طبقه بندی مطالب

 • دسته‌ها
 • پربازدیدترین مطالب

  جزئیات مطلب

  پرسش و پاسخ‌های متداول درباره مشکلات جنسی و رابطه زناشویی

  تعداد بازدید:2834

  اختلالات جنسی شایعترین بیماریها در تمامی جوامع هستند و حدود ۳۰ درصد مردان و زنان را در طول زندگی گرفتار می کنند. بسیاری از این مشکلات قابل درمان می باشند و در بسیاری از موارد نیز فرد اصلا مشکلی ندارد بلکه فکر می کند که دارای مشکل است. کمبود آگاهی و اطلاع صحیح از عملکرد جنسی حتی در میان طبقه تحصیل کرده قابل ملاحظه است. نوشتار زیر متن مصاحبه بنده با یکی از هفته نامه ها می باشد که در آن به بسیاری از سئوالات متداول در مورد مسائل زناشوئی پاسخ داده شده است.

  ۱- شایع‌ترین مشکلات جنسی در میان زنان و مردان چیست؟

  مشکلات یا اختلالات جنسی طیف بسیار وسیعی را هم در زن و هم در مرد را شامل می شوند. حدود ۲۰ نوع اختلال جنسی شایع هم در مرد و هم در زن وجود دارند. ولی مشکلات جنسی که بیشتر مردم با آن سروکار دارند در مردان سه مورد اختلال در نعوظ، اختلال در انزال، و اختلال در میل جنسی می باشد. بیشتر مردم از اختلالات در انزال فقط انزال زودرس را می شناسند در صورتیکه خود اختلال در انزال دارای ۵ نوع انزال زودرس، انزال دیررس، عدم انزال، انزال پسگرد و انزال دردناک می باشد. این برای سایر اختلالات جنسی نیز صدق می کند. منتهی لازم است پزشکانیکه بیماران مبتلا به اختلالات جنسی را درمان می کنند اطلاعات کامل و جامع از انواع اختلالات جنسی در مردان و زنان و راههای تشخیصی و درمانی آنرا بدانند. یک مثال می زنم: چند وقت پیش زوجی از پزشکی قانونی جهت طلاق بعلت ناتوانی جنسی مرد به اینجانب ارجاع شده بود. همسر ۲۲ ساله و شوهر ۲۷ ساله بود. آنها مدت یک سال بود که عروسی کرده بودند ولی هنوز نزدیکی موفقیت آمیز نداشتند و زن مدعی بود که شوهر ناتوانی جنسی دارد. آنها در یک سال گذشته حداقل ۲۰ بار مراجعه به پزشک و نزدیک به ۵ میلیون تومان هزینه کرده بودند. بنده پس از اخذ شرح حال متوجه شدم که مرد نمی تواند دارای ناتوانی جنسی باشد، جداگانه که با زن و شوهر صحبت کردم متوجه شدم شوهر مبتلا به یک نوع اختلال جنسی از نوع پارافیلیا بنام فتیشیسم (Fetishism) می باشد. ارضاء جنسی اینگونه مردان با اشیاء و موارد خاص است. این مرد اظهار می داشت که فقط با لاک ناخن ارضاء جنسی پیدا می کند. این مرد برای ترس از دست دادن همسر مشکل خود را مخفی می کرد و داروهای تجویز شده را دور می انداخت.

  ۲٫ شایعترین اختلالات جنسی در خانمها کدامها هستند؟

  بر خلاف تصور عامه، فیزیولوژی و عملکرد جنسی در خانمها پیچیده تر و کامل تر از مردان است. شایعترین اختلالات جنسی در خانمها شش نوع به قرار زیر هستند: اختلال در میل جنسی، اختلال در برانگیختگی، اختلال در رسیدن به ارگاسم، اختلال درد، اختلال در ترشحات، اختلال در رضایتمندی.

  ۳- تعریف واقعی از ناتوانی جنسی در مردان چیست و شایع‌ترین علل کدامند؟

  اختلال در نعوظ (Impotence) میلیونها مرد را در سراسر دنیا گرفتار کرده است. در بسیاری از موارد پس از ایجاد اختلال در نعوظ نمی توان حالت کاملاً طبیعی را به مرد برگرداند، بنابراین امروزه دانشمندان معتقد هستند که لازم است استراتژیهائی را بکار برد که از ایجاد این مشکل و یا حداقل از شدت آن در مردان کاسته شود. چون بیماری اختلال در نعوظ در مردان هزینه های بهداشتی درمانی بسیار سنگینی را به بودجة بهداشتی کشورها تحمیل می کند، بدون اینکه از شدت مشکل کاسته شود. اگر مردی در ۵۰ درصد موارد رابطه زناشوئی در بدست آوردن و نگهداری نعوظ برای اتمام رابطه زناشوئی مشکل داشته باشد، از نظر علمی مبتلا به اختلال نعوظ محسوب می شود. بنابراین مردیکه در شش ماه گذشته یک یا دو بار دچار مشکل در رابطه زناشوئی بوده است از نظر علمی بیمار نیست و نباید وی را متحمل هزینه های تشخیصی و درمانی کرد. یک عده بیماریهائی هستند که مرد را مستعد ابتلاء به اختلال در نعوظ می کنند، و یا به عبارتی دیگر، شانس ابتلاء به اختلال نعوظ در این افراد، بیشتر از جمعیت عادی می شود. بنابراین اگر فردی دارای یک یا چند تا از این بیماریها باشد، لازم است تمهیداتی را در وی اندیشید تا از ایجاد اختلال نعوظ در وی جلوگیری شود و یا اینکه حداقل وقوع آنرا هر چه بیشتر به تأخیر اندازد. بیماری اختلال در نعوظ عمدتاً یک بیماری عروقی است، و هر بیماریکه که سبب اختلال در عروق بدن شود، می تواند منجر به اختلال نعوظ شدید در نزد مردان گردد. مهمترین بیماریهائیکه مرد را مستعد ابتلاء به اختلال در نعوظ می کنند عبارتند از: دیابت، افزایش چربی خون، سکتة مغزی، ضایعات سیستم عصبی مثل MS، بیماریهای هورمونی مثل پرکاری و کم کاری تیروئید و چاقی.

  ۴- علت اختلال عملکرد جنسی در زنان چیست؟

  باید دید که یک خانم چه نوع اختلال در عملکرد جنسی دارد. مثلا اختلال در برانگیختگی جنسی دارد یا اختلال در رسیدن به ارگاسم. هر کدام از اختلالات جنسی در زنان به دو دسته بزرگ تقسیم می شوند: اولیه و ثانویه. در نوع اولیه بیمار در تمام طول زندگی جنسی خود دارای یک اختلال بخصوص بوده است. در نوع ثانویه، خانم بدنبال یک بیماری، یک حادثه روحی روانی، یک جراحی و یا مصرف بعضی از داروها، دچار اختلال جنسی می شود. برای پاسخ دقیق به سئوال شما هر نوع اختلال در عملکرد جنسی در زنان دارای دو منشاء است: یا عضوی (جسمی) است و یا روحی روانی.

