طبقه بندی مطالب

 • دسته‌ها
 • پربازدیدترین مطالب

  جزئیات مطلب

  میوم رحم

  تعداد بازدید:4704

  شایعترین توده داخل لگنی در خانمها میوم رحم (Uterine Myoma) است. این بیماری شیوع زیادی دارد. از هر ۴ نفر خانم یک نفر آنها در طول زندگی مبتلا به میوم رحم می شود. در بدن انسان اگر سلول عضو خاصی شروع به تکثیر کند سبب ایجاد سرطان همان عضو می شود. میوم از تکثیر سلول عضله صاف در جدار رحم ایجاد می شود ولی آن سرطان نیست و تبدیل به سرطان نیز نمی شود. اندازه میوم از چند میلی متر تا چند ده سانتی متر می تواند متغیر باشد. بسیاری از موارد نیاز به درمان ندارند و در تعدادی از موارد نیز نیاز به درآوردن رحم با جراحی می شود.

  میوم رحم Uterine Myoma عبارت از یک توده جامد است که از بافت فیبری تشکیل شده است و به این دلیل به آن فیبروم رحم (Uterine Fibroma) نیز می گویند. میومها از نظر تعداد و اندازه متغیر هستند. آنها اکثراً به آهستگی بزرگ می شوند و معمولاً  بدون علامت هستند. اگر میوم علامتی ایجاد نکرده است نیازی به درمان آن نیست. در حدود ۲۵ درصد موارد میومهای رحم (Uterine Myoma) سبب ایجاد علائم می شوند و نیازمند درمان خواهند بود. میومها ممکن است بصورت یک توده منفرد و یا خوشه ای از توده ها دیده شوند. قطر آنها از یک میلی متر تا بیش از ۲۰ سانتی متر متغیر است. شایعترین تومور لگنی که در خانمها تشخیص داده می شود همین میوم رحم است، و شایعترین علت برداشتن رحم در خانمها (هیسترکتومی) همین میوم رحم می باشد. اگر چه به آنها تومور گفته می شود ولی آنها تومورهای خوش خیم هستند و سرطانی نمی باشند. میوم رحمی در خانمها خیلی شایع است. در حدود ۵۰-۲۰ درصد خانمها در سن باروری دارای میوم رحم هستند. گاهی اندازه میوم رحم آنقدر بزرگ می شود که اندازه رحم مثل خانمهای حامله شش ماهه بنظر می آید (شکل ۱).

  انواع میوم رحم (Uterine Myoma)

  جدار رحم از داخل به خارج از سه لایه تشکیل شده است و برحسب اینکه میوم در کجا تشکیل شده باشد، اسامی مختلف خواهد داشت. لایه های جدار رحم از داخل به خارج عبارتند از: مخاط – عضله – سروز (شکل ۲)

  -اگر میوم در زیر مخاط رحم ایجاد شده باشد به آن میوم زیر مخاطی می گویند.

  -اگر میوم در داخل عضلات جدار رحم تشکیل شده باشد به آن میوم داخل جداری گفته می شود.

  -اگر میوم ما بین عضلات رحم و پوشش سروزی رحم تشکیل شده باشد به آن میوم زیر سروزی می گویند.

  -اگر میوم توسط یک ساقه ای به سطح خارجی رحم متصل شود به آن میوم ساقه دار می گویند (شکل ۳).

  علائم میوم رحمی به قرار زیر هستند:

  ·         خونریزی شدید و طولانی مدت در دوران پریود

  ·         احساس درد و فشار در لگن

  ·         افزایش وزن

  ·         بزرگ شدن بی رویه شکم

  ·         فشار بر روی مثانه یا روده

  ·         احساس درد در پشت ساق پا

  ·         درد در هنگام نزدیکی

  علت میوم چیست؟

  علت واقعی میوم رحم (Uterine Myoma) هنوز بخوبی مشخص نشده است ولی اکثر میومها در خانمها در سن باروری ایجاد می شوند. قبل از اینکه بدن شروع به تولید استروژن بکند، میوم ایجاد نمی شود. میومها در دوران حاملگی بسرعت بزرگ می شوند چون مقادیر زیادی هورمون استروژن در دوران حاملگی تولید می شود. بنابراین ایجاد و رشد میوم وابسته به هورمون استروژن می باشد. با شروع یائسگی رشد میوم متوقف شده و کم کم چروکیده می شود. عضلات رحم از نوع عضلات صاف هستند. یک فیبر عضلانی شروع به تکثیر شدن می کند و سرانجام تبدیل به یک توده ای می شود که می توان آنرا از بافت اطراف افتراق داد.

  عوامل خطر زا: یک عده فاکتورهائی خانم را مستعد ابتلا به میوم رحم می کنند، این فاکتورها عبارتند از:

  ·         توارث: اگر مادر یا خواهر یک خانمی دارای میوم رحم بوده است، احتمال ایجاد میوم رحم در او بیشتر از جمعیت عادی است.

  ·         نژاد: میزان میوم رحم در خانمهای سیاه پوست بیشتر از سایر نژادها است. علاوه از آن، میوم رحم در خانمهای سیاه پوست در سنین پائین تری ایجاد می شود و تعداد میومها بیشتر و اندازه آنها نیز بزرگتر است.

  ·         حاملگی و زایمان: حامله شدن و زایمان اثر محافظتی دارند. یعنی در خانمهائی که سابقه حاملگی و زایمان وجود دارد، میزان ایجاد میوم رحم کمتر است.

