طبقه بندی مطالب

 • دسته‌ها
 • پربازدیدترین مطالب

  جزئیات مطلب

  عامل اصلی سرطان دهانه رحم در کمین خانمها-زگیل تناسلی-ویروس HPV

  تعداد بازدید:2242

  نام دیگر زگیل تناسلی کوندیلوما است. عامل این بیماری یک عده ویروس از خانواده Human Papillomavirus (HPV) می باشد. این بیماری بسیار مسری است و راه اصلی انتقال آن تماس جنسی است و جزو بیماریهای مقاربتی تقسیم بندی می شود. ویروسهای خانواده HPV شامل دهها نوع هستند که تعداد قریب به ۴۰ نوع می توانند سبب ایجاد بیماری زگیل تناسلی شوند.

   

  دو دهه قبل شایعترین بیماری آمیزشی سوزاک بود که نسبتا راحت درمان می شد و عوارض خطیر دراز مدت نداشت. امروزه زگیل تناسلی (Genital Warts) در بسیاری از جوامع شایعترین بیماری آمیزشی است و عامل اصلی سرطان دهانه رحم (Cervical Cancer) در خانمها است. ابتلا به نوع ۱۶ و ۱۸ این ویروس خطر سرطان دهانه رحم در خانمها را بیش از ۲۰۰ برابر جمعیت عادی می کند. علاوه از آن، ویروس HPV می تواند سبب سرطان فرج، مقعد، لب، زبان و حفره داخل دهان شود. چند وقت پیش از اورژانس بیمارستان به بنده زنگ زدند که خانمی را بعلت عدم توانائی به ادرار کردن به اورژانس آورده اند. این خانم متاسفانه دارای سرطان پیشرفته فرج بود که بعلت توسعه، مجرای ادرار بیمار را کاملا مسدود ساخته بود و بیمار در شرایطی بسیار نامناسب قرار داشت. این خانم مبتلا به ویروس HPV نوع ۵۴ بود.

  در علم پزشکی اصطلاحی به اسم دوره نهفته وجود دارد، آن بدین معنی است که پس از وارد شدن یک باکتری یا ویروس به بدن یک مدت زمانی طول می کشد تا علائم بیماری مربوطه ظاهر شود و در اصطلاح به آن دوره نهفته گفته می شود. مثلا دوره نهفته بیماری سرخجه ۳-۲ هفته است. یعنی اگر ویروس سرخجه امروز وارد بدن یک فرد شود، ۳-۲ هفته بعد علائم آن ظاهر می شوند. دوره نهفته بیماری زگیل تناسلی از چند هفته تا چند ماه و حتی چند سال متفاوت است. بنابراین وقتی ضایعات پوستی زگیل ظاهر می شوند نمی توان بدقت اظهار نظر کرد که این ویروس کی وارد بدن بیمار شده است. تعداد زیادی از افراد مبتلا به این ویروس هستند و هیچ ضایعه پوستی ندارند ولی این بیماری را به دیگران منتقل می کنند.

   

  خانمها در جامعه ما اکثرا بی گناه به این ویروس آلوده می شوند. گرفتاری خانمهائی که رابطه جنسی خارج از ازدواج نداشته اند به دو صورت است:

  در نوع اول بلافاصله ظرف چند ماه پس از ازدواج و برقراری رابطه جنسی با همسر قانونی گرفتار این بیماری می شوند و نوع دوم این است که چند سال بعد دچار بیماری زگیل تناسلی می گردند. در خانمهائیکه چند سال پس از ازدواج مبتلا به بیماری زگیل تناسلی می شوند نمی توان گفت که این ویروس کی وارد بدن آنها شده است، ولی اکثرا ظرف ۱۲-۲ ماه زگیلها تظاهر پیدا می کنند. در چند سال اخیر گرفتاری بی گناه خانمها به این ویروس زیاد شده است و در تعدادی از موارد نیز کار به اختلافات بزرگ خانوادگی و حتی طلاق کشیده می شود. بنظر بنده هر فردی حق دارد که سالم زندگی کند و از سلامت خود حفاظت کند. بعلت شیوع بالای این بیماری در مردان، توصیه می کنم که خانمها قبل از ازدواج از عدم ابتلا شوهر آینده خود به این بیماری اطمینان حاصل کنند.

