طبقه بندی مطالب

 • دسته‌ها
 • پربازدیدترین مطالب

  جزئیات مطلب

  باروری در مردان مسن

  تعداد بازدید:2422

  در دو دهه گذشته سن ازدواج در جوامع شرقی نیز افزایش یافته و علاوه از آن جمعیت کره زمین نیز رو به پیری گذاشته است. در کشور ما نیز علاوه از پیر شدن جمعیت، هم سن ازدواج افزایش یافته و هم اینکه بعلت افزایش طلاق، ازدواج مجدد در سنین بالا و بدنبال آن تقاضا برای بچه دارشدن بیشتر شده است.

  در آمریکا از سال ۱۹۸۰ میزان زایمان در خانمهای بالای ۳۵ سال ۶۰ درصد و زایمان در خانمهای ما بین ۳۴-۲۰ سال ۱۰ درصد افزایش یافته است. این در مورد مردان نیز صدق می کند. از سال ۱۹۸۰ میزان پدر شدن در مردان با سن دهه ۳۰ زندگی ۲۱ درصد و در مردان دهه ۴۰ زندگی ۳۰ درصد افزایش یافته است. بر عکس میزان پدر شدن در مردان زیر ۳۰ سال ۱۵ درصد کاهش یافته است.

  مطالعات نشان می دهند که با افزایش سن مرد (Aging Male)، مدت زمان انتظار تا حاملگی افزایش یافته و میزان حاملگی کاهش می یابد. اگر مردان ۴۰ ساله را با مردان ۳۰ ساله مقایسه کنیم، میزان باروری (Fertility) در مردان ۴۰ ساله ۳۰ درصد کاهش می یابد. علاوه از آسیب به قدرت باروری، مردان مسن اغلب دارای زنان مسن و اختلالات جنسی مثل اختلال نعوظ نیز می باشند. کاهش فعالیت جنسی از میزان حامله شدن می کاهد. میزان رابطه زناشوئی در مردان زیر ۴۰ سال بطور متوسط ۶ بار در ماه است، این میزان به یک تا دو بار در ماه بعد از ۵۰ سالگی کاهش می یابد. اسپرم مرد دارای سه پارامتر است، تعداد، حرکت و شکل طبیعی. با افزایش سن از تعداد و حرکت اسپرم کاسته شده و به تعداد اسپرمهای با شکل غیر طبیعی افزوده می شود. اسپرم در مردان در لوله های منی ساز بیضه تولید می شود. در مردان ما بین ۳۰-۲۰ ساله، ۹۰ درصد لوله های منی ساز حاوی اسپرم هستند، ولی این میزان در دهه ۵۰ زندگی به ۵۰ درصد کاهش می یابد. در مردان بالای ۸۰ سال فقط ۱۰ درصد لوله های منی ساز حاوی اسپرم هستند. این سبب می شود که با افزایش سن از تعداد اسپرمها کاسته شود. حرکت اسپرم یکی از پارامترهای بسیار مهم در باروری مردان می باشد. با افزایش سن به ازای هر سال نیم درصد از تعداد اسپرمهای متحرک کاسته می شود. یعنی هر ۲۰ سال ۱۰ درصد از تعداد اسپرمهای متحرک کاسته می شود. علاوه از حرکت، با افزایش سن از تعداد اسپرمهای با شکل طبیعی نیز کاسته می شود. میزان کاهش در تعداد اسپرمهای با شکل طبیعی مشابه کاهش در تعداد اسپرمهای متحرک می باشد، یعنی هر ۲۰ سال ۱۰ درصد از تعداد اسپرمهای با شکل طبیعی کاسته می شود. حجم منی نیز به میزان دو دهم درصد در سال کاهش می یابد.

  مطلب مهم در مردان مسن (Aging Male) افزایش اختلالات کروموزمی می باشد. با زیاد شدن سن، کروموزومهای اسپرم از نظر تعداد و ساختمان دچار تغییر می شوند. یک اصطلاح مهم در علم ژنتیک، اندکس شکسته شدن کروموزم می باشد. حداکثر میزان طبیعی اندکس شکسته شدن کروموزم اسپرمها ۳۰ درصد است. مطالعات نشان داده اند که اگر اندکس شکسته شدن کروموزم در زوجی کمتر از ۳۰ درصد باشد احتمال حاملگی آنها ۷ برابر زوجهائی است که اندکس شکسته شدن کروموزم آنها بیش از ۳۰ درصد می باشد. با افزایش سن اندکس شکسته شدن کروموزم در مردان افزایش یافته و در سن ۴۷ سالگی به ۳۰ درصد می رسد.

  در موارد زیر لازم است اندکس شکسته شدن کروموزم اسپرمها در مرد اندازه گیری شود:

  · تمام زوجها با ناباروری غیر قابل توجیه

  · سابقه سقط مکرر

  · مردان بالای ۴۰ سال

  · مردانیکه در مواجهه با مواد سمی بوده اند

  · مردانیکه دارای واریکوسل با علامت سئوال برای جراحی هستند.

  در مردانیکه دارای اندکس شکسته شدن کروموزمی بالا هستند، اقداماتی وجود دارد که از میزان اندکس شکسته شدن کروموزم می کاهد، ازجمله استفاده از آنتی اکسیدانها و اجتناب از محیط گرم مثل جکوزی. اختلالات کروموزومی سبب نقائص ژنتیکی در فرزندان می شود. یکی از یافته های مهم این است که با افزایش سن مرد، صرفنظر از سن زن، میزان سقطهای خودبخودی افزایش می یابد. در یک بررسی میزان بیماری اسکیزوفرنی در فرزندان مردان مسن بیشتر از مردان جوان بوده است. یکی از تغییرات مهم با افزایش سن در مردان (Aging Male)، ایجاد حالتی به نام یائسگی در مردان می باشد. در این حالت از میزان هورمونهای مردانه کاسته می شود.

  بطور خلاصه با افزایش سن تغییرات زیر در باروری مردان (Fertility) حادث می شوند:

  · کاهش تعداد و حرکت اسپرم و کاهش اسپرمهای با شکل طبیعی

  · کاهش میزان حاملگی

  · افزایش جهش ژنی

  · افزایش میزان سقط

  · افزایش نقائص مادرزادی در نوزادان

  · افزایش احتمال مرگ جنین

  · افزایش تعدادی از بیماریهای ژنتیکی در فرزندان مثل سندرم داون

  کانال تلگرام مخصوص باروری و ناباروری:

  https://t.me/nabarvaridrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص سلامت جنسی:

  https://t.me/salamatjensidrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص زگیل تناسلی:

  https://t.me/zegiltanasolidrsafarineiad

  کانال تلگرام مخصوص ترانسها:

  https://t.me/joinchat/AAAAAAwbWHZ0u7-g9So4kQ   آرشیو مقالات تخصصی اورولوژی مردان