طبقه بندی مطالب

 • دسته‌ها
 • پربازدیدترین مطالب

  جزئیات مطلب

  تایت اسکالپتینگ (کشیدن و صاف کردن پوست، درمان سلولیت) با اربیوم یاگ لیزر

  تعداد بازدید:1235

  تایت اسکالپتینگ (Tight Sculpting) یک اصطلاح پزشکی است و به مواردی اطلاق می شود که در آن ناحیه ای از پوست بدن (هر ناحیه) که چروکیده است، کشیده و صاف می شود. این عمل اگر به تنهائی صورت گیرد، سبب صاف شدن پوست قدیمی می شود ولی اگر اینکار توسط لیزری انجام شود که سبب تولید بافت کلاژن در پوست شود، پوست قدیمی تبدیل به پوست جدید شده و پوستی که قبلا چروکیده، پیر و تغییر رنگ داده بود، تبدیل به پوست صاف، شفاف، جوان و با طراوت می گردد.

  تا چند سال پیش این اقدام یعنی تایت اسکالپتینگ غیر ممکن بود، ولی با کشف لیزر اربیوم یاگ انقلابی در درمانها با لیزر صورت گرفت که یکی از آنها همین تایت اسکالپتینگ می باشد. تمام نواحی بدن می تواند پوست چروکیده، ناهموار و بد شکل داشته باشد. در رانها شدت این بیماری بیشتر است و عده ای نیز به آن سلولیت می گویند. تا قبل از ابداع لیزر اربیوم یاگ، تبلیغات و تمهیدات بسیاری به کار برده می شد تا شاید سلولیت یا پوست چروکیده مقداری از بین رفته و از شکل ظاهری گاها بسیار بد آن کاسته شود، ولی هیچکدام از روشها تاثیر قابل توجه نداشتند و در بسیاری از موارد کار به جراحی و ساکشن جربی می کشید که تاثیرات آنها یا اندک بود و یا اینکه مشکل را بدتر می کردند ضمن اینکه بیمار بایستی یک بیهوشی عمومی را تجربه کرده در بیمارستان بستری شده و تحت عمل جراحی قرار می گرفت. ولی با ابدع لیزر اربیوم یاگ، امروزه تایت اسکالپتینگ و درمان چروکیدگی پوست یا سلولیت، به راحتی توسط این لیزر انجام می شود که در آن نیازی به بستری شدن در بیمارستان، بیهوشی، عمل جراحی و هزینه هنگفت نیست. تایت اسکالپتینگ با لیزر اربیوم یاگ بصورت سرپائی، بدون درد و نیاز به بیهوشی و با حدود نصف هزینه جراحی انجام می شود، مهمتر از همه، هدف که همان صاف کردن و جوانسازی پوست است، حاصل میشود.

  تایت اسکالپتینگ را در فارسی عده ای تراش دادن سفت ترجمه کرده اند. تایت اسکالپتینگ یک فرایند غیر تهاجمی (در مقابل جراحی که تهاجمی است) خاص است که در آن دو فرایند در یک مرحله با هم ترکیب شده و سبب شکل دهی، سفت شدن و صاف شدن پوست به همراه جوان شدن یا ایجاد پوست جدید می گردد. این دو فرایند عبارت از کشیدن و سفت کردن پوست به همراه ایجاد بافت کلاژن جدید می باشد. انجام این دو فرایند با هم در یک جلسه فقط از توانائی های لیزر اربیوم یاگ است، و هیچ نوع لیزری را نمی توان جایگزین آن کرد، منتهی فقط استفاده از لیزر اربیوم یاگ شرط نیست. سایر درمانها برای دستیابی به نتایج مشابه این روش نیازمند طی کردن دو فرایند مجزا دارند: یکی برای هدف قرار دادن بافت خاص که در آن بیمار برای گرفتن نتیجه باید ماهها منتظر بماند، و دیگری برای سفت کردن پوست. این روشها اولا زمان زیادی برای رسیدن به نتیجه مطلوب می طلبند و ثانیا به هیچ وجه مشکل بیمار در نهایت بصورت ایده آل برطرف نخواهد شد. با روش تایت اسکالپتینگ توسط لیزر اربیوم یاگ این فرایندها با هم ترکیب می شوند و بیمار هم زودتر به نتیجه می رسد و ثانیا نتیجۀ بدست آمده نتیجۀ دلخواه خواهد بود.

