طبقه بندی مطالب

 • دسته‌ها
 • پربازدیدترین مطالب

  جزئیات مطلب

  لزوم تجدید نظر در آزمایشات قبل از ازدواج

  تعداد بازدید:1521

  امروزه بطور روز افزون پرونده های ارجاعی از مراکز قضائی جهت طلاق بعلت مشکلات جنسی و ناباروری بیشتر می شوند. بسیاری از آنها ناشی از ندانم کاری، کتمان واقعیتها و بی اطلاعی است. در بسیاری از این پرونده ها طرفین اگر از مشکل همدیگر اطلاع پیدا می کردند، هیچوقت حاضر به ازدواج نبودند.

  جهت کاهش میزان طلاق، کاهش پرونده ها در محاکم قضائی، جلوگیری از اتلاف هزینه و وقت و اثرات روانی سوء طلاق بویژه در خانمها، بنظر اینجانب لازم است تغییراتی در آزمایشات و معاینات قبل از ازدواج داده شود و یا اینکه طرفین شخصا خود اقدام به انجام آنها بکنند.

  امروزه پرونده های متعددی از دستگاه قضائی به اینجانب جهت اظهار نظر در مورد طلاق ارجاع می شوند که اگر قبل از ازدواج دقت کافی عمل می آمد، می شد از طلاق جلوگیری کرد. ازدواج در جامعه ما بسیار پر هزینه و پر تشریفات است و از آن طرف امر طلاق بخصوص برای خانمها فاجعه است. بنابراین باید حداکثر تلاش را کرد تا از میزان طلاق بعلل پزشکی کاسته شود. ابتدا چند نمونه از پرونده های طلاق ذکر می شوند و سپس در مورد لزوم انجام بررسیهای پزشکی لازم قبل از ازدواج توضیح داده می شود.

  زوجهای زیر جهت اظهار نظر در مورد طلاق به اینجانب ارجاع شده اند:

  ۱٫ مردی با فقدان مادرزادی دو طرفه بیضه رفته و ازدواج کرده است، پس از ازدواج خانم متوجه مشکل می شود و تقاضای طلاق دارد.

  ۲٫ مردی بعلت داشتن بیماری هورمونی دچار عدم بلوغ می باشد که در اصطلاح عامه به آنها خواجه می گویند. این مردان دارای دستگاه تناسلی بچه گانه می باشند. بعد از ازدواج همسر بیمار متوجه مشکل شده است. این مردان فاقد موی ریش و سبیل بوده و دارای قد بلند و صدای زیر یا زنانه هستند. از خانم می پرسم که آیا شما ندیدید که شوهر آینده شما قیافه متفاوت از سایر مردان دارد. اظهار ندانم می کند و تقاضای طلاق دارد.

  ۳٫ مردی بعلت ابتلا به اوریون در دوران کودکی هر دو بیضه خود را از دست داده است. در این مردان بیضه ها تحلیل رفته و اندازه آنها تقریبا به اندازه یک سنجد می شود. این مردان دارای اختلالات جنسی بوده و فاقد قدرت باروری هستند. مرد مشکل خود را قبل از ازدواج به همسر آینده خود نگفته است و اکنون همسر تقاضای طلاق دارد.

  ۴٫ مردی دارای بیماری مادرزادی هیپوسپادیاس شدید می باشد. در بیماری هیپوسپادیاس سوراخ مجرای ادرار در سطح تحتانی آلت تناسلی باز می شود و در موارد شدید سوراخ مجرای ادرار در محل اتصال کیسه بیضه به آلت تناسلی قرار دارد. آلت تناسلی این مردان ظاهر غیر طبیعی دارد و بعلت عدم وارد شدن مایع منی بداخل بدن همسر نابارور نیز می باشند. مرد بیماری خود را قبل از ازدواج به همسر آینده خود نگفته است و اکنون همسر تقاضای طلاق دارد.

  ۵٫ مردی با بیماری مادرزادی اپیسپادیاس ازدواج کرده است. در بیماری اپیسپادیاس سوراخ مجرای ادرار در سطح فوقانی آلت تناسلی نزدیک شکم قرار دارد. آلت تناسلی در این مردان دارای یک شکاف در خط وسط بوده و بسیار کوچک است. مرد مشکل خود را قبل از ازدواج به همسر آینده خود نگفته است و اکنون همسر تقاضای طلاق دارد.

