طبقه بندی مطالب

 • دسته‌ها
 • پربازدیدترین مطالب

  جزئیات مطلب

  چربی ناحیه عانه در زنان– لیزر لیپوساکشن ناحیه عانه

  تعداد بازدید:76403

  ناحیه عانه قسمتی از بدن است که بسیاری فکر می کنند که اندازه و شکل آن غیر قابل تغییر است. ناحیه عانه همان قسمتی از بدن است که بر روی استخوان عانه قرار گرفته است. سابق براین صحبت از شکل بدن یک تابو بود چه برسد به اینکه از شکل نامتناسب ناحیه تناسلی صحبت شود. هر کسی این حق را دارد که شکل بدن دلخواه خود را داشته باشد، منوط براینکه مطابق با معیارهای پزشکی باشد. مثلا تبلیغ اینکه یک خانم با قد ۱۸۰ سانتیمتر وزن ایده آل برای وی ۵۰ کیلوگرم است از نظر پزشکی غیر قابل قبول است و پارلمان فرانسه اخیرا قانونی را تصویب کرده که تبلیغ چنین موارد مرضی را ممنوع ساخته است. فرد واقعا باید از نظر علمی دارای مشکل باشد، صرف ادعای یک فرد دلیل داشتن مشکل نمی باشد. این روزها جامعه ما مواجه با درخواستهای مکرر برای از بین بردن چربیهای نواحی مختلف بدن می باشد. این عمل می تواند از ناحیه سر تا پا را شامل شود. منتهی هر قسمت از بدن شرایط خاص خود را دارد و اگر رعایت نشوند، نه تنها بیمار سود نمی برد بلکه عوارض نیز دارد. اعمال فوق ما بین مردم تحت عنوان لیپوساکشن معروف هستند که بیشتر در ناحیه شکم و پهلوها انجام می شوند. شاید شما خواننده محترم متوجه شده اید که روزانه پیامهای تبلیغاتی بسیار زیادی در این مورد دریافت می کنید. این پیامهای تبلیغاتی معمولا از طرف سه گروه فرستاده می شوند:

  1. شرکتهائیکه وسایل مربوطه را می فروشند.
  2. کلینیکهائیکه این اعمال را انجام می دهند.
  3. کادر پزشکی که این نوع عملها را انجام میدهد.

  باید توجه داشت که برداشتن چربی زیادی در ناحیه تناسلی، رانها و کفل نیاز به مهارت و تخصص خاص دارد و با روشهای معمولی لیپوساکشن نتایج رضایت بخش نیستند. ناحیه عانه در زبان انگلیسی Pubis و برآمدگی این ناحیه را Mons Pubis می گویند.

  در خانمهائیکه هنوز باردار و زایمان نکرده اند لیپوساکشن ناحیه شکم توصیه نمی شود، مگر در موارد خاصی. ولی اگر چربی ناحیه عانه بیش از حد باشد می توان آنرا خارج ساخت. چون کمربند معمولا در این ناحیه بسته می شود، بنابراین سایز شلوار فرد نیز به مقدار زیاد به حجم و اندازه چربی ناحیه عانه بستگی دارد. در خانمها معمولا افزایش بیش از حد چربی ناحیه عانه همراه با فزایش چربی و ضخامت لبهای بزرگ دستگاه تناسلی می باشد (گاها هم هر کدام به تنهائی و جدا از هم وجود دارند) که در یک جلسه هر دو ناحیه را می توان عمل جراحی کرد. روشی که در قسمت تحتانی بدن توصیه می شود استفاده از لیزر است. بعد از برداشتن چربی هر ناحیه پوست اضافی بصورت شل باقی می ماند که باید با اعمال جراحی ترمیمی بعدا آنرا اصلاح کرد. در استفاده از لیزر می توان شلی پوست اضافی را گرفت و اگر این روش خوب انجام گیرد و جراح وقت کافی برای آن گذاشته و حاذق باشد نتیجه حیرت انگیز است.

  به نظر بنده بر خلاف بسیاری از همکاران صرف درخواست فرد مساوی با عمل جراحی نیست. فرد باید به آن احتیاج داشته باشد یا به اصطلاح اندیکاسیون عمل جراحی وجود داشته باشد. بنابراین بنده فقط در بیمارانی این ناحیه را مورد جراحی قرار میدهم که به آن احتیاج داشت باشند. در حالت طبیعی در خانمها لبهای بزرگ دستگاه تناسلی باید همسطح چربی ناحیه عانه باشد و در موارد ایده آل چربی ناحیه عانه باید پایین تر از لبهای بزرگ قرار داشته باشد. گاهی در بعضی از خانمها چربی ناحیه عانه آنقدر زیاد است که ناحیه عانه چند سانتی متر بالاتر از دستگاه تناسلی قرار می گیرد و علاوه از شکل ظاهری بسیار نامناسب بعلت وجود شیار ما بین چربی عانه و دستگاه تناسلی، محل مذبور محل تکثیر میکروبها و قارچها می شود.