  برای موفقیت تایت اسکالپتینگ با استفاده از لیزر اربیوم یاگ باید شرایط زیر مهیا باشند:

  1. دستگاهی که این نوع لیزر را تولید می کند، معتبر بوده و مورد تایید مراکز علمی باشد. بعلت هزینه بسیار بالای این دستگاه آن معمولا توسط مراکز بزرگ درمانی مثل کلینیکهای معتبر و بیمارستانهای درجه یک تهیه می شود، بعلت این هزینه بالا دستگاههای گاها حتی با یکصدم قیمت که توسط کارخانجات مجهول تولید شده اند، در بازار هستند و بفروش می رسند، این دستگاهها به هیچ وجه کارآئی دستگاه اصلی یا اریجینال را ندارند و توضیح دادن تفاوتها از هدف این نوشتار خارج است، ولی باید خوانندگان محترم حتما این موضوع را مد نظر داشته و بدانند که توسط چه دستگاهی درمان خواهند شد.
  2. استفاده از دستگاه تولید کننده لیزر اربیوم یاگ پیچیده است و نیازمند آموزشهای تخصصی است، علاوه از آن حدود ۴۰ نوع کارآئی که این دستگاه دارد، هر نوع کارآئی ازجمله تایت اسکالپتینگ باز آموزش مخصوص بخود را نیاز دارد. یعنی فرد باید هم در بکار بردن این دستگاه خبره باشد و همینکه آموزش کافی برای هر نوع درمان مثلا درمان بی اختیاری ادراری را داشته باشد. آن مثل جراحی است که جراحی هر بیماری بخصوص، روش مخصوص آن بیماری را می طلبد، مثلا جراحی آپاندیسیت متفاوت از جراحی فتق است ولی جراح حاذق آموزشهای کافی در مورد انواع جراحی ها را دارد.
  3. هدف از انجام لیزر باید مشخص باشد و مراجعه کننده باید بداند که با لیزر کردن چقدر سود خواهد برد، عوارض احتمالی آن کدامها هستند و اینکه جایگزینی برای لیزر وجود دارد یا نه.

  تایت اسکالپتینگ سبب بهبود سستی و شلی پوست در ناحیه درمان شده و بعلت ایجاد بافت کلاژن جدید سبب بدست آوردن خاصیت ارتجاعی پوست می شود. پوست اگر خاصیت ارتجاعی خود را از دست بدهد به راحتی ترک بر میدارد و بصورت بافت مرده بنظر می رسد و مهمترین مزیت لیزر اربیوم یاگ تحریک تولید بافت کلاژن جدید و جوانسازی بافت است.

  من چه انتظاری می توانم از درمان داشته باشم؟

  هر فردی با فرد دیگر متفاوت است، بنابراین مطالب ذکر شده برای همه یکسان نیستند و تفاوتهائی ما بین افراد وجود خواهند داشت. بلافاصله بعد از شروع روند درمان، ممکن است بیمار میزانی از قرمزی و یا ورمهای جزئی را تجربه نماید که بعد از چند ساعت کاهش خواهد یافت. شما می توانید فعالیتهای روزانه خود را بعد از اتمام همان جلسه از لیزر درمانی ادامه دهید، چنانچه شما تمایل داشته باشید که یک درمان تهاجمی تر (میزان سطح پوست زیاد باشد و شما انتظار جوانسازی کامل و کشیده شدن کامل پوست را داشته باشید) ممکن است قرمزی برای یک یا دو روز باقی بماند.

