طبقه بندی مطالب

 • دسته‌ها
 • پربازدیدترین مطالب

  جزئیات مطلب

  تشخیص و درمان اختلال در نعوظ در مردان دیابتی

  تعداد بازدید:3518

  اختلالات جنسی در مردان دارای طیف وسیع می باشند. شاید بیش از ۲۰ نوع اختلال جنسی در مردان داشته باشیم ولی آنچه که بیشتر همکاران پزشک با آن سر و کار دارند، سه نوع اختلال جنسی به شرح زیر می باشند: اختلال در میل جنسی، اختلال در انزال و اختلال در نعوظ. هر یک از این سه اختلال دارای طیف بسیار گسترده و انواع گوناگون هستند. سر دسته بیماریهائی که منجر به اختلال نعوظ یا ناتوانی جنسی می شود، دیابت (Diabetes) است. ناتوانی جنسی (Impotence) ناشی از دیابت شدید و پیشرونده است و علت اصلی آن انسداد عروق بدن می باشد.

  علل اختلال در نعوظ را به ۲ دستة بزرگ تقسیم می کنند: روحی – روانی یا سایکوژنیک و جسمی یا ارگانیک. خود علت ارگانیک را به ۴ دستة بزرگ تفسیم می کنند: عروقی، عصبی، هورمونی و آناتومیک. اختلال در نعوظ یک بیماری نسبتاً شایع است و طیف وسیعی از مردان را مبتلا می سازد. در تمامی جوامع حدود ۲۰ درصد مردان مبتلا به اختلال در نعوظ (Impotence) هستند. در سال ۲۰۰۳ ما یک بررسی ملی انجام دادیم که مقالة آن در International Journal of Impotence Research چاپ شد. در این بررسی میزان اختلال نعوظ در مردان ایرانی رویهم رفته ۱۸/۸درصد بود. اختلال نعوظ یک عده عوامل مساعد کننده دارد که سر دستة آنها بیماری دیابت (Diabetes) می باشد. موقعی که بنده دانشجوی پزشکی بودم یک از اساتیدم جناب آقای دکتر عطاری که خداوند رحمتش کند و روحش شاد باد، می فرمودند که بیماری دیابت “ام الامراض” است، و واقعاً هم همینطور است.

  درست است که کنترل بیماری، تا حدود زیادی از عوارض بیماری می کاهد، ولی در نهایت دیابت عوارض خود را در اعضاء مختلف بدن ایجاد خواهد کرد. تقریباً تمامی مردانیکه ۱۰ سال از ابتلاء به دیابت آنها می گذرد (Diabetics)، به درجاتی مبتلا به اختلال نعوظ خواهند شد. خود اختلال در نعوظ از نظر شدت به سه درجة خفیف، متوسط و شدید تقسیم می شود. اختلال نعوظ در دیابت معمولاً از نوع شدید است و هر قدر از زمان ابتلاء به دیابت می گذرد، شدت و شیوع آن نیز بیشتر می شود. حدود ۵۰ درصد مردانیکه ۱۵ سال از ابتلاء به دیابت آنها می گذرد، مبتلا به اختلال نعوظ هستند. اختلال نعوظ در دیابت یک پدیدة پیچیده می باشد و اجزاء گوناگونی دارد. از انواع اختلال نعوظ که در بالا ذکر شدند، دیابت تقریباً تمامی اجزاء را شامل می شود.

  علل اختلال نعوظ در مردان دیابتی (Diabetics) دارای اجزاء زیر است:

  ۱٫ عروقی: پدیدة آرتریواسکلروزیس و انسداد شرائین در بیماران دیابتی یک پدیدة شناخته شده است که عوارض مهم آن سکتة قلبی بعلت انسداد عروق کرونر می باشد. قطر عروق کرونر حدود ۵ میلی متر است. قطر شریان آلت تناسلی در مردان حدود یک میلی متر است، بنابراین به آسانی مسدود می شود. امروزه مشخص شده است که اختلال نعوظ پیش درآمد بیماریهای عروق کرونر قلبی است و توصیه می شود، اگر مردی با شکایت اختلال در نعوظ (Impotence) مراجعه نماید و مشخص شود که علت آن عروقی و از نوع شریانی می باشد،‌ لازم است از نظر عروق کرونر قلبی نیز بررسی شود.

  ۲٫ عصبی: نوروپاتی محیطی یک پدیدة شناخته شده در بیماران دیابتی (Diabetics) است. برای یک نعوظ طبیعی و کامل، سیستم عصبی باید طبیعی و دست نخورده باشد. خود نعوظ از نظر فیزیولوژیک دارای دو نوع است: رفلکسی که در آن با تحریک لمسی دستگاه تناسلی، نعوظ ایجاد می شود. این تحریکات باید از طریق یک سیستم عصبی طبیعی و از طریق نخاع به مراکز مربوطه در مغز منتقل شوند. نوع دوم نعوظ روانی یا سایکوژنیک است. در این نوع، در اثر افکار، فانتزی، دیدن، شنیدن و غیره، مراکزی در مغز تحریک شده و تحریکات عصبی از طریق نخاع به آلت تناسلی رسیده و سبب ایجاد نعوظ می شوند. نوروپاتی در بیماری دیابت (Diabetes) در روند هدایت تحریکات عصبی لازم مشکلات زیاد ایجاد می کند. یکی از خصوصیات اختلال نعوظ در مردان دیابتی این است که هر دو نوع نعوظ، یعنی نوع رفلکسی و سایکوژنیک آسیب می بیند.