  از علل عضوی (جسمی) مهم می توان از موارد زیر نام برد:

  -آسیب به عرق لگن مثلا بدنبال جراحیهای لگنی و پرتو درمانی لگن
  -آسیب به نخاع که در آن اعصاب عروق لگنی آسیب می بینند
  -مصرف بعضی از داروها، که مهمترین آنها داروهائی است که در روانپزشکی بکار می روند. توجه داشته باشید که قطع و یا تعویض دارو باید فقط به دستور پزشک باشد.
  -اعتیاد به مواد مخدر
  -برداشتن کلیتوریس
  -اختلالات هورمونی

  از علل روحی روانی می توان از موارد زیر نام برد:

  -سابقه سوء استفاده جنسی
  -سابقه تجربه جنسی نامناسب، یکی از آنها اصرار به برقراری رابطه زناشوئی به هر قیمت در شب زفاف است
  -سوء استفاده عاطفی
  -ترس از حاملگی
  -ترس از ترد شدن توسط شوهر
  -ترس از ازدست دادن کنترل حین ارگاسم
  -داشتن تصویر نامناسب از بدن
  -مشکل در روابط با همسر، مثل اختلافات خانوادگی
  -استرسهای زندگی مثل مشکلات اقتصادی، بیکار شدن و طلاق
  -گناه دانستن رابطه زناشوئی
  -باورهای فرهنگی و اجتماعی
  -سایر اختلالات روانی مثل افسردگی

  احتمال اینکه اختلال در ارگاسم منشاء روحی روانی داشته باشد خیلی بیشتر از منشاء جسمی است.

  ۵- چه چیزی باعث ایجاد درد در آلت تناسلی مرد می‌شود؟

  ابتدا باید ماهیت درد در آلت تناسلی را مشخص کرد: آیا درد در حالت معمولی است و یا در حالت نعوظ؟ درد در آلت تناسلی می تواند یک علامت از یک بیماری مهم در پس زمینه باشد مثل عفونت و التهاب پروستات، عفونتهای مقاربتی یا همان بیماریهای آمیزشی، مشکل در مجرای ادرار مثل تنگی مجرا و غیره. و اما شاید مهمترین علت درد آلت تناسلی در جامعه ما دستکاری آلت تناسلی و استفاده از دستگاههای توانبخشی جنسی است. هر گونه ضربه به آلت تناسلی در حالت نعوظ می تواند عواقب بسیار خطرناکی داشته باشد که شایعترین آنها شکستگی آلت تناسلی است. ولی مهمترین و خطرناکترین علت درد در آلت تناسلی در هنگام نعوظ بیماری پیرونی (Peyronie’s Disease) می باشد. این بیماری بعلت ضربات مکرر و دستکاری مکرر آلت تناسلی است. بيماري پيروني داراي سه مرحله است: مرحلة حاد، مرحلة مزمن زودرس و مرحلة مزمن ديررس. شاه علامت مرحلة حاد، احساس درد در آلت تناسلي بويژه در حين نعوظ مي باشد.

  اگر در اين مرحله بيمار به پزشک مراجعه کند، احتمال اينکه با درمان جلوي پيشرفت بيماري را بگيريم زياد است، ولي صد در صد نيست. اين مرحله حدود ۱۲-۶ ماه طول مي کشد و اکثر مردان مبتلا نيز يا به آن اهميت نمي دهند و يا اينکه بعلت خجالت به پزشک مراجعه نمي کنند. پس از سپري شدن اين مرحله، بيمار وارد فاز مزمن زودرس مي گردد که در آن کم‌کم بافت فيبري در اجسام غاري ايجاد شده و پلاک تشکيل مي شود و بتدريج آلت تناسلي در حين نعوظ بطرف پلاک کج مي شود. اندازه و تعداد پلاک بسته به شدت بيماري و مدت زمانيکه از آن سپري شده است، متغير است. گاهاً اندازة پلاک مثلاً ۵×۵ ميليمتر مي باشد و منفرد است، و گاهاً بيمار مثلاً دو عدد پلاک ۲×۲ سانتيمتري در روي آلت‌تناسلي خود دارد. اين پلاکها به راحتي با دست قابل لمس هستند. اين پلاکها ضمن کج کردن و کوتاه کردن آلت‌تناسلي، به توانائي نعوظ بيمار نيز آسيب مي زنند. اگر این بیماری به موقع تشخیص و درمان نشود، سیر آن بطرف ناتوانی جنسی کامل است. بیماری پیرونی معمولا پس از دهه پنجم زندگی ایجاد می شود و بیماری نسبتا نادری است. ولی متاسفانه در کشور ما بیشتر در دهه سوم و چهارم زندگی دیده می شود و خیلی شایع است. یکی از علل مهم آن استفاده از دستگاههائی است که سازندگان آن به دروغ مدعی هستند که اندازه آلت تناسلی را تغییر می دهند. خوانندگان محترم بویژه مردان جوان دقت داشته باشند که این دستگاهها دروغ محض هستند و هیچ دستگاه، کرم، داروی خوراکی و غیره وجود ندارند که سبب تغییر اندازه دستگاه تناسلی شوند و اینها همگی تبلیغات موهوم می باشند و خوانندگان نباید در دام آنها بیفتند. اندازه آلت تناسلی فقط با جراحی تغییر می کند، آنهم در مواردیکه با تعریف علمی، مرد دارای مشکل در اندازه آلت تناسلی باشد، یعنی عمل جراحی به دلخواه بیمار انجام نمی شود. هر مردیکه از این دستگاهها استفاده کرده است باید حتما خود را از نظر وجود احتمالی بیماری پیرونی در آلت تناسلی بررسی کند.

  ۶- چرا بعضی از زنان مقاربت دردناک دارند؟

  از نظر پزشکان مقاربت دردناک در ۸۰ درصد از زنان علت فیزیولوژیکی دارد. این علل عبارتند از کاهش در هورمون زنانگی که منجر به خشک شدن مهبل (واژن) می‌شود. وجود عفونتها بویژه عفونتهای قارجی ، عفونتهای ادراری، عفونت لگنی و برخی از مشکلات ارتوپدی و در مواردی نیز یبوست مزمن می‌تواند نقش داشته باشد . یک عامل شناخته شده دیگر valvar vestibulitis است که به صورت التهاب در بخش خاصی از واژن است و شایعترین علت ، مقاربت دردناک است که اغلب نادیده گرفته می شود .یک نوع خاصی از مقاربت دردناک که به عنوان گرفتگی عضلات مهبل شناخته شده است که باعث گرفتگی غیر ارادی ماهیچه های واژن شده و گاهی می توانند چنان قوی باشند که واژن بسته شده و نفوذ (دخول) فوق العاده دردناک یا غیر ممکن شود. این مشکل اغلب ریشه در یک آسیب روانی دارد. ذر ضمن اگر یک خانمی دارای میل جنسی نباشد و دچار برانگیختگی جنسی نشود، مقاربت با وی دردناک خواهد بود.

  ۷- انزال پسگرد چیست و چگونه درمان می شود ؟

  انزال پس گرد بدین معنی است، که هنگام انزال، منی به خارج از بدن نمی ریزد، بلکه بطرف عقب رفته و وارد مثانه می شود و بعدها با ادرار دفع می شود. در حالت طبیعی حدود ۹۹ درصد حجم منی را ترشحات پروستات و کیسه های منوی تشکیل می دهند. هنگام رابطۀ جنسی وقتی مرد به آستانه ای از تحریک برسد، ترشحات دو عضو فوق الذکر وارد مجرای خلفی می شوند، ورود این ترشحات به مجرای خلفی تحت کنترل سیستم عصبی خودکار است، یعنی یک مرد نمی تواند آنرا به تأخیر بیندازد و یا تسهیل بکند. هنگام ورود منی به مجرای خلفی، گردن مثانه بصورت رفلکسی (خودکار) بسته می شود تا منی وارد مثانه نشود، بنا به هر دلیلی اگر گردن مثانه توسط جراحی آسیب ببیند و یا از بین برود و یا بعلت اختلال در عصب گیری مثانه، گردن مثانه عملکرد طبیعی خود را از دست بدهد، هنگام ورود منی به مجرای خلفی، گردن مثانه باز مانده و منی وارد مثانه می شود. این اختلال در گردن مثانه دارای طیف است و از خفیف تا شدید متغیر می باشد.

