طبقه بندی مطالب

 • دسته‌ها
 • پربازدیدترین مطالب

  جزئیات مطلب

  با ابداع لیزر لیپولیز توسط اربیوم یاگ لیزر باید لیپوساکشن به تاریخ سپرده شود (لیزر اربیوم یاگ)

  تعداد بازدید:1061

  امروزه بنا به دلایل مختلف لیپوساکش در تمامی جوامع گسترش پیدا کرده است، منتهی مثل بسیاری از موارد دیگر در جامعه ما افراط و تفریط در انجام لیپوساکشن وجود دارد. لیپوساکش (Liposuction) عبارت از مکش چربیهای بدن توسط میله های مخصوص می باشد. آن کار بسیار ساده است و نیاز به هیچ نوع تکنولوژی و تجهیزات پیشرفته ندارد. هدف از لیپوساکشن بیشتر کاهش سایز بدن است ولی در موادی نیز فرد با انجام لیپوساکش در نقاط مختلف بدن می خواهد تناسب اندام و فیزیک خوبی داشته باشد.

  دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

  دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

   

  عمل لیپوساکش دارای محدودیتهای زیر است:

  1. یک فرایند خسته کننده و طولانی مدت برای جراح است و در دراز مدت می تواند سبب آسیب به آرنج شود.
  2. برداشت چربی غیر یکنواخت بوده و سبب ناهموار شدن پوست و آن منطقه از بدن می شود.
  3. با این عمل فقط چربیها برداشت می شوند و سلولهای چربی که مخزن و محل ذخیرۀ چربی می باشند دست نخورده باقی می مانند.
  4. در یک جلسه حداکثر ۴ لیتر چربی می توان ساکشن کرد.
  5. با برداشته شدن چربی پوست اضافی ایجاد می شود که باید آنرا برید و دو لبۀ پوست را بهم بخیه کرد که اکثرا سبب ایجاد یک محل بخیه نیم متری در قسمت تحتانی شکم می شود.
  6. دارای عوارض بالقوه خطرناک مثل ایجاد آمبولی چربی می باشد.
  7. چون سلولهای چربی دست نخورده باقی می مانند میزان برگشت چاقی و تجمع مجدد چربی زیاد است.

  دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

  دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

   

  با پیشرفت در علم پزشکی و تکنولوژی پزشکی، روزبروز بر تعداد اعمال جراحی تهاجمی که توسط روشهای غیر تهاجمی جایگزین می شوند افزوده می شود. در این میان تکنولوژی لیزر به کمک پزشکی آمده و امروزه بسیاری از اعمال جراحی و اقدامات پزشکی که روزگاری توسط روشهای تهاجمی درمان می شدند، بصورت کاملاً غیر تهاجمی توسط لیزر درمان می شوند. یکی از این موارد استفاده از لیزر بجای لیپوساکشن است که لیزر لیپولیز نام دارد. در لیپوساکشن چربیها توسط دستگاه مکنده (ساکشن) مکیده می شوند، آن نیاز به وسیله و تکنولوژی خاص ندارد و با خرید چند صد هزار تومان وسیله، هزاران بیمار را می توان ساکشن کرد. در لیزر لیپولیز، چربیها توسط حرارت لیزر آب می شوند، برحسب نوع لیزری که استفاده می شود، این روش نیاز به دستگاههای لیزر و وسایل تخصصی دارد. خود دستگاههای لیزر برحسب نوع لیزری که تولید می کنند متفاوت بوده و تجهیزات و قیمتهای آنها نیز متفاوت هستند. علاوه از آن برای استفاده از دستگاه لیزر نیاز به آموزش تخصصی است که در مورد دستگاه تولید کنندۀ لیزر اربیوم یاگ این آموزش بسیار پیچیده بوده و فرد باید دارای قدرت یادگیری فراوان باشد. تا چند سال قبل لیزر لیپولیز واقعی و مؤثر وجود نداشت و انواع لیزرهائی که با آن لیزر لیپولیز می کردند، فقط بصورت نسبی سبب برطرف شدن مشکل بیمار می شد.

  دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

  دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

   

  علت تجمع مجدد چربیها چیست؟

  در بدن انسان انواع مختلف سلولها وجود دارند، یک نوع از این سلولها، سلولهای چربی هستند. سلولهای چربی مخزن یا محل تجمع و ذخیرۀ چربی می باشند. در لیپوساکشن چربی اضافی مکیده می شود ولی تعداد سلولهای چربی کاهش نمی یابد. بنابراین محل تجمع چربی دست نخورده است و اگر چربی خون به هر دلیل مثل خوردن افزایش یابد، بسرعت در داخل سلولهای چربی تجمع می یابد و چاقی برگشت می کند. علت تفاوت مردم نیز در استعداد به چاقی بستگی به تعداد سلولهای چربی آنها دارد. اگر در فردی تعداد سلولهای چربی بصورت مادرزادی خیلی کم باشد این افراد هر قدر هم بخورند چاق نمی شوند و در حقیقت تعدادی از این افراد از لاغری مفرط شاکی هستند و برای افزایش وزن به پزشکان مختلف و رژیمهای غذائی مختلف روی می آورند که هیچکدام فایده ندارد چون مخزنی برای تجمع چربی وجود ندارد. برعکس اگر تعداد سلولهای چربی زیاد باشد فرد بسرعت با مختصر افزایش در میزان کالری دریافتی چاق می شوند و اینها به اصطلاح می گویند که ما آب هم می خوریم چاق می شویم.

  دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

  دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

   

  در سالهای اخیر به غیر از جراحی تکنیکهای دیگری نیز بعنوان جایگزین لیپوساکشن معرفی شده اند که هیچکدام تأثیر مؤثر و کافی در کاهش سایز و چربی بدن ندارند. شاید شما خواننده محترم نیز جزو افرادی باشید که روزانه دهها پیامک پیکرتراشی توسط فلان تکنیک را دریافت می کنید این در صورتی است که ادعای آنها کاملا نادرست است. اینکه تکنیک آنها صد در صد خواسته های بیماران را برآورد می کند، کاملا نادرست است.

  اخیرا ابداع لیزر اربیوم با طول موج ۲۹۴۰ نانومتر سبب تغییر و تحول شگرف در برداشتن چربیهای اضافی قسمتهای مختلف بدن شده است. در چند سال گذشته با پیشرفت تکنولوژی یک دستگاه تولید کننده لیزر اختراع شده که دو نوع لیزر یاگ (Yag) و اربیوم (Erbium) را می تواند تولید کند که بنام دستگاه تولید کنندۀ اربیوم-یاگ لیزر Erbium:YAG Laser معروف است. این دستگاه، پیشرفته ترین و گرانترین دستگاه تولید کنندۀ لیزر می باشد که امروزه در کشورهای اروپائی و آمریکا استفاده از آن بشدت رواج پیدا کرده است.

  دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

  دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

   

  امروزه اگر این نوع لیزر در دسترس باشد به راحتی بدون بیهوشی، بدون عمل جراحی، بدون برش و بخیه می توان عمل آب کردن چربیها را بصورت سرپائی و مؤثر انجام داد. هیچ نوع لیزری به اندازۀ لیزر اربیوم یاگ در آب کردن چربی قسمتهای مختلف بدن مؤثر نیست. در حقیقت برداشتن چربی بعضی از نواحی مثل غبغب منحصراً توسط لیزر اربیوم یاگ صورت می گیرد.

  مزایای مهم لیزر اربیوم یاگ در برداشته شدن چربیها عبارتند از:

  1. لیزر اربیوم یاگ علاوه از اینکه چربیها را آب می کند سبب از بین رفتن سلولهای چربی شده و تقریبا دیگر بازگشتی وجود ندارد. از بین بردن و کاهش تعداد سلولهای چربی مهمترین مزیت لیزر اربیوم یاگ بوده و در حقیقت منحصر به این نوع لیزر است. هیچ تکنیک و لیزر دیگری سبب کاهش تعداد سلولهای چربی نمی شود.
  2. از مزایای دیگر لیزر اربیوم یاگ این است که با آب کردن چربی پوست را نیز می کشد و در پایان عمل به هیچ وجه پوست اضافی وجود ندارد و بنابراین دیگر نیازی به برش جراحی و بخیه نیم متری نیست. علاوه از آن شکم بصورت کامل صاف و کتابی می شود و این بیماران باکی از دیده شدن بدن توسط دیگران ندارند.
  3. در دست افراد ماهر با حرکت دادن امواج لیزر در نواحی مختلف، بدن را به هر شکلی که دلخواه است می توان شکل داد و در حقیقت پیکرتراشی واقعی فقط توسط لیزر اربیوم یاگ صورت می گیرد.
  4. قبل از شروع به لیزر لیپولیز توسط لیزر اربیوم یاگ می توان با ماژیک شکل دلخواه بدن را روی بدن علامت گذاری و کشید و دقیقا پس از چند جلسه لیزر لیپولیز، شکلی که کشیده شده است حاصل می شود.

  دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

  دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

   

   

  خوانندگان عزیز در هر موردی که بخواهند لیزر کنند و یا حتی در موارد مورد نظر مشورت نمایند، می توانند با شماره تلفن ۷۱۰۶۲۵۶۱-۸۸۵۳۹۳۲۰ تماس بگیرند. یک نفر پزشک خانم، حاذق در زمینه کاربرد لیزر اربیوم یاگ به سئوالات شما پاسخ خواهد داد.

  پروفسور دکتر محمد رضا صفری نژاد

  جراح و متخصص بیماریهای کلیه و مجاری ادراری و فوق تخصص آندرولوژی از آمریکا – استاد دانشگاه

  Download PDF

  شبکه های اجتماعی

  Facebook

  Instagram

  Linkedin

  Twitter

  Telegram

  Aparat

  کانالهای تلگرام

  کانال تلگرام بیماریهای ارولوژی:

  https://telegram.me/urologicaldiseasedrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص باروری و ناباروری:

  https://t.me/nabarvaridrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص سلامت جنسی:

  https://t.me/salamatjensidrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص زگیل تناسلی:

  https://t.me/zegiltanasolidrsafarineiad

  کانال تلگرام مخصوص ترانسها:

  https://t.me/Iraniantransgender

  کانال کاربرد لیزر اربیوم یاگ

  https://t.me/erbyaglaserdrsafarinejad

  کانال بیماریهای آمیزشی

  https://t.me/stddrsafarinejad

   

  شماره تلفنهای کلینیک

  ۷۱۰۶۲۳۰۰-۷۱۰۶۲۴۰۰-۷۱۰۶۲۵۰۰

  سئوالات خود را اینجا مطرح نمائید:

  Contact with us

  Er YAG laser-Lipolysis-3-Cover 1

  Er YAG laser-Lipolysis-Cover 1  اربیوم یاگ لیزر و کاربردهای آن