طبقه بندی مطالب

 • دسته‌ها
 • پربازدیدترین مطالب

  جزئیات مطلب

  درمان جراحی آزواسپرمی انسدادی

  تعداد بازدید:6751

  آزواسپرمی (Azoospermia) به معنی فقدان اسپرم در مایع منی می باشد، به عبارت دیگر تعداد اسپرم صفر است. وقتی پزشکی مواجه با یک بیمار مبتلا به آزواسپرمی می شود، سئوالات زیر را از خود می پرسد:

  · آیا بیمار نیاز به بررسی اضافی دارد؟

  · آیا علت آزواسپرمی وجود انسداد در مجاری منی بر می باشد؟

  · چه درمانهائی برای بیمار قابل انجام هستند؟

  چهل درصد موارد آزواسپرمی از نوع انسدادی (Obstructive Azoospermia) است. آزواسپرمی انسدادی هم می تواند مادرزادی باشد و هم می تواند اکتسابی باشد. یکی از علل اکتسابی آن عفونتهای شدید دستگاه تناسلی است. در آزواسپرمی انسدادی معمولاً برای بچه دار شدن از روشهای لقاح مصنوعی استفاده می شود. برای اینکار با جراحی اسپرم از بیضه تهیه و از آن برای لقاح مصنوعی استفاده می گردد. ولی باید دانست که یک عده عملهائی (Surgical treatment of obstructive Azoospermia) وجود دارند که با استفاده از آنها می توان نسبت به بازکردن لوله های مسدود شده اقدام کرد. با این اعمال جراحی وقتی مسیر باز شد و در مایع منی اسپرم ظاهر شد، یا تعداد اسپرم کافی برای حاملگی طبیعی است و یا اینکه تعداد اسپرمها اندک است که می توان آنها را از مایع منی برداشت و لقاح مصنوعی کرد و دیگر نیاز به جراحی بیضه برای بدست آوردن اسپرم نمی باشد. بسته به محل انسداد اعمال جراحی مختلف برای باز کردن محل انسداد وجود دارد. این اعمال جراحی باید توسط افراد خبره و در مراکزی که مخصوص ناباروری هستند صورت گیرد. جهت یادآوری باید متذکر شد وقتی اسپرم در بیضه تولید شد ابتدا وارد اپیدیدیم می شود، از آنجا وارد لوله منی بر شده و سپس وارد مجرای انزالی می شود و از طریق مجرای انزالی وارد مجرای ادرار شده و خارج می گردد. بنابراین در آزواسپرمی انسدادی، انسداد می تواند در اپیدیدیم، لوله منی بر، و مجرای انزالی باشد.

  مهمترین اعمال جراحی برای آزواسپرمی انسدادی (Obstructive Azoospermia) عبارتند از:

  ۱٫ بریدن مجاری انزالی از طریق مجرا: اول باید ثابت شود که انسداد در مجرای انزالی است که آن نیازمند اقدامات خاصی است. اگر ثابت شد که مجرای انزالی مسدود است، می توان توسط چاقوی مخصوصی از طریق مجرای ادرار، سقف مجاری انزالی را برداشت و آنها را باز کرد (شکل ۱).

  میزان حاملگی بعد از این عمل جراحی ۳۰ درصد است، یعنی از هر ۳ نفر یک نفر بطور طبیعی بچه دار می شوند. در ۲۰ درصد دیگر اسپرم در مایع منی ظاهر شده و می توان از مایع منی اسپرم را بدست آورد و با لقاح مصنوعی بچه دار شد. میزان موفقیت جراحی بستگی به علت انسداد مجاری انزالی دارد. اگر علت مادرزادی باشد، تقریبا در صد درصد موارد بعد از عمل اسپرم در مایع منی ظاهر می شود. اگر علت بسته شدن مجاری انزالی عفونت باشد، در ۳۷ درصد موارد اسپرم در مایع منی ظاهر خواهد شد. در مردانیکه انزال دردناک دارند و حجم مایع منی آنها اندک است، پس از عمل هر دو مورد بهبود پیدا می کند. اگر بعد از عمل اسپرم در مایع منی ظاهر شود، در ۴ درصد موارد مجدداً مجاری انزالی مسدود شده و بیمار مبتلا به آزواسپرمی خواهد شد. یعنی میزان عود خیلی اندک است.

  ۲٫ دومین محلی که می تواند مسدود شده و سبب آزواسپرمی انسدادی شود، اپیدیدیم است. اپیدیدیم بنا به علل زیادی مسدود می شود، و یکی از شایعترین آنها عفونت اپیدیدیم است. بنابراین مردان باید این موضوع را جدی تلقی کنند. عفونت اپیدیدیم خود را بصورت بزرگ شدن بیضه، قرمز شدن کیسه بیضه، درد و تب و لرز نشان می دهد. برای درمان انسداد اپیدیدیم از عمل جراحی وازواپیدیدیموستومی استفاده می کنند. آن یکی از مشکل ترین اعمال جراحی است. روشهای مختلفی برای انجام آن وجود دارد. اگر با میکروسکوپ انجام شود، نتیجه بهتر است. در این عمل لوله منی بر (واز) را به یک نقطه از اپیدیدیم متصل می کنند (شکل ۲). اگر این عمل در هر دو طرف صورت گیرد در ۶۰ درصد موارد اسپرم در مایع منی ظاهر می شود و در ۲۹ درصد موارد حاملگی اتفاق می افتد. میزان موفقیت بستگی به موارد زیر دارد: مدت زمانیکه از انسداد سپری شده است، علت انسداد، سن بیمار، سن همسر و حاملگیهای قبلی.

  ۳٫ سومین محلی که انسداد آن سبب آزواسپرمی انسدادی می شود، لوله منی بر یا واز است. شایعترین علت مسدود شدن لوله منی بر، وازکتومی است که مردان برای جلوگیری از حاملگی همسر انجام می دهند. برای بر طرف کردن انسداد لوله منی بر از عمل جراحی وازو وازوستومی استفاده می شود. در این عمل دو انتهای لوله منی بر مجدداً بهم دیگر متصل می شوند (شکل ۳). این عمل نیز یکی از اعمال جراحی مشکل محسوب می شود.

  کانال تلگرام مخصوص باروری و ناباروری:

  https://t.me/nabarvaridrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص سلامت جنسی:

  https://t.me/salamatjensidrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص زگیل تناسلی:

  https://t.me/zegiltanasolidrsafarineiad

  کانال تلگرام مخصوص ترانسها:

  https://t.me/joinchat/AAAAAAwbWHZ0u7-g9So4kQ

  Surgical treatment of obstructive azoospermia fig 1

  Surgical treatment of obstructive azoospermia fig 2

  Surgical treatment of obstructive azoospermia fig 3  آرشیو مقالات تخصصی اورولوژی مردان