  در مواردیکه آسیب متوسط است، گردن مثانه نسبی بسته می شود و مقداری از منی وارد مثانه شده و مقداری بیرون می ریزد. اگر اختلال شدید و کامل باشد (که اکثراً اینگونه است) منی بطور کامل وارد مثانه می شود و سبب ایجاد یک حالت مرضی می شود که اصطلاحاً به آن “انزال خشک” می گویند، یعنی حتی یک قطره منی نیز بیرون نمی ریزد. از علائمی که بیمار می تواند شک به وجود انزال پس گرد نسبی بکند، یکی کاهش حجم منی خروجی و دیگری کدر شدن رنگ ادرار است. مهمترین عواملی که سبب انزال پس گرد در مردان می شوند عبارتند از: انجام جراحی بر روی گردن مثانه یا پروستات (حدود ۸۰ درصد مردانیکه پروستات خود را عمل می کنند دچار انزال پسگرد می شوند)، یکی دیگر از مهمترین علل انزال پس گرد، استفاده از بعضی داروها است، که سر دستۀ آنها داروهای ضد فشار خونی هستند که سبب شل شدن عضلات جدار عروق می شون، مثل پرازوسین، و در بعضی از بیماریها مثل سرطان پروستات، لگن بیمار را رادیوتراپی یا به اصطلاح عامه، برق می دهند این اقدام سبب آسیب به اعصاب لگنی شده و ممکن است، ایجاد انزال پس گرد نماید. بسیاری از موارد انزال پس گرد نیازی به درمان ندارند. در مواردیکه سبب عدم رضایت جنسی در زوجین می شود و یا در مواردیکه سبب ایجاد مشکل در حاملگی خانمها می شود، باید نسبت به درمان فرد مبتلا به انزال پس گرد اقدام نمود. اگر علت انزال پس گرد آناتومیک باشد (مثلاً برداشته شدن گردن مثانه توسط جراحی)، درمان گاهاً خیلی مشکل خواهد بود و اگر اینگونه افراد بخواهند صاحب فرزند شوند، بایستی از روشهای لقاح مصنوعی استفاده کرد.

  ۸- آیا داشتن نعوظ برای مدت زمان طولانی خطرناک است؟

  جواب این سوال مقدار زیادی بستگی به تعریف شما از طولانی بودن دارد . اگر نعوظ چهار ساعت یا بیشتر بدون تحریک جنسی طول بکشد، پریاپیسم (priapism) نامیده می شود.

  به طور معمول تحریک باعث می شود که خون در آلت تناسلی جریان پیدا کند که این جریان خون ، باعث ایجاد نعوظ می شود. بعد از انزال ( خروج منی ) – یا اگر تحریک قطع شود – جریان خون قطع شده و نعوظ از بین می رود. ممکن است گاهی خون فرستاده شده به آلت تناسلی برای ایجاد نعوظ به دام بیفتد و سبب ایجاد نعوظ دایم (priapism) شود که می تواند بسیار دردناک باشد و اگر به موقع درمان نشود سبب از بین رفتن اجسام غاری و ناتوانی جنسی دائمی می شود. نعوظ دایم ( priapism) ممکن است در هر مردی اتفاق بیافتد از علل شایع آن استفاده از بعضی داروهای روانگردان و کم خونی داسی شکل است. در کم خونی داسی شکل گلبولهای قرمز خون به شکل داس در می آیند. این بیماری در جنوب کشور بیشتر دیده می شود. امروزه یک علت مهم دیگر برای پریاپیسم پدید آمده است و آن هم استفاده از بعضی داروها برای دوپینگ جنسی مثل سیلدنافیل می باشد. درمان این بیماری در ابتدا استفاده از بسته های یخ، تزریق داروهای بخصوص به آلت تناسلی و یا کشیدن خون از آلت تناسلی برای کاهش درد و تورم می باشد. ولی گاهی نیز نیاز به عمل جراحی برای بازگرداندن جریان خون مناسب و انجام تخلیه کامل رگ ها از خون است. در این عمل جراحی، شریان آلت تناسلی به ورید آلت تناسلی باز می شود و از عوارض این عمل ایجاد نشت وریدی و ناتوانی جنسی پس از عمل است.

  ۹- معمولاً چه داروهایی باعث اختلال جنسی در مردان و زنان می شوند ؟

  بسیاری از داروهائیکه برای بیماریهای مختلف تجویز می شوند، می توانند عملکرد جنسی طبیعی را دچار اختلال نمایند، که بعضاً نیز این اختلال بسیار شدید خواهد بود. علت آن عوارض جانبی نا خواسته ای است که بعضی از داروها دارند. در افرادیکه از قبل دارای عملکرد جنسی غیر طبیعی هستند، بایستی حداکثر تلاش را کرد که بیماری آنها با داروهائی که کمترین عارضه را دارند، درمان شود. ایجاد مشکلات جنسی برای بیمار، سبب می شود که تحمل بیمار نسبت به داروی مسبب کم شده و سر خود دارو را قطع کند، که این امر گاهاً منجر به عوارض خیلی خطرناکی می گردد. مهمترین داروهائیکه می توانند عملکرد جنسی مردان و زنان را تحت تاثیر قرار دهند عبارتند از:

  داروهای ضد فشار خون

  از داروهائیکه بطور وسیع در درمان فشار خون استفاده می شود، مدرّها یا داروهای زیاد کنندة ادرار هستند. سردستة این داروها، هیدروکلروتیازید می باشد، که علاوه از اینکه میل جنسی را کاهش می دهد، می تواند سبب اختلال در نعوظ نیز گردد. از دیگر داروهائیکه خیلی در درمان فشارخون استفاده می شوند پروپرانولول و آتنولول می باشند. آتنولول در ۱۰ درصد مردان سبب ایجاد اختلال نعوظ می شود. داروی ضد فشار خون دیگر که زیاد استفاده می شود، پرازوسین است. در کشور ما این دارو بیشتر برای درمان مشکلات ادراری در بزرگی خوش خیم پروستات تجویز می شود. حدود ۳۰ درصد بیمارانیکه پرازوسین را همراه با یک داروی مدرّ استفاده می نمایند، مبتلا به اختلالات جنسی خواهند شد.

  داروهای ضد افسردگی

  این دسته از داروها مهمترین گروه داورئی هستند که سبب اختلالات جنسی در مردان و زنان می شوند. میزان اختلال جنسی با مصرف این داروها حدود ۳۰ درصد است. نسل جدید داروهای ضد افسردگی عوارض جنسی اندکی دارند. کلومیپرامین، ایمی پرامین و آمی تریپتیلین جزو ضد افسردگیهای سه حلقه ای هستند که هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرند. کلومیپرامین و ایمی پرامین بیشترین اثر سوء را در عملکرد جنسی دارند. حتی با کمترین دوز کلومیپرامین ممکن است اختلال جنسی ایجاد گردد، ولی اختلال جنسی ناشی از آمی تریپتیلین بستگی به دوز آن دارد. کلومیپرامین در ۴۰ درصد مردان سبب اختلال در انزال، در ۲۰ در صد موارد سبب کاهش میل جنسی و در ۲۰-۱۵ در صد موارد سبب اختلال در نعوظ می گردد. میزان اختلالات جنسی با ایمی پرامین در حد متوسط و این میزان با آمی تریپتیلین حداقل است. ایمی پرامین بیشتر سبب اختلال در ارگاسم در خانمها و سبب اختلال در انزال در آقایان می شود. ۵۵ درصد خانمهائیکه ایمی پرامین مصرف می کنند در رسیدن به ارگاسم مشکل پیدا می کنند. از این دسته داروها نورتریپتیلین کمتر از همه عارضة جنسی دارد.

