طبقه بندی مطالب

 • دسته‌ها
 • پربازدیدترین مطالب

  جزئیات مطلب

  طب ماهواره ای

  تعداد بازدید:1228

  تبلیغات بخش اعظمی از برنامه های ماهواره ای را به خود اختصاص داده است (در بعضی موارد تا حدود ۹۰ درصد) منتهی سمت و سوی تبلغات شبکه های ماهواره ای بسته به مخاطبین آن و فرهنگ جامعة مورد هدف متفاوت است و در تمامی فرهنگها و جوامع یکسان نیست. همانطور که مستحضر هستید تبلیغات شبکه های فارسی زبان بیشتر بر حول محور محصولات و کالاهای جنسی، ترک اعتیاد، کاهش وزن، افزایش قد و چند موضوع دیگر می چرخد. امروزه طب ماهواره ای کم کم دارد یک رشته ای از پزشکی می شود. شما لابد جملاتی نظیر درمان قطعي سفيدي مو، افزايش قد، رفع چين و چروك پوست، درمان تضمینی لكهاي صورت، درمان تضمینی اعتياد، درمان تضمینی ناتواني جنسي، و بسياري جملات مشابه را به دفعات از كانالهاي ماهواره اي شنيده ايد. به این در اصطلاح “طب ماهواره اي” می گویند. این طب از طريق ماهواره و توسط شبکه ای درهم تنیده از افراد مختلف که گاهاً در نقش پزشك ظاهر مي شوند، ارائه می گردد. اين طب، واقعی، علمي و آكادميك نيست، بلكه طبي مبتذل، مبتنی بر دروغ گوئی و عوام فريبانه است. بسياري از افرادیکه خود را پزشک معرفی می کنند، اگر هم پزشك باشند، از حوزة طبابت دور شده اند و به تجارت و برنامه سازي روي آورده اند و در برنامه ها و تبليغات خود ادعاهايي را مطرح مي كنند كه غير واقعي، غير علمي، فریبکارانه و بر خلاف موازين پزشكي است. این پزشکان را هم در اصطلاح “پزشک ماهواره ای” می گویند. واقعيت حاكي از آن است كه در بسیاری از موارد، سوابق علمي و تحصيلي پزشكان ماهواره اي نامعلوم است. مدارك تحصيلي، نوع تخصص، اسم دانشگاهي كه از آن فارغ التحصيل شده اند و محل کار را نمي توان در روي صفحة تلويزيون مشاهده كرد.

