طبقه بندی مطالب

 • دسته‌ها
 • پربازدیدترین مطالب

  جزئیات مطلب

  چرخش آلت تناسلی

  تعداد بازدید:9166

  چرخش آلت تناسلی (Penile Torsion) یک بیماری مادرزادی است که در آن آلت تناسلی معمولاً در خلاف جهت عقربه های ساعت می چرخد. این چرخش گاهاً تا ۱۸۰ درجه است. تعدادی از مردانی که دچار این مشکل هستند، بعلت خجالت از مراجعه به پزشک خودداری کرده و گاهاً از ازدواج امتناع می کنند. این بیماری توسط عمل جراحی به راحتی قابل اصلاح است.

  چرخش یا پیچش آلت تناسلی (Penis Torsion) یک بیماری مادرزادی است که معمولاً همراه با سایر اختلالات مادرزادی آلت تناسلی مثل کجی آلت تناسلی و هیپوسپادیاس (سوراخ مجرای ادرار پائین تر از محل طبیعی باز می شود) می باشد. چرخش ممکن است در دو بُعد و یا سه بُعد باشد. چرخش ممکن است فقط کلاهک آلت تناسلی را گرفتار کند و یا اینکه کل آلت تناسلی چرخیده باشد. این بیماری ممکن است بلافاصله پس از تولد و یا بعدها در سنی بالاتر تشخیص داده شود. نوع اکتسابی این بیماری نیز وجود دارد که معمولاً ناشی از بد ختنه شدن است. چرخش آلت تناسلی ممکن است در جهت یا خلاف جهت عقربه های ساعت باشد (اشکال ۳-۱). معمولاً آلت تناسلی در خلاف عقربه های ساعت می چرخد. میزان شیوع این بیماری را ۲۰-۲ درصد گزارش کرده اند و در حدود یک درصد موارد چرخش بیش از ۹۰ درجه است (شکل ۴). در یک بررسی ۱۲ درصد مردانیکه بعلت اختلال جنسی مراجعه کرده بودند، دارای چرخش آلت تناسلی بودند. شدت چرخش از خفیف (۳۰ درجه) تا بسیار شدید (۱۸۰ درجه) (شکل ۵) متفاوت است. میزان چرخش از روی میزان چرخش کلاهک آلت تناسلی تشخیص داده می شود نه میزان چرخش پوست ختنه گاه. علت آن یک نقص تکاملی در دوران جنینی است. موارد خفیف سبب مشکل خاصی در کودک و بزرگسال نمی شوند، ولی بیشتر والدین می خواهند مشکل قرزندشان حل شود. علامت آن در کودکان بیشتر بصورت کجی مسیر ادرار کردن می باشد. در یک بررسی ۱۲ درصد از مردان بالغ دارای چرخش آلت تناسلی (Penile Torsion) بودند، که از این مردان ۸۰ درصد دارای کجی آلت تناسلی، و ۵ درصد دارای چرخش بیش از ۶۰ درجه بودند. یکی از راههائی که والدین می توانند پی به چرخش آلت تناسلی (Penile Torsion) فرزند خود ببرند این است که سوراخ مجرای ادرار بجای عمودی بودن بصورت مایل قرار می گیرد. کلید تشخیصی دیگر چرخش خط عمودی قسمت تحتانی آلت تناسلی است. والدین اکثراً بعلت ظاهر نامناسب به دنبال اصلاح مشکل فرزند خود می باشند.

  درمان

  درمان چرخش آلت تناسلی توسط جراحی پلاستیک می باشد. اگر چرخش کمتر از ۳۰-۲۰ درجه است، نیازی به اصلاح ندارد. برای اصلاح چرخش آلت تناسلی روشهای جراحی مختلفی وجود دارند، بستگی به شدت چرخش و وجود یا عدم وجود همزمان سایر اختلالات مثل کجی آلت تناسلی از روش مناسب جهت اصلاح چرخش آلت تناسلی باید استفاده نمود.

  کانال تلگرام مخصوص باروری و ناباروری:

  https://t.me/nabarvaridrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص سلامت جنسی:

  https://t.me/salamatjensidrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص زگیل تناسلی:

  https://t.me/zegiltanasolidrsafarineiad

  کانال تلگرام مخصوص ترانسها:

  https://t.me/joinchat/AAAAAAwbWHZ0u7-g9So4kQ

  Penis Torsion fig 1

  Penis Torsion fig 2

  Penis Torsion fig 3

  Penis Torsion fig 4

  Penis Torsion fig 5  آرشیو مقالات تخصصی اورولوژی اطفال