   

  بنده ۵ توصیه به مسئولین بهداشتی کشور دارم:

   

  ۱٫ یک بررسی اپیدمیولوژیک انجام شود تا میزان شیوع این بیماری در مردان و زنان در سنین مختلف و در استانهای مختلف کشور مشخص شود. بنده حاضر هستم مسئولیت تیمی را که این بررسی را انجام می دهند را بعهده بگیرم.

  ۲٫ بررسی شود که آیا شرایط کنونی این بیماری در کشور ایجاب می کند که واکسیناسیون بر علیه بیماری زگیل تناسلی در برنامه واکسیناسیون کشوری گنجانده شود یا نه؟ در اروپا و آمریکا از حدود دو دهه قبل واکسیناسیون بر علیه بیماری زگیل تناسلی (Genital Warts) در برنامه واکسیناسیون کشورها گنجانده شده است.

  ۳٫ بررسی از نظر ابتلا به بیماری زگیل تناسلی جزو آزمایشات قبل از ازدواج اجباری شود.

  ۴٫ میزان آگاهی جامعه پزشکی از این بیماری و طرز برخورد با آن اندک است. ترتیبی اتخاذ شود که در مورد تشخیص، درمان و عوارض بیماری زگیل تناسلی در دوره پزشکی عمومی و در دوره تخصصهای مربوطه در دانشگاهها آموزش کافی داده شود.

  ۵٫ کلینیکهای مختص این بیماری ایجاد و از طریق رسانه های همگانی اطلاع رسانی شود که افراد مبتلا به بیماری زگیل تناسلی و یا افرادیکه مشکوک به ابتلا هستند به این کلینیکها مراجعه کنند.

   

  درمان بیماری زگیل تناسلی (Genital Warts) شامل سه قسمت است:

   

  ۱٫ از بین بردن ضایعات قابل رویت و غیر قابل رویت بطور کامل در یک جلسه

  ۲٫ کاهش تعداد ویروس در بدن

  ۳٫ افزایش قدرت ایمنی بدن برای از بین بردن ویروس در دراز مدت

   

  پیشگیری

   

  پیشگیری بهتر از درمان است. این بیماری دارای دو نوع واکسن است. یک نوع آن فقط از ابتلا به دو نوع ویروس تیپ ۶ و ۱۱ جلوگیری می کند که عامل ۹۰ درصد زگیلهای تناسلی هستند و نوع دیگر آن هم از ابتلا به دو نوع ویروس تیپ ۶ و ۱۱ جلوگیری می کند و هم از ابتلا به دو نوع خطرناک این ویروس یعنی انواع ۱۶ و ۱۸ نیز جلوگیری می کند. ولی بهترین اقدام برای خانمها این است ک حداکثر سعی و تلاش خود را بکنند که آلوده به این ویروس نشوند.

  عدم وجود ضایعات پوستی به هیچ وجه نشاندهنده عدم ابتلا به این بیماری نیست، بنابراین خانمها نباید به صرف عدم وجود ضایعات جلدی در شریک جنسی خود وی را سالم تلقی کنند. این بیماری بسیار مسری است. اگر مردی آلوده به ویروس HIV باشد و با یک خانم سالم رابطه واژینال داشته باشد خطر انتقال این ویروس یک در هزار است ولی خطر انتقال ویروس HPV فوق العاده زیاد و حدود ۷۰ درصد در هر بار رابطه جنسی است. یعنی اگر خانمی دو بار رابطه جنسی با یک مرد آلوده به ویروس HPV داشته باشد، خطر گرفتاری وی به بیماری زگیل تناسلی تقریبا قطعی است.

