طبقه بندی مطالب

 • دسته‌ها
 • پربازدیدترین مطالب

  جزئیات مطلب

  فیموزیس-عدم قابلیت رانده شدن پوست ناحیه ختنه گاه بطرف عقب

  تعداد بازدید:8377

  فیموزیس (Phimosis) یک بیماری است که گاها جزو اورژانسها محسوب می شود و در افرادی دیده می شود که ختنه نشده اند. این بیماری بیشتر در شیرخواران دیده می شود و اگر تشخیص و درمان نشود می تواند منجر به عوارض خطرناک شود.

  کلاهک آلت تناسلی موقع تولد توسط پوستی بنام پوست حشفه یا پوست ناحیه ختنه گاه پوشانده می شود که در موقع ختنه این پوست با جراحی برداشته می شود. این پوست را باید به راحتی بتوان با دست عقب زد و کلاهک آلت تناسلی را مشاهده نمود. هرگاه نتوان این پوست را با دست به عقب راند یک حالتی ایجاد می شود که به آن فیموزیس گفته می شود. علت آن چسبندگی ما بین پوست ناحیه ختنه گاه و کلاهک آلت تناسلی است. گاها موقع تولد سوراخ پوست ناحیه ختنه گاه کوچک است و اجازه عقب راندن آنرا نمی دهد. در کشور ما چون تمام پسربچه ها ختنه می شوند، این بیماری فقط در کودکان دیده می شود، ولی اگر فردی ختنه نشود امکان ایجاد آن در سنین بالا نیز هست. این بیماری نسبتا شایع است ده درصد کودکان ۳ ساله ختنه نشده به این بیماری گرفتار می شوند.

  بر اساس قابلیت به عقب رانده شدن پوست ناحیه ختنه گاه، ۵ نوع پوست ناحیه ختنه گاه وجود دارد:

  ۱٫ نوع یا تیپ ۱ که در آن سوراخ موجود در وسط پوست ناحیه ختنه گاه آنقدر کوچک است که حتی نمی توان با عقب راندن پوست ناحیه ختنه گاه سوراخ مجرای ادرار را دید. در این نوع موقع ادرار کردن پوست ناحیه ختنه گاه مثل بالون باد میشود.

  ۲٫ نوع یا تیپ ۲ که در آن با عقب راندن پوست ناحیه ختنه گاه فقط سوراخ مجرای ادرار دیده می شود.

  ۳٫ نوع یا تیپ ۳ که در آن با عقب راندن پوست ناحیه ختنه گاه نصف فوقانی کلاهک آلت تناسلی قابل رویت می شود.

  ۴٫ نوع یا تیپ ۴ که در آن با عقب راندن پوست ناحیه ختنه گاه قسمت اعظم کلاهک آلت تناسلی دیده می شود ولی بعلت چسبندگی یک سوم تحتانی قابل رویت نیست.

  ۵٫ نوع یا تیپ ۵ که در آن می توان پوست ناحیه ختنه گاه را به عقب راند و تمام کلاهک آلت تناسلی قابل رویت می شود.

  در ابتدا پوست را نمی توان با دست به عقب راند رفته‌رفته ترشحات مابین کلاهک آلت تناسلی و پوست ناحیه ختنه گاه جمع می شوند و سبب ایجاد عفونت و چسبندگی بیشتر می شوند و کم‌کم سوراخ موجود در وسط پوست ختنه گاه بسیار باریک و گاه مسدود می شود.

  بیماری فیموزیس دارای دو نوع است:

  مادرزادی که در آن از بدو تولد نمی توان پوست ناحیه ختنه گاه را به عقب راند.
  -که در آن کودک موقع تولد دارای مشکل نیست ولی کم‌کم بعلت عفونت و التهاب کودک دچار فیموزیس می شود.

  در ابتدا ادرار کردن برای کودک سخت است و بعلت درد در هنگام ادرار کردن کودک گریه می کند، گاها ادارار زیر پوست ختنه گاه جمع شده و موقع ادرار کردن سبب تورم و باد کردن ناحیه ختنه گاه می شود. اگر سوراخ موجود در وسط پوست ناحیه ختنه گاه کاملا مسدود شود، دیگر کودک قادر به ادرار کردن نخواهد بود. معمولا این کودکان بصورت اورژانسی به کلینیک آورده می شوند و باید توسط متخصص مربوطه جراحی شوند. گاها کودک بعلت گریه های مکرر تحت درمانهای مختلف قرار می گیرد و در نهایت مشخص می شود که بعلت فیموزیس پوست ناحیه ختنه گاه دچار عفونت و تورم شدید است. در هر کودکی که نتوان به راحتی پوست ناحیه ختنه گاه را به عقب راند احتمال ایجاد این بیماری وجود دارد. باید توجه داشت که با اتفاق افتادن این امر، عمل ختنه تبدیل به یک عمل جراحی می شود. از طرف دیگر نباید سعی شود که به زور پوست ناحیه ختنه گاه را به عقب راند چون ممکن است اگر این پوست با زور به زیر کلاهک آلت تناسلی رانده شود، ضربه سبب تورم آن می شود طوریکه دیگر نمی توان پوست ناحیه ختنه گاه را به روی کلاهک آلت تناسلی کشید که یک حالت خطرناکتر بنام پارافیموزیس ایجاد می کند. اگر حلقه ایجاد شده در زیر کلاهک آلت تناسلی توسط پوست ناحیه ختنه گاه به اندازه کافی سفت باشد جریان خون را قطع کرده و موجب سیاه شدن کلاهک آلت تناسلی می شود که خیلی خطرناک است. پارافیموزیس نیاز به اصلاح اورژانس توسط جراحی دارد.

  کانال تلگرام مخصوص باروری و ناباروری:

  https://t.me/nabarvaridrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص سلامت جنسی:

  https://t.me/salamatjensidrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص زگیل تناسلی:

  https://t.me/zegiltanasolidrsafarineiad

  کانال تلگرام مخصوص ترانسها:

  https://t.me/joinchat/AAAAAAwbWHZ0u7-g9So4kQ

  Phimosis-Figure 1

  Phimosis-Figure 2  آرشیو مقالات تخصصی اورولوژی اطفال