  ۶٫ زوجی جهت طلاق مراجعه کرده اند. مرد ۴۱ ساله است و دارای تمایلات جنسی بسیار کم می باشد، طوریکه تعداد روابط زناشوئی کمتر از یک بار در ماه می باشد و نیازهای همسر خود را نمی تواند برآورده کند. اکنون همسر تقاضای طلاق دارد.

  ۷٫ مرد ۳۷ ساله با بیماری MS ازدواج کرده است. بیماری ام اس بعلت آسیب زدن به فیبرهای عصبی در بدن سبب اختلالات جنسی و ناتوانی جنسی می شود. مرد قادر به برقراری رابطه زناشوئی نیست. اکنون همسر تقاضای طلاق دارد.

  ۸٫ مرد ۳۸ ساله با سابقه ۱۰ سال بیماری دیابت ازدواج کرده است. بیماری دیابت می تواند سبب ناتوانی جنسی شدید شود و مرد پس از ازدواج نتوانسته است رابطه زناشوئی داشته باشد. اکنون همسر تقاضای طلاق دارد.

  ۹٫ خانمی ۶ ماه پس از ازدواج دچار زگیل تناسلی وسیع می شود. پس از مراجعه به پزشک متوجه می شود که آن یک بیماری آمیزشی است و از طرف شوهر به وی منتقل شده است و چون او هیچوقت قبل از ازدواج رابطه جنسی نداشته است بنابراین ویروس بیماری از شوهر وی به او منتقل شده و ادعا دارد که شوهر وی رابطه جنسی قبل از ازدواج داشته و اکنون هم بعلت اخلاقی و هم از ترس از ابتلا به زگیل تناسلی و سرطان دهانه رحم (عامل اصلی سرطان دهانه رحم نوعی از ویروس زگیل تناسلی است) تقاضای طلاق دارد و حاضر به زندگی با آن مرد نیست.

  ۱۰٫ خانمی ازدواج کرده است بعلت سرد مزاجی شدید (کاهش میل جنسی) حاضر به برقراری رابطه جنسی با شوهر نیست و نیازهای شوهر برطرف نمی شود. اکنون شوهر تقاضای طلاق دارد.

  ۱۱٫ خانمی ۵ سال است که ازدواج کرده است ولی هنوز باکره است، مرد نمی تواند رابطه زناشوئی برقرار کند. اکنون همسر تقاضای طلاق دارد.

  ۱۲٫ خانمی ۷ سال است که ازدواج کرده است ولی هنوز باکره است، بعلت ترس از رابطه زناشوئی اجازه نزدیکی به شوهر خود نمی دهد. اکنون شوهر تقاضای طلاق دارد.

  ۱۳٫ خانمی با سابقه بیماری تخمدان پلی کیستیک شدید که ۵ سال قبل از ازدواج تشخیص داده شده است، ازدواج می کند. این بیماری معمولاً غیر قابل درمان بوده و خانم نازا می شود. شوهر اکنون تقاضای طلاق دارد.

  ۱۴٫ مردی بعلت تصادف قبل از ازدواج و آسیب به نخاع دچار بی اختیاری ادراری است، پس از ازدواج همسر متوجه می شود، همسر مدعی است که شوهر وی همیشه خیس است و بوی ادرار می دهد و تقاضای طلاق دارد.

  ۱۴٫ خانمی دارای سابقه بیماری افسردگی است و ۷ سال است که از داروهای ضد افسردگی استفاده می کند. پس از ازدواج با کم کردن و یا قطع داروها دچار مشکل می شود و مجبور است داروها را ادامه دهد و چون حین مصرف داروهای ضد افسردگی نباید حامله شود با شوهر اختلاف پیدا کرده و شوهر تقاضای طلاق دارد.

  ۱۵٫ مرد ۲۷ ساله که دارای سابقه ورزش بدن سازی است و هیکل تنومند دارد، ازدواج می کند. چون برای بدن سازی از داروهای هورمونی استفاده کرده است بیضه های وی تحلیل رفته و علاوه از مشکلات جنسی دچار ناباروری نیز شده است و همسر تقاضای طلاق دارد. این مورد متاسفانه خیلی زیاد دیده می شود.