  باید توجه داشت رژیم غذائی و لاغر شدن، چربی های ناحیه عانه را زیاد تحت تاثیر قرار نمی دهد و اگر فردی مقدار زیادی وزن در مدت کم از دست بدهد، با کاهش و یا قطع رژیم غذائی اولین ناحیه ای که چربی در آن مجددا پر می شود همین ناحیه عانه است. با رژیم غذائی چربی ناحیه عانه جزو آخرین نواحی است که چربی خود را از دست میدهند و بر عکس با کاهش و یا قطع رژیم غذائی چربی این ناحیه جزو اولین نواحی است که تجمع پیدا می کند. با استفاده از لیزر با دقت زیاد می توان چربی ناحیه عانه و لبهای بزرگ را آب کرده و خارج نمود و مهمتر از همه میزان اضافی پوست را نیز گرفت طوریکه پس از ۴ هفته تشخیص انجام عمل در این ناحیه برای افراد غیر متخصص خیلی مشکل می شود و ناحیه عانه و دستگاه تناسلی در یک سطح قرار می گیرند. در تعدادی از موارد افزایش سایز یک خانم فقط مربوط به چربی ناحیه عانه  است و این افراد چربی اضافی قابل ملاحظه در ناحیه شکم و پهلوها ندارند و اینکه پس از لیپوساکشن سایز به مقدار زیادی کم نمی شود و علاوه از آن شکم بد شکل نیز می شود, همین نبود چربی اضافی قابل ملاحظه در ناحیه شکم و پهلوها و وجود چربی زیادی در ناحیه عانه است. جراحان و متخصصین پلاستیک حین لیپوساکشن شکم به چربی ناحیه عانه بندرت دست می زنند، و اگر شکم چربی زیادی نداشته باشد و ما اقدام به برداشتن چربی زیر پوست بکنیم چند ماه پس از عمل شکم بسیار بد شکل و چروکیده می شود.

  میزان چربی در ناحیه عانه گاها به قدری زیاد می شود که پوشیدن لباس مخصوصا لباس زیر و شلوارهای جین را مواجه با مشکل می کند. امروزه می توان با موفقیت زیادی چربی زیادی ناحیه عانه و دستگاه تناسلی را برداشت و نگرانیهای فرد را برطرف نمود. مهمتر از همه برگرداندن اعتماد به نفس به فرد است. بنده بیماران بسیار زیادی داشتم که بعلت بدشکلی ناحیه عانه و ناحیه تناسلی دچار افسردگی و گوشه گیری شده بودند و حتی ترک تحصیل کرده و به تمام خواستگارها جواب رد می دادند. خانمها باید توجه داشته باشند که در صورت وجود مشکل واقعی در این ناحیه می توان آنرا به مقدار زیادی برطرف کرد. بر طرف کردن مشکل بیمار تا حد زیادی به عوامل جانبی مثل آناتومی خود بدن فرد نیز بستگی دارد. وقتی فردی بصورت مادرزادی دارای استخوان بندی لگن پهن می باشد نباید انتظار داشته باشد که با عمل جراحی می توان این نقص را برطرف کرد.

