طبقه بندی مطالب

 • دسته‌ها
 • پربازدیدترین مطالب

  جزئیات مطلب

  پروتزهای سه تکه ای آلت تناسلی – موارد استفاده، معایب و مزایا

  تعداد بازدید:5481

  حدود ۳۰ درصد مردان در تمامی جوامع در دورانی از زندگی مبتلا به ناتوانی جنسی می شوند. این ناتوانی جنسی گاها گذرا است و گاها پایدار مانده و تا آخر عمر باقی می ماند. ناتوانی جنسی یک بیماری است که هم می تواند خطیر بوده و منجر به طلاق شود و هم می تواند تاثیرات اندک در زندگی بیمار داشته باشد. ناتوانی جنسی دارای انواع مختلف درمانها می باشد که به دو دسته بزرگ درمانهای غیر تهاجمی و درمانهای تهاجمی تقسیم می شوند. مثلا دارو درمانی، درمان غیر تهاجمی محسوب شده و گذاشتن پروتز درمان تهاجمی محسوب می شود. گذاشتن پروتز باید آخرین انتخاب باشد. به هر حال در بسیاری از موارد، بیماران به درمانهای غیر تهاجمی پاسخ نداده و ما مجبور به استفاده از درمانهای تهاجمی هستیم. ناتوانی جنسی در اکثر موارد دارای اثر سوء بر زندگی زناشوئی بیمار است، طوریکه در بسیاری از موارد در دهه سوم و چهارم زندگی منجر به طلاق می گردد. بنده بیمارانی از قوه قضائیه داشتم که بعلت ناتوانی جنسی مرد، زن پس از ۳۰ سال زندگی تقاضای طلاق در دهه ششم زندگی کرده بود و قانون نیز در این موارد حق را به خانمها میدهد. بنابراین می توان با گذاشتن پروتز در بیش از ۹۰ در موارد ناتوانی جنسی را بصورت موثر درمان کرد.

  پروتزهای آلت تناسلی انواع مختلف دارند که اصلی ترین آنها که ما هم در ایران در بیماران استفاده می کنیم، به دو نوع زیر می باشند:

  1. پروتزهای دو تکه ای
  2. پروتزهای سه تکه ای

  در کشور ما بیشتر پروتزهای دو تکه ای استفاده می شوند ولی در اروپا و آمریکا بیشتر از نوع سه تکه ای استفاده می شود که علت این اختلاف دلایل زیادی دارد. در پروتزهای سه تکه ای برخلاف پروتزهای دو تکه ای، آلت تناسلی همیشه به حالت نعوظ نیست، بلکه بیمار موقع نیاز می تواند پروتز را به حالت نعوظ در آورده و در پایان رابطه زناشوئی آلت تناسلی را از حالت نعوظ خارج نماید. پروتزهای سه تکه ای دارای اجزاء زیر هستند:

  1. دارای دو سیلندر می باشند که در داخل اجسام غاری قرار می گیرند.
  2. مخزن حاوی مایع که در داخل لگن قرار می گیرد.
  3. پمپ که در داخل یکی از کیسه های بیضه قرار می گیرد. در موارد لازم، فرد با فشار دادن پمپ، سبب می شود که مایع مخزن وارد سیلندرها شده و نعوظ ایجاد شود و در پایان رابطه زناشوئی با فشار مجدد به پمپ، مایع داخل سیلندرها مجددا از سیلندرها خارج و وارد مخزن می شود و آلت تناسلی نیز از حالت نعوظ خارج می گردد.

  معایب پروتزهای سه تکه ای

  1. خیلی گرانقیمت هستند. نوع خوب حدود ۱۵ هزار یورو قیمت دارد.
  2. گذاشتن یا جراحی آنها بسیار سخت بوده و هزینه بیمار نیز زیاد می شود.
  3. چون یک وسیله مکانیکی است، مثل هر وسیله مکانیکی دیگر احتمال خراب شدن وجود دارد.
  4. بعلت دستکاری زیاد احتمال عفونت زیاد است.

  تنها مزیت این پروتز این است که آلت تناسلی همیشه در حالت نعوظ نیست و بیمار می تواند در موقع لزوم خودش نعوظ ایجاد نماید. ولی این نوع پروتز انتخاب اول در اروپا و آمریکا است. گذاشتن آنها فوق العاده مشکل بوده و پزشک باید آموزش کافی در این مورد داشته باشد و علاوه از آموزش، تبحر زیاد نیز لازم است. بیماران باید دقت کنند که هنگام خریداری این نوع پروتز، نوع تقلبی داده نشود.

  Penile Prosthesis Three Pieces

  کانال تلگرام بیماریهای ارولوژی:

  https://telegram.me/drsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص باروری و ناباروری:

  https://t.me/nabarvaridrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص سلامت جنسی:

  https://t.me/salamatjensidrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص زگیل تناسلی:

  https://t.me/zegiltanasolidrsafarineiad

  کانال تلگرام مخصوص ترانسها:

  https://t.me/Iraniantransgender

  کانال کاربرد لیزر اربیوم یاگ

  https://t.me/erbyaglaserdrsafarinejad

   

     آرشیو مقالات اورولوژی عمومی