طبقه بندی مطالب

 • دسته‌ها
 • پربازدیدترین مطالب

  جزئیات مطلب

  پریاپیسم – نعوظ طول کشیده

  تعداد بازدید:2220

  هر گاه به هر دلیلی آلت تناسلی دچار نعوظ شود و پس از انزال نعوظ از بین نرود به آن پریاپیسم یا نعوظ طول کشیده گفته می شود، این نوع نعوظ دردناک است و باید حتما با عمل جراحی از بین برود. لازم نیست نعوظ طول کشیده حتما پس از تحریک جنسی باشد بسیاری از موارد علت آن یک عده بیماریها و یا مصرف بعضی از داروها می باشد.

  مکانیسم نعوظ در مردان بدین ترتیب است که ابتدا باید خون وارد آلت تناسلی شود و سپس دریچه های خروجی خون بسته شوند و حالت نعوظ در مرد ایجاد شود. پس از انزال بلافاصله این دریچه ها باز شده و نعوظ از بین می رود. اگر این دریچه ها همچنان بسته باقی بمانند، نعوظ از بین نرفته و حالت خطرناک نعوظ طول کشیده اتفاق می افتد و چون در آن ورود جریان خون شریانی به آلت تناسلی قطع می شود، اگر ظرف ۴ ساعت درمان نشود ممکن است سبب از بین رفتن آلت تناسلی شود. این بیماری در همه سنین حتی در نوزادان نیز می تواند اتفاق بیفتد.

  نعوظ طول کشیده دارای علل زیادی است مهمترین آنها بقرار زیر هستند:

  -کم خونی داسی شکل: این نوع کم خونی ناشی از یک اختلال در هموگلوبین خون است و در جنوب کشور ما بیشتر دیده می شود. نعوظ طول کشیده در این بیماری شایع است و ۴۲ درصد بیماران بصورت مکرر دچار نعوظ طول کشیده می شوند.
  -استفاده از بعضی از داروهای روانپزشکی: تعدادی از داروهای روانپزشکی بخصوص فنوتیازینها مثل تری فلوپرازین سبب نعوظ طول کشیده می شوند. این بیماری در مبتلایان به اسکیزوفرنی که زیاد از این داروها استفاده می کنند، دیده می شود.
  -استفاده از داروهای محرک جنسی: داروهائی که بعنوان ایجاد کننده نعوظ در مردان بکار برده می شوند، اگر در موارد درست استفاده نشوند دارای عوارض زیانبار از جمله نعوظ طول کشیده می باشند. متاسفانه بسیاری از داروخانه ها این داروها را بدون نسخه پزشک در اختیار بیماران قرار می دهند.
  -استفاده از داروهای تزریقی در آلت تناسلی: یک عده داروهائی هستند که یا برای درمان اختلال نعوظ و یا برای بررسیهای رادیولوژیک در آلت تناسلی تزریق می شوند. از خطرات این داروها ایجاد نعوظ طول کشیده می باشد.
  -هر نوع ضربه به نخاع شوکی و خود آلت تناسلی
  -نیش زدن عنکبوت سیاه
  -مسمومیت با منواکسید کربن
  -استفاده از داروهای روانگردان مثل ماری جوانا و کوکائین
  -سرطان آلت تناسلی که سبب ایجاد مانع در خروج خون از آلت تناسلی می شود.

  پریاپیسم چگونه تشخیص داده می شود؟

  هر فردی که دچار نعوظ طول کشیده می شود باید بلافاصله به پزشک مراجعه نماید. پزشک با اخذ شرح حال و معاینه می تواند مشکل را تشخیص دهد.

  نعوظ طول کشیده چگونه درمان می شود؟

  -تزریق داروهای منقبض کننده عروق در آلت تناسلی
  -کشیدن خون از داخل آلت تناسلی با سرنگ
  -بستن عروق: گاها علت نعوظ طول کشیده پاره شدن یک شریان در اثر ضربه می باشد که در این موارد باید رگ مذبور مسدود شود.
  -ایجاد شانت جراحی: اغلب سایر اقدامات کم تهاجمی در از بین بردن نعوظ طول کشیده مفید واقع نشده و بالاجبار باید شانت جراحی ایجاد شود. در این عمل یک مسیر خروجی خون در آلت تناسلی ایجاد می شود و سبب خروج خون از آلت تناسلی می شود. پس از این عمل معمولا بیمار بعلت ایجاد عارضه نشت وریدی دچار ناتوانی جنسی دائمی خواهد شد.

  هر مردی اگر احساس کند دچار حالت نعوظ طول کشیده شده است نباید سعی در اقدامات خود درمانی کند بلکه باید بلافاصله به یک مرکز اورژانس که متخصص مربوطه را داشته باشد مراجعه نماید.   آرشیو مقالات تخصصی اورولوژی اطفال