  اصولاً نمی توان گفت که مشتريان طب ماهواره اي اكثراً افرادساده لوح هستند. گاهاً افراد به سرعت فريب تبليغات را مي خورند و كالايي را خريداري مي كنند و با همان سرعت نيز آن را كنار مي گذارند. البته فاجعه موقعی اتفاق حادث می شود که سلامتی انسانها به مخاطره می افتد. به عنوان مثال، بیماری مبتلا به دیابت است و تحت تأثیر تبلیغات ماهواره ای داروي اصلي ديابت یا همان انسولين را كنار می گذارد و به جاي آن، فلان داروي مكمل را مدتها مصرف می کند و در این مدت دیابت وی کنترل نشده باقی می ماند و زماني متوجه اشتباه خود می شود كه ديگر دير شده است و دیابت عوارض تمام عیار خود را بجای گذاشته است. این از نتایج نسخه پیچی طب ماهواره ای و پشت صفحة تلوزیون است. فاجعة بزرگتر را ما از بیمارانی می شنویم كه از طريق ماهواره، با فلان جراح آشنا شده و به امید درمان و یا دست یابی به رویاهای خود، راهي يك كشور همسايه شده اند و تحت عمل جراحي قرار گرفته اند، تعداد قابل توجهی از آنها بعد از مراجعت به ايران یا دچار عوارض شديد شده اند و یا مشکلشان حل نشده است و اکنون نیز به پزشک مذکور دسترسی ندارند. نكتة بسيار مهم و در خور تأمل اين است كه از طريق ماهواره، تلويزيون، راديو، اینترنت و روزنامه و غيره نمي توان و نبايد براي مخاطب نسخه نوشت. این همان کاری است که “طب ماهواره ای” انجام میدهد. طب ماهواره ای عبارت از خود درماني از طريق يك شماره تلفن همراه است كه روي صفحة تلويزيون ديده ايم و دريافت دارو توسط يك پيك موتوري است. باید به خاطر داشته باشیم اگر دچار عوارض آن دارو و يا آن دستگاه شويم، آيا مي توانيم ردپاي آن پيك موتوري يا آن شماره تلفن را پيدا كنيم؟ در اکثر موارد این تلفنها یا قطع است و یا واگذار شده اند. حجم انبوه تبلیغات روی دسته‌ای از محصولات متمرکز هستند که بیشترین عایدی اقتصادی را دارند ولی از نظر علمی پوچ است. در رأس این محصولات کالاهای جنسی (دارو، مکملها، دستگاهها و غیره) قرار دارند. تبلیغات کالاهای جنسی از طریق ماهواره ها یک تجارت چند صد میلیارد دلاری در سطح جهان است. اگر چه نمی ‌توان آمار مناسبی از مبتلایان به اختلالات جنسی در مردان و زنان در ایران ارائه کرد، اما می توان یک حساب سرانگشتی نمود. حدود ۵۰ میلیون از ۷۵ میلیون جمعیت ایران در سنی هستند که ممکن است مسائل زناشوئی برای آنها مهم باشد. در تمامی جوامع مختلف حداقل ۲۰ درصد مردم از یکی از مشکلات جنسی رنج می برندکه البته میزان شیوع آن بر حسب سن متفاوت است. اگر فرض کنیم که از این افراد مبتلا به اختلالات جنسی فقط ۲۰ درصد آنها دنبال برطرف کردن مشکل خود باشند، رقم ۲ میلیون بدست می آید که رقم قابل ملاحظه ای است.  اما این روزها بسیاری از مردم که از این اختلال شایع رنج می ‌برند بی ‌آن که بتوانند راه علاجی برای آن پیدا کنند، به دلایل فرهنگی و اجتماعی، بیماری خود را مسکوت نگه می ‌دارند و از عواقب آن که گاهاً طلاق است، غافل هستند. طبیعی است در این شرایط چون عامة مردم دسترسی به کارشناسان و متخصصان ندارند، عملاً منبع کسب آگاهی آنها رسانه‌های ماهواره‌ای یا مجلات زرد خواهد بود که اکثراً داروهای غیرمجاز و ممنوع از طریق همین رسانه‌ها تبلیغ می‌شوند.

  آگهی های محصولات جنسی این روزها بسیار بیش از پیش خبر ساز شده و موج تبلیغات داروهای عجیب و غریب افزایش توان جنسی در شبکه های ماهواره ای پایش به داروخانه ها هم باز شده است. افزایش این گونه تبلیغات به دلیل عدم آگاهی عمومی مردم ما از مسایل جنسی یقیناً باعث سو مصرف و مشکلات دیگری خواهد شد که به مراتب از ناتوانی های جنسی پر خطر تر است. این فروشندگان داروهای قاچاق، غیربهداشتی و تقلبی که با جان و سلامت مردم بازی میکنند با خیالی آسوده در حال جولان دادن هستند و مردم ساده لوح و نا آگاه به استفاده از این کالاها گرایش پیدا می کنند.

  اگرچه تبلیغ داروها و دستگاههای رفع مشکلات جنسی از همان ابتدای راه اندازی شبکه های ماهواره ای فارسی زبان آغاز شد، اما تبلیغات این داروهای از مدتی پیش نمود بسیار بیشتری به خود گرفته تا جایی که پیش تر فروشندگان کالاهای جنسی شماره تلفن های خطوط اعتباری را برای فروش محصولات خود معرفی میکردند، اما اکنون این افراد شماره تلفن های همراه و ثابت شهری را برای نمایندگان فروش خود معرفی می کنند.

