طبقه بندی مطالب

 • دسته‌ها
 • پربازدیدترین مطالب

  جزئیات مطلب

  بی اختیاری ادراری استرسی در خانمها: تشخیص و درمان

  تعداد بازدید:2857

  بی اختیاری ادراری (Urinary Incontinence) هم در زن و هم در مرد انواع مختلف دارد. شایعترین نوع بی اختیاری ادراری در خانمها همین بی اختیاری ادراری استرسی (Stress Urinary Incontinence = SUI) است. از هر سه نفر خانم یکی از آنها در طول زندگی دچار بی اختیاری ادراری استرسی می شود. امکان اتفاق افتادن آن در هر سنی است، ولی بیشتر در خانمهای ۶۰-۳۵ ساله اتفاق می افتد. بی اختیاری ادراری استرسی (Stress Urinary Incontinence)  بدین معنی است که با هر عملی که فشار داخل شکم افزایش می یابد، بی اختیاری ادراری اتفاق می افتد، مثل سرفه کردن، عطسه کردن، فین کردن، خندیدن، نشستن و بلند شدن، زور زدن، برداشتن چیز سنگین و غیره. گاهی بی اختیاری ادراری استرسی در حین رابطه زناشوئی ایجاد می شود و سبب مشکلات روحی بیشتری می گردد. بی اختیاری ادراری (Urinary Incontinence) از چند قطره تا خالی شدن کامل مثانه فرق می کند. علت اصلی بی اختیاری ادراری استرسی (SUI)، افتادگی مثانه است و شایعترین علت افتادگی مثانه در خانمها، زایمانهای طبیعی و مشکل می باشد.

  مثانه و گردن مثانه در حالت طبیعی در داخل شکم قرار دارند. هرگاه فشار داخل شکم زیاد شود، این فشار به مثانه و گردن مثانه منتقل می شود. وارد شدن فشار به خود مثانه سبب می شود که مثانه تمایل به خالی کردن محتویات خود بکند. از طرف دیگر وارد شدن فشار به گردن مثانه، سبب بسته شدن گردن مثانه و ممانعت از خروج ادرار از مثانه می شود. بنابراین در حالت طبیعی افزایش فشار داخل شکم سبب بی اختیاری ادراری نمی شود. ولی اگر مثانه افتادگی پیدا کند، گردن مثانه از داخل لگن خارج شده و به پائین می افتد. هنگام افزایش فشار داخل شکم (مثلاً سرفه کردن) این افزایش فشار به مثانه منتقل می شود ولی به گردن مثانه منتقل نمی شود، و در نتیجه مثانه محتویات خود را بدون مانع به خارج می ریزد. در این موارد فقط اسفنکترها هستند که مانع تخلیه کامل مثانه می شوند.

  علل بی اختیاری ادراری استرسی

  • حاملگی: در خانمها کف لگن مانع خروج محتویات لگن به بیرون از بدن می شود. هر گاه کف لگن ضعیف شود، نگهداری اعضاء مشکل شده و سبب افتادگی اعضاء مختلف می شود. در خانمهای حامله حمل جنین بمدت ۴۰ هفته سبب ضعف عضلات کف لگن می شود. در خانمهای حامله هورمونی بنام Relaxin نیز ترشح می شود که سبب شل شدن عضلات شده و خانم را برای زایمان آماده می کند. حدود ۵۰ درصد خانمهای حامله در طول دوران حاملگی دارای بی اختیاری ادراری استرسی هستند.
  • زایمان:‌ در زایمان طبیعی اعصاب کف لگن کشیده شده و پس از زایمان دیگر این اعصاب بخوبی نمی توانند از کف لگن حمایت کنند. هر قدر تعداد زایمانهای طبیعی بیشتر باشد و هر قدر زایمان مشکل و طولانی تر شود، خطر بی اختیاری ادراری استرسی زیادتر می شود. در خانمهائیکه هنگام زایمان دچار پارگی عضلات می شوند، خطر بی اختیاری ادراری استرسی (Stress Urinary Incontinence) سه برابر افراد عادی می شود.
  • وزن زیاد: وزن زیاد فشار بیشتری به شکم وارد کرده و این فشار به کف لگن منتقل می شود. در خانمهائیکه اضافه وزن دارند، خطر بی اختیاری ادراری استرسی دو برابر خانمهای با وزن طبیعی است.
  • برداشتن رحم: حین خارج کردن رحم توسط جراحی، ممکن است کف لگن آسیب ببیند.
  • کشیدن سیگار: کشیدن سیگار سبب سرفه مزمن و وارد شدن فشار به کف لگن می شود.
  • یائسگی: پس از یائسگی میزان هورمون استروژن کاهش پیدا می کند و سبب می شود که فشار عضلات دور مجرای ادرار کاهش پیدا کرده و ادرار نشت نماید. با کاهش استروژن خون خاصیت الاستیسیته مجرای ادرار کاهش می یابد، در نتیجه مجرا نمی تواند منقبض شده و جلوی خروج ادرار را بگیرد. احتمال اینکه خانمهای یائسه اضافه وزن داشته باشند و رحم آنها قبلا با جراحی خارج شده باشد، بیشتر است و این دو مزیت بر علت شده و سبب بی اختیاری ادراری استرسی (SUI) در خانمهای یائسه می شوند.

