طبقه بندی مطالب

 • دسته‌ها
 • پربازدیدترین مطالب

  جزئیات مطلب

  تاثیرات تلفن همراه بر باروری مردان

  تعداد بازدید:1411

  با گسترش روزن افزون استفاده از تلفن همراه سئوال در مورد اثرات زیانبار آن بر سلامتی انسانها روز بروز زیادتر می شود. در مورد اثرات زیانبار تلفن همراه دو موضوع بیشتر مطرح است، سرطانزا بودن و آسیب به باروری. در علم پزشکی همیشه یک تعداد مواردی مطرح می شوند که اکثرا نیز از مبادی غیر پزشکی هستند، اینکه تلفن همراه دارای اثرات زیانبار بر روی باروری مرد هست یا نه، باید به مدارک معتبر استناد کرد. در این نوشته سعی می شود که اثرات تلفن همراه بر روی باروری مردان مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد.

  در سپتامبر ۲۰۰۸ در دانشگاه کلیولند مطالعه ای منتشر شد که نشان می داد که در مردانیکه تلفن همراه، دائم به کمر متصل است، قدرت باروری با گذشت زمان آسیب می بیند. این مردان یا تلفن موبایل را جیب شلوار حمل می کنند یا اینکه آنرا به کمر بند شلوار متصل می کنند. در این بررسی ذکر شده است که امواج الکترومغناطیسی تلفن همراه سبب آسیب به تولید اسپرم می شود. اسپرم دارای سه پارامتر است: تعداد، حرکت و شکل طبیعی. مهمترین پارامتر حرکت اسپرم است. تشعشعات تلفن همراه بیشترین اثر سوء را بر روی حرکت اسپرم دارند.

  نوع تشعشع تلفن همراه از نوع الکترومغناطیس می باشد. علت آن این است که تلفن همراه برای عملکرد خود از امواج فرکانس رادیوئی استفاده می کند. هر قدر میزان تشعشع تلفن همراه زیاد باشد اثرات مضر آن نیز بیشتر است. برای اندازه گیری میزان تشعشع در تلفن همراه از واحدی بنام SAR استفاده می شود که مخفف کلمات “Specific Absorption Rate” می باشد که معنی آن “میزان جذب اختصاصی” است. میزان جذب اختصاصی عبارت از میزان انرژی فرکانس رادیوئی است که هنگام استفاده از تلفن همراه جذب بدن می شود. هر قدر این عدد کمتر باشد، تلفن همراه سالم تر است. در آمریکا یک حدی برای آن تعریف شده است که تمامی تلفنهای همراه که ساخته می شوند و یا فروخته می شوند باید آنرا رعایت کنند، این میزان ۱٫۶ وات به ازای هر کیلوگرم است، ولی باید توجه داشت که میزان تشعشع دریافتی به مقدار زیادی بستگی به نحوه استفاده از آن دارد. مثلا اگر آنتن دهی ضعیف باشد، گوشی تلفن همراه مجبور است برای برقرار کردن ارتباط مقادیر زیادی امواج رادیوئی ارسال کند و میزان تشعشع بالا می رود، بنابراین در مکانهائیکه آنتن دهی ضعیف است نباید از تلفن همراه زیاد استفاده کرد.

  گوشیهائی که کمترین میزان تشعشع را دارند به ترتیب عبارتند از: کاسیو، پانتک، سانیو و سامسونگ.

  گوشیهائی که بیشترین میزان تشعشع را دارند عبارتند از: موتورولا و بلاک بری.

  آیفون ما بین کمترین و بیشترین قرار دارد.

  کانال تلگرام مخصوص باروری و ناباروری:

  https://t.me/nabarvaridrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص سلامت جنسی:

  https://t.me/salamatjensidrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص زگیل تناسلی:

  https://t.me/zegiltanasolidrsafarineiad

  کانال تلگرام مخصوص ترانسها:

  https://t.me/joinchat/AAAAAAwbWHZ0u7-g9So4kQ   آرشیو مقالات تخصصی اورولوژی مردان