  چه عواملی سبب تجمع چربی در ناحیه عانه می شوند؟

  1. تجمع چربی در این ناحیه مادرزادی است یعنی فرد با آن متولد می شود. این افراد ممکن است دارای وزن طبیعی و یا حتی کمتر از طبیعی باشند ولی ناحیه عانه بعلت تجمع چربی برجسته دیده می شود. علاوه از آن استعداد ژنتیکی به تجمع سلول چربی در این ناحیه است و سلول چربی نیز چربی را در خود ذخیره کرده و باد می کند.
  2. ممکن است فردی در ابتدا دارای ناحیه عانه طبیعی باشد ولی بعدا بعلت اضافه وزن، چربی در ناحیه عانه تجمع یافته و این ناحیه برجسته می شود. تقریبا غیر ممکن است خانمی دارای اضافه وزن و چاق باشد ولی چربی در ناحیه عانه طبیعی باشد. در این موارد فرد نه تنها دارای چربی اضافی است، بلکه ناحیه عانه دارای پوست شل و افتاده می باشد. علاوه از آن بعد از انجام عمل جراحی بر روی چربیهای شکم، چربی ناحیه عانه برجسته از قبل شده و بدتر دیده می شود. وقتی ناحیه شکم مسطح می شود، برآمدگی ناحیه عانه بیشتر جلوه می کند. بعد از عمل لیپوساکسن شکم بعضی از خانمها فکر می کنند که ناحیه عانه برجسته بعلت عارضه لیپوساکشن شکم بوده است، در صورتیکه این صحیح نمی باشد، بلکه مشکلی که از قبل وجود داشته است خود را بیشتر نمایان می کند. بعد از عمل لیپوساکشن شکم، بعلت قرار گرفتن ناحیه عانه در پایین، تورم ناشی از عمل لیپوساکشن نیز بطرف پایین آمده و در ناحیه عانه تجمع می یابد و واقعا ناحیه شکم بخصوص ناحیه دستگاه تناسلی را بسیار بد شکل می کند.

  عوارض تجمع چربی در ناحیه عانه و لبهای بزرگ کدامها هستند؟

  1. اعتماد به نفس را کاهش داده و فرد ظاهر خود را نامناسب می داند و بنابراین گاها از حاضر شدن در مجامع عمومی خودداری می کند.
  2. اضافه وزن دلیل وجود بیماری نیست ولی ثابت شده است بعضی از بیماریها مثل دیابت، فشارخون و بیماریهای قلبی عروقی در افراد چاق بیشتر دیده میشوند.
  3. بعلت مرطوب بودن منطقه، بیماریهای پوستی از جمله بیماریهای باکتریال و قارچی در این افراد زیاد دیده می شوند و این بیماریها به همسران این افراد نیز قابل انتقال هستند.
  4. کاهش حس: چهار هزار انتهای عصبی در آلت تناسلی و ۹۰۰۰ در کلیتوریس وجود دارند. با دفن شدن آلت تناسلی و کلیتوریس زیر چربیهای ناحیه عانه، حس لمسی بشدت کاهش می یابد و گاها منجر به ایجاد اختلالات جنسی می شود. یکی از علل مهم اختلال نعوظ در مردان و عدم ارگاسم در زنان، وجود چربی بیش از حد در ناحیه عانه می باشد.
  5. کاهش جریان خون به دستگاه تناسلی: دفن شدن دستگاه تناسلی در چربی ناحیه عانه سبب کاهش گردش خون دستگاه تناسلی می شود. مهمترین عامل در مرطوب شدن واژن در حین رابطه زناشوئی، وجود یک گردش خون طبیعی است.

  نتیجه جراحی زیبائی در ناحیه عانه چگونه است؟

  جراحی زیبائی را در اصطلاح زبان انگلیسی Cosmetic surgery  می گویند. لیپوساکشن با استفاده از لیزر (لیزرلیپوساکشن) نتایج بسیار عالی در بیماران دارد. توصیه می شود که در موقع لیپوساکشن شکم، صلاح نیست همزمان ناحیه عانه را نیز لیپوساکشن کرد. باید هر کدام در جلسات جداگانه توسط متخصص مربوطه صورت گیرند. باید توجه داشت خانمهاییکه در ناحیه عانه دارای پوست شل هستند بعد از لیپوساکشن معمولی پوست ناحیه عانه شل تر شده و بد شکل می شود مگر اینکه جراح مربوطه بتواند بخوبی از لیزر استفاده نماید. در همچون مواردی ترمیم ناحیه عانه یا مونزپلاستی (Monsplasty) و یا بالاکشیدن پوست ناحیه عانه مثل لیفتینگ Lifting پوست صورت لازم می باشد. یعنی باید با جراحی هم لیپوساکشن انجام داد و هم پوست اضافی را برداشت و یا بهتر این است که از لیزر برای کشیدن و سفت کردن پوست استفاده کرد.

  کانال تلگرام بیماریهای ارولوژی:
  https://telegram.me/drsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص باروری و ناباروری:

  https://t.me/nabarvaridrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص سلامت جنسی:

  https://t.me/salamatjensidrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص زگیل تناسلی:

  https://t.me/zegiltanasolidrsafarineiad

  کانال تلگرام مخصوص ترانسها:

  https://t.me/Iraniantransgender

      آرشیو مقالات اورولوژی عمومی