طبقه بندی مطالب

 • دسته‌ها
 • پربازدیدترین مطالب

  جزئیات مطلب

  پدیده ترانس سکسوالیسم (تغییر جنسیت) در ایران

  تعداد بازدید:1465

  ترانس سکسوالیسم یا همان تغییر جنسیت از قرنها قبل بوده ولی در دو دهه اخیر در تمامی جوامع از جمله جامعه ما پررنگ تر شده است. در ترانس سکسوالیسم فرد معتقد که دارای جنس غلط است و می بایست در جنس مخالف می بود. امروزه جهانی شدن یا Globalization مرزها را در نوردیده و هر پدیده ای را جهانی می کند. منتها در این میان کارتلهای تجاری بشدت توسط افراد خبره و با مغز متفکر اهداف سود جوئی خود را پیش برده و با مطالعه ای که بر روی جوامع مختلف دارند پی می برند که این جوامع تحت بمباران چه تبلیغاتی قرار گیرند به فرض مثال شبکه های ماهواره ای فارسی زبان ۴ هدف اصلی در ایران را برای فروش محصولات خود دنبال می کنند: مسائل جنسی، چاقی و لاغری، اعتیاد و مواردیکه فوق العاده بسرعت انجام می شوند و دروغهای بسیار بزرگ هستند. این کارتلها به این نتیجه رسیده اند که این موضوعات به راحتی درکشور ما جا انداخته می شوند مثلا با پوشیدن یک جفت دمپائی به مدت ۴۵ روز ۱۵ سانتی متر به قد شما افزوده می شود. شاید اینها از بابت این تبلیغ در کشور ما فروش میلیونی داشته باشند ولی در کشور دیگر حتی یک دلار هم فروش نکنند. مطلب مهم این است که مقابله قهری با این شبکه ها نه تنها مفید نبوده بلکه به نفع آنها است منتها باید مسئولین در داخل کشور با مطالعه در باب هر موضوعی اطلاع رسانی کرده و با استدلال منطقی موضوع را مورد کنکاش قرار دهند. یک دهه قبل مطرح کردن موضوع اندازه آلت تناسلی نه تنها بیشتر به شوخی شبیه و شرم آور بود بلکه هیچگونه اهمیتی در ما بین اکثریت مردان نداشت. بنده یک دهه قبل حتی یک مراجعه کننده شاکی از اندازه آلت تناسلی نداشتم ولی امروزه یکی از دغدغه های قسمت مهمی از مردان همین موضوع اندازه آلت تناسلی است. این و دهها موضوع دیگر را کارتلهای تجاری و تبلیغاتی وارد جامعه کرده و یک باور کاملا غلط را به مردان ایرانی به راحتی قبولانده اند. موضوع ترانس سکسوالیسم هم توسط این کارتلها وارد کشور ما شد منتهی این موضوع خیلی مهم بوده و شامل خریدن یک بسته قرص نمی باشد. امروزه نسبتا به راحتی مجوز تغییر جنسیت توسط مبادی ذیربط صادر می شود بدون آنکه زیرساختارهای آن مهیا و موارد مورد لزوم  فراهم گردند. چون تعدادی از این بیماران نزد بنده مراجعه می کنند بنده در کمال تعجب می بینم که راه ترانس سکسوالیسم کاملا اشتباهی طی شده و هیچ یک از معیارهای علمی این موضوع را شامل نمی شود:

