طبقه بندی مطالب

 • دسته‌ها
 • جزئیات مطلب

  پروتزهای دو تکه ای آلت تناسلی – موارد استفاده، معایب و مزایا

  تعداد بازدید:2123

  امروزه با تغییرات وسیعی که توسط رسانه ها در جوامع مختلف صورت گرفته است، تعداد زیادی از مواردیکه که ثبلا تابو بوده اند، امروزه بیان می شوند. یکی از این موارد اختلالات جنسی است. با اینهمه هنوز بسیاری از افراد مبتلا به اختلالات جنسی ترجیح می دهند که در این مورد با کسی حتی پزشک صحبت کنند. امروزه نسبت به ۱۰ سال قبل تعداد بیماران مراجعه کننده با شکایت اختلال جنسی خیلی زیاد شده است. یکی از انواع اختلال جنسی در مردان ناتوانی جنسی است. ناتوانی جنسی علل خیلی زیادی دارد. اغلب بیماران انواع اختلالات جنسی را با یکدیگر اشتباه می گیرند و گاها سبب گمراهی پزشک می شوند. ولی پزشک باید با اخذ شرح  حال دقیق، نوع صحیح اختلال جنسی در بیمار را تشخیص داده و نسبت به درمان اقدام کند.

  اینکه فردی مدعی شود دارای یک بیماری بخصوص مثلا ناتوانی جنسی است، مورد قبول نمی تواند باشد. در علم پزشکی برای تشخیص هر بیماری معیارهائی وجود دارد. اگر فردی در شش ماه گذشته در بیش از ۵۰ درصد موارد روابط زناشوئی در بدست آوردن و یا نگهداشتن نعوظ برای انجام موفقیت آمیز یک رابطه زناشوئی مشکل داشته باشد، دارای اختلال نعوظ می باشد. بیماران گاها انتظارات غیر طبیعی از خود و یا پزشک معالج دارند. توانائی جنسی هر فردی مختص خود او است و قابل قیاس با دیگران نیست. در ضمن پزشک نمی تواند همه انواع ناتوانی جنسی را بسرعت و بصورت کامل درمان کند. بسیاری از موارد ناتوانی جنسی درمان نشده باقی می مانند. در علم پزشکی درمان باید با کم عارضه ترین، ارزانترین و مقبول ترین روش شروع شود. اگر دقت کنید در عبارت فوق، کلمه موثرترین نیاورده شده است، چون ممکن است موثرترین روش درمان یک بیماری بخصوص هم پر عارضه بوده و هم گران باشد. در ناتوانی جنسی بنا بر این است که درمان با داروهای خوراکی شروع شود. در تجویز داروهای خوراکی در اغلب اوقات باید از ترکیب چند دارو استفاده کرد و معمولا یک داروی منفرد موثر نیست. گاها لازم است بیمار یکسال دارو مصرف کند. تجویز دارو باید معطوف به درمان بیمار باشد و تنها جنبه تسکینی نداشته باشد، ولی بیش از ۹۰ درصد علل ناتوانی جنسی قابل برطرف شدن بصورت کامل نیستند ولی ممکن است همین بیمار اگر درست درمان شود با حداقل دارو، سالها روابط زناشوئی خوب داشته باشد.

  ناتوانی جنسی روشهای درمانی زیادی دارد که تعدادی از آنها مثل استفاده از دارو و واکیوم غیر تهاجمی و تعدادی نیز مثل گذاشتن پروتز، جزو درمانهای تهاجمی محسوب می شوند. پروتز باید آخرین انتخاب باشد و در بیمارانی استفاده شود که با هیچیک از سایر درمانهای در دسترس به هیچ وجه نعوظ کافی برای برقراری یک رابطه زناشوئی طبیعی ندارد.

  ناتوانی جنسی می تواند ثانویه به یک عده علل باشد. یکی از بدترین آنها دیابت است. دیابت بعد از حدود ۱۰ سال سبب ناتوانی جنسی می شود و با گذشت زمان، مشکل بیمار شدیدتر می شود. بعید است که یک بیمار مبتلا به دیابت و ناتوانی جنسی با داروهای خوراکی بتواند رابطه زناشوئی طبیعی داشته باشد. یکی دیگر از مواردیکه سبب ناتوانی جنسی کامل و صد در صد می شود، عمل جراحی برداشتن کل پروستات است (رادیکال پروستاتکتومی). این عمل برای سرطان پروستات انجام میشود و با عمل جراحی برای بزرگی خوش خیم پروستات خیلی متفاوت است. یکی از مواردیکه از گذاشتن پروتز خیلی استفاده می شودريال همین برداشتن کل پروستات است. احتمال پاسخ به دارو درمانی در بیمارانیکه رادیکال پروستاتکتومی شده اند کمتر از ۵ درصد است.

