طبقه بندی مطالب

 • دسته‌ها
 • پربازدیدترین مطالب

  جزئیات مطلب

  سلامت مردان – سلامت قلب و عروق

  تعداد بازدید:1583

  بیماریهای سیستم قلبی عروقی (Cardiovascular System) سالیانه جان صدها هزار نفر مرد را می گیرند در صورتیکه با برنامه ریزی صحیح می توان از بسیاری از مرگهای زودرس ناشی از بیماریهای قلبی عروقی جلوگیری کرد. وقتی از بیماریهای سیستم قلبی عروقی صحبت می شود هدف بیشتر سه بیماری زیر می باشد: افزایش فشارخون، بیماری عروق کرونری قلب و سکته قلبی.

  یک عده فاکتورهائی هستند که خطر ابتلا به بیماریهای قلبی عروقی را افزایش می دهند. اگر شما دارای یکی از فاکتورهای زیر هستید، با پزشک معالج خود مشورت نمائید:

  ·         یکی از افراد فامیل بلافصل شما در زیر ۵۵ سالگی مبتلا به یکی از بیماریهای قلبی عروقی شده باشد.

  ·         شما سیاه پوست باشید

  ·         شما یا اصلا ورزش نمی کنید و یا اینکه کم ورزش می کنید

  ·         چاق هستید

  ·         رژیم غذائی پر چرب و پر نمک دارید

  ·         کلسترول خون شما بالا است

  ·         شما سیگار می کشید. افرادیکه سیگار می کشند ۴-۲ برابر افراد عادی مبتلا به بیماریهای قلبی عروقی می شوند.

  ·         فشارخون شما زیاد است

  ·         تحت استرس زیادی هستید

  ·         بیش از اندازه قهوه (کافئین) استفاده می کنید

  ·         مبتلا به دیابت هستید. حدود ۸۰ درصد افراد مبتلا به دیابت بعلت یکی از بیماریهای قلبی عروقی فوت می کنند

  ·         شما از داروهائی استفاده می کنید که فشار خون را تحت تأثیر قرار می دهد مثل کورتون، داروهای ضد میگرن، کافئین، پسودوافدرین و غیره.

  ·         سن شما بالاتر از ۴۵ سال است.

  واضح است که شما در مورد سن خود، نژاد خود و سابقه فامیلی کاری نمی توانید انجام دهید، ولی بسیاری از فاکتورهای پر خطر را می توانید تغییر دهید.

  افزایش فشار خون

  هر قدر فشارخون شما بالاتر باشد، قلب شما بیشتر و سخت تر باید کار کند. در طول شبانه روز فشار خون ما کم و زیاد می شود و این کاملاً طبیعی است. به عنوان مثال اگر شما ورزش کنید یا تحت استرس باشید، فشار خون شما بالا می رود. ولی همینکه بتوانید نفسی تازه کنید، فشار خون (Blood Pressure) شما طبیعی می شود. بالا بودن فشار خون (Hypertension) سبب وارد شدن فشار به قلب و رگهای خونی و آسیب به چشم،  کلیه ها و سایر اعضاء می شود و خطر سکته قلبی و سکته مغزی را افزایش می دهد. خبر خوش این است که فشار خون به راحتی قابل درمان است و خبر بد این است که بالا بودن فشار خون اکثراً علامتی ایجاد نمی کند و میلیونها نفر در سرتاسر دنیا دارای فشار خون هستند بدون اینکه متوجه وجود آن شوند.

  بیماری عروق کرونری قلب (Coronary Artery Disease)

  عروق کرونر همان شریانهائی هستند که به قلب خون رسانی می کنند (شکل ۹). اگر به هر دلیلی این عروق مسدود شوند، آن قسمت از قلب که توسط این عروق تغذیه می شدند، از بین می رود که در اصطلاح می گوئیم که فلانی سکته (Infarction) کرده است. مسدود شدن و تنگ شدن عروق کرونر سبب آسیب رساندن به جریان خون قلب می شود. اگر جریان خون به قسمتی از قلب کاهش پیدا کند فرد دچار درد سینه می شود که در اصطلاح به آن آنژین قفسه صدری گفته می شود. علت اصلی تنگی و گرفتگی عروق کرونر فرایند تصلب شرائین است (Arterosclerosis) که در آن بتدریج پلاکهای در داخل عروق ایجاد شده و سبب کاهش قطر عروق و یا انسداد کامل آنها می شود (شکل ۱۰). هر قدر پلاک در عروق بیشتر باشد جریان خون کمتری به قلب و یا سایر اعضاء می رسد (شکل ۱۱). خطر واقعی هنگامی اتفاق می افتد که یکی از این پلاکها پاره شده و سبب مسدود شدن رگ می شود. اگر آن در قلب اتفاق بیفتد منجر به سکته قلبی (Infarction) و اگر در مغز اتفاق بیفتد منجر به سکته مغزی می شود.

  سکته قلبی

  از سکته قلبی (Infarction) تحت عنوان حمله قلبی (Cardiac Attack) نیز نام برده می شود. اکثر حملات قلبی ناشی از یک لخته خون هستند که بعلت پاره شدن پلاک داخل عروق ایجاد شده اند. مردان ۱۰ سال زودتر از زنان مبتلا به سکته قلبی می شوند. و احتمال اینکه از سکته قلبی فوت کنند بیشتر از زنان می باشد. متأسفانه نصف مردانیکه به علت بیماری قلبی فوت می کنند از وجود آن مطلع نبوده اند. اگر شما مبتلا به یکی از موارد زیر شدید، فورا با پزشک معالج خود تماس بگیرید:

  ·         احساس فشار در قسمت مرکزی قفسه سینه

  ·         درد قفسه سینه که به شانه ها، گردن و بازوها منتشر شود

  ·         تعریق

  ·         تهوع

  ·         کوتاه شدن تنفس

  ·         ضربان قلب نامنظم

  کانال تلگرام مخصوص باروری و ناباروری:

  https://t.me/nabarvaridrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص سلامت جنسی:

  https://t.me/salamatjensidrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص زگیل تناسلی:

  https://t.me/zegiltanasolidrsafarineiad

  کانال تلگرام مخصوص ترانسها:

  https://t.me/joinchat/AAAAAAwbWHZ0u7-g9So4kQ  آرشیو مقالات تخصصی اورولوژی مردان