طبقه بندی مطالب

 • دسته‌ها
 • پربازدیدترین مطالب

  جزئیات مطلب

  واکسن ویروس پاپیلوم انسانی (زگیل تناسلی)

  تعداد بازدید:1677

  ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) دارای حدود ۴۰ نوع می باشد که دو نوع آن سبب ایجاد زگیل تناسلی و دو نوع دیگر سبب ایجاد سرطانهای ناحیه دستگاه تناسلی و حفره دهان در مردان و زنان می گردد. امروزه با توجه به شیوع روز افزون آلودگی با این ویروس، سازمان بهداشت جهانی توصیه می کند که کشورهای مختلف واکسیناسیون بر علیه ویروس پاپیلوم انسانی را بستگی به شرایط خود در برنامه بهداشتی کشوری بگنجانند.

  ویروس پاپیلوم انسانی چیست؟

  ویروس پاپیلوم انسانی [Human papillomavirus (HPV)] دارای انواع مختلف می باشد که بعضی از انواع آن از طریق تماس جنسی منتقل شده و می تواند تمامی نواحی دستگاه تناسلی، مقعد، دهان و حلق را هم در زن و هم در مرد گرفتار سازد. بعضی از انواع ویروس پاپیلوم انسانی سبب ایجاد زگیل تناسلی می شوند. سه دهه قبل شایعترین بیماری آمیزشی سوزاک بود، ولی اکنون در بعضی نقاط دنیا شایعترین بیماری آمیزشی، زگیل تناسلی است. چون این بیماری ریشه کن نمی شود و از طرفی عامل ایجاد بعضی سرطانهای مهم بخصوص در خانمها می باشد، عده ای از کشورها واکسیناسیون بر علیه ویروس پاپیلوم انسانی را در برنامه بهداشتی خود گنجانده اند. در حال حاضر دو نوع واکسن بر علیه این بیماری مورد تائید قرار گرفته اند که عبارتند از Gardasil و Cervarix. همانطور که در بالا ذکر شد، ویروس این بیماری دارای انواع مختلف است. دو نوع ۱۶ و ۱۸ عامل ۷۰ درصد سرطان دهانه رحم، ۸۰ درصد سرطان مقعد، ۶۰ رصد سرطانهای واژن و ۴۰ درصد سرطانهای فرج می باشند. هر دو نوع واکسن از ابتلا به ویروس پاپیلوم انسانی نوع ۱۶ و ۱۸ جلوگیری می کند. این دو نوع ویروس عامل ایجاد اکثر سرطانهای داخل حفره دهان نیز می باشند. دو نوع ۶ و ۱۱ سبب ایجاد زگیل تناسلی می شوند. واکسن Gardasil تا ۹۰ درصد از ابتلا به انواع ۶ و ۱۱ جلوگیری می کند. سازمان بهداشت جهانی و مسئولین بهداشتی کشورهای آمریکا، اروپا، استرالیا و کانادا واکسیناسیون خانمهای جوان را توصیه می کنند.

  چرا واکسن ویروس پاپیلوم انسانی مهم است؟

  ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) دستگاه تناسلی، از راه تماس پوست به پوست در حین رابطه جنسی می تواند از یک فرد به فرد دیگر منتقل شود. بسیاری از افرادیکه رابطه جنسی خارج از خانواده دارند به این ویروس گرفتار خواهند شد. در حدود ۴۰ نوع ویروس پاپیلوم انسانی وجود دارد که می توانند نواحی تناسلی مردان و زنان را آلوده سازند. بعضی از انواع این ویروسها علائمی ایجاد نمی کنند و خود بخود نیز از بین می روند. ولی بعضی از انواع آن سبب ایجاد سرطانهای مختلف دستگاه تناسلی و زگیل تناسلی می شوند.

  در چه سنی باید واکسن را برای دختران/ خانمها تزریق کرد؟

  سنی که تزریق واکسن توصیه می شود ۱۲-۱۱ سالگی است ولی اگر خانم یا دختری واکسیناسیون بر علیه ویروس پاپیلوم انسانی انجام نداده است می تواند تا سن ۲۶ سالگی آنرا انجام دهد.

  آیا خانمها از تزریق واکسن سود می برند؟

  در کشورهای غربی توصیه می شود که قبل از شروع رابطه جنسی این واکسن تزریق شود و در ضمن اگر چند سال از برقراری رابطه جنسی گذشته ولی هنوز واکسن تزریق نشده است، باز خانمها از تزریق واکسن سود می برند ولی نه به اندازه ای که قبل از شروع فعالیت جنسی زده شده باشند. چون این افراد ممکن است قبلا به بعضی از انواع ویروس پاپیلوم انسانی آلوده شده باشند.

