طبقه بندی مطالب

 • دسته‌ها
 • پربازدیدترین مطالب

  جزئیات مطلب

  نقش رادیو سلامت در اطلاع رسانی صحیح در مورد مسائل جنسی

  تعداد بازدید:1335

  تجربه نشان داده است كشوري مي تواند به تعالي و پيشرفت دست يابد كه از نيروي انساني سالم و كارآمد برخوردار باشد و اين مهم محقق نخواهد شد مگر با ارتقاء سطح بهداشت جسمی و روانی در جامعه كه اين خود يك وظيفه مهم و خطيري را بردوش دولت مي گذارد. جامعه از مجموعة خانواده و خانواده از مجموعۀ افراد تشکیل می شوند. سلامت جامعه و خانواده در گرو سلامت جسمی و روانی تک تک آحاد آن جامعه می باشد. هر كشوري که نيازمند ترقي و پيشرفت و خواهان رقابت در زمينه های مختلف با ساير كشورها است، بايد در اين راستا سلامتی جسمی و روانی را به عنوان دو ركن تأثيرگذار در برنامه هاي كلان بهداشتی، فرهنگي،‌ اجتماعي و سياسي خود نمود بيشتري دهد.

  امروزه افراد سودجو اکثراً در قالب کارتلها از طریق شبکه های ماهواره‌ای، اینترنت و رسانه های مکتوب، جسم و روان انسانها را مورد هجوم خود قرار داده‌اند. برنامه‌های تلویزیونی که در نقاط مختلف دنیا تولید می‌شوند، به آسانی از طریق شبکه‌های بسیار متنوع و فراگیر در دسترس مخاطبان قرار می‌گیرند. برای این برنامه‌ها، مخاطبان آن و اهدافی که دنبال می‌کنند، نمی‌توان حد و مرز مشخصی قائل شد. مخاطب، با دنیایی از تصاویر بدیع، دیدگاه‌های متنوع، مطالب و خوراک فکری نو مواجه می‌شود؛ جریانی که او را فرا می‌گیرد، چون سیل بنیان‌کنی وی، خانوادۀ وی و جامعۀ وی را با خود می‌برد. هیچ عصری مانند عصر ما در معرض خطر انحلال کانون خانوادگی و عوارض سوء ناشی از آن قرار نداشته است، و در هیچ عصری مانند این عصر عملاً بشر دچار این خطر و آثار سوء ناشی از آن نبوده است.

  در این پدیدۀ ارتباطی، می‌توان همزمانی عرضۀ ارزشها و ضد ارزش‌ها را مشاهده نمود. یکی از سیاست‌های کارتل‌های رسانه‌ای، تحت تأثیر قرار دادن جوامع است که در جهت تخریب حوزة فرهنگ جوامع مستعد حرکت می‌کنند. آمارها نشان می دهند که سال به سال بر عدد طلاقها افزوده میشود و خطر از هم پاشیدن بر بسیاری از کانون های خانوادگی سایه افکنده است. آمارها نشان می دهند که روز به روز از تعداد مبتلایان به ایدز در کشورهای اروپائی و آمریکائی کاسته می شود، ولی موارد جدید ایدز در کشورهای آفریقائی و آسیائی با شیب تندی در حال افزایش است.

  اطلاع رساني در زمینة مسائل جنسی و روابط زناشوئی بايد از طریق مجاري اصولي و توسط متخصصین امر و به صورت صحيح انجام شود،چرا كه به خاطر ماهيت آن و  اثر آن بر سلامتي مردم، ‌اطلاع رساني بايد با احتياط كامل و از طريق مراكز تخصصي آن صورت بگيرد. قسمت عمدة اطلاع رساني وظيفة اصحاب رسانه است. بحث تاثير رسانه و ارتباطات در توسعه و تعالي در اواسط دهه ۱۹۶۰ مطرح شد و متخصصان علوم ارتباطات بحث ارتباطات توسعه را مطرح كرده و امروز فراتر از آن بحث ارتباطات پشتيبان توسعه را مطرح مي كنند و جوامع پيشرفته و توسعه يافته بخش مهمي از موفقيتها و پيشرفتهاي خود را مديون نقش برجسته رسانه‌ها و ارتباطات مي باشند.

  باید با استفاده از تمامي مهارتها و فنون و بهره گيري از فن آوريهاي نوين اطلاعاتي و ارتباطي، زمينة آگاهي بخشي و اطلاع رساني صحیح را فراهم کنیم. در چند سال گذشته رادیو سلامت در یک سلسله برنامه هائی که هم اکنون نیز ادامه دارند، نقش عمده ای در اطلاع رسانی صحیح و آگاهی دادن عامة مردم در زمینة مشکلات جنسی، چگونگی تشخیص و درمان آنها و تبلیغات ماهواره‌ای کالاهای جنسی داشته است. در یک سلسله برنامه هائی تحت عنوان حریم آرامش مطالب بسیار سودمندی در اختیار عموم قرار گرفت که من به عینه اثرات بسیار مثبت اینگونه از برنامه ها را در سطح جامعه مشاهده کردم. در این نوشتار می خواهم از مسئولین صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران که امکان پخش اینگونه برنامه‌ها را فراهم کرده‌اند، تشکر کنم و تشکر وافی داشته باشم از دست اندرکاران رادیو سلامت که زحمت تهیه و پخش برنامه ها را عهده دار بودند. بدون شک اثرات مفید اینگونه برنامه ها در جهت دادن صحیح و درست به جامعه غیر قابل انکار می باشد.

  کانال تلگرام بیماریهای ارولوژی:
  https://telegram.me/drsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص باروری و ناباروری:

  https://t.me/nabarvaridrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص سلامت جنسی:

  https://t.me/salamatjensidrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص زگیل تناسلی:

  https://t.me/zegiltanasolidrsafarineiad

  کانال تلگرام مخصوص ترانسها:

  https://t.me/Iraniantransgender

      آرشیو مقالات عمومی