طبقه بندی مطالب

 • دسته‌ها
 • پربازدیدترین مطالب

  جزئیات مطلب

  هشت دلیل خونریزی بدنبال رابطه جنسی در خانمها

  تعداد بازدید:1482

  خونریزی بدنبال رابطه جنسی می تواند آزاردهنده و علل مهم داشته باشد. هر نوع خونریزی پس از مقاربت را باید جدی تلقی کرد و بدنبال علت آن بود. اگر این مشکل نادیده گرفته شود و کم اهمیت تلقی شود ممکن است عوارض جبران ناپذیری را سبب گردد.

   

  هشت علت مهم خونریزی بدنبال رابطه جنسی بقرار زیر هستند:

   

  ۱٫ دیس پلازی گردن رحم: گردن رحم دارای یک پوشش بیرونی بنام اپیتلیوم است. در سرطان دهانه رحم ابتدا سلولها متحمل تغییراتی می شوند که به آن ضایعه قبل از سرطان یا دیسپلازی گفته می شود. در افراد زیر خطر دیس پلازی گردن رحم بیشتر است:

  · داشتن شرکای جنسی متعدد
  · شروع رابطه جنسی قبل از ۱۸ سالگی
  · حاملگی قبل از ۱۶ سالگی
  · داشتن سابقه یک بیماری آمیزشی که سردسته آنها زگیل تناسلی است.

  در مان دیس پلازی گردن رحم با کرایو و یا برداشتن قسمتی از گردن رحم می باشد.   

  ۲٫ عفونت با کلامیدیا: آن یک باکتری است که توسط رابطه جنسی منتقل می شود و جزو بیماریهای آمیزشی محسوب می شود و درمان آنتی بیوتیکی موثر نیز دارد. عفونتهای لگنی با کلامیدیا اگر درمان نشوند می توانند منجر به نازائی شوند.

  ۳٫ سوزاک: آن نیز یک باکتری است که توسط رابطه جنسی منتقل می شود و جزو بیماریهای آمیزشی محسوب می شود و در مان آنتی بیوتیکی موثر نیز دارد. عفونتهای لگنی با سوزاک اگر درمان نشوند می توانند منجر به نازائی شوند. برخلاف مردان، علائم سوزاک در خانمها زیاد و شدید نیستند و بدین جهت برای تشخیص آن ظن قوی لازم است.

  ۴٫ واژینیت یا سرویسیت: عفونت و التهاب واژن را واژینیت (Vaginitis) و عفونت و التهاب دهانه رحم را سرویسیت (Cervicitis) می گویند. درمان بستگی به علت دارد.

  ۵٫ پولیپ دهانه رحم: پولیپ یک توده شبیه انگشت قرمز یا ارغوانی رنگ است که از کانال گردن رحم بیرون می زند. این پولیپها خیلی شکننده بوده و با مختصر تماس خونریزی می کنند. آنها را می توان به راحتی با جراحی برداشت.

  ۶٫ تریکومونا: تریکومونا یک نوع ارگانیسم از نوع پروتوزوآ می باشد. آن معمولا توسط رابطه جنسی منتقل می شود و اگر خانمی مبتلا به این انگل باشد موقع زایمان می تواند آنرا به نوزاد خود منتقل کند. انتقال از طریق شیر دستشوئی آلوده، استخر، حوله و حمام نادر است.

  ۷٫ عفونتهای قارچی واژن: در واژن یک عده باکتریها و قارچها بصورت طبیعی زندگی می کنند. اگر این قارچها شروع به رشد بیش از حد بکنند، عفونت قارچی اتفاق می افتند. علامت عفونت قارچی واژن ترشح بدون بو و پنیری شکل همراه با سوزش و خارش است.

  ۸٫ پولیپ رحم: پوشش داخلی رحم از یک اپیتلیوم اختصاصی است که به آن آندومتر می گویند. اگر آندومتر بیش از حد رشد کند بصورت پولیپ درآمده و بداخل حفره رحم برجسته می شود. این خانمها معمولا دارای خونریزی در ما بین پریودها هستند.

  تشخیص علت خونریزی پس از رابطه جنسی معمولا بصورت کنار گذاشتن یکی یکی از تشخیصها است. هرگاه خونریزی بدنبال رابطه جنسی داشتید حتما به پزشک معالج خود مراجعه نمائید.   آرشیو مقالات سلامت بانوان