  ۳٫ مصرف دارو: یکی از علل بسیار مهم اختلال نعوظ مصرف بعضی از دارو ها است. مثلاً از داروهای ضد فشار خون، تیازیدها و بتا بلوکرها می توانند سبب اختلال نعوظ در مردان شوند. مصرف داروهای سایکوتروپ تا ۳۰ درصد موارد سبب ایجاد اختلالات جنسی می گردد. بیماران دیابتی بعلت مشکلات متعددی که دارند، با گذشت زمان بر تعداد داروهائیکه مصرف می کنند افزوده می شود، و آن بر مشکلات ارگانیک آنها می افزاید.

  ۴٫ مهمترین علت عوارض زیانبار دیابت ناشی از تغییرات مرضی در آندوتلیوم عروق می باشد. امروزه مشخص شده است که مهمترین دلیل اختلال نعوظ عروقی، تغییرات مرضی در آندوتلیوم عروق است.

  با توجه به مطالب بالا مشخص می شود که یک مرد دیابتی که با اختلال نعوظ پیش ما مراجعه می کند، چقدر می تواند دارای مشکلات وسیع باشد. مبحث اختلالات جنسی در مردان و زنان دیابتی (Diabetics) آنقدر وسیع است که کتابهای متعددی تحت این عنوان نوشته شده اند.

  در این قسمت طرز برخورد با بیمار دیابتی مبتلا به اختلال نعوظ بطور خلاصه و عملی آورده می شود:

  ۱٫ این بیماران بایستی از نظر میزان درگیری عروق آلت تناسلی و نیز از نظر اختلال در عصب گیری آلت تناسلی مورد بررسی قرار گیرند.

  ۲٫ اگر بیمار سابقة بیماری عروق کرونری ندارد، حتماً باید از نظر احتمال وجود آن بررسی شود.

  ۳٫ داروهای مصرفی بدقت بررسی و یادداشت شوند.

  ۴٫ از نظر وجود سایر انواع اختلالات جنسی بررسی شوند. انزال پسگرد در این بیماران شایع است. بعلت درگیری عصب گردن مثانه، حین انزال گردن مثانه بسته نشده و منی داخل مثانه می ریزد.

  ۵٫ درمان این بیماران تنها پس از تشخیص دقیق خواهد بود.

  درمان این بیماران با سایر مردان کاملاً متفاوت است:

  مهار کننده های فسفودی استراز ۵ مثل سیلدنافیل و تادالافیل داروهای بالقوه خطرناک هستند. این داروها موقعی مؤثر هستند که سیستم عروقی و عصبی آلت تناسلی دست نخورده و سالم باشند. این داروها در افراد زیر بالقوه می توانند نه تنها پرعارضه بلکه خطرناک باشند: افرادیکه درای فشارخون هستند، افرادیکه دارای بیماری عروق کرونری قلبی هستند، افرادیکه دارای بیماری شبکیه می باشند، افرادیکه مبتلا به کم فشاری خون می باشند، و بسیاری از موارد دیگر. این داروها بندرت در بیماران با دیابت طول کشده موثر هستند، ضمن اینکه بنا به دلایل فوق می توانند خطرناک نیز باشند.

  در موارد پیشرفته این بیماران نیاز به پروتز آلت تناسلی دارند. نکتة دیگر قابل ذکر این است که اخیراً مکملهای متعددی هم در شبکه های ماهواره ای و هم در رسانه های مکتوب داخلی و داروخانه ها تبلیغ می شوند. جهت اطلاع پزشکان محترم، در دنیا انجمنهای علمی معتبر برای درمان بیماریهای مختلف راهنما و یا به اصطلاح علمی Guideline می نویسند و در اروپا و آمریکا پزشکان ملزم به رعایت مفاد این راهنما ها در درمان بیماریهای مختلف هستند. هیچ مکمل و داروی گیاهی برای هیچ نوع اختلال جنسی در گایدلاینهای معتبر اروپا و آمریکا توصیه نشده است. در ضمن گاهاً ادعا می شود که یک مکملی صدرصد گیاهی و بدون عارضه است. در موارد متعددی اگر این مکملها در آزمایشگاه تجزیه شوند، مشخص می شود که دارای مقادیر زیاد و خطرناکی از مواد صناعی مثل سیلدنافیل می باشند، و باید دقت کرد بیمارانیکه مصرف سیلدنافیل و یا سایر ترکیبات، در آنها ممنوع یا خطرناک است، در دام اینگونه مکملها نیفتند. اینگونه مطالب در جهت بالا بردن آگاهی جامعة پزشکی اثرات شگفت انگیزی نخواهد داشت. با توجه به اینکه میلیونها زن و مرد در کشورمان مثل تمامی کشورهای دیگر مبتلا به اختلالات جنسی (Sexual Dysfunction) هستند که تبعات آن بسیار ناگوار است، بنظر بنده حتماً لازم است یک عده دوره های عرضی و طولی برای پزشکان در نظر گرفته شود، تا در توانمندسازی پزشکان محترم در زمینة تشخیص و درمان اختلالات جنسی مفید واقع شود.

  به عنوان مثال یک پزشک عمومی برای داشتن اطلاعات کافی برای تشخیص و درمان اختلالات جنسی حداقل نیاز به یک دورة سه ماهه دارد. گنجاندن یک یا دو ساعت در دوره های باز آموزی برای پزشکان عمومی هیچ مفید فایده نخواهد بود، کماکان که تا کنون نبوده است.   آرشیو مقالات تخصصی اورولوژی مردان