  پروتزهای آلت تناسلی انواع مختلف دارند، و اگر خوب کار گذاشته شوند و بدن بیمار آنرا قبول کند و عفونت نیز ایجاد نشود، در درمان ناتوانی جنسی فوق العاده موثر است و واقعا زندگی بیمار را دگرگون می کند. سازمان بهداشت جهانی این حق را به همه قائل شده است که همه بتوانند در قالب خانواده دارای رابطه زناشوئی طبیعی باشند. بنابراین بیمارانیکه به سایر انواع درمانها پاسخ نداده اند می توانند با مشورت پزشک از پروتزهای آلت تناسلی استفاده نمایند.

  دو نوع اصلی پروتزهای آلت تناسلی عبارتند از:

  1. پروتزهای نیمه جامد دو تکه ای
  2. پروتزهای مکانیکی سه تکه ای

  در کشور ما بیشتر از پروتزهای نیمه جامد دو تکه ای استفاده می شود (شکل ۱). این نوع پروتزها از دو سیلندر از جنس سیلیکون تشکیل شده اند که می توان با دست آنها را خم و راست کرد. آلت تناسلی مرد دارای دو استوانه به اسم جسم غاری است که با وارد شدن خون در آنها، نعوظ ایجاد می شود. در پروتزهای نیمه جامد دو تکه ای هر کدام از سیلندرها در یک جسم استوانه ای قرار می گیرند. حدود یک سوم جسم استوانه ای داخل لگن است. جراح حین عمل ابتدا اندازه پروتز مورد نیاز را با روش خاصی مشخص می کند که شامل جسم غاری داخل لگن نیز می شود. سیلندرهای پروتزهای نیمه جامد دو تکه ای طوری ساخته شده اند که اندازه آنها قابل تنظیم است. پس از مشخص شدن اندازه سیلندر سیلیکونی مورد نیاز، هر کدام در داخل جسم غاری مربوطه قرار می گیرند، ولی باید دقت کرد که نوک سیلندرها وارد کلاهک آلت تناسلی نشوند. بنابراین در اندازه گیری، کلاهک آلت تناسلی مد نظر قرار نمی گیرد. با گذاشتن این نوع پروتزها آلت تناسلی همیشه در حالت نعوظ است ولی بیمار می تواند با دست آنرا خم و راست نماید. اگر این پروتزها خوب کار گذاشته شوند، در بهبود کیفیت زندگی بیمار خیلی موثر هستند. باید پزشک و خود بیمار تمام تمهیدات را برای جلوگیری از عفونت پروتز انجام دهند. چون اگر پروتز عفونت کند، باید در آورده شود. درست است که دوباره می توان پروتز دیگری را کار گذاشت ولی میزان موفقیت اندک خواهد بود.

  معایب پروتزهای نیمه جامد دو تکه ای

  1. آلت تناسلی همیشه در حالت نعوظ است.
  2. مثل هر جسم خارجی در بدن احتمال عفونت وجود دارد.
  3. نوک سیلندرها مخروطی و مثل خودکار می باشند. ممکن است با گذشت زمان نوک سیلندر بافت روی خود را از بین برده و از یک قسمت از آلت تناسلی بیرون بزند. یکی از علل این عارضه بزرگ انتخاب کردن اندازه پروتز است.

  مزایای پروتزهای نیمه جامد دو تکه ای

  1. ارزان هستند.
  2. گذاشتن آن راحت تر و کم عارضه تر است.
  3. احتمال عفونت کمتر است.
  4. و مهمتر از همه چون مکانیکی نیستند، احتمال خرابی مکانیکی وجود ندارد.

  بطور خلاصه اگر این نوع پروتزها خوب کار گذاشته شوند و از جنس خوب انتخاب شوند، و عمل جراحی توسط جراحیکه مهارت کافی در این عمل دارد انجام شود، در درمان ناتوانی جنسی خیلی موثر خواهند بود. تعدادی از بیماران بنده، جانبازان جنگ تحمیلی می باشند که بیش از ۲۰ سال است که از پروتز کار گذاشته شده استفاده می کنند و راضی هستند.

  توصیه می کنم بیماران مبتلا به ناتوانی جنسی که به سایر روشهای درمان ناتوانی جنسی پاسخ نداده اند، به گذاشتن پروتز آلت تناسلی فکر بکنند.

  در پایان قابل ذکر است که الان انواع تقلبی پروتزها در بازار زیاد هستند، باید حداکثر دقت را نمود که اولا پروتز اصلی باشد و ثانیا از بهترین نوع انتخاب شود و گرنه شکست عمل و عوارض خطیر حتمی خواهند بود.

  Penile Prosthesis Two Pieces

  کانال تلگرام بیماریهای ارولوژی:

  https://telegram.me/drsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص باروری و ناباروری:

  https://t.me/nabarvaridrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص سلامت جنسی:

  https://t.me/salamatjensidrsafarinejad

  کانال تلگرام مخصوص زگیل تناسلی:

  https://t.me/zegiltanasolidrsafarineiad

  کانال تلگرام مخصوص ترانسها:

  https://t.me/Iraniantransgender

  کانال کاربرد لیزر اربیوم یاگ

  https://t.me/erbyaglaserdrsafarinejad  آرشیو مقالات اورولوژی عمومی