طبقه بندی مطالب

 • دسته‌ها
 • پربازدیدترین مطالب

  جزئیات مطلب

  هشدار برای مردان – دستگاههای توانبخشی جنسی عامل مهم بیماری پیرونی

  تعداد بازدید:4264

  سردستة بیماریهائیکه سبب کجی اکتسابی آلت‌تناسلی و ناتوانی جنسی در مردان می شوند، بیماری پیرونی (Peyronie’s Disease) می باشد. علت آن ایجاد بافت فیبری در اجسام غاری آلت‌تناسلی است. عوامل متعددی سبب ایجاد بافت فیبری در اجسام غاری آلت‌تناسلی می شوند. یکی از مهمترین آنها وارد شدن ضربه و فشار به آلت‌تناسلی در حالت نعوظ می باشد. استفاده از دستگاههای توانبخشی جنسی یکی از علل مهم شیوع بیماری پیرونی در مردان جوان در کشور ما است.

  بيماري پیرونی (Peyronie’s Disease) اگر به موقع تشخیص داده نشده و درمان نشود، اکثراً سير پيشرونده داشته و مي تواند سبب ناتواني جنسي کامل (Impotence) در مرد گردد. ولی تشخیص به موقع منجر به درمان قطعی نمی شود. درصدی از این بیماران در مراحل اولیه و زودرس بیماری قابل درمان هستند و در بقیه موارد بیماری به پیشرفت ادامه می دهد. آن سبب پاره شدن مویرگها می شود. در کتابهای علمی نوشته می شود که این بیماری بیشتر در مردان بعد از ۵۰ سالگی دیده می شود و بیماری نسبتاً نادری است. ولی متأسفانه این بیماری در کشور ما بیشتر در مردان ۴۰-۳۰ ساله و آنهم به وفور دیده می شود. در مقالات جداگانه ای بطور مفصل به بیماری پیرونی پرداخته شده است، ولی اینجا مجددا بطور مختصر توضیح داده می شود که این بیماری چیست و چگونه ایجاد می شود و سیر آن چگونه می باشد.

  بيماري پيروني داراي سه مرحله است: مرحلة حاد، مرحله مزمن زودرس و مرحلة مزمن ديررس. شاه علامت مرحلة حاد، احساس درد در آلت تناسلي بويژه در حين نعوظ مي باشد.

  اگر بیمار در مرحله حاد بيمار به پزشک مراجعه کند، احتمال اينکه با درمان جلوي پيشرفت بيماري را بگيريم زياد است، ولي صد در صد نيست. اين مرحله حدود ۱۲-۶ ماه طول مي کشد و اکثر مردان مبتلا نيز يا به آن اهميت نمي دهند و يا اينکه بعلت خجالت به پزشک مراجعه نمي کنند. پس از سپري شدن اين مرحله، بيمار وارد فاز مزمن زودرس مي گردد که در آن کم‌کم بافت فيبري در اجسام غاري ايجاد شده و پلاک تشکيل مي شود و بتدريج آلت تناسلي در حين نعوظ بطرف پلاک کج مي شود. اندازه و تعداد پلاک بسته به شدت بيماري و مدت زمانيکه از آن سپري شده است، متغير است. گاهاً اندازة پلاک مثلاً ۵×۵ ميليمتر مي باشد و منفرد است، و گاهاً بيمار مثلاً دو عدد پلاک ۲×۲ سانتيمتري در روي آلت‌تناسلي خود دارد. اين پلاکها به راحتي با دست قابل لمس هستند. اين پلاکها ضمن کج کردن (Penile Curvature) و کوتاه کردن آلت‌تناسلي، به توانائي نعوظ بيمار نيز آسيب مي زنند.

  بدنبال مشاهده بی رویه و زیاد این بیماری ما بین مردان جوان بنده سعی کردم که تا آنجائیکه می توان علت آنرا پیدا کنم. یک علت مهم این بیماری در مر دان جوان در جامعه ما استفاده از دستگاههای توانبخشی جنسی برای افزایش طول آلت تناسلی و یا اصلاح کجی آلت تناسلی می باشد. استفاده از این دستگاهها سبب ایجاد پارگی در بافت پوششی آلت تناسلی شده و بدنبال آن بیماری پیرونی (Peyronie’s Disease) شروع و پیشرفت می کند. من بیمار ۳۲ ساله داشتم که از یکی از این دستگاهها استفاده کرده بود و بعلت ایجاد بیماری پیرونی، در سرتاسر تنه آلت تناسلی پلاک ایجاد شده بود و آلت تناسلی در تمام طول گرفتار بود و بیمار هیچگونه نعوظی نداشت. تحت فشار قرار دادن آلت تناسلی با این دستگاهها جهت افزایش طول آن و یا اصلاح کجی آلت تناسلی سبب ضربات متعدد و بسیار زیاد به آلت تناسلی می شود. از خصوصیات بیماری پیرونی ناشی از استفاده از این دستگاههای توانبخشی متعدد بودن نقاط آسیب دیده در آلت تناسلی است. بعلت استفاده مکرر از این دستگاهها همه روزه آلت تناسلی آسیب می بیند و اگر شدت آسیب بگونه ای باشد که سبب شروع بیماری پیرونی گردد، آن برخلاف بیماری پیرونی ناشی از سایر ضربات که معمولاً یک یا چند بار می باشند، سبب بیماری پیرونی بسیار شدید می شود.

  امروزه شبکه های ماهواره ای بسته به نیاز مخاطبین خود در یک منطقة بخصوص، تبلیغات وسیع و همه جانبه دارند. همانطور که مستحضر هستید تبلیغات شبکه های فارسی زبان بیشتر بر حول محور محصولات و کالاهای جنسی، ترک اعتیاد، کاهش وزن، افزایش قد و چند موضوع دیگر می چرخد. يكي از شگردهای مهم اين رسانة نوين رواج فرهنگ بیماریزائی است. بیماری زائی یعنی تولید و ایجاد یک بیماری توسط یک عده افراد خبره که وجود خارجی ندارد. یعنی آنقدر موضوعی را تکرار می کنند که فرد احساس می کند که بیمار است و باید سراغ درمان خود برود. یکی از این موارد هم اندازة آلت تناسلی (Penile Length) در مردان می باشد. خوانندگان محترم باید بدانند که هیچ نوع دستگاه، کرم، دارو و یا مواد دیگری وجود ندارند که سبب افزایش طول آلت تناسلی در مردان شوند. تنها را آن عمل جراحی است و این عمل فقط در مردانی انجام می شود که بطور واقعی دچار دارای آلت تناسلی کوچک می باشند نه به درخواست شخصی.

  خوانندگان محترم به هیچ وجه نباید در دام تبلیغات دروغین شبکه های ماهواره ای و رسانه های زرد بیفتند، تبلیغات فوق موهوم هستند. در مراحل پیشرفته این بیماری که پلاک ایجاد شود به راحتی می توان این پلاکها را بر روی آلت تناسلی که مثل سکه سفت هستند لمس نمود. در پایان اگر هر مردی از این دستگاهها استفاده کرده است باید حتما از نظر احتمال وجود بیماری خطرناک پیرونی بررسی شود.

  PD with extender fig 1

  PD with extender-fig 2  آرشیو مقالات تخصصی اورولوژی مردان