طبقه بندی مطالب

 • دسته‌ها
 • پربازدیدترین مطالب

  جزئیات مطلب

  راهنمای رهائی از اعتیاد به خود ارضائی

  تعداد بازدید:1278

  کلمه اعتیاد یک کلمه ناخوشایندی است چون آن نشاندهنده عمل یا فعلی است که نه تنها طبیعی تلقی نمی شود، بلکه از دید روانشناسی یک حالت مرضی است. مثلا خوردن که یک فرایند خوشایند برای همه است، اگر از یک حدی فراتر رود حالت اعتیاد به خود می گیرد که حالت مرضی است.

  خود ارضائی (Masturbation) نیز مثل هر یک از افعال انسان می تواند حالت اعتیاد بخود بگیرد که در بعضی موارد سبب آسیب شدید به زندگی فردی و اجتماعی وی می شود. اعتیاد به خود ارضائی می تواند سبب ایجاد مشکل در ادامه تحصیل، از دست دادن شغل و حتی از هم پاشیدن خانواده شود. برای رهائی از عمل خود ارضائی دانشمندان راههای مختلفی را پیشنهاد کرده اند که تمامی آنها عملی نیستند. در این مبحث یک راهکار ساده و عملی جهت ترک اعتیاد به خود ارضائی (Stop Masturbation Addiction) آورده می شود. باید متذکر شد که این اقدامات باید همراه با تجویز داروی مناسب جهت کاهش وسواس و میل شدید به خود ارضائی باشند، بدین ترتیب رهائی از خود ارضائی برای فرد راحت تر می شود. برای رهائی از خود ارضائی باید ۵ مرحله زیر به ترتیب همراه با دارو درمانی اجرا شوند:

  ۱٫ از سرزنش خود اجتناب کنید.

  بخاطر داشته باشید که شما انسان هستید و هر انسانی می تواند مرتکب اشتباه شود. علاوه از آن غریزه جنسی در انسان یک نیاز بسیار قوی است. بنابراین شما یک فرد بدی نیستید. خود را ببخشید و بخاطر داشته باشید که شما انسانی فراتر از مجموعه اشتباهات خود هستید.

  ۲٫ از اطراف خود هر چیزی را که شما را مجبور به خود ارضائی می کند حذف کنید. بعضی از این موارد شایع عبارتند از:

  -دسترسی به موارد پورنوگرافی: مواد پورنوگرافی انواع بسیار زیادی دارند، مثل فیلم، عکس، داستان، و غیره. اگر شما مجموعه ای از این مواد پورنوگرافی دارید، همه آنها را دور بریزید. بهترین اقدام سوزاندن آنها است. توسط نرم افزارهای مخصوص از دسترسی کامپیوتر خود به مواد پورنوگرافی جلوگیری کنید. این سبب می شود وقتی شما بعلت اجبار شدید مجبور به مراجعه به سایتهای ارائه دهنده مواد پورنوگرافی می شوید، بطور خودکار از دسترسی کامپیوتر شما به این سایتها جلوگیری شود.

  -از قرار گرفتن در هر موقعیتی که سبب برانگیختن حالت اجباری به خود ارضائی می شود، اجتناب کنید.

  -در هر موقع از روز که شما با رفتن به رختخواب و حمام مشکل دارید، هرگونه اغوا به خود ارضائی را مهار کنید. مثلا اگر در رختخواب وسوسه به خود ارضائی دارید بلافاصله خود را از رختخواب بیرون انداخته و در روی زمین ورزش شنا روی زمین را آنقدر انجام دهید که کاملا خسته شده و پس از رفتن به رختخواب به خواب بروید. اگر شما هنگام رفتن به حمام مشکل دارید، فقط از آب سرد استفاده کنید، آن هم مانع اغوای شما به خود ارضائی می شود و هم اینکه شما را مجبور می کند زودتر حمام را ترک کنید.

  -اگر در طی روز شما بارها وسوسه به خود ارضائی پیدا می کنید، دو اقدام اساسی زیر را انجام دهید، اول اینکه برای خود کارهای زیادی درست کنید طوریکه در انجام دادن آن اجبار داشته باشید و دوم اینکه خود را کاملا خسته کنید بدین ترتیب شما نه وقت خود ارضائی پیدا می کنید و نه انرژی آنرا خواهید داشت. گاها با یک اقدام ساده می توان از چنگ اعتیاد به خود ارضائی رهائی پیدا کرد. یکی از بیماران بنده یک دبیر ریاضی بود که از اعتیاد به خود ارضائی خیلی رنج می برد. بنده به ایشان توصیه کردم ساعات تدریس خصوصی خود را خیلی زیاد کند، و ایشان توانستند با افزایش ساعات تدریس خصوصی ظرف سه ماه بطور کامل از اعتیاد به خود ارضائی رهائی پیدا کنند.
  -اگر شما بخاطر احساس تنهائی خود ارضائی می کنید، یک راهی برای بیرون آمدن از تنهائی پیدا کنید. بعنوان مثال اگر شما در منزل دارید یک مسابقه ورزشی را تماشا می کنید می توانید در مراکزی که برای عموم این مسابقه ورزشی پخش می شود به مسابقه تماشا کنید.