  آیا خانم حامله می تواند واکسن ویروس پاپیلوم انسانی تزریق نماید؟

  اگرچه تا کنون عارضه ای در فرزندان خانمهای حامله که این واکسن را تزریق کرده اند، دیده نشده است، ولی تزریق آن برای خانمهای حامله هنوز توصیه نمی شود.

  تاثیر واکسن تا چه مدت در بدن باقی ماند؟

  بررسیها نشان داده اند که باگذشت زمان از میزان تاثیر واکسن کاسته نمی شود.

  روش تزریق و هزینه واکسن چقدر است؟

  این واکسن در سه دوز تزریق می شود و هزینه هر دوز در آمریکا حدود ۱۳۰ دلار می باشد. کشورهائیکه تزریق واکسن را در برنامه بهداشتی خود قرار داده اند، به مقدار زیادی هزینه تزریق واکسن را پوشش می دهند. این واکسن در سه دوز تزریق می شود: ۰- ۲- ۶٫ یعنی اولین واکسن موقع خریداری، دومی دو ماه بعد و سومی شش ماه بعد تزریق می شود.

  آیا مردان نیز می توانند از این واکسن استفاده کنند؟

  مردها نیز می توانند ما بین ۲۶-۹ سالگی از این واکسن استفاده کنند ولی واکسیناسیون تمامی مردان مثل خانمها توصیه نمی شود.

  از آنجائیکه در کشور ما نیز روز به روز به تعداد مبتلایان به زگیل تناسلی افزوده می شود، مسئولین بهداشتی کشورمان بهتر است یک بررسی انجام دهند که آیا لازم است برنامه واکسیناسیون بر علیه ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) در برنامه واکسیناسیون کشوری گنجانده شود و یا اینکه باید فقط گروه خاصی را واکسینه کرد و یا اینکه اصلا نیازی به واکسیناسیون بر علیه ویروس پاپیلوم انسانی در جامعه ما نمی باشد. باید منتظر پاسخ مسئولین بود.

  مورد بسیار مهم

  ضایعات زگیل مانند منشاء پخش ویروس هستند بنابراین باید همه آنها به یک روش مطمئن از بین برده شوند. ضایعاتی که در سطح پوست اندازه متناسب دارند، قابل رویت هستند ولی زگیلهای با خصوصیات زیر نه برای پزشک و نه برای بیمار قابل رویت نخواهند بود:

  · زگیل بسیار ریز باشد که جهت رویت آن نیاز به بزرگنمائی است.

  · زگیل هم در مرد و هم در زن داخل مجرای ادرار باشد.

  · زگیل در داخل واژن باشد.

  · زگیل در محل ورودی مقعد باشد.

  · زگیل در چین و چروک کشاله ران و چینهای پوستی باشد.

  · وجود زگیل غیر قابل رویت در اطراف دهان و داخل دهان در فردیکه رابطه جنسی دهانی داشته است.

  با توجه به موارد بالا هر فرد مبتلا به زگیل تناسلی باید در اطاق عمل تحت بی دردی از نظر وجود ضایعات زگیلی در نواحی فوق توسط میکروسکوپ و آندوسکوپ مورد بررسی قرار گیرد و تمام ضایعات توسط جریان برق سوزانده شوند. برای از بین بردن زگیل داخل مجرای ادرار نیاز به وسایل خاص می باشد. اگر تمام زگیلها از بین برده نشوند، فرد بشدت آلوده باقی مانده و پس از از بین بردن زگیلهای قابل رویت، آنها بسرعت مجدداً شروع به رشد می کنند. در ۲۰ درصد موارد با گذشت زمان سیستم ایمنی بدن ویروس HPV را از بین می برد ولی اگر فردی دارای زگیل غیر قابل رویت در نقطه ای از بدن باشد این امر امکانپذیر نخواهد بود. به عبارت دیگر صرف گرفتن یک محلول از داروخانه و مالیدن آن بر روی زگیلها در بهترین شرایط فقط صورت مسئله را حل می کند و به هیچ وجه نباید به آن اکتفا کرد.

  کانال تلگرام مخصوص باروری و ناباروری:

  https://t.me/nabarvaridrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص سلامت جنسی:

  https://t.me/salamatjensidrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص زگیل تناسلی:

  https://t.me/zegiltanasolidrsafarineiad

  کانال تلگرام مخصوص ترانسها:

  https://t.me/joinchat/AAAAAAwbWHZ0u7-g9So4kQ   آرشیو مقالات تخصصی اورولوژی زنان