طبقه بندی مطالب

 • دسته‌ها
 • پربازدیدترین مطالب

  جزئیات مطلب

  مراقب توصیه های بهداشتی درمانی ملی از رسانه های ملی باشیم – شبکه ۵ برنامه به خانه بر می گردیم

  تعداد بازدید:940

  در چند روز گذشته تعدادی از مردان جهت چک کردن از نظر سرطان پروستات به این جانب مراجعه کردند و چون مراجعه آنها غیر معمول بنظر می رسید، دلیل مراجعه را پرسیدم گفتند که در مورخه ۲۹/۲/۹۳ در شبکه ۵ سیما در برنامه به خانه بر می گردیم کارشناس برنامه توصیه کرده است که تمام مردان بالای ۵۰ سال سالانه خود را از نظر وجود سرطان پروستات بررسی نمایند. بررسی سرطان پروستات با استفاده از یک آزمایش خون بنام PSA است که مخفف کلمات Prostate Specific Antigen می باشد. یک همچون توصیه هائی می تواند عواقب ناگواری برای جامعه داشته باشد. پس از دو دهه توصیه به چک کردن سرطان پروستات در بالای ۵۰ سالگی دانشمندان به این نتیجه رسیدند که این اقدام نه تنها به طول عمر مردان اضافه نکرده است بلکه سبب تحمیل هزینه های بهداشتی درمانی هنگفت به دولتها و خود بیماران شده است. علاوه از آن چک کردن سالیانه سبب انجام اقدامات تشخیصی و درمانی می شود که عواقب و عوارض جبرانناپذیری در مردان دارد. بطور خلاصه:

  ۱٫ سرطان پروستات در مردان خیلی شایع است.

  ۲٫ سرطان پروستات اکثرا مشی بطئی دارد و برای بیمار مشکل ایجاد نمی کند.

  ۳٫ بسیاری از مردانیکه سرطان پروستات دارند از آن بی خبرند.

  ۴٫ اکثر مردانیکه سرطان پروستات دارند بعلت بیماری دیگر فوت می کنند نه سرطان پروستات.

  ۵٫ ثابت شده است که بسیاری از مردانیکه میزان PSA خون آنها بالا گزارش شده است دارای سرطان پروستات نیستند.

  ۶٫ اگر در مردی میزان PSA خون بالا باشد باید تمام اقدامات تشخیصی سرطان پروستات انجام شوند که مهمترین آن بیوپسی یا نمونه برداری از پروستات است که هم دارای عوارض خطیر است و هم پرهزینه می باشد. اگر جواب بیوپسی طبیعی باشد باز بیمار دلنگران است و از نظر علمی نمی توان گفت که بیمار دارای سرطان پروستات نیست چون ممکن است نمونه برداری از محل طبیعی بوده باشد.

  ۷٫ اگر در مردی سرطان پروستات تشخیص داده شود بناچار باید درمان شود دو نوع درمان مرسوم رادیوتراپی و عمل جراحی است. رادیوتراپی پر عارضه است حجم مثانه را به اندازه یک فنجان می کند و سبب التهاب روده می شود بیمار هم دچار اسهال می شود و هم اینکه شروع به خونریزی ادراری کرده و در روز ممکن است چند ده بار به دستشوئی برود. در عمل جراحی برای سرطان پروستات کل پروستات خارج می شود و آن با عمل جراحی مرسوم پروستات در مردان فرق می کند. بعد از این عمل بیمار تقریبا صد در صد مردان دچار ناتوانی جنسی می شوند و حدود ۱۰ درصد بیماران دچار بی اختیار می گردند و علاوه از اینها این عمل دارای عوارض دیگر بوده و خیلی پر هزینه است.

  حال اگر این مرد خود را از نظر سرطان پروستات بررسی نمی کرد به احتمال زیاد تا آخر عمر مشکلی هم پیدا نمی کرد. بنابراین توصیه یک همچون اقداماتی دارای تبعات زیر است:

  ۱٫ هزاران مرد جهت چک کردن از نظر وجود سرطان پروستات به پزشک مراجعه می کنند.

  ۲٫ در تعداد قابل توجهی از آنها اقدامات تشخیصی و درمانی بیمورد انجام می شود.

  ۳٫ سیستم بهداشتی درمانی متحمل صدها میلیون ریال هزینه می شود که می توانست در موارد ضروری هزینه شود.

  ۴٫ تعداد انبوهی از خانواده ها ضمن متحمل شدن هزینه های هنگفت هم باید بار روانی موضوع و هم باید عوارض اقدامات تشخیصی و درمانی ناشی از بررسی سرطان را متحمل شوند.

  امروزه مجامع معتبر علمی ارولوژی از جمله انجمن ارولوژی آمریکا بررسی روتین مردان بالای ۵۰ سال از نظر سرطان پروستات را توصیه نمی کنند. امروزه توصیه اکثر مجامع معتبر علمی در مورد سرطان پروستات بشرح زیر است:

  ۱٫ مردانیکه دارای سابقه سرطان پروستات در خانواده هستند (مثل پدر و برادر) لازم است طبق یک برنامه منظم از نظر سرطان پروستات بررسی شوند.

  ۲٫ چون میزان شیوع سرطان پروستات در مردان سیاه پوست بیشتر است توصیه می شود سیاه پوستان طبق یک پروتوکولی از نظر سرطان پروستات بررسی شوند.

  ۳٫ اگر مردی شخصا درخواست آزمایش سرطان پروستات بکند و یا پزشک بخواهد درخواست نماید باید مزایای و معایب انجام این تست به بیمار کاملا توضیح داده شده و بعد انجام شود.

  در موارد بهداشتی درمان مهم که کل جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد معمولا در اروپا و آمریکا انجمنهای علمی مربوطه دستورالعمل صادر می کنند. در کشور ما نیز انجمن ارولوژی باید موضع خود در مورد چک کردن تمام مردان بالای ۵۰ سال از نظر سرطان پروستات را مشخص و اعلام نماید. علاوه از آن وزارت بهداشت نیز باید در همچون مواردی با مشورت با کارشناسان خود دستورالعملهای لازمه را صادر بکند چون ممکن است از نظر اقلیمی و نژادی دستورالعمل برای بررسی از نظر یک بیماری از یک کشور به کشور دیگر متفاوت باشد. این در تمامی موارد مهم از جمله سرطان سینه و دهانه رحم در خانمها، دیابت و غیره صدق می کند. متاسفانه در کشور ما انجمنهای علمی در این مورد سکوت اختیار کرده اند. این نوشتار در مورخه ۳۰/۲/۹۳ نگاشته شده است، و مطالب آن نظر شخصی نویسنده بر حسب اطلاعات علمی خود وی می باشد. توصیه می کنم با اخذ نظر سایر کارشناسان در همان برنامه پیشنهاد ملی مذبور اصلاح شود.   آرشیو مقالات تخصصی اورولوژی مردان