طبقه بندی مطالب

 • دسته‌ها
 • پربازدیدترین مطالب

  جزئیات مطلب

  کاربردهای اربیوم یاگ لیزر – کاهش قطر واژن (۳)

  تعداد بازدید:3525

  در خانمها بنا به علل مختلفی اکثرا بعلت زایمانهای طبیعی مشکل آناتومی ناحیه تناسلی و میاندوراه (پرینه) بهم می خورد و گاها سبب پارگی های شدید در این نواحی میشود. اگر پارگی سطحی باشد و بیمار در بیمارستان باشد توسط جراج ترمیم میشود. ولی اکثر پارگیها و کشیدگی ها و بدنبال آن ضعف عضلانی در عمق عضلات ناحیه میاندوراه و عظلات واژن صورت گرفته و سبب اختلالات متعدد مثل افتادگی رحم، افتادگی مثانه و افتادگی راست روده (مقعد) می شود. این کشیدگی و پارگی عضلانی گاها سبب افزایش شدید قطر واژن می گردد طوریکه در روابط زناشوئی برای هر دو طرف سبب ایجاد نارضایتی می کند. تا چند وقت قبل کاهش قطر واژن زیر بیهوشی و با عمل جراحی صورت می گرفت که خود آن دارای عوارض مخصوص بود و در مواردی نیز مشکل بیمار حل نمی شد.

  با ابداع لیزر اربیوم یاگ انقلابی در عمل جراحی کاهش قطر واژن یا تنگ کردن آن صورت گرفت. امروزه اگر این نوع لیزر در دسترس باشد به راحتی بدون بیهوشی، بدون عمل جراحی، بدون برش و بخیه می توان عمل تنگ کردن واژن و یا کاهش قطر آنرا بصورت سرپائی و موثر انجام داد. چون لیزر اربیوم یاگ توسط آب جذب می شود مخاط مرطوب واژن این نوع لیزر را جذب کرده و چون این لیزر خاصیت کشیدن و جمع کردن بافت دارد، در عرض ۳۰-۱۵ دقیقه بصورت موثر از قطر واژن کاسته می شود. از خصوصیات لیزر اربیوم یاگ بر خلاف لیزر CO2 این است که در بافتهای عمق نفوذ کرد و تنگی شدگی شامل تمام ضخامت واژن می شود، در صورتیکه با لیزر CO2 و عمل جراحی فقط لایه سطحی واژن کشیده شده و لایه های زیرین بدون دست خوردگی باقی می مانند. لایه سطحی واژن را اپیتلیوم یا مخاط واژن می گویند که در زیر آن عضلات واژن و پس از آن یک لایه دیگر وجود دارد. در هر نوع عمل تنگ کردن واژن اگر عضلات نیز شامل تنگ کردن نباشند، عمل با شکست مواجه شده و بدون تاثیر خواهد بود.

  مزایای لیزر اربیوم یاگ در دستگاه تناسلی و ادراری زنان عبارتند از:

  1. حداقل عمل تهاجمی است و کم تهاجمی تر از لیزر اربیوم یاگ وجود ندارد.
  2. اگر ضایعه ای وجود داشته باشد و بخواهیم برداریم خونریزی ایجاد نمی شود چون لیزر اربیوم یاگ خاصیت بندآورندگی خون دارد.
  3. رضایت بیشتر بیمار، مدت زمان کمتر و مدت زمان ترمیم سریع.
  4. عدم نیاز به بیهوشی، برش جراحی و بخیه.
  5. از سرگیری سریع روابط زناشوئی
  6. به نواحی که با جراحی بسختی می توان دسترسی پیدا کرد با لیزر اربیوم یاگ به راحتی می توان دسترسی پیدا نمود.
  7. از خصوصیات دیگر این نوع لیزر جذب هموژن آن است. یعنی تمام بافتها، لیزر را به یک میزان برداشت می کنند و این سبب یکسان شدن تغییرات ایجاد شده می شود. مثلا در سطح پوست اگر لیزر توسط یک قسمت بیشتر و یک قسمت کمتر جذب شود، سبب ناهمواری سطح پوست و ظاهر بد پوست می شود.

  تنگ کردن واژن توسط این نوع لیزر معمولا نیاز به تکرار آن ۲۴-۱۸ ماه دیگر دارد.

  کانال تلگرام بیماریهای ارولوژی:

  https://telegram.me/drsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص باروری و ناباروری:

  https://t.me/nabarvaridrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص سلامت جنسی:

  https://t.me/salamatjensidrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص زگیل تناسلی:

  https://t.me/zegiltanasolidrsafarineiad

  کانال تلگرام مخصوص ترانسها:

  https://t.me/Iraniantransgender

  کانال کاربرد لیزر اربیوم یاگ

  https://t.me/erbyaglaserdrsafarinejad

  Er YAG laser-Vagial Tightening-Cover Er YAG laser-Vagial Tightening-Figure 1 Er YAG laser-Vagial Tightening-Figure 2  آرشیو مقالات اورولوژی عمومی