   

  سئوال: اگر خانمی مبتلا به زگیل تناسلی (Genital Warts) شد چه اقداماتی باید انجام دهد؟

   

  اقدامات برای ضایعات پوستی

  ۱٫ قبل از از بین بردن ضایعات پوستی باید حتما آزمایش مخصوص انجام شود تا نوع ویروس مشخص گردد. از روی شکل ضایعه نمی توان نوع ویروس را مشخص ساخت و بهترین منبع تست از نظر نوع ویروس همین ضایعات پوستی هستند.

  ۲٫ باید حداکثر تلاش را کرد که در یک جلسه تمامی ضایعات قابل رویت، غیر قابل رویت و ضایعات احتمالی داخل مجرای ادرار از بین برده شوند. باید توجه داشت که ضایعات زگیل مانند می توانند تمام ناحیه تناسلی، کشاله ران، میاندوراه (فاصل ما بین واژن و مقعد)، اطراف مقعد، و قسمت تحتانی شکم پراکنده باشند. بنابراین معاینه باید دقیق و شامل تمام نواحی فوق باشد. اکثر موارد ضایعات زگیل مانند که پس از درمان اولیه دوباره عود می کنند ضایعات غیر قابل رویت هستند که بعلت عدم استفاده از چشم مسلح نادیده گرفته می شوند و بعدا بزرگ می شوند. بهترین اقدام درمانی برای ضایعات پوستی این است که در یک جلسه در بیمارستان تمامی ضایعات قابل رویت و غیر قابل رویت با الکترو کوتر از بین برده شوند و در ضمن بیمار آندوسکوپی شود تا اگر ضایعه ای در مجرای ادرار داشت آن نیز از بین برده شود. برای درمان ضایعات زگیل مانند روشهای دیگر درمانی از جمله کرایو نیز وجود دارند، ولی اکثرا نیاز به جلسات متعدد است، معمولا ضایعات غیر قابل رویت نادیده گرفته می شوند، تمام نواحی در معرض ابتلا را نمی توان بررسی کرد، ضایعات داخل مجرای ادرار را نمی توان بررسی کرد و جای کرایو اکثرا بشکل کم رنگ شدن پوست باقی می ماند. استفاده از الکترو کوتر بدون عارضه و فوق العاده موثر بوده و پس از چند هفته هیچ گونه آثاری بر بدن باقی نمی ماند.

   

  اقدامات برای کاهش تعداد ویروس HPV در بدن

  ۱٫ بهترین اقدام برای کاهش تعداد ویروس HPV در بدن از بین بردن ضایعات زگیل مانند قابل رویت و غیر قابل رویت است. جون این زگیلها میلیونها ویروس دارند. با از بین بردن آنها از تعداد ویروسها به مقدار زیادی کاسته شده و از میزان عفونی بودن بیمار نیز کاسته می شود.

  ۲٫ بیمار باید از ورود مجدد ویروس به داخل بدن جلوگیری کند. در علم پزشکی به آن Reinfection یا عفونت مجدد گفته می شود. با هر بار ورود مجدد این ویروس بداخل بدن عفونت تازه می شود.

  ۳٫ شما در حال حاضر به یک یا چند نوع از انواع ویروس HPV مبتلا هستید. اگر شریک جنسی خود را عوض کنید و یا اینکه شریک جنسی شما با افراد دیگر نیز رابطه جنسی داشته باشد، ممکن است مبتلا به انواع دیگر این ویروس نیز شوید. من بیمارانی داشته ام که در ابتدا مبتلا به نوع ۶ (کم خطر) این ویروس بودند که با گذشت زمان مبتلا به نوع ۱۸ یا ۱۶ (هر دو پر خطر) نیز شده اند. استفاده از کاندوم از ابتلا به بیماری زگیل تناسلی ۱۰۰ در صد جلوگیری نمی کند.

  اقدامات برای افزایش مقاومت بدن

  وقتی شما تمام ضایعات پوستی را از بین بردید، اکنون این ویروس در داخل خون شما هست و شما می توانید دیگران را هنوز آلوده کنید. با گذشت زمان در تعداد قابل ملاحظه ای از بیماران، سیستم ایمنی بدن ویروس را از بین می برد و فرد عاری از ویروس می شود. منتهی این بشرطی است که شما دچار عفونت مجدد نشوید و هر چند وقت یکبار ویروس بیشتر وارد خون شما نشود. برای افزایش سیستم ایمنی بدن استفاده از پروتئینها و تعدادی از داروها کمک کننده هستند.