  چگونه لیزر در سلولیت سلولهای چربی را از بین می برد؟

  یکی از مهمترین خواص لیزر اربیوم یاگ از بین بردن سلول چربی است. سلولهای چربی به عنوان مخزن و ذخیره کننده چربی عمل می کنند. مثلا شما ممکن است سه ماه رژیم غذائی خیلی سخت و تقریباً گرسنگی سه ماهه را پشت سر بگذارید و ۱۰ کیلو لاغر شوید، اینجا سلولهای چربی خالی شده و چربی خود را از دست میدهند ولی مخازن یعنی خود سلولهای چربی باقی هستند، کافی است که شما کمی رژیم غذائی را شل تر کنید بلافاصله حتی در عرض یک هفته سلولهای چربی شروع به ذخیره سازی چربی کرده و ۱۰ کیلو اضافه وزن که با مشقت کاهش یافته بود، دوباره بر می گردد و این رمز داشتن اضافه وزن است که تحت هیچ شرایطی دست از سر بیمار برنمیدارد. اینکه یک عده استعداد به چاقی دارند، علتش داشتن سلولهای چربی زیاد است. هر روش کاهش وزن، برطرف کردن سلولیت و از بین بردن چربیهای لایه های پوست اگر سبب از بین رفتن سلولهای چربی نشود، قابل برگشت بوده و بیمار پس از مدت کوتاهی همان مشکل اولیه را پیدا می کند. بسیاری از افرادیکه با لیپوساکشن و به زحمت چند کیلو از چربیهای خود را از دست میدهند، بعلت اینکه تعداد سلولهای چربی تغییر نمی کند مستعد برگشت همان میزان و یا حتی بیشتر اضافه وزن هستند. مزیت بسیار مهم لیزر اربیوم یاگ به روشهای جراحی و سایر لیزرها در این است که با این نوع لیزر و تنظیم طول موج و ولتاژ دستگاه و مدت زمان و نوع پالسهای لیزر می توان سلولهای چربی را از بین برد. از بین بردن سلولهای چربی توسط لیزر اربیوم یاگ یک اقدام تخصصی است و نیازمند آموزش کافی و دستگاه پیشرفته تولید کننده این نوع لیزر می باشد و گرنه بیمار یا از اقدام درمانی سود نمی برد و یا اینکه دچار عوارض شدید غیرقابل جبران میشود. بنده بیماران متعددی را دیده ام که متحمل عوارض ناگوار لیزر درمانی شده اند، یکی از این بیماران دچار سوختگی عمیق در ناحیه ران به وسعت ۱۰ در ۱۰ سانتی متر شده بود که علت آن استفاده از دستگاه تقلبی تولید کننده لیزر اربیوم یاگ بود که کلینیک مربوطه بعلت قیمت خیلی ارزان این دستگاه، آنرا خریداری کرده بود، غافل از اینکه این نوع دستگاهها نه تنها در لیزر در مانی موفق نیستند، بلکه عوارض جبران ناپذیری هم دارند. طول موج، ولتاژ و مدت زمان لیزر اربیوم یاگ اگر بدقت تنظیم شود، بسرعت سبب گرم شدن پوست و از هم پاشیدن سلولهای چربی میشود وقتی جدار یک سلول پاره شد آن سلول دچار مرگ شده و از بین خواهد رفت. تنظیم طول موج، ولتاز و مدت زمان لیزر اربیوم یاگ نیازمند دستگاههای پیشرفته با کارخانه سازنده معتبر تولید کننده این نوع لیزر می باشد.

