طبقه بندی مطالب

 • دسته‌ها
 • پربازدیدترین مطالب

  جزئیات مطلب

  روشهای کمک باروری – گیفت (GIFT)

  تعداد بازدید:3113

  وقتی یک زوجی با ناباروری مراجعه می کنند، اگر قابل درمان باشند برای آنها سه نوع درمان متصور است: دارودرمانی، جراحی و استفاده از روشهای کمک باروری. حدود ۱۰ درصد زوجها نابارور هستند و در تعدادی از موارد جهت بچه دار شدن نیازمند استفاده از روشهای کمک باروری است که در اصطلاح علمی به آنها Assisted Reproductive Techniques یا ART می گویند. روشهای کمک باروری انواع بسیار زیاد دارند که از بسیار ساده شروع و به بسیار پیچیده ختم می شوند. باید دانست که هر زوجی نیازهای مخصوص به خودشان را دارند و باید روش مناسب همان زوج را به آنها پیشنهاد کرد.

  رویهمرفته میزان موفقیت روشهای کمک باروری حدود ۳۰-۲۵ درصد است. یعنی احتمال اینکه استفاده از این روش در یک زوجی منجر به حاملگی موفقیت آمیز شود حدود ۲۵ درصد است، و گاهاً زوجها برای بچه دار شدن نیازمند استفاده از چند نوبت لقاح مصنوعی می باشند. منتهی اگر روش مناسب هر زوج به آنها پیشنهاد شود، شانس موفقیت بیشتر و هزینه کمتر است. مردی که تعداد اسپرمهای وی ۱۰ میلیون در میلی لیتر است با مردیکه تعداد اسپرمهای وی ۱ میلیون در میلی لیتر است متفاوت می باشند و هر کدام نیاز به روش کمک باروری مخصوص خود هستند.

  GIFT چیست؟

  گیفت مخفف کلمات لاتین (Gamete Intrafallopian Tube Transfer (GIFT می باشد. این روش یک نوع IVF محسوب می شود. در اصطلاح پزشکی تخمک و اسپرم گامت نامیده می شوند. اگر تخمک و اسپرم در آزمایشگاه ترکیب و منجر به باروری تخمک شوند سلول حاصل را زایگوت (Zygote) می گویند که پس از هزاران بار تقسیم، یک موجود زنده تولید می شود. در IVF پس از بارور شدن تخمک، ۵-۳ روز صبر می کنند تا زایگوت تقسیمات کافی انجام داده و رشد کند و سپس آنرا در داخل رحم خانم قرار می دهند. در زیفت (ZIFT) پس از تشکیل زایگوت دیگر صبر نمی کنند بلکه ظرف ۲۴ ساعت آنرا با جراحی در داخل لوله

  رحم قرار داده می شود. بنابراین زیفت دارای سه تفاوت اساسی با IVF است:

  · ظرف ۲۴ ساعت انتقال جنین صورت می گیرد
  · جنین داخل لوله رحم گذاشته می شود نه داخل رحم
  · نیاز به بیهوشی و جراحی دارد

  در عمل GIFT اسپرمها با تخمکها در داخل لوله رحم در مجاورت همدیگر قرار می گیرند و عمل بارورشدن تخمک در داخل لوله رحم اتفاق می افتد نه در آزمایشگاه. همانطور که در بالا گفته شد، در اصطلاح پزشکی تخمک و اسپرم را بصورت جداگانه، گامت می گویند، بنابراین به این عمل، انتقال گامت بداخل لوله رحمی نیز گفته می شود.

  مراحل انجام GIFT بشرح زیر می باشند:

  ۱٫ تحریک تخمک گذاری توسط تجویز دارو در خانم
  ۲٫ برداشت تخمکها از تخمدان توسط آسپیراتور
  ۳٫ بهترین تخمکها بلافاصله با اسپرمها مخلوط شده و در داخل یک کاتتر مخصوص قرار می گیرند
  ۴٫ مخلوط تخمک و اسپرم (نه تخمک بارور شده) توسط جراحی در یکی از لوله های رحمی قرار می گیرد
  ۵٫ دو هفته پس از انتقال گامتها آزمایش از نظر وجود حاملگی انجام می شود

  کدام زوج نابارور می توانند از GIFT استفاده کنند؟

  این روش در تمام موارد ناباروری قابل استفاده است مگر در مواردیکه مشکل در لوله های رحمی وجود داشته باشد. در ضمن اگر مرد مشکل ناباروری دارد، مشکل باید خفیف باشد یعنی اسپرمها بتوانند وارد تخمک شوند. گیفت تنها روش کمک باروری است که بصورت کامل مورد قبول کلیسای کاتولیک قرار گرفته است.

  ART-GIFT-Figure  آرشیو مقالات تخصصی اورولوژی زنان