  گروه بعدی داروهای ضد افسردگی که تقریباً جایگزین گروه قبلی شده اند، داروهائی هستند که میزان سروتونین در مغز را بالا می برند. از این گروه داروهائیکه بطور وسیع در ایران مورد استفاده قرار می گیرند، عبارتند از: فلوکستین، سرترالین، سیتالوپرام، فلووکسامین، ونلافاکسین و پاروکستین. فلوکستین در حدود ۳۰ درصد موارد سبب اختلال در انزال و کاهش میل جنسی می شود. سرترالین و سیتالوپرام در ۲۵ درصد استفاده کنندگان از این داروها سبب کاهش میل جنسی، در ۱۵ درصد سبب اختلال در رسیدن به ارگاسم و در ۲۰ در صد سبب اختلال در انزال می شود. پاروکستین در ۲۰ درصد بیماران سبب اختلال در رسیدن به ارگاسم و انزال می گردد. فلووکسامین عوارض جانبی جنسی زیادی ندارد ولی بعلت تهوع شدیدی که ایجاد می کند ممکن است باعث کاهش میل جنسی شود. از این گروه داروها، ونلافاکسین بیشترین میزان اختلالات جنسی (۳۸ درصد) را ایجاد می کند.

  بنزودیازپینها

  این گروه از داروها، آرامبخش و خواب آور هستند و شامل کلردیازپوکساید، دیازپام، اگزازپام، آلپرازولام، لورازپام و کلونازپام می باشند. کلاً این رده از داروها عوارض سوء جنسی کمتری دارند، ولی اگر همراه با لیتیوم مصرف شوند در ۴۹ درصد بیماران سبب مشکلات جنسی می شوند. از این گروه داروها، کلونازپام بیشتر از سایر داروهای گروه (۴۰ درصد) سبب اختلال جنسی می شود.

  داروهای مهار کنندة گیرنده های هیستامینی نوع ۲

  این گروه از داروها در بیماریهای دستگاه گوارش بکار می روند که مهمترین آنها عبارتند از: سایمتیدین، رانیتیدین و فاموتیدین. از این گروه داروئی، عوارض سایمتیدین نسبتاً زیاد و بیشتر از بقیه است. کلاً سایمتیدین دارای خاصیت ضد هورمون مردانه بوده و میزان پرولاکتین خون را زیاد می کند. این دو عارضه می توانند سبب رشد سینه ها در مردان، کاهش میل جنسی، اختلال در نعوظ و کاهش تعداد اسپرم شوند. میزان عوارض با سایمتیدین وابسته به دوز دارو است. هر قدر میزان تجویز آن بیشتر باشد، میزان عوارض نیز بیشتر خواهد بود. ممکن است حین درمان با سایمتیدین تعداد اسپرمها تا ۴۰ درصد کاهش یابند، ولی پس از قطع دارو تعداد اسپرمها مجدداً طبیعی خواهد شد. بنابراین در مردانیکه مشکل باروری دارند و یا تعداد اسپرم آنها اندک است، بهتر است از سایمتیدین استفاده نشود.

  داروهای ضد تشنج

  از این داروها جهت درمان صرع (غش، تشنج) استفاده می شود. والپروئیک اسید سبب اختلالت هورمونی در خانمها می شود، و در مردان نسبتاً بدون عارضه است. این دارو در مقایسه با سایر داروهای ضد تشنج، عوارض جانبی جنسی کمتری دارد. برخلاف والپروئیک اسید، کاربامازپین سبب اختلالات هورمونی متعددی می شود. با مصرف این دارو، در مردان هورمون تستوسترون کاهش و هورمون پرولاکتین افزایش می یابد. این دو عامل گاهاً سبب کاهش شدید میل جنسی و ناتوانی جنسی شدید در مردان می شوند.

  فنی توئین داروی ضد تشنج دیگری است که عوارض مشابه با کاربامازپین دارد. این دارو میزان استرادیول (هورمون زنانه) خون را زیاد می کند. استرادیول اثر مهاری بر روی غدة هیپوفیز مغز دارد و می تواند منجر به کم کاری غدد جنسی (بیضه ها) در مردان شود. میزان عوارض با این دارو هم وابسته به دوز است و هم وابسته به طول مدت زمان مصرف. هر قدر دوز آن بیشتر و مدت زمان مصرف هم بیشتر باشد، عوارض بیشتر خواهد بود. فنوباربیتال و پریمیدون بیشتر از سایر ضد تشنجها سبب اختلال در نعوظ می شوند. با ادامة مصرف این دو دارو، میزان بروز اختلال جنسی نیز بیشتر می شود. لاموتریژین یک داروی ضد تشنج جدیدی است که تقریباً عاری از عوارض سوء بر عملکرد جنسی می باشد

  ۱۰- آیا این درست است که رابطه جنسی می تواند در بعضی افراد باعث سردرد شود ؟

  بله ، درست است و در پزشکی به عنوان سردرد مقاربتی شناخته شده است . جالب است که بدانید شیوع آن در مردان بیشتر از زنان است . در حالی که به طور کلی سردرد در زنان بیشتر از مردان است . هنوز علت دقیق این مشکل را هیچ کس نمی داند بعضی می گویند ممکن است مربوط به تغییر ناگهانی در جریان خون و متعاقب آن افت فشار خون در زمان اوج لذت جنسی باشد و بعضی دیگر آن را ناشی از آزاد شدن آدرنالین در بدن در طی دوره فعالیت جنسی می دانند .

  این سردرد ها در بعضی از افراد ممکن است چند هفته طول بکشد و سپس بهبود یابد و در بعضی دیگر به طور نامشخص و یا فقط در مواقعی که رابطه جنسی داشته باشد رخ دهد . اگر چه شما ممکن است از سردردهای میگرنی رنج نبرید ، تصور می شود که سردردهای مقاربتی مربوط به فعل و انفعالات شیمیایی باشد و مشابه سردردهای میگرنی درمان شوند .

  برای هشدار :

  تصور نکنید که هر سردردی که بعد از سکس تجربه می کنید لزوماً سردرد مقاربتی است . کارشناسان معتقدند گاهی اوقات ضایعات خوش خیم در مغز یا آنوریسم ( اختلال در رگ های خونی ) نیز می توانند موجب سردرد پس از عمل زناشویی شوند در این گونه موارد به پزشک مراجعه کنید .

  ۱۱٫ براي طولاني‌تر شدن رابطه زناشوئی استفاده از كاندوم‌هاي چيني موجود در بازار كه باعث بي‌حسي بيشتر مي‌شوند، مشكل‌ساز است يا نه.

