طبقه بندی مطالب

 • دسته‌ها
 • پربازدیدترین مطالب

  جزئیات مطلب

  درمان جوشهای جلدی و جوشگاهها (اسکار جوش) توسط لیزر

  تعداد بازدید:1196

  جوش جلدی یک پدیده شایعی است که هر دو جنس، با شدت بیشتر آقایان را گرفتار می کند. جوشها اگر ترکانده شده و محتویات آنها خالی شوند، جای آنها باقی می ماند که به آن جوشگاه یا اسکار نیز گفته می شود. اصولا در علم پزشکی هر نوع باقیمانده بر روی پوست که ناشی از برش چاقو، ضربه، هر نوع بریدگی، دمل چرکی، سوختگی و غیره باشد را اسکار می گویند. برای درمان جوشهای جلدی و اسکارهای پوستی از لیزر TwinLight استفاده می شود.

  درمان جوش و جوشهای جلدی توسط لیزر TwinLight چیست؟

  هر موقع از لیزر TwinLight اسم برده می شود منظور استفاده از دو نوع لیزر یا لیزر دو قلو می باشد. دستگاه باید بتواند این دو نوع لیزر را تولید کند. این دو نوع لیزر عبارتند از لیزر نئودینامیوم یاگ و لیزر اربیوم یاگ. هر دو نوع لیزر ماورای قرمز هستند و بعلت طول موجی که دارند، وقتی با هم بکار برده میشوند، نتایج عالی خواهند بود. وقتی یک جوش جلدی را در نظر می گیریم، آن ممکن است در مراحل مختلف باشد. در مرحله ایکه که جوش بشدت در حال شکل گرفتن است، پوست اطراف آن قرمز شده و کم کم دارد به چرک می نشیند و یا در موارد شدید که دمل چرکی در حال تشکیل شدن هستند، می گویند که جوش در مرحله فعال می باشد. اگر در این مرحله جوش در معرض اشعۀ لیزر قرار گیرد، جوش نور لیزر را جذب کرده و آن سبب می شود که از میزان التهاب بشدت کاسته شود و غدد چربی که منشاء جوشهای جلدی و دملهای چرکی هستند گرم میشوند. از نیروی لیزر نئودینامیوم یاگ برای تسریع فرایند ترمیم و کاهش احتمال تشکیل مجدد جوش استفاده می شود.

  در فاز دوم از لیزر اربیوم یاگ استفاده می شود. در این فاز لیزر به اسکارها یا چوشگاهها و یا همان جای و باقیمانده جوشها تابانده شده و این لیزر توسط سطحی ترین لایه پوست در حد ضخامت یک میلیونیوم میلی متر (میکرون) جذب شده و پوست مورد نظر برداشته می شود و پوست جوان زیرین پدیدار می شود. لیزر اربیوم یاگ این فرایند را توسط تبخیر لایۀ مذبور انجام میدهد. علاوه از اینکه یک لایه بسیار سطحی از پوست برداشته می شود، لیزر اربیوم یاگ سبب تحریک کلاژن سازی شده و بافت کلاژن جدید ساخته می شود و آن سبب جوانسازی پوست می گردد.

  لیزر TwinLight چگونه عمل می کند؟

  1. برای جوشهای جلدی فعال: در اینجا لیزر نئودینامیوم یاگ استفاده می شود، چون آن به عمق بافت نفوذ کرده و سبب تخریب غدد چربی عفونی شده پوست می گردد.
  2. اسکارها یا جاهای باقیمانده از جوش جلدی: در اینجا لیزر اربیوم یاگ بکار می رود تا یک لایه از پوست به ضخامت میکرون را برداشته و جای آن پوست جدید ایجاد شود. برخلاف پیلیینگ (لایه برداری) شیمیائی و درموابلیشن (Dermoablation) لایه برداری توسط این لیزر بطور دقیق قابل کنترل است. این لیزر، پوست حاوی اسکار را تبخیر می کند، طوریکه پوست سالم زیرین پدیدار می شود.

  چرا طول موج لیزر مهم است؟

  باید طول موج بر حسب نیاز تنظیم شود. در حقیقت هر نوع لیزر دارای طول موج مخصوص به خود است و قسمت اعظم خواص لیزرها مربوط به طول موجی است که تولید می کنند. لیزر نئودینامیوم یاگ با طول موجی که دارد در عمق پوست نفوذ می کند و بدین ترتیب این توانائی را دارد که تا عمق غدد چربی پوست نفوذ کرده و آنها را تخریب نماید، چون جایگاه اصلی چوشهای جلدی همین غدد چربی پو.ست هستند. علاوه از اینکه لیزر نئودینامیوم یاگ در عمق بافت نفوذ می کند، سبب تحریک شکل گیری (Remodeling) کلاژن بافتی نیز می شود (توجه داشته باشید که این لیزر سبب تحریک ایجاد کلاژن جدید نمی شود) که یک مرحله مهم در درمان جوشهای جلدی است. ولی برای از بین بردن اسکارها یا محل جوشهای قدیمی باید یک لایه بسیار نازک در حد میکرون از سطح پوست برداشته شود که همراه آن اسکار نیز برداشته می شود، برای این هدف، لیزر اربیوم یاگ مناسب است. این لیزر با طول موجی که دارد فقط در حد میکرون داخل پوست نفوذ می کند و سبب یک لایه برداری نازک و دقیق می گردد. لیزر اربیوم یاگ یک تکنولوژی منحصر بفرد دارد و آن داشتن پالسهای مربعی شکل است. آن سبب یک لایه برداری سرد از سطح پوست می شود (پوست گرم نشده و آسیب نمی بیند) ولی لیزر نئودینامیوم یاگ که باید غدد چربی را از بین ببرد، دارای طول موجی است که بتواند در عمق پوست نفوذ کرده و با گرم کردن محل سبب از بین رفتن غدد چربی می شود.

  مزایای لیزر TwinLight در درمان جوش و اسکارهای جلدی کدامها هستند؟

  تأثیر لیزر دوگانه در از بین بردن جوش و اسکارهای جلدی منحصر بفرد است و هیچ روش دیگر نمی تواند جانشین آن شود. با این نوع لیزر با اطمینان و با درجه موفقیت بالا می توان جوش و اسکارهای جلدی را درمان کرد. درمان جوش توسط لیزر کم تهاجمی ترین درمان جوش می باشد. علاوه از آن مصرف هیچ نوع داروئی لازم نیست و در عرض چند روز بهبودی حاصل می شود.

   

  برای مشاوره، اخذ نوبت ویزیت و اخذ نوبت لیزر لطفا با شماره تلفن ۸۸۵۳۹۳۲۰ تماس حاصل فرمائید.

  کانال تلگرام بیماریهای ارولوژی:

  https://telegram.me/urologicaldiseasedrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص باروری و ناباروری:

  https://t.me/nabarvaridrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص سلامت جنسی:

  https://t.me/salamatjensidrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص زگیل تناسلی:

  https://t.me/zegiltanasolidrsafarineiad

  کانال تلگرام مخصوص ترانسها:

  https://t.me/Iraniantransgender

  کانال کاربرد لیزر اربیوم یاگ

  https://t.me/erbyaglaserdrsafarinejad

  کانال بیماریهای آمیزشی

  https://t.me/stddrsafarinejad

   

  Picture1 Picture2 Picture3  آرشیو مقالات تخصصی اورولوژی زنان