طبقه بندی مطالب

 • دسته‌ها
 • پربازدیدترین مطالب

  جزئیات مطلب

  سرطان کلیه

  تعداد بازدید:1667

  کلیه ها دو عضو لوبیائی شکل هستند که در هر طرف در زیر دنده ها در ناحیه پهلوها قرار گرفته اند (شکل ۱) و مثل هر عضو دیگر بدن می توانند سرطانی شوند. کلیه ها مسئول دفع مواد زائد از بدن هستند. سرطان کلیه (Kidney Cancer) جزو سرطانهای با مشی بد محسوب می شود. سرطان کلیه ۲ درصد سرطانهای بدن را شامل می شود. در آمریکای شمالی بیشترین میزان شیوع و در آسیا و آفریقا کمترین میزان شیوع را دارد.

  در انگلستان سرطان کلیه (kidney Tumor) هشتمین سرطان شایع در مردان و نهمین سرطان شایع در زنان می باشد. در سالهای اخیر به میزان شیوع سرطان کلیه در تمامی جوامع افزوده شده است. من از وجود آمار سرطان کلیه در کشور خودمان اطلاعی ندارم ولی میزان بروز سرطان کلیه در ۳۰ سال گذشته در انگلستان ۲ برابر شده است. مقداری از این افزایش، مربوط به پیشرفت در تکنیکهای تشخیصی می باشد. تعدادی از سرطانها به آهستگی پیشرفت می کنند و تعدادی دیگر رشد سریع داشته و غیر قابل درمان هستند. هنوز شیمی درمانی مؤثر برای سرطان کلیه ابداع نشده است. سرطان کلیه اکثرا در افراد بالای ۴۰ سال دیده می شود. هنوز علت این بیماری بخوبی مشخص نشده است، ‌ولی یک عده فاکتورهای خطر وجود دارند که فرد را مستعد ایجاد سرطان کلیه می کنند.

  این فاکتورهای خطر عبارتند از:

  -کشیدن سیگار: کشیدن سیگار خطر ایجاد سرطان کلیه را دو برابر می کند.
  -چاقی: افراد چاق بیشتر از افراد عادی مبتلا به سرطان کلیه می شوند.
  -فشارخون بالا
  -دیالیز طولانی مدت
  -شغل: افرادیکه با آسبستوز (لنت ترمز) و کادمیوم (صنایع تلویزیون سازی) سر وکار دارند، خطر ابتلاء به سرطان کلیه در آنها زیاد می شود. ذرات پراکنده آسبستوز در فضا ناشی از خوردگی لنت ترمز سرطانزا است.
  -جنس: مردان بیبشتر از زنان مبتلا به سرطان کلیه می شوند.
  -سابقه فامیلی: کسانیکه در یکی از افراد خانواده سابقه سرطان کلیه دارند، شانس ایجاد سرطان کلیه در آنها بیشتر از افراد عادی است.

  اینکه تمامی افراد مبتلا به سرطان کلیه دارای عوامل خطر فوق باشند، اینطور نیست، بسیاری از افراد مبتلا به سرطان کلیه، دارای هیچیک از فاکتورهای خطر فوق نیستند.

  علائم و نشانه های سرطان کلیه (Kidney Cancer) کدامها هستند؟

  -شایعترین علامت وجود ادرار خونی (Hematuria) است.
  -درد مبهم در پهلوها که مداوم است و از بین نمی رود.
  -وجود توده (Mass) در پهلوها
  -کاهش وزن
  -تب
  -خستگی، ضعف و بیحالی

  ممکن است یک عفونت، کیست کلیه و سایر موارد نیز سبب علائم فوق شوند، ولی بیمار باید هوشیار باشد، که به موقع به پزشک مراجعه و بررسی شود.

  تشخیص

  پزشک ابتدا بیمار را معاینه می کند، اگر مشکوک به سرطان کلیه باشد، بهترین تست تشخیصی، CT اسکن است.

  درمان

  برای مشخص ساختن روش درمانی هر سرطانی باید ابتدا مشخص کرد که سرطان در کدام مرحله است (مراحل ابتدائی یا پیشرفته). سرطان کلیه دارای ۴ مرحله است:

  مرحله یک: اندازه توده (Mass) سرطانی کوچکتر از ۷ سانتی متر و محدود به کلیه است.
  مرحله ۲: اندازه توده سرطانی بزرگتر از ۷ سانتی متر و محدود به کلیه است.
  مرحله ۳: توده سرطانی از کلیه عبور کرده و نواحی اطراف کلیه را گرفتار کرده است، ولی دست اندازی دور دست ندارد.
  مرحله ۴: سرطان به نقاط دور دست مثل کبد و ریه دست اندازی کرده است.

  متأسفانه سرطان کلیه شیمی درمانی مؤثر ندارد و در مقابل پرتودرمانی نیز مقاوم است، بنابراین درمان در هر مرحله ای جراحی است. باید حداکثر سعی را کرد که تمام سرطان از بدن بیمار با جراحی خارج گردد. در جراحی برای سرطان کلیه هر آنچه که در داخل فاسیای کلیه وجود دارد که شامل غده فوق کلیه نیز می شود، درآورده می شود (شکل ۲). پس از جراحی بیمار باید بطور دقیق تحت نظر باشد و دستورات پزشک را اجرا کند. معمولاً در ابتدا هر شش ماه CT اسکن، عکس سینه و آزمایشات خون انجام می شوند.

  شانس عود سرطان پس از جراحی بخصوص در مراحل ۳ و ۴ زیاد است. اگر سرطان کلیه عود کرد باید مجددا جراحی شود. شایعترین محل عود، همان محل درآوردن کلیه می باشد. رویهمرفته ۷۰ درصد بیماران مبتلا به سرطان کلیه ۵ سال زنده می مانند ولی متأسفانه در مراحل پیشرفته از این میزان به مقدار زیادی کاسته می شود.

  بطور خلاصه:

  -سه علامت وجود خون در ادرار (Hematuria)، درد پهلو و وجود توده (Mass) در پهلو بیانگر وجود سرطان کلیه (kidney Tumor) است، مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.
  -در مردان ۸/۱ برابر زنان دیده می شود.
  -سرطان کلیه شیمی درمانی موثر ندارد.
  -سرطان کلیه (Kidney Cancer) در مقابل پرتو درمانی مقاوم است.
  -تنها درمان موثر سرطان کلیه (kidney Tumor) در هر مرحله جراحی است.
  -در مراحل پیشرفته بیماری، پیش آگهی خیلی بد است.   آرشیو مقالات اورولوژی عمومی