طبقه بندی مطالب

 • دسته‌ها
 • پربازدیدترین مطالب

  جزئیات مطلب

  راهنمای والدین در مورد بلوغ فرزندان دختر

  تعداد بازدید:4982

  مهمترین مرحله از زندگی هم در مرد و هم در زن، مرحله شروع و تکامل بلوغ است. هر گونه مشکل جدی در روند شروع و تکامل بلوغ تبعات ناگوار مثل اختلالات جنسی و ناباروری را می تواند داشته باشد، و این مشکلات در تمام طول عمر بر زندگی فرد سایه افکنده و آنرا تحت تاثیر قرار خواهند داد. در این مقاله سعی می شود تا چگونگی شروع و تکامل فرایند بلوغ در دخترها به زیان ساده توضیح داده شود تا والدین محترم بتوانند فرایند بلوغ را در فرزندان خود تحت نظر قرار داده و هر حالت غیر طبیعی را تشخیص و با پزشک متخصص مشورت نمایند.

  اطلاع و آگاهی از مراحل بلوغ، زمان شروع آن و سیر طبیعی بلوغ، دارای اهمیت زیادی است. فرایند بلوغ چند سال طول می کشد و علاوه از تغییرات جسمانی، فرزند شما دچار تغییرات روحی و هیجانی نیز می شود. در این مقاله فقط از تغییرات فیزیکی در هنگام بلوغ صحبت خواهد شد.

  بلوغ چیست؟

  بلوغ (Puberty) یک فرایندی است که فرزند شما در طی آن متحمل تغییرات جسمانی یا فیزیکی، روانی و هیجانی می شود. بلوغ وقتی شروع می شود که هورمونهای لازم توسط مغز ترشح شده و بیضه ها فعالیت خود را آغاز می کنند.

  سن شروع بلوغ کی است؟

  بلوغ در دختران (Puberty in Girls) معمولا ما بین ۱۱-۱۰ سالگی شروع می شود. ژنتیک، تغذیه و فاکتورهای اجتماعی از عوامل مهم مشخص کننده موعد بلوغ هستند. محل جغرافیائی از عوامل مهم شروع بلوغ است. در جنوب ایران سن شروع بلوغ در دختران زودتر و حدود ۹ سالگی است. هر قدر بلوغ زودتر شروع شود، قد دختر کوتاهتر باقی می ماند.

  چگونه می توان موعد شروع بلوغ را دانست؟

  نمی توان زمان شروع بلوغ را در یک کودک بصورت دقیق مشخص ساخت. فرایند بلوغ با ترشح هورمونهائی توسط مغز شروع می شود که از بیرون قابل تشخیص نیست ولی پزشک می تواند با انجام آزمایشات لازم آنرا تشخیص دهد.

  بلوغ در چه مدت زمانی کامل می شود؟

  مدت زمان کامل شدن بلوغ از ۱۸ ماه تا ۴ سال متفاوت است.

  در زمان بلوغ چه اتفاقاتی می افتد؟

  بر حسب سن والدین می توانند حدس بزنند که فرزند دختر آنها می بایست چه تغییراتی را نشان دهد، هر گونه تأخیر قابل ملاحظه و عدم شروع این تغییرات می تواند زنگ خطر مبنی بر وجود اختلال در فرایند شروع و تکامل بلوغ باشد و باید در این موارد با پزشک متخصص مشورت کرد.

  تغییرات مورد انتظار ما بین ۱۱-۱۰ سالگی

  -اولین علامت قابل رویت شروع بلوغ در دختران، شروع رشد سینه ها است. معمولا میزان رشد سینه چپ و راست در ابتدا یکسان نیستند و نباید سبب نگرانی شود. در این زمان سینه ها قدری حساس خواهند بود.
  -رشد جهشی شروع و قد کودک بیشتر می شود.
  -در این مدت زمان، قد کودک ۲۰-۵ سانتی متر بیشتر می شود و رشد قد ما بین ۱۷-۱۶ سالگی متوقف می گردد.
  -شکل بدن زنانه می شود، مثلا لگن پهن می شود.
  -موهای زهار شروع به ظاهر شدن کرده و رفته رفته تیره تر می شوند.

  تغییرات مورد انتظار ما بین ۱۴-۱۲ سالگی (این تغییرات در حدود ۲ سال پس از شروع رشد سینه ها اتفاق می افتند)

  -موهای زیر بغل ظاهر می شوند.
  -در بعضی از دختران قبل از شروع پریود، یک ترشحات روشن و سفید از واژن ایجاد می شوند.
  -عادت ماهانه یا همان قاعدگی و پریود شروع می شود.   آرشیو مقالات اورولوژی عمومی