  در مورد طولانی تر ساختن رابطه زناشوئی لازم است چند نکته مهم به عرض خوانندگان محترم برسد. هر اقدامی که مغایر با فیزیولوژی طبیعی بدن باشد، می تواند منجر به عواقب وخیم گردد. مدن زمان رابطه زناشوئی نیز باید مطابق فیزیولوژی طبیعی بدن باشد. متاسفانه کم نیستند مردانیکه برای طولاني‌تر شدن رابطه زناشوئی از مواد مخدر استفاده می کنند. تمامی کاندومهائیکه جهت طولانی تر شدن رابطه زناشوئی تبلیغ می شوند، دارای ترکیبی از یک ماده بی حس کننده بنام گزیلوکائین می باشند. حتی اگر این ماده بی حس کننده استاندارد و تقلبی نباشد برای آنها ۴ عارضه مترتب است. اول اینکه رفته‌رفته برای بیمار عادت می آورند که بایستی بطور دائم از آن استفاده نماید، دوم میزان رضایتمندی جنسی هم در فرد مورد نظر و هم بویژه در همسر وی کاهش می یابد. سوم اینکه رفته رفته اثرات درمانی آنها کاهش یافته و بیمار باید مقادیر استفاده شده را زیاد کند که خطرناک است، چون مواد بیحس کننده از راه پوست و مخاط به راحتی جذب خون می شوند و مصرف مقادیر بیش از حد آنها خطر مسمومیت داروئی هم در شوهر و هم در همسر را به همراه دارد، و نکتة آخر اینکه استفاده از کاندومهائیکه توسط مراکز غیر مجاز تولید می شوند، احتمال عفونتهای دستگاه تناسلی بویژه در خانمها را زیاد می کند. بسیاری از این کاندومها برای اینکه ارزانقیمت باشند، به هیچوجه دارای استنانداردهای بین المللی نیستند و ممکن است سبب ابتلا به بیماریهای آمیزشی خطرناک مثل ایدز و زگیل تناسلی شوند.

  مسئله بعضاً تبلیغات واهی وسیع است که شرکتهای سازنده کاندوم (Condom) انجام می دهند و خوانندگان محترم نباید در دام این تبلیغات بیفتند.

  -هیچ نوع کاندومی وجود ندارد که سبب افزایش قدرت جنسی مرد شود.
  -هیچ نوع کاندومی وجود ندارد که سبب درمان اختلال جنسی مثل اختلال نعوظ در مرد شود.
  -هیچ نوع کاندومی وجود ندارد که سبب افزایش میل جنسی در مرد و زن گردد.
  -هیچ نوع کاندومی وجود ندارد که سبب افزایش رضایتمندی جنسی در زوجین گردد.
  -هیچ نوع کاندومی وجود ندارد که سبب برانگیختگی جنسی در زن و مرد شود.
  -رنگ و بوی کاندوم تأثیری در کاربرد آنها به عنوان وسیله جلوگیری کننده از حاملگی و بیماریهای آمیزشی ندارند.
  -کیفیت کاندوم مربوط به جنس کاندوم است نه رنگ و بوی آن.
  -هیچ نوع کاندوم چند کاره وجود ندارد. کاندومها دو کار اصلی دارند: جلوگیری از حاملگی و جلوگیری از انتقال بیماریهای آمیزشی.

  آنچه که در هنگام خرید کاندوم باید مورد توجه قرار گیرند، عبارتند از:

  -جنس کاندوم
  -تاریخ انقضاء مصرف
  -سایز یا اندازه
  -روش نگهداری
  -داشتن علامت استاندارد

  ۱۲٫ مفهوم رابطه جنسی طبيعي چيست؟

  این یک سئوال بسیار کلی است. طبیعی از چه نظر؟ تعداد، روش، موقعیت و غیره. در یک رابطه زناشوئی طبیعی باید هر دو زوج یک سیکل یا چرخه جنسی را به اتمام برسانند. یک سیکل یا چرخه جنسی در از ۴ مرحله تشکیل می شود: مرحله برانگیختگی، مرحله کفه یا همان مرحله تداوم رابطه زناشوئی، مرحله ارگاسم و مرحله فروکش. یعنی یک سیکل جنسی طبیعی از برانگیختگی شروع می شود و بدنبال ارگاسم تمایل جنسی فروکش پیدا می کند. و باید هر دو زوج در یک رابطه زناشوئی طبیعی ارگاسم را تجربه کنند. لازم است بدانید که:

  بسیاری از مردان نمی دانند که در یک رابطه زناشوئی طبیعی خانمها نیز باید به ارضاء جنسی برسند.
  بسیاری از خانمها در طول زندگی ارگاسم را تجربه نمی کنند.
  بسیاری از خانمها از وجود چنین پدیده ای در خود آگاه نیستند و پس از اینکه با دوستان و افراد فامیل صحبت می کنند، متوجه می شوند که باید در یک رابطه زناشوئی آنها باید مرحله ای بنام ارگاسم را تجربه کنند.
  تعداد قابل توجهی از خانمها در رسیدن به ارگاسم مشکل دارند و دیر به ارگاسم می رسند.
  شاید این روزها داشتن رابطه جنسی غیر متعارف اهمیت زیادی پیدا کرده باشد. اینگونه روابط به هیچ وجه توصیه نمی شوند و سبب عوارض بسیار خطیر بویژه در خانمها می گردند که باید جداگانه به آن پرداخت.

  ۱۳٫ متخصصان به زوج‌هایی که ممكن است شریک زندگي‌شان در برقراري رابطه، رفتارهاي جنسي‌اي را از آنها توقع داشته باشد که علاقه‌ای به انجام آن ندارند و رد ‌کنند، نظر شما چیست؟

  بنظر من یک انسان با تفکر طبیعی هر چیز غیر طبیعی را رد می کند. مگر به ما غذای مسموم بدهند مصرف می کنیم؟ اگر به ما پیشنهاد شود که از بالای پل خودمان را پائین بیندازیم قبول می کنیم؟ دلیل درخواست رفتارهای جنسی ناهنجار و غیر متعارف، همگانی شدن مواد پورنوگرافی است. رابطه جنسی غیر متعارف به هیچ وجه توصیه نمی شود و مورد قبول نیز نیست. این حق طبیعی هر انسانی است که از جسم خود حفاظت کند. مرد یا زن کالا و متاع نیستند که طرفین هر طوری که دلشان بخواهد با آن رفتار کنند. حتی اگر یک طرف از یک زوج قانونی تقاضای داشتن رابطه زناشوئی طبیعی و عرفی از طرف مقابل بکند و بنا با دلایلی طرف مقابل آمادگی یا تمایل به داشتن رابطه جنسی در آن موقعیت زمانی و مکانی را داشته نباشد، و زوج دیگر به زور و جبر با وی رابطه جنس برقرار بکند، یک نوع تجاوز به عنف محسوب می شود.

  ۱۴٫ شرایطی که در آن فرد می‌تواند یک رابطه خوب و کامل داشته باشد، چیست؟

  این شرایط برای افراد مختلف متفاوت است. مهمترین شرط داشتن میل جنسی به برقراری رابطه زناشوئی در هر دو طرف است. اگر یک طرف تمایل به داشتن رابطه جنسی نداشته باشد این عمل برای وی شکنجه محسوب می شود. شرایط زمانی، مکانی، موقعیتی و بسیاری از موارد دیگر برای یک رابطه خوب و کامل مهم هستند. دو مثال می زنم: یک زوجی پیش بنده مراجعه کرده بودند که در طبقه ۱۱ یک مجتمع مسکونی ساکن بودند و پنجره اطاق خواب به هیچ کجا مشرف نبود. هنگام داشتن رابطه زناشوئی مرد اصرار داشت که حتما پرده پنجره ها باز باشند و لی خانم اصرار داشت که حتما پرده ها کشیده باشند و با پنجره بدون پرده نمی توانست رابطه زناشوئی طبیعی برقرار کند. زوج دیگری از دادگاه به اینجانب ارجاع شده بود که ۷ سال بود ازدواج کرده بودند و در این مدت مرد تقریبا هر هفته ۴ تا ۵ بار همسر خود را ما بین ساعات ۱۲ نصف شب تا ۵ صبح برای برقراری رابطه زناشوئی بیدار می کرد طوریکه خانم عاصی شده و تقاضای طلاق کرده بود و حق هم با خانم بود. ایشان اظهار می کردند که هیچوقت در شرایط مکانی و زمانی طبیعی مانع داشتن رابطه زناشوئی نشده است.

