب آسیب به جنین نخواهد شد. در زمان ارگاسم یا ارضاء جنسی خانمها دچار انقباضات در رحم می شوند که گاها نیز شدید هستند، ولی نباید آنها را با انقباضات رحم ناشی از زایمان اشتباه کرد. با اینهمه بعضی از پزشکان داشتن رابطه جنسی در چند هفته آخر حاملگی را توصیه نمی کنند، این پزشکان معتقد هستند که هورمونی بنام پروستاگلاندین در مایع منی وجود دارد که ممکن است سبب انقباضات رحمی شود. یک استثناء خانمهای هستند که از موعد زایمان آنها گذشته و می خواهند شروع زایمان تحریک شود. بعضی از پزشکان بر این باور هستند که پروستاگلاندین موجود در مایع منی سبب شروع زایمان در خانمهای که دارای حاملگی ترم و یا از موعد گذشته هستند، می شود، در مقابل تعداد دیگری از پزشکان این تئوری را قبول ندارند و معتقد هستند که پروستاگلاندین موجود در مایع منی نمی تواند سبب شروع زایمان شود.

  در زمان حاملگی چه مواقعی باید از داشتن رابطه جنسی اجتناب کرد؟

  اگر خانم حامله ای دارای یکی از موارد حاملگی پر خطر زیر باشد، ممکن است پزشک معالج از وی بخواهد که در زمان بارداری از داشتن رابطه جنسی اجتناب کند:

  دارای سابقه سقط جنین باشید و یا خطر سقط جنین در شما وجود داشته باشد.

  خطر زایمان زودرس در شما وجود داشته باشد (شروع زایمان زودتر از هفته ۳۷).

  شما دارای خونریزی یا ترشح از واژن باشید و یا دچار کرامپهای بدون علت باشید.

  ساک آمنیون (کیسه ای که حاوی مایع آمنیوتیک است و جنین در داخل آن غوطه ور است) دارای نشت بوده و یا پارگی داشته باشد.

  گردن رحم خیلی زود در ابتدای حاملگی باز شده باشد.

  جفت در داخل رحم خیلی پائین قرار گرفته باشد (جفت سر راهی).

  حاملگی چند قلوئی وجود داشته باشد.

  توجه داشته باشید که اگر پزشک شما را از داشتن رابطه جنسی منع کرده است، آن فقط شامل رابطه زناشوئی مرسوم نمی شود، بلکه هر نوع عمل منجر به ارگاسم از جمله خود ارضائی را نیز شامل می شود و باید از تمام موقعیتهائی که سبب برانگیختگی جنسی می شوند، اجتناب کرد.

  احساس هر خانم از رابطه جنسی در زمان حاملگی متفاوت است، بعضی ها احساس خوب نسبت به آن دارند و بعضی ها در زمان حاملگی دچار کاهش میل جنسی می شوند. با تغییر شکل بدن، احساس خانم حامله نیز دچار تغییر می شود. خانم باید احساس و خواسته خود را حتما به همسر خود بگوید. در طول زمان حاملگی لازم است تغییراتی در وضعیتی که رابطه جنسی انجام می شود داده شود. این وضعیت (Position) باید برای خانم راحت بوده و در ضمن سبب تحریک وی نیز شود. بعد از ماه ۴ حاملگی خانمها باید از دراز کشیدن به پشت (وضعیت طاق باز) اجتناب نمایند چون وزن محتویات رحم حامله سبب ایجاد فشار به عروق بزرگ جنین می شود و گردش خون جنین مختل می شود.

  یکی از موارد مهم این است که خانمهای حامله باید حداکثر سعی را بکنند که در زمان حاملگی از ابتلا به بیماریهای آمیزشی پیشگیری کنند. ابتلا به بیماریهای آمیزشی در حین حاملگی مثل زگیل تناسلی، هپاتیت، تبخال تناسلی و غیره می تواند عواقب زیانباری برای جنین داشته باشد.

