طبقه بندی مطالب

 • دسته‌ها
 • پربازدیدترین مطالب

  جزئیات مطلب

  پروستاتیت-قسمت چهارم، پروستاتیت التهابی بدون علامت

  تعداد بازدید:2246

  پروستاتیت یک بیماری آزاردهنده است و درست است که مغایرتی با زندگی ندارد ولی اغلب علائم آن تا آخر عمر گریبانگیر مرد است. تشخیص درست و به موقع همراه با درمان مناسب از میزان عوارض کاسته و به مقدار زیادی سبب راحتی بیمار می شود. عود علائم بیماری پس از درمان شایع است.

  پروستاتیت چیست؟

  در قسمت اول این سلسله مقالات گفتیم که التهاب غده پروستات در مردان را پروستاتیت (Prostatitis) می گویند. این بیماری نسبتاً شایع است. هشت درصد مراجعین به متخصصین جراحی کلیه و مجاری ادرار و یک درصد مراجعین به مراکز بهداشتی درمانی دارای پروستاتیت هستند.

  چهار نوع پروستاتیت وجود دارد که تشخیص آنها از همدیگر مشکل و مستلزم بررسیهای بالینی و تجربه کافی می باشد. انواع پروستاتیت به قرار زیر می باشند:

  -پروستاتیت باکتریال (عفونی) حاد
  -پروستاتیت باکتریال (عفونی) مزمن
  -پروستاتیت غیر باکتریال (غیر عفونی) مزمن = سندرم درد لگنی مزمن
  -پروستاتیت التهابی بدون علامت

  در زیر بطور خلاصه در مورد پروستاتیت التهابی بدون علامت (Asymptomatic Inflammatory Prostatitis) توضیح داده می شود.

  همانطور که از اسم بیماری بر می آید، علی رغم وجود التهاب در پروستات، بیمار بدون علامت است. آنرا باید از سایر انواع پروستاتیت افتراق داد. این بیماران درد یا علامتی در دستگاه ادراری تناسلی ندارند، در این بیماران وقتی آزمایش خون انجام می شود افزایش تعداد گلبولهای سفید مشهود است و اگر ترشحات پروستات را آزمایش کنیم دارای مشخصه های التهاب بدون میکروب می باشد.

  این بیماری درمان ندارد و لازم هم نیست درمان شود. در بعضی موارد که سبب ناباروری می گردد باید به تجربه پزشک بیمار درمان شود. مطلب مهم در این بیماران این است که ممکن است آزمایش سرطان پروستات در اینها مختل باشد در صورتیکه بیمار دارای سرطان پروستات نیست. اکثر این بیماران موقع بررسی مرد از نظر ناباروری و سرطان پروستات تشخیص داده می شوند. این بیماری را جزو بیماریهای نادر طبقه بندی می کنند. طبق تعریف موسسه سلامت ملی آمریکا اگر یک بیماری کمتر از ۲۰۰ هزار نفر را گرفتار کرده باشد، جزو بیماریهای نادر طبقه بندی می شود. علی رغم اینکه این بیماران دارای علائم در سیستم ادراری تناسلی نمی باشند ولی ممکن است دارای طیف وسیعی از علائم عمومی باشند.   آرشیو مقالات تخصصی اورولوژی مردان