  ·         چاقی: در بعضی مطالعات نشانداده شده است که شانس ایجاد میوم رحم (Uterine Fibroma) در خانمهای چاق بیشتر است.

  ·         استفاده از قرصهای ضد حاملگی: شواهد قوی وجود دارند که در خانمهائیکه از قرص ضد حاملگی استفاده می کنند میزان شیوع میوم رحم کمتر است. این در مورد همه خانمها صادق است به استثنای خانمهائیکه مصرف قرص ضد حاملگی را ما بین ۱۶-۱۳ سالگی شروع کرده اند.

  عوارض میوم رحم (Uterine Myoma)

  ·         کم خونی: در بعضی موارد بعلت وجود میوم میزان خونریزی در پریودهای ماهانه زیاد است و سبب کم خونی می شود.

  ·         درد شدید شکمی: بعضی میومهای رحمی توسط یک ساقه به رحم چسبیده اند. اگر ساقه میوم پیچ بخورد سبب درد شدید ناگهانی شکم می شود و بیمار حالت اورژانسی به خود می گیرد و باید جراحی شود.

  ·         حاملگی: معمولاً  میوم رحم تداخلی با حاملگی طبیعی ندارد ولی در بعضی موارد میوم رحم سبب انسداد دهانه رحمی لوله های رحمی شده و جلوی ورود تخمک به داخل رحم را می گیرد و یا اینکه میوم رحم سبب انسداد گردن رحم شده و اجازه نمی دهد اسپرم وارد حفره رحم شود. در چنین مواردی حاملگی مواجه با مشکل خواهد شد. اگر میوم زیر مخاطی باشد ممکن است از لانه گزینی جنین جلوگیری نماید. در چنین مواردی میوم رحم باید خارج شود.

  روش تشخیص میوم رحم

  اگر پزشک بر اساس شرح حال بیمار مشکوک به وجود میوم رحم باشد می تواند آنرا با درخواست سونوگرافی و یا ام آر آی تشخیص دهد. ام آر آی در تشخیص وجود میوم رحم، اندازه، محل و تعداد آن بسیار دقیق است.

  درمان میوم رحم

  برای مشخص کردن نوع درمان باید ابتدا موارد زیر مشخص شوند:

  -سن بیمار

  -شرایط عمومی بیمار

  -علائم بیمار

  -نوع میوم

  -آیا بیمار حامله است یا نه؟

  -آیا بیمار می خواهد در آینده بچه دارشود یا نه؟

  اگر بیمار علائمی نداشته باشد و میوم رحم ایجاد عوارض نکرده باشد نیاز به درمان نیست.

  برای میوم رحم درمانهای زیر وجود دارند:

  -درمان منتظرانه: بسیاری از خانمهای دارای میوم رحم فاقد هر نوع نشان یا علامتی هستند. در این موارد بهترین درمان منتظر شدن و تحت نظر گرفتن بیمار است. میوم رحم سرطان نیست و بندرت مانع حاملگی می شود. آنها یا رشد نمی کنند و یا اینکه به آهستگی رشد می کنند، و بدنبال یائسگی با کاهش هورمونها چروکیده می شوند.

  -درمان داروئی: درمان داروئی سبب از بین رفتن کامل میوم رحم نمی شود، ولی می تواند سبب کاهش درد، کاهش میزان خونریزی و کاهش اندازه میوم شود. مهمترین داروهائی که مصرف می شوند به قرار زیر هستند:

  -داروهای شبیه GnRH: این هورمون از غده هیپوتالاموس ترشح می شود و در نهایت سبب ترشح هورمونهای زنانه توسط تخمدان می شود. در حالت طبیعی این هورمون هر ۷۰ دقیقه یکبار ترشح می شود و اگر بصورت مداوم در بدن باشد اثر معکوس دارد یعنی سبب کاهش هورمونهای زنانه می شود. با تجویز این دارو بیمار بطور موقت یک حالت یائسگی بخود می گیرد و در نتیجه پریود ماهیانه قطع می شود، اندازه میوم کاهش پیدا می کند و کم خونی بیمار اصلاح می شود. گاهاً قبل از جراحی برای کوچک شدن اندازه میوم این دارو تجویز می شود.

  -IUD که هورمون پروژسترون از خود آزاد می کند: اگر این نوع IUD در داخل رحم گذاشته شود از خونریزی شدید جلوگیری کرده و سبب کاهش درد بیمار می شود. این درمان سبب کاهش اندازه میوم نمی شود.

  -هورمونهای مردانه: تجویز یک نوع هورمون مردانه سبب قطع پریود، اصلاح کم خونی، کاهش اندازه میوم و رحم می شود. ولی آن بخاطر عوارض بالقوه بندرت مصرف می شود.

  -سایر درمانها: قرصهای ضد حاملگی و هورمون پروژسترون می توانند میزان خونریزی ماهیانه را کنترل کنند

  درمانهای جراحی 

  -خارج کردن رحم یا هیسترکتومی: این درمان تنها درمان قطعی میوم رحم است. ولی آن یک عمل جراحی بزرگ است و دیگر خانم نمی تواند حامله شود. اگر تخمدانها نیز درآورده شوند، مسئله تجویز هورمونهای جایگزین نیز یک سئوال بزرگی است.

  -برداشتن خود میوم توسط جراحی: در این روش درمانی خطر عود بعد از برداشتن میوم وجود دارد. یعنی ممکن است مجدداً میوم جدید در داخل رحم ایجاد شود.

  Uterine Myoma fig 1

  Uterine Myoma fig 2

  Uterine Myoma fig 3  آرشیو مقالات سلامت بانوان