طبقه بندی مطالب

 • دسته‌ها
 • پربازدیدترین مطالب

  جزئیات مطلب

  مردان مراقب باشند خطر قاتل نوانائی جنسی – بیماری پیرونی – در کمین آنها است

  تعداد بازدید:1676

  یماری پیرونی را بدرستی می توان قاتل توانائی جنسی در مردان نام نهاد. در مراحل پیشرفته، این بیماری بطرف ایجاد ناتوانی جنسی کامل در مردان سیر می کند. این بیماری همانقدر که پیجیده و خطرناک است، علل ایجاد آن بسیار ساده می باشند و با کمی اطلاع رسانی می توان از ایجاد آن جلوگیری و یا اگر ایجاد شده است، از پیشرفت آن بطرف ناتوانی جنسی کامل جلوگیری کرد و یا حداقل این پیشرفت را آهسته تر نمود.

  نام گذاری بیماری پیرونی (Peyronie’s Disease) بر اساس نام پزشکی بوده است که این بیماری را برای اولین بار تشخیص داد.

  اصولا بیماری پیرونی چیست؟

  عامل ایجاد نعوظ در مرد دو لوله استوانه ای شکل در طرفین آن می باشد که به آنها اجسام غاری گفته می شود، چون هر کدام از هزاران حفره غار مانند تشکیل شده است که با ورود خون به این حفره ها، نعوظ در مرد ایجاد می شود. این اجسام غاری دارای یک پوشش بسیار سفت هستند که بریدن آنها حتی با چاقوی جراحی سخت است. علت بیماری پیرونی ایجاد بافت فیبری در پوشش اجسام غاری آلت‌تناسلی است. عوامل متعددی سبب ایجاد بافت فیبری در اجسام غاری آلت‌تناسلی می شوند. یکی از مهمترین آنها وارد شدن ضربه و فشار به آلت‌تناسلی در حالت نعوظ می باشد. آن سبب پاره شدن مویرگها می شود و بدنبال ترمیم آن قسمت از پوشش آلت تناسلی حالت طبیعی خود را از دست داده و بصورت یک ناحیه سفت بدون عروق در می آید که به آن پلاک گفته می شود.

  بر اساس کتابهای درسی ما این بیماری نسبتا نادر است و اکثرا در مردان بالای ۵۰ سال دیده می شود. منتهی بیماری پیرونی در جامعه ما چندین تفاوت عمده بشرح زیر با محتویات کتابهای درسی ما دارد:

  ۱٫ شیوع آن بسیاز زیاد است.

  ۲٫ اکثرا در مردان در دهه سوم و چهارم زندگی دیده می شود

  ۳٫ بعلت وسعت بیماری سیر آن بطرف ناتوانی جنسی کامل خیلی زیاد است.

  شیوع این بیماری در کشور ما بطور نگران کننده ای زیاد است، مهمترین علل آن به قرار زیر هستند:

  ۱٫ رابطه جنسی خشونت آمیز که سبب ضربه به آلت تناسلی در حالت نعوظ می شود.

  ۲٫ رابطه جنسی در وضعیتهای بخصوص که سبب تا شدن آلت تناسلی مرد در حالت نعوظ می شوند

  ۳٫ تا کردن آلت تناسلی در حالت نعوظ با دست جهت از بین بردن نعوظ که در تعدادی از استانهای غربی کشور به آن “تقاندن” گفته می شود.

  ۴٫ و اما مهتر از همه استفاده از دستگاههائی است که با تبلیغات واهی مدعی ایجاد تغییر در اندازه دستگاه تناسلی در مرد یا اصلاح کجی آلت تناسلی در مرد هستند. این دستگاهها با انواع مختلف و به اسامی گوناگون در بازار عرضه می شوند. خوانندگان محترم باید بدانند که اندازه دستگاه تناسلی با این دستگاهها تغییر پیدا نمی کند و نباید گول تبلیغات واهی در این زمینه را بخورند. مهمتر از همه شرکتی است که دستگاهی را معرفی می کند که سبب اصلاح کجی آلت تناسلی می شود. خود این دستگاه بعلت وارد آوردن فشار به آلت تناسلی کج شده جهت اصلاح آن، وضعیت بیمار را بدتر می کند. من چندین بیمار مبتلا به بیماری پیرونی و کجی آلت تناسلی داشته ام که با استفاده از این دستگاه جهت اصلاح کجی، آلت تناسلی آنها تبدیل به یک تکه چوب خشک شده است. وسعت ایجاد بیماری پیرونی (Peyronie’s Disease) ناشی از این دستگاهها چنان زیاد است که دخالت مسئولین جهت جلوگیری از تبلیغات دروغین و اطلاع رسانی از طریق رسانه ها جهت عدم استفاده از این دستگاهها دارد.

