طبقه بندی مطالب

 • دسته‌ها
 • پربازدیدترین مطالب

  جزئیات مطلب

  راهنمای والدین در مورد بلوغ فرزندان پسر

  تعداد بازدید:1242

  فرایند بلوغ مهمترین مرحله در زندگی است و اگر درست و طبیعی نباشد، مابقی تمام عمر را تحت تاثیر قرار می دهد. بلوغ باید به موقع شروع و تکامل طبیعی داشته باشد، تشخیص به موقع و درمان اختلال در روند بلوغ از اهمیت زیادی برخوردار است. در این مقاله سعی می شود تا راهنمای مفید و جامع در مورد فرایند بلوغ در فرزندان پسر جهت والدین فراهم شود.

  اطلاع و آگاهی از مراحل بلوغ، زمان شروع آن و سیر طبیعی بلوغ، دارای اهمیت زیادی است. فرایند بلوغ چند سال طول می کشد و علاوه از تغییرات جسمانی، فرزند شما دچار تغییرات روحی و هیجانی نیز می شود. در این مقاله فقط از تغییرات فیزیکی در هنگام بلوغ صحبت خواهد شد.

  بلوغ چیست؟

  بلوغ (Puberty) یک فرایندی است که فرزند شما در طی آن متحمل تغییرات جسمانی یا فیزیکی، روانی و هیجانی می شود. بلوغ وقتی شروع می شود که هورمونهای لازم توسط مغز ترشح شده و بیضه ها فعالیت خود را آغاز می کنند.

  سن شروع بلوغ کی است؟

  بلوغ در پسران (Puberty in Boys) معمولا ما بین ۱۳-۱۱ سالگی شروع می شود، ولی بستگی به نژاد و محل اقامت، بلوغ می تواند ما بین ۱۴-۹ سالگی در پسران شروع شود. ژنتیک، تغذیه و فاکتورهای اجتماعی از عوامل مهم مشخص کننده موعد بلوغ هستند.

  چگونه می توان موعد شروع بلوغ را دانست؟

  نمی توان زمان شروع بلوغ را در یک کودک بصورت دقیق مشخص ساخت. فرایند بلوغ با ترشح هورمونهائی توسط مغز شروع می شود که از بیرون قابل تشخیص نیست ولی پزشک می تواند با انجام آزمایشات لازم آنرا تشخیص دهد.

  بلوغ در چه مدت زمانی کامل می شود؟

  مدت زمان کامل شدن بلوغ از ۱۸ ماه تا ۴ سال متفاوت است.

  در زمان بلوغ چه اتفاقاتی می افتد؟

  بر حسب سن والدین می توانند حدس بزنند که فرزند پسر آنها می بایست چه تغییراتی را نشان دهد، هر گونه تأخیر قابل ملاحظه و عدم شروع این تغییرات می تواند زنگ خطر مبنی بر وجود اختلال در فرایند شروع و تکامل بلوغ باشد و باید در این موارد با پزشک متخصص مشورت کرد.

  تغییرات مورد انتظار ما بین ۱۳-۱۱ سالگی

  -بیضه ها و آلت تناسلی شروع به بزرگ شدن می کنند، گاهی رشد یک بیضه بیشتر از طرف مقابل است.
  -موهای زهار شروع به ظاهر شدن می کنند، این موها با گذشت زمان تیره تر و ضخیم تر می شوند.
  -رنگ پوست کیسه بیضه تیره تر از رنگ پوست سایر نقاط بدن می شود.

  تغییرات مورد انتظار ما بین ۱۴-۱۲ سالگی

  -رشد جهشی قد اتفاق می افتد و قد کودک به ناگهان بیشتر می شود. ممکن است بعضی قسمتهای بدن مثل سر، صورت و دستهای بیشتر از اندامها و تنه بدن رشد کنند.
  -در این مدت زمان، قد کودک ۳۰-۱۰ سانتی متر بیشتر می شود و رشد قد ما بین ۲۰-۱۸ سالگی متوقف می شود. بنابراین اگر فرزند پسر شما ۱۵ ساله است ولی هنوز رشد جهشی قد شروع نشده است، غیر طبیعی است.

  تغییرات مورد انتظار ما بین ۱۵-۱۳ سالگی

  -رشد مو در سایر قسمتهای بدن مثل زیر بغل و صورت شروع می شود و موهای ساق پا ضخیم تر می شوند.
  -رشد مو در نقاط تازه بدن گاهی تا ۲۰ سالگی نیز ادامه پیدا می کند.
  -نعوظ و محتلم شدن شبانه شروع می شود

  تغییرات مورد انتظار ما بین ۱۵-۱۴ سالگی

  -حنجره رشد می کند و به اصطلاح سیب آدام در جلو گردن ظاهر می شود
  -با رشد حنجره صدا از زیر بودن خارج شده و کم کم مردانه می شود.   آرشیو مقالات اورولوژی عمومی