   

  سئوال: چگونه ابتلا به بیماری زگیل تناسلی (Genital Warts) را می توان ثابت کرد؟

   

  ۱٫ برای تشخیص این بیماری یک تست خاصی وجود دارد که انجام آن مشکل و حساس است و نیازمند تجهیزات خاصی است و در شهر تهران تعداد معدودی از آزمایشگاهها این تست را انجام می دهند. باید این تست را در آزمایشگاه مطمئن که دارای تجربه کافی در این زمینه است انجام داد. اسم این تست HPV-PCR است.

  ۲٫ گاها دیده می شود که خانمهای مبتلا به زگیل تناسلی و یا مشکوک به ابتلا به زگیل تناسلی بیان می کنند که تست پاپ اسمیر آنها طبیعی بوده است و بنابراین مبتلا به بیماری زگیل تناسلی نیستند. اولا طبیعی بودن تست پاپ اسمیر دلیل بر عدم گرفتاری به ویروس HPV نیست. باید از آزمایشگاه درخواست کرد که در نمونه ای که برای تست پاپ اسمیر گرفته شده است آزمایش HPV-PCR انجام شود. ثانیا بیماری زگیل تناسلی دارای آزمایش مخصوص به خود است که باید آن انجام شود.

  ۳٫ بهترین منبع برای تشخیص بیماری زگیل تناسلی و نوع ویروس، آزمایش از ضایعات پوستی است. بنابراین قبل از هر گونه دستکاری و از بین بردن این ضایعات باید از آنها آزمایشات لازم بعمل آید.

   

  سئوال: شوهر من مبتلا به زگیل تناسلی (Genital Warts) است و ضایعات قابل رویت دارد ولی من ضایعه ندارم. آیا من مبتلا به زگیل تناسلی هستم؟

   

  اگر خانمی بیش از دو بار با یک مردیکه دارای بیماری زگیل تناسلی (Genital Warts) است رابطه جنسی داشته باشد، ابتلا وی تقریبا حتمی است و ویروس در داخل خون وجود دارد، منتهی در تعدادی از افراد مبتلا به این ویروس هرگز ضایعات جلدی ایجاد نمی شوند و ممکن است شما از این نوع افراد باشید و یا اینکه در آینده ضایعات زگیل مانند نیز در شما ایجاد خواهد شد. بنابراین تمام احتیاطات لازم باید انجام شوند. مورد فوق بر عکس نیز صادق است.

   

  سئوال: من مشکوک به ابتلا به بیماری زگیل تناسلی (Genital Warts) هستم ولی زگیل پوستی ندارم، آیا راهی برای اثبات ابتلا به ویروس HPV در من وجود دارد؟

   

  بله وجود دارد. منتهی تست آن متفاوت است و نیاز به تجهیزات آزمایشگاهی خاص و نمونه برداری خاص و صحیح است. در این موارد در خانمهای باکره از ترشحات دهانه واژن و در خانمهای غیر باکره از ترشحات دهانه واژن و ترشحات دهانه رحم توسط آزمایشگاه یک نمونه مخصوص اخذ می شود. برای این نمونه برداری محلولهای خاص خود آزمایش وجود دارند که نمونه از ترشحات بدن در آن جمع آوری می شود و تست Reflexive HPV-DNA Testing on SurePath انجام می گردد.

   

  من و یا شوهرم قطعا مبتلا به زگیل تناسلی (Genital Warts) هستیم ولی نتیجه تست HPV-PCR منفی است، دلیل چیست؟

   

  آن سه دلیل می تواند داشته باشد:

  ۱٫ آزمایش توسط آزمایشگاه بدرستی انجام نشده است.