  ۱۵٫ چطور افراد می‌توانند متوجه شوند آیا رفتارها و عملکرد جنسیشان ناسالم است؟

  رفتارهای بهنجار و نابهنجار را ما در طول مدت زندگی یاد می گیریم. مثلا یاد می گریم که به بزرگتر از خود سلام کنیم و از بکار بردن کلمات رکیک خود داری کنیم. در حالیکه بیش ز ۴۰۰ هزار سایت اینترنتی دارند رفتارهای جنسی پرخطر را با مواد پورنوگرافی برای عموم مردم عرضه می کنند، ما کوچکترین دوره و مطلب آموزشی در مورد رفتارهای جنسی بهنجار و نابهنجار در دوران دبیرستان و دانشگاه و حتی در کلاسهای قبل از ازدواج نداریم. باید حتما رفتارهای و روابط جنسی هنجار و نابهنجار برای عموم مردم به زبان مناسب و از طرق مناسب آموزش داده شوند. در مقابل ۴۰۰ هزار سایت اینترنتی مبلغ رفتارهای ناهنجار، ما حتی یک سایت به زیان فارسی نداریم که جوانان و زوجها بتوانند اطلاعات درست و کامل از آن کسب کنند؟ اگر هست لطفا آدرس اینترنتی آنرا مرقوم فرمائید. بنده خانمهای بسیاری را بصورت اورژانسی بدلیل پاره شدن مجرای ادرار و آسیب به سایر نقاط بدن عمل جراحی کرده ام که ناشی از رابطه جنسی نامتعارف بوده است. خانمی که از نظر باروری هیچ مشکلی ندارد و کاملا فرد سالمی است، پس از ازدواج بعلت رابطه جنسی نامتعارف دچار عفونتهای لگنی مکرر و سپس چسبندگی لگن و ناباروری می شود و به دلیل همین ناباروری نیز طلاق داده می شود.

  ۱۶٫ چه موقع برای مشکلات جنسی بايد برای درمان مراجعه کرد؟

  سئوال بسیار خوبی را مطرح فرموده اید. اولین نکته همان تشخیص دقیق بیماری است، که باید در تعریف علمی آن بگنجد. ممکن است افراد مختلف انتظارات متفاوت از خود و یا باورهای نادرست داشته باشند، که بایستی با این افراد صحبت کرد و توضیح داد که بیماری خاصی ندارند، و بی مورد دنبال درمانهای مختلف نباشند. مثلا انزال زودر رس به انزال زودتر از دو دقیقه پس از دخول اطلاق می شود. ممکن است یک فردی انتظارات خاصی از خودش داشته باشد و یا به اشتباه فکر کند که بیمار است، این پزشک است که تشخیص می دهد آیا یک بیماری وجود دارد یا نه. مثلا اگر مردی با درد قفسه سینه به پزشک مراجعه کند و ادعا کند که سکته قلبی کرده است، صرف ادعای وی قابل قبول نیست. پزشک بررسیهای مختلفی انجام می دهد تا ثابت کند که بیمار سکته قلبی کرده است یا نه. در اختلال نعوظ هم همین صادق است. چون این بیماری شیوع زیادی دارد بنابراین عدم تشخیص درست آن سبب تحمیل هزینه های سنگین بر سیستم بهداشتی درمانی کشور می شود. اگر مردی “در بیش از ۵۰ درصد موارد روابط زناشوئی در بدست آوردن نعوظ و یا در حفظ آن تا پایان رابطه زناشوئی مشکل داشته باشد”، مبتلا به اختلال نعوظ است. بنابراین اگر مردی گهگاه در بدست آوردن نعوظ مشکل دارد، بیمار نیست و این در زندگی تمامی مردان اتفاق می افتد، یعنی نباید این فرد را بیمار تلقی کرده و انواع و اقسام اقدامات پزشکی را انجام و یا دارو تجویز نمود.

  از طرف دیگر خجالت نباید مانع مراجعه به پزشک باشد. طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی داشتن یک رابطه جنسی سالم از حقوق اولیه انسانها است.

  ۱۷٫ در رابطه با برآورده شدن نیازها چه سوال‌هايي را می‌توانند از یکدیگر بپرسند؟

  اینهم یکی از سئوالات اساسی است. پی بردن به نیازهای همدیگر برای یک رابطه زناشوئی طبیعی بسیار اساسی است. ولی متاسفانه زوجهای بسیاری هستند که بیش از یک دهه است که ازدواج کرده اند ولی هنوز نیازهای همدیگر را نمی دانند. این بخصوص در مورد خانمها صدق می کند. اکثر قریب به اتفاق خانمها با تحریکات جنسی به ارضاء می رسند نه با نزدیکی واژینال. شدت و کیفیت تحریک جنسی هر خانمی نیز برای رسیدن به ارگاسم متفاوت است و معمولا خانمها از در میان گذاشتن این موضوع با همسرشان اکراه دارند. اولا باید خود زوج نیازش را بگوید و ثانیا باید هر زوجی از زوج طرف مقابل نیازهای وی را بپرسد.

  ۱۸٫ چگونه با تفاوت سطح میل جنسی در روابط زناشویی کنار بیاییم؟

  این تفاوت اگر اندک تا متوسط باشد قابل حل است. مثلا خانمی برای برطرف شدن نیازهای جنسی خود به ۵ بار رابطه در هفته نیاز دارد ولی مرد با دو بار رابطه در هفته نیازهایش برطرف می شود. در این موارد طرفین با قدری تعدیل در خواسته ها به همدیگر نزدیک می شوند. مثلا خانم سعی می کند با ۴ بار رابطه در هفته نیازهایش برطرف شود و مرد نیز سعی می کند تعداد روابط را بیشتر کند. چون باید و الزامی است که به نیازهای جنسی در داخل خانواده پاسخ مناسب داده شود. ولی مشکل موقعی است که عدم تقارن شدید و وسیع است. من زوجهائی داشتم که خانم نیاز به هر روز رابطه داشت ولی مرد حتی حاضر نبود در ماه یک بار رابطه داشته باشد. و بر عکس زوجهائی هم داشتم که خانم از رابطه زناشوئی متنفر بود و حتی نمی گذاشت مرد به وی دست بزند. بنابراین اطلاع از نیازهای جنسی قبل از ازدواج اساسی است.

  ۱۹٫ اهميت آگاهي جامعه از مفاهيم غرايز و روابط جنسي سالم چه تاثيراتي مي تواند بر زندگي و جامعه داشته باشد؟

  ببينيد بشر همانطور كه متولد مي شود غرايزش هم با او همراه است . همانطور كه ما احساس گرسنگي مي كنيم, غرايز جنسي هم در زن و مرد هست كه از طريق راههاي صحيح بايد به نياز ها پاسخ داده شود و در داخل برخي خانواده بنابر دلايلي پاسخ داده نمي شود و بنيان و اساس خانواده دچار تزلزل مي شود و ما بيمارهاي متعددي داريم كه با يك مشاوره كوچك و يا درمانهاي اندك مي توان مشكلات چندين ساله را برطرف ساخت. در صورتي كه اين افراد ساليان سال يا اصلاًمراجعه نمي كنند و يا اينكه به افراد سودجو و غير مطلع مراجعه و مواجه با مشكلات زياد مي شوند.. ما پرونده هاي متعددي از پزشك قانوني داريم كه زن و شوهر در مرحله طلاق قرار داشته و جهت اظهار نظر ارجاع شده اند, با بررسي كه بعمل مي آيد متوجه مي شويم كه با مختصر آگاهي خانواده ها و زن و شوهر, در اكثر موارد مي شد جلوي بسياري از اين مراجعه به دادگاهها را گرفت. غير از اين جهالت ، ناآگاهي و افراط و تفريط ، دو خطر اصلي در تعامل انسان و جنسيت و تمايلات جنسي است. جهالت و ناآگاهي در باب مسائل جنسي و روابط زناشوئي سالم منجر به فجايع انساني و اجتماعي چون همه گير شدن (( AIDS )) ( ايدز ) ، سرطان گردن رحم ، سوء استفاده هاي جنسي ، تجاوز و آزار و اعمال زور جنسي و به طور خلاصه معضلات فراوان مي شود.

