طبقه بندی مطالب

 • دسته‌ها
 • پربازدیدترین مطالب

  جزئیات مطلب

  رابطه جنسی پس از زایمان

  تعداد بازدید:1088

  بدنبال زایمان بدن خانمها نیاز به ترمیم دارد و آن بر حسب نوع زایمان، طبیعی، بافورسپس، سزارین و غیره متفاوت است و یک دستورالعمل کلی نمی توان برای همه صادر کرد. یابد اجازه داد دهانه رحم بسته شود، خونریزی پس از زایمان قطع گردد و هر نوع پارگیها ترمیم پیدا کنند. موضوع بعدی خود فرد است، بعضی از خانمها برای از سر گیری رابطه جنسی نیاز به چند هفته و تعدادی دیگر نیاز به چند ماه زمان هستند.

  زمان مناسب از سرگیری رابطه جنسی پس از زایمان کی است؟

  قطعا تا ۲ هفته پس از زایمان نباید رابطه جنسی داشت و در اکثر موارد باید حداقل ۴ هفته پس از زایمان منتظر شد. در این مدت خانم هنوز دارای خونریزی است و خطر عفونت وجود دارد. اگر در حین زایمان بخیه زده شده است، شش هفته بعد از زایمان این بخیه ها باید توسط پزشک چک شوند و سپس اجازه رابطه جنسی داده شود.

  کی من احساس خواهم کرد که دوباره باید رابطه جنسی داشته باشم؟

  معمولا چند هفته تا چند ماه پس از زایمان خانم دچار کاهش میل جنسی می شود. شش هفته اول پس از زایمان خانم خسته و دارای مشکلات ناشی از زخمهای زایمان است. بدن این خانمها نیاز به زمان برای ترمیم دارد و علاوه از آن خانم دارای یک نوزاد است که ۷ روز هفته و ۲۴ ساعته نیاز به مراقبت دارد. ممکن است خانم احساس کند که رابطه جنسی دردناک خواهد بود. اگر در حین زایمان پارگی میاندوراه اتفاق افتاده و یا عمل اپیزیوتومی (بریدن واژن توسط جراح برای تسهیل زایمان) انجام شده است، خانم در مناطق فوق احساس درد خواهد داشت. در بعضی از خانمها این ناراحتی چند هفته پس از زایمان از بین می روند ولی در عده ای دیگر ماهها این ناراحتی و احساس درد ادامه خواهد داشت. بعلت کاهش میزان هورمون استروژن بدن پس از زایمان، ۶-۴ هفته خانم دارای واژن خشک خواهد بود که نزدیکی را دردناک می کند. اگر خانمی بچه خود را شیر می دهد ممکن است این خشکی واژن تا اتمام دوران شیر دهی ادامه یابد.

  پس از زایمان کی واژن حالت طبیعی بخود می گیرد؟

  بعلت کشیدگی بیش از حد در حین زایمان دیواره های واژن شل خواهد بود ولی در عرض چند روز واژن قوام طبیعی خود را بدست می آورد. پس از زایمان، واژن برای همیشه یک مقدار بزرگتر خواهد بود ولی انجام مانور کجل کمک به بدست آوردن حالت طبیعی خواهد کرد.

  تاثیر شیردادن بر زندگی جنسی پس از زایمان چگونه است؟

  چون هنگام شیر دادن میزان هورمون استروژن خون کاهش می یابد بنابراین میزان رطوبت واژن کمتر از آن چیزی خواهد بود که در حین بارداری بود. در خانمهائیکه در این دوران از خشکی واژن در رنج هستند، استفاده از ژلهای مرطوب کننده کمک کننده خواهد بود. این ژلها باید استاندارد و حتما محلول در آب باشند. شیر دادن سبب افزایش هورمون پرولاکتین می شود و افزایش این هورمون سبب کاهش میل جنسی می گردد.

  کدام روش جلوگیری از بارداری باید انتخاب شود؟

  باید در این مورد قبل از زایمان تصمیم گرفت، چون خانمها تا اولین پریود پس از زایمان تخمک گذاری می کنند و رابطه جنسی حفاظت نشده ممکن است منجر به بارداری شود. تا موقع پیدا کردن راه حل مناسب برای جلوگیری از بارداری باید از کاندوم استفاده کرد. باید در مورد بهترین روش جلوگیری از بارداری با پزشک معالج مشورت کرد. بر حسب شرایط و نیازهای بیمار بهترین روش جلوگیری از بارداری برای وی پیشنهاد خواهد شد. گاها خانمها همان روشی که قبلا از آن استفاده می کردند را انتخاب می کنند. قرصهای ضد حاملگی که دارای استروژن و پروژسترون با هم هستند، در دوران پس از زایمان خطر لخته شدن خون را به همراه دارند، این نوع قرصها ممکن است ترشح شیر را نیز کم کنند.

  من فکر می کنم که آماده برقراری رابطه جنسی هستم ولی نگران از درد می باشم؟

  می توان در روابط زناشوئی روشی را انتخاب کرد که منجر به ایجاد درد نشود و با گذشت زمان و طبیعی شدن آناتومی بدن می توان کم‌کم حالت طبیعی را بدست آورد.

  اقداماتی که پس از زایمان کمک به افزایش میل جنسی و برانگیختگی جنسی در خانمها می کنند:

  باید انتظارات طرفین واقع بینانه باشد.

  باید تغییرات ایجاد شده در بدن مورد قبول واقع شوند.

  رژیم غذائی سالم و پر پروتئین همراه با مایعات فراوان مصرف شود.

  انجام ورزشهای روزانه

  استراحت به میزان زیاد

  برگزاری جلسات گروهی با خانمهائیکه مثل شما تازه مادر شده اند.

  بخاطر داشته باشید که مهمترین موضوع بدنبال زایمان مراقبت مناسب از بدن خود می باشد.   آرشیو مقالات تخصصی اورولوژی زنان