  حس گرما شبیه چیست؟

  اولین بخش درمان شامل گرم کردن منطقه مورد نظر با دقت تمام عیار می باشد. ابتدا بیمار یک گرم شدن تدریجی را احساس می کند و بعد از چند دقیقه اگر دستگاه بخوبی تنظیم شده و توانائی تنظیمهای دقیق و پیشرفته را داشته باشد، بیمار یک احساس گرم شدن ملایم در منطقه مورد لیزر را خواهد داشت، احساس کلی شبیه به استفاده از سونای خشک است و در این مرحله اگر دستگاه اشتباه کند و تنظیمات را اجرا نکند (در مورد دستگاههای بدون کیفیت و تقلبی صدق می کند) ممکن است بیمار دچار سوختگی شدید شود. در بخش دوم درمان درجه حرارت تا میزان معینی بالا برده شده و احساس گرم شدن بیشتر می شود ولی به هیچ وجه بیمار احساس گرم شدگی در حد داغ شدن و یا سوختگی با آب گرم و غیره را نخواهد داشت. این مرحله جهت از بین بردن سلولهای چربی حیاتی است. بسته به سطح درمان، تولید گرما کم یا بیشتر خواهد بود ولی در هر حال سبب آسیب بافتی و یا احساس غیر قابل تحمل و ناخوشایند نخواهد شد. در مواردیکه سطح وسیعی از پوست تحت درمان قرار می گیرد، پوست ناحیۀ درمان شده یک یا دو روز به رنگ صورتی و یا قرمز درخواهد آمد.

  چه مدت طول می کشد تا بیمار نتایج را مشاهده نماید؟

  طول مدت نتیجه گرفتن و میزان بهبودی برای هر فردی متفاوت است ولی تفاوت، چشمگیر نخواهد بود. گاها دو خواهر تحت درمان همزمان با لیزر اربیوم یاگ قرار می گیرند، در یک خواهر نتایج مطلوب درمانی زودتر حاصل شده و میزان بهبودی نیز بیشتر و مطلوب تر است، علت آن تفاوت ژنتیکی افراد است چون لیزر توسط بافتهای بدن جذب می شود و چگونگی جذب و تاثیر لیزر را ژنتیک افراد مشخص می کند. در اکثر بیماران بلافاصله پس از لیزر درمانی سفت شدن فوری پوست ایجاد می شود و سپس بتدریج خطوط چروک شروع به از بین رفتن می کنند. بسته به میزان پاسخ افراد به لیزر درمانی، تعداد جلسات لیزر درمانی نیز در هر فردی متفاوت خواهد بود و از قبل نمی توان پیش بینی کرد که نتیجه مطلوب در یک فرد بخصوص نیازمند چند جلسه لیزر درمانی است. تعداد جلسات لیزر درمانی بستگی مستقیم با وسعت ناحیه مورد نظر و شدت مشکل دارد. ممکن است در یک فردی که می خواهد چروک گوشه چشم از بین برود، یک جلسه لیزر درمانی کافی باشد ولی اگر همین فرد بخواهد سلولیت تمام ناحیه هر دو ران را از بین ببرد، ممکن است به ۱۰ جلسه لیزر درمانی نیاز پیدا کند. جلسات بر حسب میزان نتیجه تنظیم خواهند شد.

  شماره تلفن تماس جهت مشاوره، اخذ نوبت ویزیت و یا اخذ نوبت لیزر ۸۸۵۳۹۳۲۰ می باشد.

  کانال تلگرام بیماریهای ارولوژی:

  https://telegram.me/urologicaldiseasedrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص باروری و ناباروری:

  https://t.me/nabarvaridrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص سلامت جنسی:

  https://t.me/salamatjensidrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص زگیل تناسلی:

  https://t.me/zegiltanasolidrsafarineiad

  کانال تلگرام مخصوص ترانسها:

  https://t.me/Iraniantransgender

  کانال کاربرد لیزر اربیوم یاگ

  https://t.me/erbyaglaserdrsafarinejad

  کانال بیماریهای آمیزشی

  https://t.me/stddrsafarinejad

   

  Sculpting figure 1 Sculpting figure 2 Sculpting figure 3 Sculpting cover 2  اربیوم یاگ لیزر و کاربردهای آن