طبقه بندی مطالب

 • دسته‌ها
 • پربازدیدترین مطالب

  جزئیات مطلب

  ختنه ناقص – ختنه مجدد (ختنه یک عمل جراحی تمام عیار است، آنرا کم اهمیت تلقی نکنید)

  تعداد بازدید:43785

  امروزه والدین زیادی مراجعه می کنند که بعلت ختنه (Circumcision) نامناسب، فرزند آنها دچار مشکل در شکل آلت تناسلی شده است و حتی مردان بالغ زیادی جهت اصلاح عوارض ناشی از ختنه نامناسب مراجعه می نمایند، علت آن این است که برای ختنه کردن از روش استاندارد استفاده نمی شود و در تعداد قابل ملاحظه ای از موارد ختنه توسط افراد فاقد شرایط لازم صورت می گیرد. ختنه باید در شرایط بی دردی کامل، توسط افراد خبره و با روش استاندارد انجام شود.

  این روزها والدین زیادی فرزندان خود را نزد بنده می آورند که از نحوه ختنه (Circumcision) بچه های خود ناراضی هستند، علت آن این است که در جامعه ما ختنه نه تنها یک عمل جراحی محسوب نمی شود، بلکه اهمیتی هم به آن داده نمی شود. از هر ۱۰ کودک پسر که نزد اینجانب می آورند در ۸ نفر آنها ختنه کودک مشکل دارد که اکثراً پوست ختنه گاه بصورت ناقص برداشته شده و سبب چسبندگی بعدی شده است. ختنه یک عمل جراحی تمام عیار است. بنده تا حالا چند هزار عمل جاحی واریکوسل انجام داده ام. عمل ختنه اگر استاندارد صورت بگیرد مشکل تر از عمل جراحی واریکوسل بوده و بیشتر از آن طول می کشد.

  اگر ختنه بصورت درست انجام نشود سبب عوارض زیر می گردد:

  -اگر پوست ختنه گاه بصورت درست برداشته نشود هدف از ختنه کودک که بیشتر جلوگیری از عفونت ادراری است مواجه با خطر می شود و در حقیقت منظور و هدف اصلی حاصل نمی شود.
  -پوست ناقص بریده شده به کلاهک آلت تناسلی و تنه آلت تناسلی چسبیده و زیر آن ترشحات جمع می شود و سبب عفونت می گردد.
  -چسبندگی ناشی از ختنه نامناسب سبب مخفی شدن و کشیده شدن آلت تناسلی کودک بداخل شکم می شود که آزاد کردن این چسبندگی نیازمند عمل جراحی است.
  -گاهاً بعلت ختنه توسط افراد فاقد واجد شرایط باندهای چسبندگی متعدد ما بین تنه آلت تناسلی و کلاهک آلت تناسلی ایجاد می شوند که باید با عمل جراحی آنها را برداشت.
  -کوتاهی آلت تناسلی
  -بد شکل شدن آلت تناسلی

  تعداد بسیار زیادی از این کودکان وقتی به سن بلوغ می رسند ممکن است دچار استرسهای روحی شوند. بنده مردانی را داشتم که بعلت عوارض ناشی ختنه نامناسب از ازدواج خودداری می کردند. بسیاری از عوارض ختنه با جراحی قابل اصلاح هستند و گاهاً نیز نمی توان مشکل بد ختنه شدن را اصلاح کرد.

  ختنه یک عمل جراحی بسیار حساس است و باید توسط افراد واجد شرایط انجام شود. متأسفانه در جامعه ما هم والدین و هم اکثر پزشکان ختنه را یک عمل جراحی محسوب نمی کنند. در بسیاری از مطبها در شهرکهای اطراف تهران و حتی در خود تهران ختنه توسط تزریقاتچی ها انجام می شود. بدترین کار این است که یک نفر دستهای بچه و یک نفر پاهای بچه را می گیرند و کودک در شرایط غیر انسانی ختنه می شود. ختنه باید حتماً در شرایط بی دردی کامل باشد، امروزه با پیشرفت روشهای بیهوشی می توان در کمال آرامش کودک را ختنه نمود. والدین باید به ختنه به عنوان یک عمل جراحی نگاه کنند و لازمه یک ختنه خوب و استاندارد هزینه کردن است. والدین نباید در ختنه کردن کودکان خود کوتاهی کنند. اگر والدین در مقطعی دارای مشکل مالی هستند باید صبر کنند تا مشکل حل شود و بعد کودک به روش مناسب ختنه شود. ختنه کردن یک روش استاندارد جراحی دارد. از هر ۱۰۰ کودکی که ختنه می شوند به جرأت می توان گفت که حتی یک نفر آنها به روش استاندارد ختنه نمی شود.

  بطور خلاصه:

  -ختنه یک عمل جراحی حساس محسوب می شود
  -ختنه باید به روش استاندارد و توسط افراد واجد شرایط صورت گیرد
  -اکثر ختنه هائی که انجام می شوند ناقص هستند
  -ختنه اگر بدرستی انجام نشود سبب عوارض متعدد می گردد
  -عمل ختنه باید در شرایط بی دردی کامل صورت گیرد
  -ختنه هائی که بدرستی انجام نشده و سبب عوارض شده اند، ممکن است نیاز به اصلاح داشته باشند
  -در افراد بالغ که بعلت ختنه نامناسب دچار بد شکلی آلت تناسلی هستند، در بسیاری از موارد با جراحی می توان آنرا اصلاح کرد

  کانال تلگرام مخصوص باروری و ناباروری:

  https://t.me/nabarvaridrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص سلامت جنسی:

  https://t.me/salamatjensidrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص زگیل تناسلی:

  https://t.me/zegiltanasolidrsafarineiad

  کانال تلگرام مخصوص ترانسها:

  https://t.me/joinchat/AAAAAAwbWHZ0u7-g9So4kQ

  Cirumcision fig 1

  Cirumcision fig 2

  Cirumcision fig 3

  Cirumcision fig 4

  Cirumcision fig 5  آرشیو مقالات تخصصی اورولوژی اطفال