  1. معیارهای صدور مجوز توسط گروه پزشکی برای ترانس سکسوالیسم کدامها هستند؟
  2. این گروه شامل چه افرادی می باشند؟ تا آنجا که بنده اطلاع دارم فقط شامل روانپزشکان است که در درمان و پیگیری این بیماران هیچگونه نقشی بعدا ایفا نمی کنند؟
  3. آیا متخصص غدد آموزش دیده در این زمینه وجود دارد؟ چون این بیماران تا آخر عمر باید هورمون دریافت کرده و بدقت تحت نظر باشند. بنده بیمار ترانس سکسوال که بصورت درست تحت درمان هورمون درمانی باشد ندیده ام.
  4. این افراد کی اقدام به تغییر اسم باید بکنند؟ بنده مشاهده می کنم که بدون انجام اعمال تغییر جنسیت اسم خود در شناسنامه را عوض کرده و حتی اقدام به تغییر جنسیت نمی کنند؟
  5. آیا فردیکه مجوز تغییر جنسیت می گیرد، موظف به انجام عملهای مربوطه هست یانه؟ در موارد زیادی بنده مشاهده کرده ام که فرد فقط اسم خود را عوض می کند و هیچگونه عمل جراحی برای تغییر جنسیت انچام نمیدهد. در تعریف این بیماری آمده است که فرد فکر می کند که جنس وی اشتباه است و اسم بیماری نیز حاکی از این است که فرد مجوز گرفته باید طی مراحلی نسبت به تغییر جنس خود اقدام نماید. بنده مراجعانی داشته ام که بیش از ۵ سال بود که مجوز تغییر جنسیت را افراد گرفته بودند، اسم خود را در شناسنامه عوض کرده بودند و فقط نسبت به تغییر ظاهر خود اقدام کرده بودند، و و وفتی از آنها سوال می کردم که چرا نسبت به تغییر جنسیت خود اقدام نمی کنند، می گفتند که ما به همین قدر بسنده می کنیم. مثلا در ترانس سکسوالیسم مرد به زن، فقط موهای صورت را از بین برده موهای سر را دخترانه کرده و لباس دخترانه می پوشند و مثل دختر در جامعه زندگی می کند و به مراکز زنانه رفت و آمد دارند! بنده نمی دانم قانون در این مورد چه می گوید. آیا کسی که مجوز تغییر جنسیت می گیرد آیا می تواند فقط به تغییر اسم و لباس اکتفا کند.

  و اما موضوع مهمتر انجام اعمال جراحی مرتبط با این موضوع می باشد. هدف از ترانس سکسوالیسم تغییر دادن جنس فرد است. این بیماران نیاز به اعمال جراحی متعدد دارند. در مرکزی که بنده آموزش دیده بودم در تغییر جنسیت کامل حدود ۲۰ نوع اعمال جراحی انجام می شد که از صورت شروع و به اندام تحتانی ختم می گردید. البته لازم نیست همه افراد همه این اعمال را انجام دهند ولی باید دستگاه تناسلی به شکل جنس مخالف دربیاید. مهمترین قسمت دستگاه تناسلی در زنان واژن و در مردان آلت تناسلی است. بنده تا کنون هیچ موردی که در آن یک واژن طبیعی و یا یک آلت تناسلی که بتوان برای رابطه جنسی از آن استفاده کرد ندیده ام. مخصوصا در تغییر جنسیت مرد به زن دستور دادن جهت استفاده از دیلاتاتورها (گشاد کننده ها) که در آن پوست بتدریج گشاد می شود بیشتر شبیه شکنجه است تا ایجاد یک واژن طبیعی و اینها هیچوقت واژنی که بدرد رابطه زناشوئی بخورد نخواهند داشت. علاوه از آن از نظر ظاهری، دستگاه تناسلس نیز به همه چیز شبیه هستند به غیر از آلت تناسلی.

  هدف بنده از این نوشتار این است:

  1. ترانس سکسوالیسم در کشور قانونمند شود.
  2. گروهی که مجوز صادر می کند کمال دقت را بکند، چون عدم دقت کافی سبب تبعات فراوان شده و افرادیکه بصورت واقعی می خواهند تغییر جنسیت دهند حقوقشان ضایع می شود.
  3. پزشکان مورد نیاز در این مورد با فرستادن پزشکان واجد شرایط به مراکز مهم دنیا فراهم شوند تا اعمال جراحی و درمانهای هورمونی را انجام دهند.
  4. وقتی ترانس سکسوالیسم را به رسمیت می شناسیم باید متخصصین مربوطه را هم در دانشگاهها تربیت کنیم.
  5. تسهیلات لازم در مراکز دولتی برای انجام تمام مراحل ترانس سکسوالیسم فراهم شود تا این افراد بتوانند با هزینه مناسب اقدامات لازم را انجام دهند.
  کانال تلگرام بیماریهای ارولوژی:
  https://telegram.me/drsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص باروری و ناباروری:

  https://t.me/nabarvaridrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص سلامت جنسی:

  https://t.me/salamatjensidrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص زگیل تناسلی:

  https://t.me/zegiltanasolidrsafarineiad

  کانال تلگرام مخصوص ترانسها:

  https://t.me/Iraniantransgender

  Q   دسته‌بندی نشده