  ۱۶٫ زوجی ۶ سال است که ازدواج کرده اند در ۴ سال اول زندگی جلوگیری از بچه دار شدن می کردند. اکنون دو سال است که اقدام به بچه دار شدن کرده اند ولی موفق نبوده اند. در بررسیها مشخص می شود که مرد دچار آزواسپرمی (تعداد اسپرمها صفر) می باشد. علت آن فقدان مادرزادی دو طرفه لوله های منی بر است. خانم تقاضای طلاق کرده است.

  ۱۷٫ خانمی مبتلا به بیماری مادرزادی کلیه پلی کیستیک ازدواج می کند، پس از ازدواج شوهر وی متوجه بیماری می شود. این بیماری بطور پیشرونده کلیه ها را از بین برده و معمولا در دهه پنجم زندگی بیمار دیالیزی می شود. در ضمن این بیماری ارثی بوده و ۵۰ درصد فرزندان را مبتلا می کند. مرد بعلت کتمان بیماری از طرف همسر تقاضای طلاق دارد.

  مثالها بسیار زیاد هستند و موارد بسیار عجیب و غریب نیز وجود دارند و نشان می دهند که والدین و زوجها باید در انتخاب همسر خیلی دقت کنند.

  توصیه می شود:

  -اگر هر یک از زوجین دارای هر نوع بیماری ولو کم اهمیت هستند، حتماً باید قبل از ازدواج به همسر آینده خود بگویند.
  -اگر فردی چه مرد و چه زن شک دارند که دارای بیماری بخصوصی باشند یا نه، حتماً جهت اطمینان به پزشک متخصص مراجعه کنند.
  -اگر در خانواده یک بیماری فامیلی و ارثی وجود داشته باشد، احتمال اینکه همسر‌ آنها نیز مبتلا بوده و یا بچه های آنها مبتلا شوند هست.
  -اگر مردی دارای معافیت پزشکی از سربازی است، احتمالاً دارای یک بیماری مهم می باشد.
  -حتماً قبل از ازدواج از همسر آینده بپرسید که آیا بیماری خاصی دارد و یا اینکه دارو و یا داروهای خاصی وجود دارند که به مدت چند سال است که مصرف می کند.
  -از سابقه هر گونه تصادف، بیماری، جراحی و بستری در بیمارستان مطلع شوید.
  -مطمئن شوید که همسر آینده شما رابطه جنسی نداشته است، چون احتمال داشتن بیماریهای آمیزشی بخصوص زگیل تناسلی زیاد است و شما را نیز آلوده خواهد کرد. ویروس زگیل تناسلی عامل ایجاد سرطان دهانه رحم در خانمها و سرطان دستگاه تناسلی در مردان است.
  -مطمئن شوید که همسر آینده شما از مواد مخدر بخصوص مواد صنعتی استفاده نمی کند. بسیاری از این مواد در آزمایش اعتیاد قبل از ازدواج قابل تشخیص نیستند و سبب ناتوانی جنسی و ناباروری در مردان می شوند. در ضمن بر خلاف مواد مخدر مثل تریاک، مواد محرک و صنعتی مثل شیشه و اکستازی قابل ترک نیستند. طول عمر متوسط مردیکه معتاد به شیشه است حدود ۵ سال می باشد.

  بنده با توجه به تجربیات خودم پیشنهاد می کنم که هم مرد و هم زن قبل از ازدواج موارد زیر را تهیه و در اختیار طرف مقابل قرار دهند:

  -گواهی سلامت جسمانی از پزشک معتبر و معتمد
  -گواهی سلامت جنسی از پزشک معتبر و معتمد
  -گواهی سلامت باروری از پزشک معتبر و معتمد
  -گواهی سلامت روانی از پزشک معتبر و معتمد
  -انجام آزمایشات لازم برای تشخیص هپاتیت، زگیل تناسلی و HIV (ایدز)

  مطالب بالا دلیل بر این نیست که هر مرد و یا زن بیمار نباید ازدواج کند، ولی هر مرد و زنی این حق را دارد که همسر آینده خود را با دید باز انتخاب نماید. نظرات فوق صرفاً نظر شخص بنده هستند، جهت اخذ تصمیم لازم است سایر کارشناسان مسائل اجتماعی، حقوقی و پزشکان نیز در این مورد اظهار نظر کنند و اقدام کارشناسی دقیق توسط مسئولین مربوطه در این مورد انجام شود.

  البته باید متذکر شد که روز بروز زوجهائیکه جهت معاینه قبل از ازدواج مراجعه می کنند بیشتر می شود.   آرشیو مقالات سلامت بانوان