  ۲٫ برای اینکه این تست مثبت شود باید تعداد ویروس در بدن به عدد بخصوصی برسد، اگر تعداد ویروس در بدن کمتر از میزان مشخص باشد، تست منفی خواهد بود. امروزه سعی می شود که تستهای جدید ابداع شوند که تعداد کمتر ویروس در بدن را نیز تشخیص دهند. از طرف دیگر حساسیت کیتهای تشخیصی HPV ممکن است متفاوت باشد و هر آزمایشگاهی از یک نوع بخصوص از این کیتها استفاده کند. بنابراین ممکن است آزمایش در یک آزمایشگاه منفی و در آزمایشگاه دیگر که از کیتهای حساس تر استفاده می کند، مثبت شود. هر قدر حساسیت کیت آزمایشگاهی بیشتر باشد، هزینه آزمایش نیز بیشتر است. علت تفاوت هزینه یک آزمایش منفرد در آزمایشگاههای مختلف همین است.

  ۳٫ هیچ آزمایشگاهی تمام انواع ویروس HPV را تست نمی کند. در شهر تهران به تجربه من آزمایشگاهها از ۱۰ تا ۴۰ نوع این ویروس را تست می کنند. بهترین تست، آزمایشی است که ۴۰ نوع ویروس را پوشش می دهد. بنابراین اگر تست شما منفی شود، ممکن است ابتلا به نوعی از ویروس باشید که آزمایشگاه آنرا در تست خود نگنجانده است. هر قدر حساسیت تست بالا باشد و بتواند تعداد بیشتر ویروس را تشخیص دهد، هزینه آن نیز زیاد تر است. بنابراین بیماران نباید گول هزینه اندک این آزمایش را بخورند. هیچ ارزانی بدون حکمت نیست.

   

  سئوال: آیا زدن واکسن از ابتلا به بیماری زگیل تناسلی (Genital Warts) بطور قطعی جلوگیری می کند؟

   

  خیر. بهترین نوع واکسن حدود ۹۰ درصد از ابتلا به بیماری زگیل تناسلی جلوگیری می کند و چون این واکسنها حدود ۱۰ درصد از ویروسها را پوشش نمی دهند، بنابراین ده درصد خطر ابتلا وجود دارد.

   

  سئوال: یک دوره واکسیناسیون شامل چند دوز است و تا چند سال فرد را ایمن می کند؟

   

  یک دوره واکسیناسیون بر علیه بیماری زگیل تناسلی شامل سه دوز است که باید بصورت ۰-۲-۶ تزریق شود. دوز اول هنگام تهیه واکسن، دوز دوم دو ماه بعد و دوز سوم شش ماه بعد تزریق می شود. یک دوره تزریق واکسن حدود ۱۰ سال ایمنی کامل ایجاد می کند.

   

  سئوال: هزینه یک دوره واکسیناسیون بر علیه بیماری زگیل تناسلی (Genital Warts) چقدر است؟

   

  هم اکنون که دیماه سال ۹۲ می باشد هزینه یک دوره شامل سه دوز ۱۲ میلیون ریال یا یک میلیون و دویست هزار تومان است.

   

  سئوال: بهترین سن تزریق واکسن کدام است؟

   

  در اروپا و آمریکا سن واکسیناسیون ۱۳-۹ سالگی است، تا ۲۶ سال اثر فوق العاده خوب دارد ولی تا ۴۵ سالگی نیز می توان تزریق کرد ولی اثر آن کاهش پیدا می کند.

  مطلب آخر اینکه اگر ناحیه دهان با منطقه دارای ویروس HPV تماس حاصل کند، ویروس به ناحیه دهان منتقل شده و سبب ایجاد زگیل در اطراف لب، داخل دهان، روی زبان، حلق، حنجره و لوزه می شود. در سالهای اخیر میزان ابتلا به سرطان ناحیه حلق و حنجره افزایش یافته است، یکی از علل مهم آن آلودگی ناحیه دهان به ویروس HPV است. بنابراین اکیدا توصیه می شود که از تماس دهان با ناحیه آلوده اجتناب شود و اگر فردی تماس دهانی با ناحیه آلوده داشته است از نظر وجود ضایعات زگیلی در داخل حفره دهان خود را بررسی کند.   آرشیو مقالات تخصصی اورولوژی زنان