  بی اختیاری ادراری استرسی (Stress Urinary Incontinence) چگونه تشخیص داده می شود؟

  با اخذ شرح حال پس از مشکوک شدن به وجود بی اختیاری ادراری استرسی می توان توسط اقداماتی آنرا ثابت کرد. اقدامات تشخیصی مهم عبارتند از:

  • تست یورودینامیک که در آن فشارهای مثانه و مجرا اندازه گیری می شوند.
  • سیستوسکوپی: مهمترین تست تشخیصی است که در آن با مانورهائی فشار داخل شکم زیاد شده و نشت ادرار ملاحظه می شود. عمل جراحی فقط در خانمهائی سودمند است که تست نشت ادرار در آنها مثبت باشد.

  خانمی که مبتلا به بی اختیاری ادراری استرسی (SUI) است می تواند توسط اقداماتی به خودش کمک نماید تا از شدت بی اختیاری ادراری کاسته شود. اهم این اقدامات عبارتند از:

  • رژیم غذائی: به مقدار زیادی از سبزیجات و میوه جات تازه استفاده کنید. آن سبب می شود که شما دچار یبوست نشوید. در یبوست هنگام اجابت مزاج، فشار داخل شکم بالا می رود.
  • مایعات: در حالت طبیعی شما به ۸-۶ لیوان آب در روز اجتیاج دارید. اگر فعالیت بدنی بیشتر دارید و زیاد عرق می کنید، لازم است میزان مایعات دریافتی را زیاد کنید، ولی نیازی به مصرف بیش از حد مایعات ندارید.
  • نوشیدنیهای حاوی کافئین مثل چای، قهوه و کولا سبب تحریک مثانه و افزایش بی اختیاری ادراری (Urinary Incontinence) می شوند.
  • ورزش بخصوص پیاده روی در تقویت عضلات کف لگن و کاستن از شدت بی اختیاری ادراری کمک کننده است.
  • لباس پوشیدن: لباسی بپوشید که موقع نیاز به دفع ادرار در آوردن آنها زمان زیاد احتیاج نداشته باشد.
  • هنگام بلند کردن اشیاء سنگین زانوهای خود را خم کنید و شیئی را که می خواهید بلند کنید هر چه بیشتر به بدن نزدیک نمائید.
  • توسط ورزش عضلات کف لگن را تقویت کنید.
  • قبل از خندیدن و سرفه کردن، پاهای خود را از روی همدیگر رد کنید (به حالت متقاطع)

  راههای درمانی بی اختیاری ادراری استرسی (Stress Urinary Incontinence = SUI)

  به سه روش می توان بی اختیاری ادراری استرسی را درمان نمود:

  • تمرینات ورزشی که در آن تمریناتی جهت تقویت عضلات کف لگن به بیمار یاد داده می شود. تا حدودی در موارد خفیف بی اختیاری ادراری استرسی (SUI) مؤثر است.
  • دارودرمانی: اخیراً یک داروی مؤثر در بعضی کشورهای اروپائی برای درمان بی اختیاری ادراری استرسی مورد تأئید قرار گرفته است. اگر بصورت مناسب تجویز شود در بسیاری از بیماران مؤثر است.
  • درمان جراحی: بهترین و موثرترین درمان است. حدود ۸۰ درصد بیمارانیکه تحت عمل جراحی قرار می گیرند، بهبود پیدا می کنند. چندین نوع روش جراحی وجود دارد که انتخاب نوع جراحی بستگی به ترجیح جراح دارد. در همه روشهای جراحی سعی می شود که مثانه ای که بطرف پائین افتاده است، بطرف بالا کشیده شده و در داخل لگن ثابت شود. عمل جراحی مرسوم برای افتادگی مثانه و رحم که توسط همکاران محترم متخصص زنان و زایمان صورت می گیرد، سبب بهبودی بی اختیاری ادراری استرسی(SUI) نمی شود.
  کانال تلگرام بیماریهای ارولوژی:
  https://telegram.me/drsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص باروری و ناباروری:

  https://t.me/nabarvaridrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص سلامت جنسی:

  https://t.me/salamatjensidrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص زگیل تناسلی:

  https://t.me/zegiltanasolidrsafarineiad

  کانال تلگرام مخصوص ترانسها:

  https://t.me/Iraniantransgender  آرشیو مقالات تخصصی اورولوژی زنان