  ۲۰٫ اختلال در روابط و مسائل جنسي خانواده تا چه اندازه در زندگي زناشوئي نقش دارند و چه پيامدهاي منفي را براي زن و مرد به وجود مي آورند؟

  گاهاً زن و شوهر در نخستين سالهاي زندگي زناشوئي خويش با شكستها و ناكاميهاي زيادي روبرو ميشوند ، كه اغلب ناشي از ناآگاهي از استعداد هاي ذاتي و نهفته در وجود يك زن و مرد و نيز درك ناصحيح مشكلات زندگي زناشوئي مي باشند. اختلالات جنسي باعث از هم پاشيدن كانون خانواده مي شود ، از سوي ديگر آلودگي به بيماري هاي مختلف را به همراه دارد كه سر دسته آنها ايدز است. اين مشكلات در ابتدا سبسب افسردگي ، اضطراب, بدرفتاري و غيره مي شود, كم كم در صورت بر طرف نشدن ممكن است به رفتارهاي خشن و تند و سرانجام به جدائي منجر شود. بسياري از اين مشكلات از طريق مركز علمي و برخورد صحيح قابل حل هستند.

  ۲۱٫ بسيار ديده شده كه زوجين بعد از ازدواج به نواقص ويا اختلالاتي در طرف مقابل و يا خودشان پي مي برند كه همين باعث بروز مشكلات مي شود. آيا روشي وجود ندارد تا زوجين قبل از ازدواج اين مشكلات را بررسي كنند؟

  امروزه با پيشرفتهائي كه در علم پزشكي بعمل آمده است, با دقت خيلي بالائي مي توان پس از معاينه و انجام آزمايشات لازم در مورد احتمال وجود يك بيماري خاص كه در آينده سبب اشكال در روابط زناشوئي خواهد شد, اظهار نظر كرد. زوجين شخصاً يا توسط خانواده ها, در صورت شك به داشتن يك همچون مشكلاتي در فرزند و يا همسر وي, مي توانند به مراكز علمي معتبر مراجعه و گواهي صحت سلامت در اين مورد را دريافت كنند.

  ۲۲٫ با ريشه يابي در تعارضات جنسي موجود در خانواده ها پي به اين مساله مي بريم كه به جوانان كشور ما آموزش درستي داده نشده است و آنان نسبت به اين مسائل خيلي بيگانه هستند و حتي سيستم هاي آموزشي ، خانواده و رسانه ها هم در شناخت بيشتر آنان هيچ كمكي را ارائه نداده اند ، و اين جوانان كه وارد زندگي مي شوند خود را با مشكل مواجه مي بينند ؟

  بله, در ابتدا بايست آگاهيهاي خانواده ها بالا برود, و مقداري از اطلاعات لازم توسط خانواده ها به فرزندان منتقل شود, امروزه ثابت شده است كه دادن آگاهيها و آموزشهاي سالم ودرست به جوانا ن در پيشگيري از بسياري از معضلات بهداشتي, رواني, وتربيتي و خانوادگي موثر است. بدون شك رسانه هاي همگاني مثل راديو و تلويزيون, مراكز آموزشي مثل دبيرستانها و دانشگاهها, و وزارتخانه هائي مثل يهداشت درمان و آموزش پزشكي, فرهنگ و ارشاد اسلامي و آموزش و پرورش نقش بسزائي در اين زمينه دارند.

  ۲۳٫ توصيه شما به زن و شوهرهائي كه رابطه شان دچار مشكل ميشود ، چيست ؟

  زن و شوهر اگر مي خواهند رابطه خود را نجات دهند بايستي با خود صريح و واقع بين باشند ، بايد به اصل واقعيت توجه كرد و نه به ظاهر آن ،داشتن حالت تدافعي لازم نيست و انكار هم نبايد كرد. مشكل را بايستي با متخصص مربوطه در ميان گذاشت. در زندگي زناشوئي نمي توان حقايق را ناديده گرفت و يا آنها را پنهان ساخت. اين كار تنها فريب خود است. زن و شوهر بايستي لايه هاي تحريفها و خطاها را از ميان بردارند ، جنبه هاي منفي و خطاها را از زندگي خود دور كنند.

  ۲۴٫ اصل چگونگي ازدواج تا چه اندازهاي در روابط زناشوئي آتي زوجها موثر است؟

  ازدواج و تشكيل خانواده يكي از حساسترين تصميمات دوران زندگي است كه اقدام به آن نياز به بررسي ، دقت ، و هوشياري و مشورت با افراد با تجربه دارد ، چرا كه غفلت و اشتباه در اين زمينه يك عمر پشيماني را بدنبال خواهد داشت. اين را همه مي دانند كه ازدواج به اين معني است كه دختر و پسري كه پيوند زناشويي مي بندند ، مي بايد تا پايان عمر در كنار هم باشند ، و از يكديگر و از زندگي با هم لذت ببرند. متاسفانه دستيابي به اين اهداف چندان هم آسان نيست و ازداوج و زندگي زناشوئي جزئيات بسياري را در بردارد كه تعداد محدودي از پسران و دختران از آن آگاهي دارند. گاهاً پسر و دختر از خواست و هدف خود از ازدواج آگاهي لازم را ندارند و تنها بعد از ازدواج است كه به بسياري از جزئيات زندگي زناشوئي و اهميت آن پي مي برند و گرفتار مشكلاتي ميشوند كه حل آنها به سادگي امكانپذير نيست. بعد از ازدواج ، زن و شوهر اين انتظار را از همديگر دارند كه بتوانند نياز هاي طرف مقابل را برآورده سازند ، حال اگر اين خواسته تحقق نيابد ، بسياري از تضادهاي احساسي ، عاطفي و ناهماهنگي هاي ارتباطي بين زن و شوهر بروز پيدا مي كنند ، در نتيجه رفتارها كم كم شكل طبيعي و منطقي خود را از دست ميدهد و اگر به كمك يك همه چون زن و شوهري شتافته نشود ، خداي نكرده محيط خانه و خانواده حرمت خود را از دست مي دهد. گاهاً فقط با آموزشهاي مختصر و چندين جلسه صحبت با طرفين ، مشكلات بغرنج بسادگي قابل حل ميشوند.

