طبقه بندی مطالب

 • دسته‌ها
 • پربازدیدترین مطالب

  جزئیات مطلب

  لزوم بازنگری در برنامه واکسیناسیون کشوری؟

  تعداد بازدید:2410

  همانطور که جوامع در حال تغییر و تحول هستند میزان شیوع و بروز بیماریها نیز دستخوش تغییرات شگرف می گردند، اولویت عده ای از بیماریها جهت واکسیناسیون کمرنگ شده و تعدادی بیماری دیگر اولویت پیدا می کنند. سه دهه قبل که بنده دانشجوی پزشکی بودم شایعترین بیماری آمیزشی سوزاک بود، یک دهه قبل، آن تبدیل به عفونتهای کلامیدیائی شد و اکنون در بسیاری از نقاط دنیا زگیل تناسلی شایعترین بیماری آمیزشی شده است.

  دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

  دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

   

  بنده از وجود آمارهای مطمئن در داخل کشور در مورد میزان شیوع و بروز این بیماری خبر ندارم ولی به دلیل زمینه کاری خود احساس می کنم که شیوع این بیماری در کشور ما بطرز نگران کننده ای دارد زیاد می شود. بنده می خواهم در ابتدا مختصری راجع به این بیماری توضیح دهم و در انتها از برنامه واکسیناسیون کشورهای مختلف (National Vaccination) بر علیه این بیماری مطالبی را بیان نمایم. بیماری زگیل تناسلی (Genital Wart) که جزو بیماریهای آمیزشی محسوب می شود، بشدت مسری است. فقط در یک بار رابطه با یک فرد آلوده به این بیماری، احتمال انتقال بیماری ۶۰ درصد است. استفاده از کاندوم از خطر انتقال بیماری کم می کند ولی آنرا صفر نمی کند. عامل ایجاد آن یک نوع ویروس به اسم “ویروس پاپیلوم انسانی” (Human Papilloma Virus) می باشد. ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) دارای بیش از ۱۰۰ نوع مختلف است. نوع ۶ و ۱۱ علت ۹۰ درصد زگیلهای تناسلی می باشند. باید دانست که تمامی افراد آلوده به ویروس پاپیلوم انسانی علی رغم آلوده بودن ناحیه تناسلی به ویروس، دارای ضایعات زگیلی نمی باشند، یعنی آلودگی آنها مخفی است. در حقیقت ۵-۱ درصد افرادیکه ناحیه تناسلی آنها آلوده به این ویروس است، دارای زگیل قابل رویت نمی باشند ولی ناقل عفونت بوده و می توانند آنرا به دیگران منتقل نمایند. سایر انواع ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) می توانند سبب ایجاد سرطان گردن رحم در خانمها شوند.

  دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

  دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

   

  دو نوع ۱۶ و ۱۸ عامل ۷۰ درصد سرطان دهانه رحم، ۸۰ درصد سرطان مقعد، ۶۰ درصد سرطانهای واژن و ۴۰ درصد سرطانهای فرج می باشند. این دو نوع ویروس عامل ایجاد اکثر سرطانهای داخل حفره دهان نیز هستند. زگیلهای تناسلی در هر دو جنس زن و مرد دیده می شوند. علائم آن معمولاً بصورت تجمع خوشه‌ای زگیلها تظاهر می یابد. این تجمع خوشه‌ای، از چند عدد تا گرفتاری وسیع تمام ناحیۀ تناسلی و مقعد متفاوت می باشد. در خانمها علاوه از قسمت خارجی دستگاه تناسلی، این زگیلها در داخل و خارج واژن، گردن رحم و نیز در اطراف مقعد نیز دیده می شوند. اگر در خانمی زگیل قابل رویت در قسمت خارجی دستگاه تناسلی وجود داشته باشد، بایستی از نظر وجود ضایعات زگیلی در داخل واژن، گردن رحم، داخل مجرای ادرار و سایر نقاط مجاور دستگاه تناسلی نیز بررسی شود. بسیاری از زگیلهای داخل واژن بدون علامت هستند و گاهاً تنها علامت آنها خونریزی بدنبال رابطه زناشوئی می باشد. میزان شیوع زگیلهای تناسلی در خانمها به همان اندازه مردان می باشد، ولی علائم در خانمها کمتر هستند. در مردان معمولاً در نوک آلت تناسلی دیده می شوند. ولی در تنه آلت تناسلی، در روی کیسه بیضه و در اطراف و داخل مقعد نیز می توان آنها را یافت. به تجربه بنده این بیماری ضمن خطرات بهداشتی عدیده ای که دارد، سبب مشکلات اجتماعی و خانوادگی نیز شده است.

  دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

  دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

   

  خانمهائیکه بعلت وجود زگیل تناسلی به نزد پزشک می روند گاهاً پزشک صراحتا می گوید که شوهر شما رابطه خارج از خانواده دارد و شما از شوهرتان این ویروس را کسب کرده اید. بر عکس آن نیز صادق است که به مردهای مبتلا گفته می شود و این آغاز بگو مگوهای خانوادگی است که تا پای طلاق و گاهاً نیز به موارد خطرناک کشیده می شود. این بیماری برخلاف ایدز، بعلت ایجاد ضایعه قابل رویت به آسانی تشخیص داده می شود و سبب می شود که فرد در پی یافتن علت مشکل خود باشد. علاوه از آن، امروزه با انبوه اطلاعاتی که در رسانه ها و اینترنت عرضه می شود، آگاهی بیماران بالا رفته و به آسانی پی می برند که این یک بیماری آمیزشی است و با توجه به فرهنگ و باورهای ما، مشکلات خانوادگی پس از تشخیص شروع می شود. این بیماری می تواند به راحتی ثابت کند که همسر یا شوهر به هم دیگر وفادار نبوده اند و یا قبل از ازدواج دارای رابطه جنسی بوده اند. با دانش فعلی این بیماری درمان قطعی ندارد، شاید بتوان با دارو درمانی از شدت عفونت فرد مبتلا به ایدز کاست، ولی متأسفانه زگیل تناسلی درمان ضد ویرال ندارد. به این دلیل و به دلیل اهمیت آن در سرطانهای دستگاه تناسلی خانمها بویژه سرطان دهانه رحم، از یک دهه قبل دانشمندان برای کشف واکسن مؤثر بر علیه این بیماری اقدام کردند. در حال حاضر دو نوع واکسن موثر بر علیه این بیماری مورد تأئید قرار گرفته اند که عبارتند از Gardasil و Cervarix. هر دو نوع واکسن از ابتلا به ویروس پاپیلوم انسانی نوع ۱۶ و ۱۸ جلوگیری می کند.

  دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

  دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

   

  واکسن Gardasil تا ۹۰ درصد از ابتلا به انواع ۶ و ۱۱ نیز جلوگیری می کند. سازمان بهداشت جهانی و مسئولین بهداشتی کشورهای آمریکا، بسیاری از کشورهای اروپائی، استرالیا و کانادا، واکسیناسیون خانمهای جوان را توصیه می کنند. سنی که تزریق واکسن توصیه می شود ۱۲-۱۱ سالگی است ولی اگر خانم یا دختری واکسیناسیون (National Vaccination) بر علیه ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) انجام نداده است، می تواند تا سن ۲۶ سالگی آنرا انجام دهد. با صلاحدید پزشک می توان برای سنین بالاتر نیز تزریق کرد. مردانیکه مبتلا به این بیماری هستند و قصد ازدواج دارند، حتماً باید برای همسر آینده خود این واکسن را تزریق کنند. در کشورهای غربی توصیه می شود که قبل از شروع رابطه جنسی این واکسن تزریق شود و در ضمن اگر چند سال از برقراری رابطه جنسی گذشته و لی هنوز واکسن تزریق نشده است، باز خانمها از تزریق واکسن سود می برند ولی نه به اندازه ای که قبل از شروع فعالیت جنسی زده شده باشد، چون این افراد ممکن است قبلاً به بعضی از انواع ویروس پاپیلوم انسانی آلوده شده باشند. مردها نیز می توانند ما بین ۲۶-۹ سالگی از این واکسن استفاده کنند ولی در اروپا و آمریکا واکسیناسیون تمامی مردان مثل خانمها توصیه نمی شود.

  دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

  دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

   

  عیب اصلی این واکسن هزینه زیاد آن است. این واکسن باید در سه دوز تزریق شود و هر دوز آن ۱۳۰ دلار آمریکا هزینه دارد. در حال حاضر در کشور ما هزینه هر دوز این واکسن حدود ۳۵۰ هزار تومان است. در کشورهائیکه برنامه واکسیناسیون (National Vaccination) بر علیه این بیماری را در برنامه ملی خود گنجانده اند، شرکتهای بیمه درصد قابل توجهی از هزینه واکسیناسیون بر علیه زگیل تناسلی (Genital Wart)  را پوشش می دهند، چون هزینه پیشگیری بسیار کمتر از هزینه های تشخیصی و درمانی خود بیماری و عوارض آن است. بنده به هیچ وجه متخصص بهداشت نیستم و می دانم که توصیه برای واکسیناسیون یک بیماری نیازمند مطالعات خاص و ملزومات خاص خود می باشد. ولی به عنوان یک کارشناس توصیه می کنم که مسئولین بهداشتی کشور در این مورد یک بررسی علمی انجام دهند.

  دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

  دکتر محمدرضا صفری نژاد – کلینیک تخصصی و فوق تخصصی نیکان

   

  پروفسور دکتر محمد رضا صفری نژاد

  جراح و متخصص بیماریهای کلیه و مجاری ادراری و فوق تخصص آندرولوژی از آمریکا استاد دانشگاه

   

  Download PDF

   

   

   

   

   

  شبکه های اجتماعی

  Facebook

   

   

   

   

   

   

  Instagram

   

   

   

   

   

   

  Linkedin

   

   

   

   

   

   

  Twitter

   

   

   

   

   

   

  Telegram

   

   

   

   

   

   

   

  Aparat

   

   

   

   

   

  کانالهای تلگرام

  کانال تلگرام بیماریهای ارولوژی:

  https://telegram.me/urologicaldiseasedrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص باروری و ناباروری:

  https://t.me/nabarvaridrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص سلامت جنسی:

  https://t.me/salamatjensidrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص زگیل تناسلی:

  https://t.me/zegiltanasolidrsafarineiad

  کانال تلگرام مخصوص ترانسها:

  https://t.me/Iraniantransgender

  کانال کاربرد لیزر اربیوم یاگ

  https://t.me/erbyaglaserdrsafarinejad

  کانال بیماریهای آمیزشی

  https://t.me/stddrsafarinejad

   

  شماره تلفنهای کلینیک

  ۷۱۰۶۲۳۰۰-۷۱۰۶۲۴۰۰-۷۱۰۶۲۵۰۰

  سئوالات خود را اینجا مطرح نمائید:

   

  Contact with us

   

   

   

   

   

   

   

  National Vaccination fig 9

   

   

   

   

   

   

   

   

  National Vaccination fig 8

   

   

   

   

   

   

   

  National Vaccination fig 7

   

   

   

   

   

   

   

   

  National Vaccination fig 6

   

   

   

   

   

   

   

   

  National Vaccination fig 5

   

   

   

   

   

   

   

  National Vaccination fig 4

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  National Vaccination fig 3

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  National Vaccination fig 1

   

     آرشیو مقالات سلامت بانوان