  -سعی کنید از موقعیت تنها بودن بشدت پرهیز کنید. تنهائی برای عمل خود ارضائی خیلی اغوا کننده است.

  ۳٫ برای سپری کردن وقت و انرژی خود راههای دیگری پیدا کنید.

  -سعی کنید اوقات فراغت خود را با کارهائی که نتایج عملی دارند پر کنید، مثل نوشتن، نقاشی کردن، آموزش موسیقی و غیره.
  -حتما یک ورزش خاص را دنبال کنید و ورزش نمائید. شما می توانید هم از ورزشهای تک نفره مثل شنا و دو و هم از ورزشهای جمعی مثل فوتبال و والیبال استفاده کنید.
  -رژیم غذائی سالم داشته باشید، آن سبب می شود که شما در طی روز انرژی کافی برای انجام کارهای برنامه ریزی شده خود داشته باشید.
  -یک سرگرمی جدید پیدا کنید و یا شروع به یادگیری یک مهارت جدید نمائید. سعی کنید که در انجام یک مهارتی مثلا نواختن ویلون به درجات عالی برسید. بدین ترتیب هر بار پیشرفت در نواختن ویلون سبب شادی و خوشحالی شما شده و مغز شما رضایت پیدا می کند و دیگر نیاز به رضایت مغز از طریق خود ارضائی نخواهد بود.
  -بطور داوطلبانه به دیگران کمک کنید. به یاد داشته باشید که همه مثل شما خوشبخت نیستند، شما می توانید مقداری از زمان خود را به کمک به دیگران اختصاص دهید. حتی شما می توانید وظیفه تمیز کردن منزل را بعهده بگیرید و یا اینکه رایگان برای دانش آموزان بی بضاعت تدریس داشته باشید. راههای کمک به دیگران زیاد است، با کمی توجه به اطراف خود به آسانی می توانید مناسب ترین آنها را برای خود پیدا کنید. کمک به دیگران سبب ایجاد یک احساس بسیار خوشایند در انسان و رضایت مغز می گردد.

  ۴٫ مصرّ و صبور باشید.

  به یاد داشته باشید که ترک اعتیاد به خود ارضائی (Masturbation Addiction) یک راه دشواری است و بزودی مایوس نشوید. اصرار به ادامه راه داشته باشید و در رسیدن به موفقیت صبور باشید، بدانید که سراجام پیروزی با شما خواهد بود نه نفس اغوا کننده و عماره. در فرایند ترک اعتیاد به خود ارضائی ممکن است شما دورانی دوباره به انجام دادن عمل خود ارضائی برگردید، مایوس نشوید، به راه ترک ادامه دهید و بدانید که پیروزی از آن افراد قوی است و شما یکی از آنها هستید.

  · یک سیستم تشویق برای خود راه اندازی کنید، با هر اقدام مثبت و با طی موفقیت آمیز هر مرحله، به خود جایزه و پاداش دهید. بعنوان مثال اگر شما دو هفته خود ارضائی نداشته اید می توانید خود را به غذای مورد دلخواه خود مهمان کنید.

  ۵٫ بدانید که چه موقع نیاز به کمک دارید.

  اگر شما تمام تلاش خود را می کنید ولی موفق به ترک اعتیاد به خود ارضائی نیستید، مشکل خود را با یک نفر جهت کمک به شما در میان بگذارید. خجالت نکشید و بخاطر داشته باشید که بسیاری از مردم هم دارای سابقه خود ارضائی بوده اند و هم ممکن است سابقه اعتیاد به خود ارضائی و یا اعتیادهای دیگری را داشته باشند. کمک جستن یک اقدام شجاعانه است و فردی که شما از وی کمک می خواهید شما را یک فرد شجاع تلقی می کند.

  · شما می توانید جهت کمک به پزشک متخصص، و جهت مشاوره روانشناس متخصص در این زمینه مراجعه نمائید.   آرشیو مقالات سلامت بانوان