  ۲۵٫ زندگي اجتماعي به سبك امروزي چقدر روابط زناشوئي ما بين زوجها را مي تواند تحت تاثير قرار دهد؟

  ما در دوران تغييرات بي سابقه به سر مي بريم. در اين دوران دگرگوني ها به اندازه اي سريع روي ميدهند كه گاهي پزوهشگران متخصص نمي توانند با آن همگام شوند. تحولات فكري و اجتماعي زمان حاضر ، پيشرفتها در زمينه هاي مختلف ، عقايد ، علائق و نگرشها بسياري از مسائل زندگي انسانها را تحت تاثير خود قرار داده است ، به گونه اي كه امروزه انتظارات و خواسته هاي زن و شوهر از يكديگر و چگونگي و يا كيفيت زندگي كردن بسيار متفاوت شده و گاهاً سبب ناهماهنگي هاي بين زن و شوهر ميشود ، كه البته به همان اندازه نيز علم پزشكي و روانشناسي توسعه يافته و گسترده شده و به راحتي مي توان مسائل مختلف احساسي ، فكري ، رفتاري و عاطفي را برطرف ساخت. از جمله مظاهر زندگي اجتماعي انسان ، وجود تعامل هاي سالم و سازنده ميان انسانها و برقرار بودن صحبت و همدلي با يكديگر است. انگيزه و ميل جنسي همانند ساير انگيزه هاي بنيادي آدمي بخش جدائي ناپذير اهميت زندگي او را تشكيل ميدهد. بسياري از مشكلات خانواده ها حاصل عدم ارضاي صحيح ميل جنسي و ناآگاهي به ابعاد پيچيده اين انگيزه بنيادين است. عدم شناخت صحيح انگيزه جنسي و عدم درمان صحيح مشكلات و اختلالات جنسي در زن و مرد موجب بسياري از كمبوديهاي فردي ، نابسامانيهاي اجتماعي و اختلافاتات خانوادگي ميشود. براي جلوگيري از هم پاشيدگي كانونهاي گرم خانواده ، تباهي و انحطاط اخلاقيات انساني ، آگاهي به ماهيت غرائز جنسي و راههاي صحيح مقابله با مشكلات موجود در روابط زن و شوهر ، لازم است.

  ۲۶٫ اغلب در بيان مشكلات زناشوئي, تفاوتي ما بين زنان و مردان مشاهده ميشود, كمي در مورد آن توضيح دهيد؟

  يك زن به دليل ساختار فيزيولوژيكي خاص خود و نقشهاي گوناگونش در زندگي اجتماعي و خانوادگي ، همواره اين آرزو را دارد كه يك زن كامل باشد. خداوند نيز زن را از صفات ممتاز و شايسته اي آفريده است ، و چنانكه آن صفات شناسائي و به كار گرفته شود ، از او يك انسان كامل مي سازد. زن ومرد در بيان مشكلات زناشوئي رفتار يكسان ندارند. مردان اكثراً مسائل خود را بطور علني با دوستان و آشنايان مطرح مي كنند ، ولي زنان اغلب در اين باره به هيچ كس حتي به محارم خود نيز چيزي نمي گويند ، و گاهاً آنرا با (( رفتار )) خود نشان ميدهند ، و اين بعضاً سالها سبب اندوه و نارضايتي در زندگي مشترك ميشود ، مردان زندگي آنهائي هستند كه بخشي از اوقات روزانه خود را در اين باره مي انديشند و پيرامون مشكلات و رنجهائي كه يك زن مي تواند در دل داشته باشد فكر مي كنند.

  ۲۷٫ با توجه به تغيير و تحولات سريع در دو دهه اخير در جوامع مختلف, آيا نگرش در مورد روابط زناشوئي نيز دچار تغيير شده است يا نه؟

  رويكردهاي علمي به مشكلات زناشوئي ، از دو دهه بيش تاكنون دستخوش تحول وسيعي شده است. اخيراً نگرشهائي مطرح ميشوند كه سبب استحكام زندگي زناشوئي ميشود ، هدف از اين نوع نگرشها عبارتند از ، بهبود در ارتباط ، ايجاد مهارتها در جهت حل مشكلات جنسي در خانواده ، افزايش رفتارهاي مثبت و خوشايند و ايجاد تغيير در الگوهاي زيانبخش يا مخدوش فكري است. علم پزشكي امروزه در صدد پيدا كردن راههائي براي جلوگيري از تشديد تعارضهاي تخريبي و تغيير الگوهاي رفتاري است كه منجر به اختلافات زناشوئي ميشوند.

  ۲۸٫ علل نابسامانيهاي زناشوئي را چگونه ارزيابي مي كنيد ؟

  يك عده از مشكلاتي كه زوجين پيدا مي كنند ، ناشي از ناآگاهي و آموزشي ناكافي و نادرست در اين زمينه است يكي ديگر از علل روابط نابسامان ، ناتواني در حل تعارض يك مشكل مشخص مي باشد . فقدان مهارت و آگاهي در حل مشكل ، باعث ميشود كه نزاعها و مشكلات, حل نشده باقي بمانند و جريان ارتباط بين زن و شوهر رفته رفته دچار مشكلات عديده گردد. علت ديگر كاهش و ضعف و سستي در موقعيت قبلي است ، كه در آن طرفين ، آن رضايتي را كه زماني در ارتباط وجود داشت ، از دست ميدهند ، اين امر گاهاً ناشي از عادت است. رفتارهايي كه زماني خوشايند بودند ، ديگر مهم تلقي نميشوند ، طرفين ممكن است نيازهاي جديد و مختلفي داشته باشند كه طرف مقابل هنوز ياد نگرفته است آنها را برآورده كند ، همه عوامل بالا ، اگر به موقع در چهارچوب خانواده حل نشوند ، ممكن است با هم تجمع پيدا كرده و بصورت رفتارهاي ناهنجار اجتماعي ، بي توجهي و مشاجره در آيند.

  ۲۹٫ كلاً درمان اختلالات و مشكلات جنسي به چه مبناي استوار است ؟

  درمان اختلالات و مشكلات جنسي از سه عنصر اصلي تشكيل مي شود : تجويز دارو و يا انجام عمل جراحي ، آموزش و مشاوره . اين سه جزء شكل يك پارچه اي در درمان دارند. اصل مفيد در درمان اين است ، كه درمانگر به تشخيص صحيح برسد و اقدام صحيح را انجام دهد. در درمان زوجين مبتلا به مشكلات زناشوئي سعي ميشود عوامل زمينه ساز ، عوامل آشكار ساز و عوامل تداوم بخش را شناسائي و از بين ببريم. گاهاً فقط كمك به طرفين كه بتوانند مشكلات خود را درك كنند ، كافي است آموزش يكي از جنبه هاي بسيار مهم درمان مشكلات زناشوئي است. عدم اطلاعات و يا آموزش نادرست ، غالباً از عوامل مهم ايجاد اختلالات جنسي هستند. امروزه در كلينيكهاي مشكلات جنسي ، متناسب با سطح تحصيلي و نيازهاي زوج, برنامه ريزي ميشود و آموزشهاي لازم داده ميشود.

  ۳۰٫ و بلاخره آخرین سئوال، سعادت در زناشوئي چگونه قابل دسترسي است ؟

  مفهوم سعادت در زناشوئي داراي كاستي هاي بسياري است زيرا دست يابي به آن به سادگي ممكن نيست. جهت رسيدن به اين هدف ، زوجها بايستي پيشاپيش داراي آگاهي و شناخت كافي از اين مقوله باشند. شواهد و قراين موجود نشاندهنده اين است ، در اين عصر خانواده ها مواجه با امواج هولناك تخريب كننده هستند ، فلذا بدين دليل است كه لازم است ، هر دو زوج از قبل داراي اطلاعات كارآمد باشند ، و در موارديكه نقصان وجود دارد ، در هر سطحي ، جامعه بايستي اين نقصان را از طريق اطلاع رساني و آگاه سازي مناسب ، برطرف كند ، و از طرفي مراكزي نيز بايستي موجود باشند ، تا زوجين هرگونه مشكل در رابطه با مسائل زناشوئي خود را در آنجا مطرح كرده و چاره جوئي كنند. اكنون در دوره پيچيده اي زندگي مي كنيم و شرايط حاكم امروزي كاملاً با گذشته تفاوت دارد ، لازم است زن و شوهر ها ، بيشتر از گذشته خود را به اطلاعات مفيد و سازنده مجهز سازند ، تا بتوانند سعادت در زناشوئي را لمس كنند.   آرشیو مقالات تخصصی اورولوژی زنان