  امروزه آنچه که بیش از پیش موضوع مصرف كالاهاي جنسی را با اهميت مي سازد دو نكته است : نخست آنكه رواج استفاده از آنها به دليل حجم وسیع تبلیغات و سهولت دسترسي و نيز بدليل تنوع و جذابيت برنامه ها، از قشرهاي مرفه به عموم جامعه و از كلان شهرها به شهرهاي كوچك، شهرستانها و حتی روستاها کشیده شده است، دوم آنكه بر خلاف اينترنت، محصولات شبكه های ماهواره ای غالباً در جمع خانواده و در محافل خانوادگي و جمعی عرضه مي شوند و اين بدان معنا است كه استفاده از اين كالاها در فضاي جمعی و خانوادگی مشروعيت مي يابد و در خانواده مهر تاييد مي خورد و توسط شبكه اي از مفاهيم توجیه، و حمايت مي شود .

  در این نوشتار صحت ادعای تبلیغات ماهواره ای و ماهیت کالا را نیز باید کنکاش کرد. به خاطر داشته باشید که اختلالات جنسی در زن و مرد علل مختلفی دارند و نکات علمی هرگز با آن چه که در این تبلیغات مطرح می‌ شوند، هم‌ خوانی ندارند. شبكة توزيع و خواص واقعي اين فرآورده ها مبهم است، بطوريكه مشخصات كالا، كشور تولید کننده، کارخانه یا کمپانی سازنده و شركت وارد كنندة اين محصولات غالباً در تبليغات ماهواره اي ارائه نمي شوند و در واقع اين فرآورده ها به هیچ وجه به صورت صريح و روشن معرفي نمي شوند و خیلی راحت سبب گمراهی افراد ساده لوح و غیر متخصص می شوند. متاسفانه افراد ساده لوح و نا آگاه که در دام این تبلیغات فرینده می افتند، کم نیستند. به مثالهای زیر توجه فرمائید: خانم میانسالی پس از مصرف كرم هاي پوستی تقلبي ماهواره اي در دام يك پزشك قلابي می افتد، خانم جوانی با مصرف داروهای لاغر کنندة غیر استاندارد راهی بیمارستان می شود، دختر جوانی تحت تأثیر تبلیغات ماهواره ای پس از عمل جراحی بینی و مصرف بوتاکس، قربانی مواد تقلبی می شود ….  و بالاخره جوان ۲۰ ساله ای تحت تأثير تبليغات شبكه هاي ماهواره اي پس از مصرف داروي افزايش قد، دچار مسموميت شديد شده و روانة بيمارستان می شود. این گول خوردنها در حالی اتفاق می افتند که پزشکان، متخصصان، مسئولین بهداشت و درمان کشور و حتی پلیس، همواره نسبت به این تبلیغات گمراه کننده و فریبنده هشدار داده اند. باید متذکر شد که تبليغات ماهواره‌اي توانبخشی جنسی بیشتر از همه گمراه كننده هستند و سبب فريب مردم مي‌شوند، به زبان دیگر می توان گفت که تبليغات داروها و کالاهای جنسی در شبکه های ماهواره ای، قربانگاه زود باوران است.

  جامعه شناسان تحول در ساختار جامعه را عامل گرايش به محصولات نوظهور ناشي از تبليغات ماهواره ای، از جمله تبلیغ کالاهای جنسی عنوان مي كنند، اما ارتباط شناسان عامل عمدة تحول و تغييرپذيري را ناشي از وجود وسايل ارتباط جمعي از جمله ماهواره و تارهاي عنكبوتي اينترنت مي دانند و جالب آنكه اغلب شبكه هاي ماهواره اي و در رأس آنها شبكه هاي فارسي زبان، قسمت اعظم برنامه هاي خود را به تبليغ كالاهاي در رابطه با روابط زناشوئی اختصاص داده اند.

  کانال تلگرام بیماریهای ارولوژی:

  https://telegram.me/urologicaldiseasedrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص باروری و ناباروری:

  https://t.me/nabarvaridrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص سلامت جنسی:

  https://t.me/salamatjensidrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص زگیل تناسلی:

  https://t.me/zegiltanasolidrsafarineiad

  کانال تلگرام مخصوص ترانسها:

  https://t.me/Iraniantransgender

  کانال کاربرد لیزر اربیوم یاگ

  https://t.me/erbyaglaserdrsafarinejad

  کانال بیماریهای آمیزشی

  https://t.me/stddrsafarinejad   دسته‌بندی نشده