  بیماری پیرونی (Peyronie’s Disease) هر قدر در مراحل ابتدائی تشخیص داده شود درمان آن راحتر و عوارض آن کمتر خواهد بود. جهت راهنمائی مردان علائم بالینی مهم بیماری پیرونی به قرار زیر هستند:

  بیماری پیرونی (Peyronie’s Disease) توسط پزشک به راحتی قابل تشخیص است. یک عده علائمی هستند که مردان را هدایت می کنند که نکند دارای بیماری پیرونی باشند، منتهی این علائم در مراحل پیشرفته بیماری حادث می شوند که معمولاً درمانی ندارد.

  آنها عبارتند از:

  -لمس کردن یک جسم سفت در زیر پوست آلت تناسلی که به آن پلاک گفته می شود. قوام پلاک خیلی سفت و مثل استخوان است. تعداد و اندازه پلاکها متغیر است. هر قدر تعداد پلاکها و اندازه آنها بیشتر باشد، بیماری وخیم تر است.
  -درد در هنگام نعوظ که اولین علامت بیماری است و بیمار باید حتماً در این مرحله مراجعه نماید و گرنه بیماری بطرف تشکیل پلاک پیشرفت می کند.
  -کجی آلت تناسلی: پلاک در هر قسمت از آلت تناسلی ایجاد شود، آنرا بطرف خود کج می کند. کجی ممکن است در دو جهت باشد، مثلاً رو به پائین و چپ.
  -ناتوانی جنسی که در ابتدا بصورت عدم توانائی در نگهداشتن نعوظ است و بعداً بیمار اصلاً نمی تواند نعوظ بدست آورد.

  شایعترین محل تشکیل پلاکها خط وسط قسمت فوقانی و تحتانی آلت تناسلی است. این بیماران معمولاً با شکایت کجی آلت تناسلی و ناتوانی جنسی مراجعه می کنند. هر مردی که اخیراً دچار کجی آلت تناسلی شده است، مبتلا به بیماری پیرونی است، مگر اینکه خلاف آن ثابت شود. گاهاً لازم می شود آلت تناسلی در حالت نعوظ معاینه شود تا شدت بیماری مشخص شود. چون این بیماران نمی توانند نعوظ داشته باشند، باید با تزریق دارو نعوظ مصنوعی در آنها ایجاد کرد. اگر کلسیم بر روی پلاک نشسته باشد یا به عبارت دیگر پلاک کلسیفیه شده باشد، دیگر هیچ درمانی برای بیمار وجود ندارد.

  معمولا در بیش از ۹۰ درصد موارد مردان در ایران در مرحله پیشرفته بیماری مراجعه می کنند. در این مرحله پلاک یا پلاکهای متعدد در آلت تناسلی تشکیل شده و آلت تناسلی شروع به کج شدن کرده است. در این مرحله بعید است که دارودرمانی مفید واقع شود. دارودرمانی در این مرحله در ۲۰ درصد موارد سبب توقف بیماری و در ۲۰ درصد موارد سبب پسرفت بیماری می شود ولی به هیچ وجه بیمار حالت طبیعی را پیدا نخواهد کرد. اگر پلاک در آلت تناسلی به حالت خود رها شود کم کم بزرگ شده و قسمت اعظم آلت تناسلی را گرفتار کرده و منجر به ناتوانی جنسی کامل می شود. بهترین اقدام درمانی در این مرحله جراحی است که با آن پلاک یا پلاکها باید برداشته شوند. برای اینکه تشخیص بدهیم بیمار قابل جراحی است یا نه نیازمند این است که بدقت عمق و وسعت پلاک و تعداد آن مشخص شود. اگر جمع جبری پلاکها بیش از سه سانتی متر نباشد و ضخامت آنها بیش از یک میلی متر نباشد من ترجیح می دهم که پلاک با جراحی برداشته شده و جای آن یک تکه از پوست بیمار گذاشته شود. هر نوع عمل جراحی باید همراه با دارودرمانی شدید باشد تا از پیشرفت بیماری و ایجاد پلاکهای جدید جلوگیری شود.

  تاکید می کنم که عامل اصلی و بسیار مهم شیوع این بیماری خطرناک در مردان استفاده وسیع از دستگاههائی است که توسط شبکه های ماهواره ای و رسانه های زرد تبلیغ می شوند. حداقل بنده بیش از یک هزار بیمار دارم که دارای پرونده بیماری پیرونی نزد اینجانب هستند. این بیماری چون جمعیت جوان کشور را درگیر کرده است، لازم است مسئولین بهداشتی، رسانه ای و قضائی کشور تدابیری را جهت حل این معزل مهم بیندیشند.   آرشیو مقالات تخصصی اورولوژی مردان