طبقه بندی مطالب

 • دسته‌ها
 • پربازدیدترین مطالب

  جزئیات مطلب

  اثرات ماری جوانا بر عملکرد جنسی مردان

  تعداد بازدید:27557

  ماری جوانا (Marijuana) از گلها و برگهای شاهدانه تهیه می شود و در بسیاری از نقاط دنیا شایعترین داروی غیر قانونی است که مصرف می شود. از نظر علم پزشکی ماده مؤثره اصلی آن تتراهیدروکانابینول Tetrahydrocannabinol (THC) می باشد. گیاه شاهدانه ۴۸۳ ماده مؤثره دارد که تتراهیدروکانابینول یکی از آنها است. ماری جوانا شایعترین ماده روانگردانی است که جوانها استفاده می کنند ولی آنها از اثرات سوء بر عملکرد جنسی (Sexual Function) و بهداشت جنسی ناشی از مصرف ماری جوانا بی خبر هستند.

  در مقاله ایکه در یکی از معتبرترین مجلات پزشکی به چاپ رسیده است، مصرف ماری جوانا تاثیر سوء بر عملکرد جنسی (Sexual Dysfunction) دارد. تتراهیدروکانابینول دارای گیرنده هائی در مغز است که پس از مصرف ماری جوانا (Marijuana) سبب اثرات مضعف بر روی سیستم عصبی می شوند. امروزه مشخص شده است که همین گیرنده ها در دستگاه تناسلی نیز وجود دارند. در آلت تناسلی اجسام غاری دارای عضلات صاف هستند. اتساع و شل شدن این عضلات سبب می شود خون وارد آلت تناسلی شده و سبب نعوظ در مردان شود. وقتی مردی ماری جوانا مصرف می کند، ماده تتراهیدروکانابینول بر روی گیرنده های خود در آلت تناسلی نشسته و از شل شدن عضلات صاف جلوگیری می کند و در نتیجه این مردان در ابتدا برای بدست آوردن نعوظ زمان زیادی لازم دارند، رفته رفته که به مصرف ماری جوانا ادامه می دهند پس از بدست آوردن نعوظ زود آنرا از دست می دهند و در نهایت دیگر اصلاً قادر به بدست آوردن نعوظ نخواهند بود. در حقیقت تتراهیدروکانابینول دارای یک اثر مهاری قوی برروی عضلات صاف است. علاوه از آن تتراهیدروکانابینول دارای گیرنده هائی در غده هیپوتالاموس است. غده هیپوتالاموس در کنترل رفتارهای جنسی انسان اهمیت خیلی زیادی دارد. این غده دارای دهها منطقه مختلف است که هر کدام وظیفه مهمی دارند. تتراهیدروکانابینول با اثر بر روری مرکز بخصوصی در غده هیپوتالاموس سبب کاهش میل جنسی و یا صحیح تر رغبت جنسی می شود.

  تتراهیدروکانابینول میزان ترشح هورمونهای جنسی از غده هیپوفیز را کاهش می دهد و چون عملکرد طبیعی بیضه ها وابسته به همین هورمونها است، در نتیجه هم اختلال در قدرت باروری و هم اختلال در عملکرد جنسی (Sexual Dysfunction) پدیدار می شود. بنده زوجهائی داشته ام که بعلت مصرف ماری جوانا توسط شوهر یک سال بود که رابطه زناشوئی نداشته اند. در مردان میزان میل جنسی رابطه بسیار نزدیک با میزان تستوسترون خون دارد. در حقیقت یکی از علائم مهم کمبود تستوسترون در مردان، کاهش میل جنسی آنها است. تتراهیدروکانابینول سبب آسیب به تولید تستوسترون در بیضه ها شده و در نتیجه میل جنسی را کاهش می دهد. اختلالات جنسی در انسان می تواند منشاء مغزی و یا محیطی داشته باشند. محیطی یعنی این که یک ماده بخصوص اثرات خود را با تأثیر مستقیم بر دستگاه تناسلی اعمال می کنند. بنابراین مصرف ماری جوانا (Marijuana) با دو مکانیسم مرکزی و محیطی سبب مهار رغبت جنسی می شود و یکی از مشکلات مهم زندگی زناشوئی مردانیکه از این ماده استفاده می کنند، همین اختلال شدید در روابط زناشوئی است.

  بطور خلاصه:

  -مصرف ماری جوانا (Marijuana) دارای اثرات سوء بر عملکرد جنسی مردان است.
  -مصرف ماری جوانا هم از طریق تاثیر بر روی مغز و هم از طریق تأثیر مستقیم بر روی آلت تناسلی سبب اختلالات جنسی در مردان می شود.
  -مصرف ماری جوانا سبب می شود مردان در بدست آوردن و نگهداری نعوظ مشکل داشه باشند.
  -یکی از عوارض مهم مصرف طولانی مدت ماری جوانا مهار شدن کامل میل جنسی (Libido) است.
  -چون ماری جوانا در بافت چربی ذخیره می شود پس از قطع مصرف تا مدتها اثرات آن بر روی سیستمهای بدن هنوز باقی می ماند.
  -اگر مصرف ماری جوانا سبب اثرات مضر غیر قابل برگشت در بدن نشده باشد، با درمانهای بخصوصی می توان مشکلات جنسی (Sexual Dysfunction) این مردان را به مقدار زیادی حل کرد.
  -تشخیص و درمان اختلالات جنسی در مردان مصرف کننده ماری جوانا نیازمند بررسیهای دقیق می باشد.   آرشیو مقالات تخصصی اورولوژی مردان