  یک عده تغییراتی در طول حاملگی در تمایلات جنسی خانمها اتفاق می افتند که شرح آنها بقرار زیر است:

  سه ماهه اول حاملگی

  در یک بررسی مشخص شده است که در ۵۴ درصد خانمها در سه ماهه اول حاملگی میل جنسی کاهش پیدا می کند. تهوع، استفراغ و حساسیت سینه ها همگی اثرات منفی بر فعالیت جنسی خانمها در سه ماهه اول دارند.

  سه ماهه دوم حاملگی

  برای بسیاری از خانمها سه ماهه دوم زمان طلائی حاملگی است. در این دوره تهوع و استفراغ برطرف شده و بعلت پرخون شدن کلیتوریس و واژن ناشی از افزایش جریان خون, رابطه جنسی راحتر می شود. بسیاری از خانمهائیکه تا آن زمان ارگاسم را تجربه نکرده بودند، برای اولین بار در این دوره ارگاسم را تجربه می کنند و حتی در هر رابطه به ارگاسمهای متعدد می رسند.

  سه ماهه سوم

  زوجها هر قدر به پایان حاملگی نزدیک می شوند احساس می کنند که تمایلات جنسی آنها کاهش پیدا می کند. عده ای بر این باور هستند که داشتن رابطه جنسی در سه ماهه سوم حاملگی سبب زایمان زودرس می شود. در یک بررسی که توسط انجمن بیماریهای زنان و زایمان آمریکا صورت گرفته است مشخص شده است که داشتن رابطه جنسی بعد از هفته ۲۹ حاملگی سبب افزایش خطر زایمان زودرس نمی شود.

  آیا داشتن رابطه جنسی در زمان حاملگی سبب آسیب به جنین می شود؟

  خیر. جنین بخوبی توسط مایع آمنیوتیک، رحم و عضلات جدار شکم محافظت می شود، و اینکه داشتن رابطه جنسی در زمان حاملگی سبب آسیب به جنین می شود، باور نادرستی است.

  آیا مواردی وجود دارند که زوجها باید احتیاط کنند؟

  باید از اعمال هر گونه فشار و وزن بر روی شکم و حرکات نامناسب (آکروباتیک) پرهیز کرد. گاهی خانمها بعلت تغییرات هورمونی دچار خارش و خشکی واژن می شوند، در چنین مواردی توصیه به استفاده از ژلهای مرطوب ساز محلول در آب می شود.

  آیا نداشتن رابطه جنسی در طول ۹ ماه بارداری یک انتخاب بهتری نیست؟

  خیر، ابدا. دلیلی وجود ندارد که زوجها نیازهای جنسی خود را برطرف نکنند. در حین حاملگی در موعدهای خاصی بعلت تغییرات هورمونی تمایلات جنسی در خانمها بشدت افزایش پیدا می کند. عده ای از پزشکان معتقدند که نزدیک ترم، رابطه جنسی وجود داشته باشد، چون مایع منی حاوی ماده ای است که گردن رحم را نرم کرده و باز شدن آنرا تسهیل می کند. باید توجه داشت که تحریک نوک سینه سبب انقباضات رحمی می شود که در موارد ناخواسته خطرناک است ولی اگر طول زمان حاملگی به پایان رسیده و هنوز زایمان شروع نشده است، آن در شروع کردن زایمان کمک کننده است.

  بعد از رابطه جنسی در زمان حاملگی شما باید منتظر چه علائمی باشید؟

  بعد از رسیدن به ارگاسم شما ممکن است متوجه افزایش انقباضات رحم و حرکات جنین شوید. در بعضی خانمها پس از رابطه جنسی در زمان حاملگی انقباضات رحم تا ۳۰ دقیقه ممکن است طول بکشند. این انقباضات رحم و حرکات جنین کاملا طبیعی بوده و نباید سبب نگرانی شما شود.

  در هر موردی که شک و تردید وجود دارد باید با پزشک معالج مشورت کرد.   آرشیو مقالات سلامت بانوان